Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

červená řepa

Kterou zeleninu mají potkánci rádi?

Re: červená řepa

Příspěvekod Haňa » 22 lis 2016 22:50

kolegyně určitě "kecala" :-)
průměr je kolem dvou let, někdy i dva a půl...
tříletí jsou, ale velmi zŕídka...
Haňa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod janajana » 22 lis 2016 23:08

tak to to ještě obrečím,chudinky :-( dva jim bude v létě.Ach jo,myšky moje :-(
janajana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 23 lis 2016 00:04

Z toho zlepšení mám ohromnou radost :D.
Pořád není vyhráno, ale i tohle potěší, je to naděje :up:.

Taky si myslím, že kolegyně kecala. Anatásek mi odešel před druhými narozeninami, Torinka ve dvou a půl, Čiperka mi odešla zhruba o rok dřív :( .
Potkánci žijí poměrně krátkou dobu, já bych se ráda dopracovala k těm třem letům, ale ať tak nebo tak, jsem ráda za každou chvíli s nimi a myslím si, že dobrý život je důležitější než jeho délka.
Potkaní kluci Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku , Arwinku, Honzíčku a Neposedo
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Příspěvekod janajana » 23 lis 2016 19:16

To je pravda,hlavně když se jim hezky žije.:-) Ted jsem přišla z práce,a Týnuška je asi jako včera. Akorát že včera měla 206g,a dnes má 205g :-( Ale jak jsem ji nakrájela ty různé dobrůtky na tácek,tak tam chyběl jeden piškot,a kolečko banánu. Pak tam měla trochu rýže,kousek kuřecího masa,rozmixované kuře se zeleninou a rýží,vařenou mrkev,a petržel,kousek brambůrku,vařenou fazolku,a celozrný tvrdý a měkký chleba. Včera mi kousek tvrdého chleba vzala,a snažila se chroupat.Tak jsem myslela,že když bude mít chut si brousit zoubky,tak at má čím. :-)Ted si sama vzala půl namočeného piškotu,a dva červíky. Ale víc nechtěla.Tak snad je to trošku pokrok. Uvařila jsem ji průduškový čaj,tak ji tam kápnu Multi-c Mulgat,a dám ji do tlamičky.
Znovu ji naporcuji prášky na osminky,protože včera se to už nedalo upravit. Něco jsem odebrala ze stříkačky,ale nevím kolik,bylo to rozsypané,a nepřehledné.Zítra ráno jdu zas od rána do šesti do práce,tak ji v půl šesté dám opět lék,opět udělám tácek s dobrůtkama,a budu doufat,že ji bude zítra líp.. :-)
janajana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod janajana » 23 lis 2016 19:18

Ted mě napadlo,neměla bych ji uvařit vajíčko? :-)
janajana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 24 lis 2016 01:18

Trochu jsem se zasmála při pomyšlení, že možná z té spousty dobrot neví, co dřív jíst :lol: , ale ne, ona si vybere. Jsem moc ráda, že zatím je, tak jako včera, že není zhoršení. Každá dobrá chvíle stojí za to.
Jinak to vajíčko jí klidně uvař. Jednak ho mají potkani obvykle velmi rádi a mimo to jsou vejce v podstatě dokonalá potravina.. spousta důležitých a prospěšných živin.
Potkaní kluci Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku , Arwinku, Honzíčku a Neposedo
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.

Příspěvekod janajana » 27 lis 2016 22:15

Měla jsi pravdu,není vyhráno. Týnka přestala jíst.Sotva stojí,a zhubla na 191g.:-( Pořád se ji snažím něco dávat do tlamičky,ale už to pomalu vzdávám. :(
Našla jsem konečně p.doktorku v Nymburce,co zná malé hlodavce,ale musím se objednat,a nevím jak Týnuška vydrží. Ve středu bych tam s ní jela,když to dobře dopadne. Zítra a pozítří mám noční,od šesti do šesti.Přemýšlím,že si ji vezmu sebou,abych ji mohla krmit. :( Tak jsem doufala že bude líp,už i sama jedla.Měla jsem ji asi víc sledovat,víc přikrmovat,nebo já už nevím.. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
janajana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod janajana » 27 lis 2016 22:19

Hlavně jsem tam s ní měla jít hned,a ne ji dávat všechno možný a nemožný. Chudák má smůlu,že je u mě.Špatně jsem se rozhodla,a ji to ted bude stát život.. :cry:
janajana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Haňa » 28 lis 2016 01:07

:-( :-(
moc váháš..... sbal ráno malou a jeď do toho Nymburka....
toto je stav, co už nesnese odkladu....

pokud jí nebude už pomoci, odejde aspoň důstojně.... pŕece ji nenecháš umřít hladem ....

u potkana jsou i nemoci rychlé, každý den ( nêkdy i hodina ) hraje roli....

