Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Vrkání

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Re: Vrkání

Příspěvekod Sharkie » 08 dub 2013 16:34

mne sa cez vikend rapidne zhorsil chronik Bash, aj napriek nasadenym atb kvoli zapalu mocaku :( okrem toho sa mu zobudil mininador na boku a zacal dost rast, objavuju sa dalsie mini inde :( mys ma navyse rozbite travenie a odmieta jest, vyzera to, ze to uz celkovo nebude nadlho :(

nets: drzime vsetky tlapky ;)
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod nets » 08 dub 2013 19:09

Bohužel jsem se asi nemýlil a zřejmě jí opravdu něco, někde roste :( Byť se nepodařilo nic nahmatat (a to byla Joyka opravdu klidná - neuvěřitelné), tak ostatní příznaky tomu nasvědčují. Dostala steroidy (Prednisolon) a Bkomplex. Příští týden další dávka steroidů a jinak předepsaný Pangamin. Ale pozitivní je, že dýchací potíže díky Echinacee trochu ustupují! Dýchání (a zvuky s ním spojené) je "slyšitelně" lepší :up:

Sharie: Díky :) Joy je bojovnice, to už nám jednou dokázala :)
Kód: Vybrat vše
Installing Chumtalky_3_0_noarch.rpm
[1/6] Osí.......OK
[2/6] Ofí......./dev/rainbow_bridge
[3/6] Ciri....../dev/rainbow_bridge
[4/6] Marge.....OK
[5/6] Gola......OK
[6/6] Imbusína..OK
nets
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Chumtalky: Ofí, Osí, Elis, Ciri, Marge

--------------------------
Za duhovým mostem : Negí (Ella Negra), Joy (Joy Ta druhá), Vari (Varadera), Šedi, MicroNegí

Příspěvekod Dr.Jenny » 08 dub 2013 21:24

já mám s Lízinou taky podobný trápení....ATB nám nezabíraj a dýchá strašně namáhavě... taky jsme dneska dostali prednison a bereme ATB dál, ale u ní to prostě neustupuje....ale i tak jí to nebrání v tom lítat mi tu po kleci a po pokoji jako blázen....
vet jí taky prohlídl, prohmatal, našel tu samou malinkou kuličku pod kůží na bříšku a oba jsme se shodli, že to asi nebude jen nachlazení....ale možná nějaká ta rakovina s metastázama...taky se mě ptal na motoriku, že to může být nádor na mozku, ale tyhle změny u ní nepozoruju...pořád doufám, že se to zlepší a že se oba pleteme....

všem nám moc držím palce :up:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Sharkie » 08 dub 2013 21:29

U nas blbe spravy :( zapal mocaku neustupil ani po tyzdni na atb a rozsiril sa na dychacie cesty, takze sme dostali este jedny atb.. a vdaka este viac oslabenej imunite, ktora uz normalne nie je nic moc, sa zacali zvacsovat a objavovat tie hlupe nadory :( jedina sanca je, ze atb nakoniec zaberu a rakovina zvladne spomalit, inac je to proste zabite :(
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Makushka » 04 čer 2013 22:01

Ahoj, chci se spíš podělit o zkušenost. Naše Poupa (nyní 1 rok stará, pohodová, žijící ve středně velké skupině čítající 7 myší) začala na podzim (ve věku půl roku) při rapidním ochlazení hlasitě hrkat, nicméně jinak byla v dobré kondici a náladě, tak jsme jí dali antibiotika spíše zkusmo až po více než měsíci, kdy to nepřestávalo. Zareagovala dobře na doxycyklin, přestala hrkat asi 14 dní po jeho doužívání. Celou zimu pohoda, tedy do té doby, než měla v únoru zhoubný nádor mléčné žlázy (odoperováno a zatím bez recidivy, ťuk ťuk, ale 2 měsíce potom postupně vyhnisávaly vstřebatelné stehy, chudinka si užila...). Během dlouhé zimy co se dýchání týče byla v pohodě, až teď v dubnu při prudkém oteplení počasí začla hrkat zase. Tak jsme zase zkoušeli leccos, vitamíny (Pikovit), Broncho-vaxom... Po měsíci, kdy to samo nepřešlo, dostala opět doxycyklin a zabral ihned, ale ovšem jen na 10 dní, pak se to vrátilo. :-( Takže už 14 dní vrže skoro pořád na kombinaci ACC+Pikovit+Broncho-vaxom (čistě symptomatická léčba), zvlášť při jídle nebo rozrušení, sice je čilá, lehce tlusťoučká a při chuti, ale nemám z toho moc dobrý pocit. Nějaký chinolony, co se dají dát injekčně, bych ráda nechala do rezervy, kdyby bylo nejhůř, ať nepěstujeme rezistenci.
Je to holt asi nějaká degene myš, byť s PP, ale je strašně milá, jak už to bývá... :-(
Napadlo mě, jestli má vůbec potkan kašlací reflex? Co pamatuju, tak jsem viděla potkany lehda kýchat...
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Příspěvekod nevi » 05 čer 2013 07:12

