Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Ochrnutí nožiček

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

Ochrnutí nožiček

Příspěvekod Mája » 11 dub 2007 09:35

Udělala jsem výtah toho podstatného asi ze tří témat.

Makushka píše:Chěla bych se zeptat všech, kteří mají zkušenosti s ochrnutím potkana (zadních nožiček), aby popsali, jak to probíhalo.
Náš Myškin měl v červnu/červenci zápal plic, to už jsem tehdy psala v jiným tématu. Když už se z toho dostal, všimla jsem si, že když pobíhal po bytě, tak si vždycky z ničeho nic sedl a hned zase běžel dál. A taky se mu začly v klidu třást zadní nožičky, napřed jen trochu, takže jsme tomu nevěnovali pozornost....
No ale pak začal pajdat čím dál víc a víc a teď už se sotva plazí, horko těžko ještě chodí, ale nohy nechává vzadu jako ploutvičky, už celkem dlouho nemůže panáčkovat ani se podrbat... :( Jinak vypadá pořád čile, jen občas chytá nerva, když se chce poškrábat a ono to nejde a nejde. Meloun mu s mytím pomáhá (Myškin se toho dožaduje skoro násilím :)) a i my se mu snažíme pomoct jak to jde, máme dokonce "speciální" drbátko. :)

Přemýšlela jsem, z čeho to ochrnutí může být:
a) náhoda a souhra okolností, ochrnul by i bez té nemoci
b) podepsalo se na tom těžké onemocnění, nedostatek kyslíku nebo tak něco...
c) můžou za to léky a injekce, které v tu dobu dostával - tedy nějaký antibiotika, po kterých měl nekrózy kůže (mrzí mě, že jsem se nezeptala, co to bylo zač) nebo Ivomec.

Právě je divný, že začal ochrnovat hned po té nemoci (nebo při ní, ale to nešlo poznat, protože nechodil vůbec) a od té doby se to zhoršuje. Ten klidový třes nohou i slabost a to pajdání-plazení :( Má ty nožičky úplně tenounký... :( Snad tím zase tolik netrpí, když ho o to víc hladíme - je hrozně vděčnej mazel :)

Adéla píše:Je možné, že to nemoc trochu uspíšila, ale ochrnul by tak jako tak. Zažila jsem to už několikrát, prakticky každý můj potkan, který se dožil dvou let a nějakých měsíců k tomu, ochrnul. Jeden to dotáhl až úplně do konce - lezl jen pomocí předních tlapek a zadní byly zcela nepohyblivé, natažené od těla. Nikdy jsem s tím nic nedělala, protože se toho moc udělat nedá. Na Luně, která mi ochrnuje teď, jsem s částečným úspěchem jednu léčbu vyzkoušela, ale neřeknu ti jakou, protože tě znám ;)
Napadlo mě zkusit na potkanech, kteří začnou tahat nožky, něco na způsob rehabilitace - s nožičkama cvičit, aby totálně neztuhly, a občas je promáznout nějakou nezávadnou mastí či olejem a trochu promasírovat. Ale nevím, jestli by to k něčemu bylo. Brala jsem si vždycky nemohoucí potkany občas k sobě, protože když ho na klíně přidržíš a vhodně podpíráš rukama, aby nepadal, tak se lépe čistí. A můžeš ho u toho i podrbat tam, kam si nedosáhne. Občas umejt prdelku hadříkem, protože se většinou už nedokáže srolovat tak, aby si to udělal sám.
Mimochodem Fiona Luně taky dost pomáhá, věčně jí vidím, jak jí pucuje hlavu a hřbet :)

Makushka píše:Jojo, Myškinovi pomáháme jak se dá, občas ho omyjeme teplým mokrým vatovým tampónem - líbí se mu to do té doby, než zjistí, že to je mokrý :)
Nevypadá, že by nějak trpěl, ale doufám, že mu ty nohy neochrnou úplně - pořád se to zhoršuje tak nevím nevím :( Navíc už i Meloun si nemůže podrbat čumák zadní nohou, ale možná je to tím, že ji měl asi před měsícem zraněnou... Doufám :(