udělala jsi, co jsi uznala za správné, nečekej ale do středy.....:-/
Haňa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod janajana » 28 lis 2016 01:48

pojedu,taky jsem se tak rozhodla.Hani,a Ty mi už nic neporadíš? Nechci,aby umřela :-(
janajana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 28 lis 2016 08:00

Nemá smysl uvažovat, co jsi mohla nebo nemohla udělat. Jisté je, že ses snažila.
Teď, jak už je napsáno nade mnou, na nic nečekej a do toho Nymburka jeď. U potkanů je čas moc důležitý a všechno probíhá mnohem rychleji než u větších zvířat.
Čili ten její stav je opravdu kritický a normální doktor Tě s ní vezme i bez objednání.
Veselka
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod janajana » 28 lis 2016 13:55

Tak jsem přijela z Nymburka už bez Týnušky. :cry: Pani doktorka ji uspala. Je mi hrozně,byla na mě chudinka odkázaná,a já jsem ji nepomohla :-( Nemůžu se s tím smířit,že jsem měla jít hned do toho Nymburka. Třeba by tu ted byla,a zdravá. :-( Pohřbila jsem ji u mamky na zahrádce,má tam macešku. :cry:
děkuji vám,že jste se mi snažili pomoct..
janajana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 28 lis 2016 17:47

Nejsem asi jediná kdo si myslel, že to takhle bohužel dopadne.
Chápu, že je Ti strašně smutno a že si to vyčítáš, ale to k ničemu není!
Nevím jestli by Týnušce mohla paní doktorka dřív nějak pomoct, možná ano, ale možná taky ne. To se nedá takhle říct. Je spousta nemocí/stavů kdy nejde dělat o moc víc než už jsi dělala.

Jedno je jisté, co už stalo zpátky nevrátíš, ať už by to dopadlo jakkoliv, ale víš teď o té doktorce a když se dostaneš (nepřeji Ti to samozřejmě) do podobné situace nebudeš otálet a pojedeš k ní. Ovšem znovu zdůrazňuji, že i kdyby si s Týnuškou jela hned, nemuselo by, ale mohlo by to dopadnout stejně nebo podobně.
Ono po válce každý generál a já si pokaždé vyčítala a vyčítám, že jsem to či ono měla/mohla udělat jinak. Jenže jestli by to mělo jiný výsledek to stejně nemůžeš vědět.
Podstatné je pokusit se o to, aby naše zvířátka pokud možno netrpěla, ulehčit jim život a případně i konec.
Já jsem si jistá, že jsi měla Týnušku ráda, ona to cítila a snažila se jí pomoct.

Nechci být otravná s příměry, ale včera jsem operovala naší slípku, protože jí vyhřezla kloaka. Pro většinu chovatelů je to konec, zbytečné trápení. Měla jsem na výběr, buď jí to trápení ukončit definitivně, nebo se pokusit to vyřešit. Samozřejmě i jí to stálo nějakou bolest navíc, než kdybychom to rovnou skončili, ale věřím, že jsem se rozhodla správně a úspěšně se uzdraví. Už jedna naše slepička se ze stejného úspěšně zotavila, ale přesto nevím, jestli to u téhle dopadne stejně dobře. Vypadá to tak, ale uvidí se až časem.
Píšu to, protože Ty ses Týnušce snažila pomoct, jak nejlépe jsi v dané situaci byla schopná a je možné, že kdybys šla tehdy k té paní doktorce, tak by Ti řekla, že jí buď můžeš nechat uspat nebo zkusit jestli se to zlepší a že vždycky je to na uvážení a nikdy nevíš jestli to rozhodnutí bude to správné nebo dobré, protože i při sebelepší prognóze nikdy nemůžeš vědět, jak to dopadne, můžeš jen udělat to, co v dané chvíli považuješ za nejlepší :rose:
Nad námi je zase o hvězdičku víc :heart: .
Veselka
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod janajana » 29 lis 2016 13:10

