Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Děláte potkanům "odlehčený den"?

Čím potkana krmit

Děláte potkanům "odlehčený den"?

Ne,byli by hladoví
7
19%
Ne je to blbost
5
14%
Ano,neuškodí jim to
16
43%
Ano,je to pro ně prospěšné
9
24%

Celkem hlasů : 37

Re: Děláte potkanům "odlehčený den"?

Příspěvekod Zuza » 18 črc 2010 21:38

Mno tak u mě mají neustále v miskách Care plus směsku co mi nabalila mamina, protože jí to holky nežerou a přeci to nevyhodím :roflcry: ovoce a zeleninu dostávají vždy když doma nějaká je :roflcry: Maso když doma je :lol: No a mlsky každý můj pracovní den když se ečer vracím, první kam jdu je klec :smi: No a odlehčení mívaj když nejsme dýl doma :lol:
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod Hayam » 19 črc 2010 09:27

Taky doplňuju až když je miska prázdná, jinak by se mi Opium kutálela. Ale zase nedávám misku doplna, protože by to sežrala hned a doplňuju denně. U nás naštěstí zmizí úplně vše. Zásoby si dělávala jen Opi a poslední dobou jich moc není. Jen minimum.
Chovatelská stanice potkanů Al Gabal

Slušné holky jsou nejpozději v deset večer v posteli... a nejpozději o půlnoci doma.
Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Dámy
Desmeralda OdAdush, Calanthe al Gabal, Zsa Zsa (Zuzanka) Iletis, Elena al Gabal, Senay Iletis

Pánové
Ulk van Rattonia, Go-Go Juice (Džus) OdAdush, Bebešin Kaa

Na louce za Duhovým Mostem
Onyx, Opium a Hathsepsut z TazManie, Paní Myšová ze skládky, Daky a Padma Potassium of Navel, Prisca Iletis, Limousine of Nippyland, Damon von Percy, Ashanti of Ratwood, Anténka OdAdush, Amrit al Gabal, Tonička van Rattonia, Chio Sunny Rat
Chovatelská stanice: Al Gabal

Příspěvekod zaceva » 19 črc 2010 10:42

Já mám v kleci 4 myšáky. Zrní dosypávám taky až když je miska prázdná - ale dávám tolik kolik vím, že zhruba za den dohromady sní, takže dosypávám skoro každý večer. Ale musí být oprvadu prázdno, když vidim, že už maj jen trochu, tak nedosypávám a nechám to až na další večer a přes den jim přihodím suchej chleba nebo víc zeleniny. Myšáci jsou spokojený a já nemusím nic vyhazovat. Myslím, že se nic neděje, když zůstanou třeba pul dne - den s prázdnou miskou, třeba jen o chlebu a vodě. Pravidelně dostávají maso, vejce, jogurt, zeleninu i ovoce. Jsou všichni zdraví a vypadají spokojeně.
Obrázek
zaceva
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Čiči, Kim, Tygr a Kocour

Re: Děláte potkanům půst?

Příspěvekod charnel » 08 srp 2010 11:58

Kometa píše:Teď nevím, jestli jsem to já špatně napsala nebo to jen nechceš chápat.

Ale pořád mi vrtá hlavou - proč jim ten půst dáváš a co si myslíš, že z toho oni mají?

http://potkanci.cz/potraviny/?oblibene- ... potkanu,54

- Je pravda, že potkani nejsou uzpůsobení k dlouhodobějšímu hladovění, to je oslabuje. Ale neznamená to, že nemohou zůstat den o hladu. Většinou ani o hladu nebývají, ačkoliv je potkaní miska prázdná, často mívají někde schované zásoby, které vyjedí. Vědecké výzkumy prokázaly, že potkan, který občas hladoví, je zdravější než potkani s neustálým přístupem ke krmivu. O překrmených potkanech ani nemluvě. Zlatý střed je nejlepší, několikahodinová hladovka potkana nezabije, ale posílí.

Myslím, že článek OBLÍBENÉ OMYLY VE VYZIVE POTKANU to vystihuji ...
Obrázek
charnel
Růžovka
Růžovka
Potkani: Sid, Bax, Bruno, Fido, Mya, Hitomi, Ivy
Chovatelská stanice: šternberk

Příspěvekod LejdyTerr » 09 srp 2010 18:49

Tak, potkánky jsem zezačátku krmila vším, co jim chutnalo a krmivo nežrali. Teď dostanou akorát ráno kousek něčeho dobrého a pak mají k dispozici jídlo z misky. Jak jim pak šmakuje zrní, které jinak zůstalo v misce :roflcry:
LejdyTerr
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: -
Senegal van Rattenburg - Čiky (*4.6.2010,R, černý, berkshire)
Sutech van Rattenburg - Sisko (*4.6.2010, S, americký modrý, solid)
Darling of Jerth - Jerry (*4.9.2010, S, BES, solid)
Alfi - Shelby (*27.12.2011, D, rex, agouti, capped, blazed)