Morrigna píše:Dovolila jsem si sem zkopírovat a upravittext příspěvku, který jsem psala k tématu rakoviny podvěsku mozkového:
Potkanice Ainna posledniho pul roku (cca od 2let a 8měsíců)za sebou nozicky doslova vlacela, nemohla se na ne postavit, jen se trochu odstrkovala. Spis to bylo vekem, ocásek měla v pořádku (viz téma rakovina přívěsku mozkového), podobně jako bývají někdy ochrnutí starší psi. Projevilo se to nejdřív ztuhnutím celé spodní části těla - spala úplně natažená, pak se to o kus vylepsilo a zůstalo několik měsíců stabilní.
Problémy, které jsme řešily:
1) špatně jedla, krome zde popsane kasovite stravy jsem ji i jidlo drzela u tlapek, nejlepsi bylo, kdyz mi ho olizavala z prstu. Dalsi moznost je dat velky kus treba jabka nebo okurky, o ktery se zaoven opre.
2)nemohla se sama cistit, podpirala jsem ji, nebo chovala na kline v sukni, aby mela pri ohybanii podporu. Byla to zprvu potiz, protoze mela tendenci, kdykoli jsem se ji pri cisteni dotkla, zacit se venovat me ruce, ale naucila se, ze jsem tu, abych ji pomohla.
Zpocatku ji stacilo podpirat jednu tlapku (tu co mivaji ve vzduchu), ale pozdeji uz to nezvladala, tak jsem si koupila nejjemnejsi detsky kartacek a procesavala jsem ji tam, kde si sama nedosahla.
Bohuzel se jeden cas obevil i problem s tim, ze se necistila kolem usti mocove trubice a ta se ji zalepila, pomohl teply odva hermanku na vaticce a spouta trpeliveho cisteni
3)jak nemohle chodit, rostly ji strasne drapky na zadnich nohou, v případě že po jemném stisknutí prstíků mě drápky píchaly do prstů, ve spaní jsem jí je ostříhala manikurními nůžkami a opilovala do hladka pilníčkem (alespoň jsem na něco takovou blbost použila)
4)Kdyz nekam chtela jit, bud se tam odplazila sama, nebo jsem ji vzala do dlane a kterym směrem se natahovala, tak jsem ji vezla zadecek, ona se drapala prednima. Moc se neobtezovala s tim, aby chodila na zachod mimo, tak jsem ji musela obcas zkouknout, osusit a prendat z louzicky ven.
4)bylo nutne ji udrzovat v teple, protoze se nemohla uplne schoulit do klubicka. Kdyz se ji to stalo, par dni spala uplne natazena, kvuli zachovani telesne teploty (doma jsem to s primotopem naplny pecky vytopila tak na 16, obcas jen na 14) byla u me pod perinou, dokonce jsem se navykla i na jeji biorytmus - spala jsem za den 2x4 hodiny a kdyby bylo jen po mem, preferovala bych to doted.
Nekdo by asi volil v tomto pripade injekci, neosuzuji to, ale my jsme byly velke kamaradky... a tak kdyby se nekdo rozhodl pro podobne reseni, nechala jsem mu tu par postrehu.
Tolik starý příspěvek, moc mě mrzí, že je zase aktuální. Pokud máte doma potkany dva, je to určitě mnohem lepší. Takže držím palce, ať to zvládnete.

eleanthis píše:Potkan se zprvu jeví zcela normální, ochrnutí může nastat v důsledku nějakého onemocnění - u mně bohužel bolavé otlaky na zadních nohách, které nebyly dostatečně brzy léčené. Odborně se tomu říká vředová pododermatitid, popis najdete na http://potkani.info/index.php?clanek=otlaky , asi do půl roku od uklidnění nejhoršího stádia potkan pomalu přestával používat zadní končetiny. Nakonec se už jen tak odstrkával a předníma se hrabal dopředu. Až jsem někdy čuměla, jak rychle se dokáže tímhle stylem pohybovat. Postupem času musel být utracen, neboť trpěl silnými křečemi někde uvnitř těla...

druhý případ, který teda nemám ještě úplně potvrzen, je moje yoko... byla třikrát upsávána pro operaci oka... vždy po týdnu. po druhém uspání jsem si všimla, že špatně chodí na zadní nožičku a nemůže se poškrabat. nejsem si jistá, ale když na veterině (fakultě) potkana uspávají úplně (euthanasie), píchají roztok pod zadní nohy, tudíž není důvod si myslet, že s klasickým operačním přispáním je situace odlišná.... bohužel problémem je yoko a její ochrnující, nebo jak to řict, noha.

Je problém se s ní podrbat, zátěž těla se přesunuje na druhou polovinu těla, zadní nožička nemá rozčapené prsty, nýbrž sevřené a jakoby byla ploska nohy prohnutá. Potkan se ji snaží normálně používat, leč bez velkých úspěchů. Přesto zatím v pohodě chodí. Problém je ten, že jsou jí asi 2 měsíce... no každopádně se na vet. zeptám...