Tak to může být zápal plic, potkany dost oslabuje.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod chesterfield » 05 čer 2013 10:55

Makush vítej, no vyloženě kašlání jsem nikdy nepozorovala, buď pšíkají, nebo vrkají, nebo chrápou. Posíláme hojivé pohlazení. A máš SZ
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod p.hubicka » 18 čer 2013 09:28

:( Dumbinka mi dneska ráno začala vrkat.. .
dala sem jí na samotku aby to holky nechytly ( můžou? můžu jí dát zpátky?)
na vet sem volala, řekl mi ať dávám dětský sirup a kdyby to nepřešlo do tří dnů, mám přijet.

:((((
Elis♥ Dumbina♥ ségry ze zveráku *
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Elis ♥ pořízená 23.2.2013 věk prý 2 týdny ale zdála se mi větší ;)
Dumbina ♥ údajná sestřička Elis.

Příspěvekod Dr.Jenny » 18 čer 2013 09:33

nemám teď klec na marodku, takže holky neodděluju a zatím se mi to nestalo že by to chytly od sebe, naštěstí....
na vrkání mi pomáhá hedelix sirup, lichořeřišnice kapky....plus klasika, jitrocelovej nebo echinaceovej sirup..ty ,ůžeš dát do napaječky a posilovat imunitu i ostatním holčinám..;-)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod p.hubicka » 18 čer 2013 10:04

momentálně vaříme bezový sirup tak jsem jim do vody přidala bezovou vodu s pylem... nemělo by jim to uškodit ne?
Elis♥ Dumbina♥ ségry ze zveráku *
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Elis ♥ pořízená 23.2.2013 věk prý 2 týdny ale zdála se mi větší ;)
Dumbina ♥ údajná sestřička Elis.

Příspěvekod Adishe » 03 říj 2014 05:18

prosím o radu, dvouměsíční samička z ničeho nic začala v pondělí vydávat divné zvuky...asi vrkání, nevím, mám potkany teprve měsíc, jinak jí nic není, žádný výtok, je veselá, žere, vydávala je jen v pondělí večer, na radu jsem koupila jitrocelový sirup, který jí dávám, od pondělka nic, žádné zvuky, prostě jako normálně až zase dnes...v pátek ráno dcera mi volala do práce, že zase ty zvuky. Co to může být? Kdyby byla nemocná, tak přece není téměř týden ticho ne? Poraďte, co by to mohlo být
Adishe
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod ATFD » 03 říj 2014 13:23

To je právě ten problém, že může být týden, i déle, klid. Většinou je to "prostě" ucapný nos, ale je potřeba to hlídat protože se potkyš může i udusit. Vesměs to mají na svědomí víceméně všudypřítomné Mycoplasmy, které žijí v dýchacích cestách potkyšů a čas od času se přemnoží a dělají neplechu. Nedají se vyléčit, jen když způsobí akutní problém, dají se dát antibiotika, které potkyšovi pomůžou se zase postavit na nohy a dostat Mycoplasmy pod kontrolu. Ta vzplanutí jsou hodně častá u mladých a starých potkanů, kde imunita ještě není, respektive už není tak funkční a dále při stredu. Vaše potkaní slečna je mladá, tak předpokládám, že jste si ji nedávno přinesli. A změna prostředí, kolektivu, krmení, případně přenášení v chladu apod je dost velký stress...
Já dávala jitrocelový sirup (kluci ho pili přimo ze lžičky), nebo do nosu Nasivin (zhruba po kapce až dvou do každé dírky, ale je to většinou celkem boj se trefit) a teď zkouším na podporu imunity Imuno Glukan (ale trvá déle, než začne fungovat), tak uvidím. Samozřejmě vždy kupuju dětské léky s co nejnižším množstvím účinné látky.
Pouhé vrkání bez dalších příznaků není úplně důvodem k panice, ale je potřeba to hlídat - většinou to přejde samo během pár dní, ale když by to trvalo déle, je potřeba to řešit. Ale u mladých potkyšů by mělo stačit trochu klidu, tepla, a třeba nějakou tu podpůrnou léčbu.
ATFD
Růžovka
Růžovka

Předchozí

Zpět na Problémy s dýchacími cestami