Příspěvekod ještěrkaa » 09 srp 2010 19:21

Taky teď praktikujeme odlehčené dny, dřív měly holky vždycky něco vařeného na večeři, rýže, brambory, jáhly, cizrna, k tomu občas maso, vejce, bílý jogurt... a k tomu trošku zeleniny, občas vařená, občas syrová, ale ne hlavní složka jídla... jako suché mají teď granule Beaphar Care +, dřív měly zrní... to skoro nejedly... před cca rokem, jakmile potkanů přibývalo, začalo mizet postupně i suché jídlo :) (výhoda většího množství hladových krků :smi: ) teď na začátku léta, jak jsem to tady přečetla, tak jsme nasadili zdravější režim, hlavně zeleninu a ovoce, k tomu občas trochu rýže, brambor, prostě co se zrovna vaří, ale hlavně čerstvá zelenina, vařené maso, vajíčko... holky sní vždycky všechno, i mrkev a jabko se začaly dojídat :)
Obrázek
ještěrkaa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Píďalka od Mati
Dekadence Al Gabal
Adélka z Mures Nobles

V sýrovém nebíčku:(
Josefínka von Zverimex (říjen 2008 - 2.6.2010)
Maruška (Copie) z Foobie (11.1.2009 - 11.3.2011)
Julinka (listopad 2008 - 21.12.2011)
Eliška (Aurelie) z Ngvadi (2.10.2009 - 12.3.2012)
Kája Zpodkurníku
Striko Fester alias Fesťa z VFU
Dášenka z Caldery
Bobinka (Aube) z Ngvadi

Příspěvekod luccicu » 11 zář 2011 10:44

Moje si svojí rozmazleností dělají půst sami. Granule od Versele laga nesnášejí, to radši sežerou zrní, nebo Selegalské proso. Teď mi nesnědli už ani brambory, protože je dostali studené. Masové kapsičky, které dří milovali zahrabávaj v pilinách, protože začali dostávat pořádné kuřecí maso se srdíčky od řezníka... asi tak :D
luccicu
Růžovka
Růžovka
Potkani: Adunka, Bublina

Příspěvekod Kometa » 11 zář 2011 11:16

luccicu píše:Moje si svojí rozmazleností dělají půst sami. Granule od Versele laga nesnášejí, to radši sežerou zrní, nebo Selegalské proso. Teď mi nesnědli už ani brambory, protože je dostali studené. Masové kapsičky, které dří milovali zahrabávaj v pilinách, protože začali dostávat pořádné kuřecí maso se srdíčky od řezníka... asi tak :D

LOL :lol:
Kometa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Ariela min Jerth alias Šmoulinka (am.blue, varieberk, dumbo, moje láska nejmilovanější)a Adélka by Gutterboy (black velveteen, berkshire, moje sluníčko) -zvané Kyselinky, sestřičky Bonnie (fawn) a Ballari (beige) of Ituri alias Blondýnky.

Příspěvekod Elerían » 25 úno 2014 11:29

Tiež som nechávala potkanom v miske granule, až kým ich všetky nezjedli, ale teraz si už nie som celkom istá, či je to pre nich dobré... Nedávno som sa totiž dozvedela, že potkan je jediný cicavec, ktorý okrem koňovitých má tiež časť žalúdku bez ochrannej mukóznej vrstvy. To znamená, že pri dlhšom hladovaní má zvýšené riziko žalúdočných vredov (keď behá, HCl vyšplechuje na nechránenú časť sliznice žalúdka a leptá ju) - samozrejme je tu však aj otázka, či sa potkanom vylučujú sliny v dostatočnom množstve aj vtedy, keď práve nežerú (lebo u koní sa mimo jedenia nevylučujú skoro vôbec a práve preto sa žalúdok prekysľuje). Zo skúsenosti si však myslím, že to potkani majú s tými slinami podobne ako kone - nikdy som totiž nevidela potkana slintať v spánku alebo v reakcii na to, že len uvidel jedlo... Takže vzhľadom na tieto veci asi postenie dlhšie než pár hodín môže byť rizikové. A pre mňa z toho vyplýva aj ďalšia vec - ak potkany celý deň/noc spali, pred tým, než ich zas vypustím, vždy im najprv dám čerstvú dávku zmesky, nechám ich najesť sa a až potom ich pustím, aby nebehali s prázdnym žalúdkom.
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod Xeelee » 27 úno 2014 23:53