Tara píše:ahojky,(nikde jsem tohle tema nenasla :oops: )
jak poznam ze potkankovi ochrnuji nozicky?zajimalo by me,kdy uz to neni otok(jako u fleka)ale fakt ochrnuti?
Flek je za sebou casto taha-ale jsou natekly a ted posledni mesic taha za sebou nozicky furt-obe a natekly nejsou....
diky za odpovedi :)

Mája píše:Přítel má skoro tříletou potkanku, která je ochrnutá na zadní nohy. Už se jí trošku zdeformovala páteř, což vidím právě jako důvod. Ke staří se ochrnutí objevuje docela často. :(

Tara píše:a jak se to dopravdy pozna?ze uz ty nozicky jsou ochrnuty?
Flek v kleci norm.leze(i kdyz s obtizema)ale treba kdyz ho pustim tak si hned leha a kdyz leze tak jen po prednich-respektive-chodi je po prednich a zadni taha za sebou....i zadek

Mája píše:Taru, bojím se, že to je opravdu ochrnutí...Šmupsína taky za sebou tahá zadní část těla, používá jen přední packy. Ale nijak jí to nevadí v životě, je to stará babka, ale stále vitální. Taky to může být nějaký otok na páteři, ale bojím se že s Flíčkovým věkem to už bude trvalé. Nejlíp buď jít k vetovi, který ti ale asi moc nepomůže, maximálně ti dá nějakou injekci, kdyby to byl opravdu otok nebo nevím...třeba ti tu ještě někdo řekne víc...pokud by byl ochrnutý, tak by bylo dobré mu upravit nějak klec, aby nemusel přelézat překážky. Naše babka sem tam ještě vyleze nahoru, ale jinak se už pohybuje pouze na spodku klece.

zulu píše:souhlasím s předchozími. u nás to už taky pomalu přichází :? myš byla vždycky skákavka a běhavka, a teď na stará kolena je vidět, že už jí to nejde tak jako dřív.. špatně se jí vylézá z klece, neudrží se na hrnku :) je prostě vidět, že už v zadních nohách nemá tolik síly jako dřív. ale stejně chce všude skákat jako dřív :)
Mája
Žabička
Žabička
Potkani: Chlupatá Ponožka, Prasátko Natálka, Ušatá Lexuška, Princezna Amálka a Třeštiprdlo Rozárka
-----------------------------
V nebíčku Džerynka a Oizo, Justýna, Dorotka Cambus, Ártie, Ouško a Bongo Mojo Jojo

Příspěvekod kofola » 13 kvě 2007 14:03

Prečítala som si všetko pozorne, pozrela som sa aj do Adelinej príručky....a všetko mi sedí na Kenyho...prvé príznaky. Nevyliezie na poschodie, stále je len dole, ani žrádlo ho nenaláka. Skoro nepoužíva chovstík, ťahá ho za sebou. Ľavú zadnú nohu väčšinou tiež ťahá za sebou. A spí na boku, čo doteraz nehrozilo. Pri chôdzi sa dokonca občas hrbí ako mačka keď sa naťahuje a vzstrčí chrbát. Nehovoriac o tom, že nehrozí, aby panáčkoval. Včera dokonca keď som mu dala papať, nechal to na posteli a hryzkal do toho, nechytil si to do paciek.
Pravdepodobne sa s tým budem musieť zmieriť, ale je možne, aby to postihlo zdravého trištvrte ročného potkana?? U veterinárky chodil normálne, takže bolo dosť ťažké pre ňu určiť, čo mu vlastne je, To by sme tam asi museli stráviť pol dňa. Kázala mi dávať mu pangamin, ak je to neurologického charakteru....Nexcela mu veľmi robiť RTG, pretože by ho musela uspať a toho sa bojí ona aj ja.....
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jordannus Mouseville
Chloramphenicol Womi´s rats
Zajac Iletis

Příspěvekod nevi » 13 kvě 2007 15:37

Marii natekla a a zřejmě načíná ochrnovat zadní noha, protože má ucpané mízní kanálky a může za to nádor mléčné žlázy. Dostala nějakou protizánětlivou injekci, ale nevíme, jestli to do těch 24 hodin zabere.
Prý se s tím nedá nic jiného dělat. Má už před dva roky a je po dvou operacích. Hodně zhubla a vypadává jí srst.
Takže jí čistíme podvozek a momentálně je v přepravce (mám velkou, průhlednou a děravou jen nahoře, a ona se moc nehýbe), tam bude lépe izolovaná tepelně a nebude ji tam nic rušit...
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod kofola » 13 kvě 2007 15:56

Chjo.....no mne sa zase Maťko od Kenyho ani nepohne. Spí pri ňom, dáva na neho pozor.....
Tak držíme palčeky, aby sa veľmi netrápila...
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Zajac Iletis

Příspěvekod nevi » 13 kvě 2007 17:05

Marie byla v izolaci, aby jí Kiri nevykousala stehy..
Ale ještě se dokáže očistit - sroluje se do porodní pozice.
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod kofola » 13 kvě 2007 17:38