já vím,že ted už s tím nic neudělám,a třeba by to opravdu nedopadlo.Jen mě ale mrzí,že najednou by různá vyšetření šla. Vždyt já vlastně ani nevím,co se vlastně stalo.Proč byla tak nemocná? Nastydla? Ale já bydlím v paneláku,a topím. Nebo mohla chytit ode mě rýmu? Je pravda že jsem tenkrát byla nastydlá. Dočetla jsem se,že i ze stresu.V tu dobu se popraly s Jitunkou.( To je moje druhá myška. Koupila jsem ji ve zverimexu asi měsíc po Týnce,aby nebyla sama. Ale po čase jsem je musela dát od sebe,protože ji Jituška začala napadat.Tak byla každá ve svém.Tenkrát se nějak k sobě dostaly,a Jituška Leontýnku kousla.Ne moc,hned jsem je odtrhla,ale mohla se leknout.)Pan doktor ji vyšetřil podle moči,zrovna se počůrala. Řekl,že to ukazuje na průdušky a ledviny. Ale nádor to prý asi nebude. Když to vemu zpět,tak co chudák spolykala různých prášků,a dostala injekcí.Myslela bych si,že v dnešní době nebude problém ji vyléčit. Co nové léky,to nová naděje,a nové zklamání. Měsíc jsme tu spolu zápasily a pořád jsem si říkala že není možné,aby ji něco nepomohlo. :( V Nymburce pani doktorka řekla,že doporučuje uspání.Že pokud chci,tak ji tam můžu nechat,že ji zkusí léčit,ale že výsledek nezaručí nikdo.Taky že se asi trápí.Tak jsem souhlasila Chtěla jsem se zeptat na různé věci,jenže jsem nemohla mluvit.Prostě jsem brečela jak malá holka,a nebyla jsem schopná normálně komunikovat. Nějak to všechno ve mě povolilo,a zrovna tam. Týnuška dostala uspávací injekci.Držela jsem ji,a asi ji to muselo bolet,protože se mi zakousla do prstu.To taky nikdy neudělala,vždycky mě jen tak ožužlávala zoubkama. Tak jsem ji pak hladila dokud neusnula,a pak dostala tu druhou injekci. A bylo rozhodnuto. Ještě pořád si říkám,co by bylo,kdyby si ji tam nechali,jestli by přeci jen nějaká naděje nebyla.Ale už je to tak,jak to je. :( Jak píšeš,příště budu vědět co dělat,a kam jít.
Jinak Tě obdivuji jak si umíš poradit se slípkou. Je to taky živý tvor,a taky chce žít a má štěstí,že je u Tebe. Vidím kolem sebe jak se někteří lidé chovají ke zvířatům,protože jsou to přeci "jen" hospodářská zvířata,a je mi z toho smutno.Tak jsem ráda,že jsou mezi námi i takový lidé jako jsi Ty. :-)Držím palce,at se slípka drží :? Snad to dopadne dobře.. A děkuji..
janajana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 29 lis 2016 15:37

Jano,
ze zvířátky to není tak jednoduché, něco se dá odhalit vyšetřeními, ale ne vždy se dá jednoznačně určit příčina nemoci. Už jen protože nejsou schopni nám říct, co je trápí a tak je to jen na našem úsudku, vnímání a zkušenostech s tím, jak se chovají a mnohdy i lékaři/veterináři musí zkoušet jestli jde o to nebo ono postupně. Samozřejmě čím zkušenější lékař v dané problematice, tím lépe, ale ani on není všemocný věštec.

Další věcí je hospitalizace zvířátka. Někdy je to nezbytné, chápu, ale z mé zkušenosti to ne vždy je ta nejšťastnější volba. Je to spíš nutnost, protože mnohá zvířata odloučení snášejí velice špatně a někdy je stres mnohem větší riziko.
Nehledě na to, že i když v některých zařízeních opravdu panuje vynikající péče, tak kdo by se mohl o mé zvířátko postarat lépe než já? Jinou věcí jsou samozřejmě zdroje a také vlastní únava, když je třeba se někdy vyspat, opadá ostražitost atp., to se samozřejmě nestane tam kde je víc personálu.
V neposlední řadě jde také o poskytovanou péči vs. peníze, odhad stavu atd.. To zní hrozně blbě, ale měla jsem takhle potkanku po operaci, rozhodně paní doktorka udělala, co mohla. Nicméně žádala jsem, aby jí po operaci dali výživu do kapačky, ale nakonec neudělali to, protože sama dobře jedla. Ačkoliv v žádném případě nemůžu, ani netvrdím, že by se něco změnilo, možná mohla mít o nějaké to procentíko větší šanci přežít. Což kdyby byla se mnou, tu výživu by dostala. Ale znovu, neříkám, že by to něco změnilo.

Zkrátka vždy existuje možnost, že léčba, postup bude úspěšný, stejně tak jako, že to dobře nedopadne a i se zkušenostmi nelze dopředu vždy vše odhadnout, správně určit.
Budu se opakovat, důležité je snažit se pro zvířátko udělat to, co považuji za nejlepší pro něj a poučit se.

Jinak za slepičku děkuji, mám pozitivní vztah v zásadě ke všem zvířatům. Naštěstí tohle už jsem zažila a tehdy jsem potkala vynikající paní veterinářku, která byla ochotná jí pomoct a udělala opravdu maximum. Díky tomu už jsem věděla, co dělat a kloaku vrátit i zašít jí prdku jsem tak zvládla sama. Holka vypadá dobře, tak je to na dobré cestě :) .

Na Týnušku vzpomínej, měj jí v sobě, ale nezapomeň, že máš taky dalšího tvorečka, který je na Tobě závislý :rose:
Veselka
Malý potkan
Malý potkan

PředchozíDalší

Zpět na Ovoce, zelenina a další plody země