Pokusy bylo dokazany, ze potkani zijou dyl, kdyz nemaj pravidelnej prisun potravy. V prirode taky nemaj co zrat kazdej den, takze na to sou staveni. Vedatori nedavali jim nedavali jidlo nekolik dnu a za stejnou dobu pak toho snedli dvojnasobek nez normalne. Ja sam praktikuju dlouhodoby pusty, ale potkany byc dyl jak den bez jidla nenechal. Jinak prej se doporucuje jednou za cas nechat bez jidla psy.
Google+ # ask:me # zen # rats/かわい:Kawai-源之助:Gennosuke
Xeelee
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: R.I.P.:
Ichi Mendicant *27.10.08 †25.11.10
Hadji al-Sango *18.10.08 †08.11.10
Chip von Chiba City *24.10.08 †25.06.10 </PotkanMarvel>
pan Filuta *??.11.10 †22.05.12 (adoptován/zachráněn)
Quark *16.11.10 †26.01.13
Quit *16.11.10 †05.09.13
Pixy *13.11.10 †13.09.13 </Potkanviv>
Snížek - zachráněnej albín
Gennosuke *16.12.2013 †25.03.15 </LMG Rattery>
Kawai *15.01.14 †28.08. 15</LMG Rattery>

Příspěvekod Elerían » 28 úno 2014 17:12

No ten výskum by ma zaujímal, nemáš na to odkaz...? Pes má ale úplne iný zažívací trakt než potkan. Hlavne je tu to špecifikum - časť žalúdka nechránená pred HCl. A to fakt pri častom hladovaní dlhšom než pár hodín môže spôsobiť časom vredy... Ja by som to asi fakt radšej na celý deň neriskovala.

Našla som tento výskum:
http://w.eatwellmd.org/docs/Journal%20C ... rticle.pdf

Píše sa tam aj o výskumoch na potkanoch - ale o hladovkách sa tam nič nehovorí, iba o CR = calory restriction, teda o nižšom podiele SE v kŕmení, žiadne podvyživovanie zvierat. To je podľa mňa určite dobrá cesta, nižší podiel tuku, jednoduchých cukrov, u starších zvierat aj bielkovín... Ale úplné hladovanie u všežravca s takýmto typom žalúdka...? No fakt neviem.
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod estrius » 28 úno 2014 21:53

Já je to čas od času také nechám dojíst, ale většinou to dělám jinak. Holky mají mimo klec ještě jednu mističku se zrním a s vodou a to, na co se mi v kleci ofrňujou (protože tam mívají většinou i něco čerstvého) si mimo klec rády zobnou, takže já to prostě jen přesypávam do mističky mimo klec :)
estrius
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Algernon, zverimex, hooded * cca 10/2014
Anežka, adoptovaná, hooded

Příspěvekod Xeelee » 01 bře 2014 00:07

Ony by si zobly i tak, jen o trošku pozdějc. Přece nebudou hladovět, když maj aspoň nějaký jídlo. Hlavně nezměknout a nedoplnit misku, protože přejídání a obezita jim hodně škodí. Dneska sem si vyzvedával potkany a chovatelka říkala, že jeden silně obézní podkan od ní umřel v roce a půl. Jako u lidí to musí bejt strašnej nápor na klouby a obzvlášť u tak malýho tělíčka i na všechno ostatní.

A vůbec, potkani maj stejně v kleci skrytý nějaký zásoby nebo jim někam jídlo vypadlo y misky, takže úplně bez jídla nebudou.
Google+ # ask:me # zen # rats/かわい:Kawai-源之助:Gennosuke
Xeelee
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: R.I.P.:
Ichi Mendicant *27.10.08 †25.11.10
Hadji al-Sango *18.10.08 †08.11.10
Chip von Chiba City *24.10.08 †25.06.10 </PotkanMarvel>
pan Filuta *??.11.10 †22.05.12 (adoptován/zachráněn)
Quark *16.11.10 †26.01.13
Quit *16.11.10 †05.09.13
Pixy *13.11.10 †13.09.13 </Potkanviv>
Snížek - zachráněnej albín
Gennosuke *16.12.2013 †25.03.15 </LMG Rattery>
Kawai *15.01.14 †28.08. 15</LMG Rattery>

Příspěvekod Piškot » 26 dub 2014 13:15

Ne, že bych dělala odlehceny den, ale vždy čekám, až je miska prázdná.:) takže někdy nedoplnuji den, někdy každý den...:) podle toho, zda v misce ještě něco je...
Piškot
Malý potkan
Malý potkan

Předchozí

Zpět na Krmení