Uhm, no....tak to je ine,ked jej moze nejakym sposobom ublizit.
Achjo....on je na to clovek v podstate pripraveny, ze to zvieratko cakaju nejake problemy na stare kolena,ale ked pride na lamanie chleba....
Aspon ze mu chuti papat....je pravda,ze nad tuhou stravou mi ohrnuje nos,ale spapal trosku masa a teraz jogurt...Aspon ze na nom vidim, ze netrpi a nie je nejaky ...... otraveny a apaticky..len je lenivy ako vzdy ;-0 Alebo teda trosku viac.
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Zajac Iletis

Příspěvekod nevi » 13 kvě 2007 18:22

Maruška moc nejí, asi nemá chuť do jídla... zrní jí nejede, ale pamlsky a zeleninka joo.
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod kofola » 14 kvě 2007 08:47

No, presne..Keny j na tom podobne. Zmeska, ktorú im pripravujem..nehrozí. Ale keď som im dala zeleninku alebo jogurtové mlieko, to áno, za tým sa šiel zabiť.
Dneska som ho našla v hamaku. Spali v ňom všetci štyria na kope. Tak uvidíme. Mala som chuť mu nadať, že je simulant,ale na druhej strane netuším,koľko námahy ho stálo do toho hamaku vyliezť. A tá nožička sa tvárila dosť bezvládne.....
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Zajac Iletis

Příspěvekod nevi » 14 kvě 2007 14:28

Kdoví, jestli tam vůbec vylezl sám...
Ale Maruška kulhala chvíli a pak zase chodila. Dokud jí to nenateklo, vůbec jsme nevěděli, že jí hrozí ochrnutí
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod kofola » 14 kvě 2007 14:43

A ako inak by sa tam dostal? No, ja som ho videla večer ako liezol po mrežiach. Síce nie tak svižne a v pohode ako zvykol, ale vyliezol. No, tiež mám pocit, že to nie je tak zlé zatiaľ, ale že sa s tou diagnózou proste budeme musieť zmieriť. Ale páči sa mi, ako sa o neho Maťko stará.
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Zajac Iletis

Příspěvekod nevi » 14 kvě 2007 14:56

Nepomohlo by cvičení?
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod kofola » 14 kvě 2007 15:21

Snažila som s avčera....a budem sa aj dnes po návrate domov. Proste, nevzdávam to. Som z toho smutná, ale vidím, že jemu je proste dobre a je života schopný,tak to ma trošku ukľudňuje...
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Zajac Iletis

Příspěvekod Tara » 14 kvě 2007 16:05

kofolko drzte se..ono to chce hodne pece..
ochrnuty potkanek uz se treba nemuze cistit-takze ho treba procesavej starym kartackem na zuby..
davej mu neco z ceho bude mit energii..
a nevzdavejte to..Flickovi nozicky taky-neslouzily cca od 1,5 mu zacaly blbnou krvinky..pak mu zacaly ochnovat nozicky
ono to ale jde...on se drzej..a chtel zit

drzime vam palecky
Obrázek
Tara
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jupiter PotkanMarvel,Dark von chs Proximo,Alfonz(Vanius) PotkanMarvel,ufounek Vincentek,Obelix(Wizard )Rats of Darkness
odešli za Duhový most:-(((:
Flíček starší,Flíček mladší,Rufíček,Marfíček

Příspěvekod kofola » 14 kvě 2007 16:10

Dakujem. Ono to je zatial na stastie v pohode. Len netusim, ako rychlo to pojde, pretoze ma prekvapilo aj to, ze je este dost mlady....Uvidime. Utekam domov teraz z prace a kupim ten pangamin.....Dufajme,ze to bude okej. Som si pozistovala vsetko,co bolo mozne okolo toho a som pripravena v podstate....A ked na nom vidim, ze xce zit...tak je to v pohode...ine by bolo keby sa fakt trapil.
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Zajac Iletis

Příspěvekod Kimik » 16 kvě 2007 11:38

Zdravím,

koukám, že se tento problém bohužel objevuje hodně často. Zrovna včera jsem si všimla, že můj drahoušek Sunny (2 roky 2 měsíce) trochu taká jednu nožičku za sebou. Možná bych si toho ani nevšimla, ale na plastovém patře to dělá takový šustivý zvuk, který jsem nikdy předtím neslyšela. Ale ocásek pořád nosí nahoru, necourá ho po zemi a i jinak se mi zdá v pořádku. V březnu byl na dvou operacích, může to s tím souviset? Teď jsem si tady všechno načetla, tak jsem připravená se o něj starat, ale stejně je mi ho líto. Je to navíc pán smečky a když nebude moct hýbat nohama, tak si svoji pozici těžko ubrání. Nevíte, jak rychle to může postupovat? A dalo by se to nějak zpomalit? Chtěla bych mu to aspoň nějak zpříjemnit, včera nemohl vylézt po kleci nahoru a tak smutně na mě koukal :(
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Další

Zpět na Neurologické problémy