Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod Oskarek-a » 23 kvě 2012 19:07

jj uz se na ti tesime, jsem zvedava co na ni bude ta nase smudlinka rikat, jeste trosku ale psika tak doufam ze to nebude nejak vadit..
Uživatelský avatar
Oskarek-a
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 42
Registrován: 15 kvě 2012 17:26

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod BlandaO » 17 lis 2012 10:25

ahoj, mam doma už týden myšáka a taky mi kýchá z nového prostředí. Pro jistotu jsem byli včera u veterináře jestli na něj náhodou něco neleze, ale na plicích nic nemá. Ale proč píšu je to, že ten můj kulišák kýchá v jednom kuse. Jediné kdy nekýchá je, když spí jinak opravdu jedno kýchnutí za druhým. I když vím, že mu vlastně nic není, nemůže mu to přeci jenom uškodit to neustálé kýchání? Jinak se má čile k světu :).
Uživatelský avatar
BlandaO
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 11
Registrován: 09 lis 2012 22:23
Bydliště: Hradec Králové
Potkani: Faramund z Mouseville

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod chesterfield » 18 lis 2012 06:02

zkus mu protřít čumáček prstem víš jako kdyby podrbat, nebo vysmrkat možná jej z něčeho svědí.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
Uživatelský avatar
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Příspěvky: 17654
Registrován: 06 říj 2005 18:46
Bydliště: Praha 4, a Semyšov
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod BlandaO » 18 lis 2012 11:01

to by ale netrvalo tyden ne?
Uživatelský avatar
BlandaO
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 11
Registrován: 09 lis 2012 22:23
Bydliště: Hradec Králové
Potkani: Faramund z Mouseville

Malé zverimexátko

Příspěvekod ibrahimd » 07 úno 2013 21:08

Ahoj lidi!!:) Dnes, když jsem šla do zverimexu pro krmení, neodpustila jsem se očíhnout ta potkaní chuďátka. Jedno z nich vyskočilo na klec a začalo natahovat ručičku ven tak daleko, div si jí neutrhlo a když jsem mu dala prst, tak mě za něj drželo a koulelo ty své korálky... Nic. Náhodou to byl chlapec a já ho tam prostě nemohla nechat a tak jsem si ho vzala. Do dneška jsem měla potkánky tři, s tím, že jeden (skoro dva roky) má svou vlastní klec, protože se s nováčky (zhruba tři měsíce staří) nesnesl a tekla krev. :/ Dost zbytečné kaše okolo... Vzala jsem si miminko a dva kluky na postel a je to v pohodě, sem tam se očuchají, olížou a tak. No a teď tu čtu, že než je dám k sobě, je nutná karanténa. :o Co je na tom pravdy?? Jak dlouho má karanténa trvat?? Trochu se stydim, že jsem o tom doposud nevěděla... Navíc nový maličký Mango :loveit: divně frká. Je to mix mezi frkáním a popískáváním ("fcffffcccfff" asi tak ;) ). Dělá to nepřetržitě, jen když spinká, je ticho. Nic mu odnikud neteče, srst, ouška, oči a nos vypadají v pohodě. Co myslíte?? Děkuju moc za odpovědi a mějte krásný večer!!
ibrahimd
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 3
Registrován: 07 úno 2013 20:24

Re: Malé zverimexátko

Příspěvekod Dr.Jenny » 07 úno 2013 21:37

U zverimexáků to je běžný, já pokaždý, když jsem si nějaký vzala, tak minimálně aspoň pofrkávalo. Nasadim do napaječky echinaceový sirup...záleží na velikosti napaječky, ale asi tak odhadem čajovou lžičku na střední velikost. Plus na kousek piškotu nakapu tři kapky lichořeřišnicových kapek a odstanou to jako pamlsek, jednou denně. To můžeš dát i těm ostatním, neublíží jim profylaxe..:-) Pokud by se to zhoršovalo nebo nemizelo, tak na veterinu.

Jinak já se musim přiznat, že jsem nikdy žádnýho prcka nedala do karantény, když jsem si ho donesla.... :oops: :whistle:
Uživatelský avatar
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 4580
Registrován: 28 led 2013 14:26
Bydliště: Liberec, Praha
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Antibiotika bez prohlídky?

Příspěvekod Maty » 24 bře 2013 18:47

Dobrý den, nevím, jestli se tento příspěvek úplně hodí pro toto vlákno, přesto bych se rád zeptal na vaši radu:

Přibližně před třemi týdny jsem si pořídil potkana - samečka. Do té doby jsem choval pouze myši a nevěděl jsem pořádně, jak je potkan vlastně v mládí a v dospělosti velký. Ve zverimexu mi bylo řečeno, že stáří neví (pochopil jsem, že zverák měnil majitele a potkani byli "zděděni"). Prý měl být ale asi půl roku starý. Po přinesení tohoto macka (dnes vím, že to je pořádný kus dospělého samece, co má minimálně půl roku, spíš ale rok) jsme se začali pomalu seznamovat. Brzy mě ale znepokojilo, že neustále kýchá a drbe se. Poryfin se u něj nijak moc nevyskytoval, snad jen ráno nebo po delším spánku měl trošičku ušmudlaný noc, ale nic hrozného. Myslel jsem, že může být alergický na piliny (i když údajně bezprašné), proto dostal novou asanovou podestýlku s nadějí, že se to u něj zlepší. Bohužel, moc to nepřecházelo a u potkana se brzy začaly objevovat při jezení nebo čištění srsti zvláštní zvuky (možná vrkání nebo sípání). Raději jsem mu proto koupil jitrocelový sirup a Imunoglukan, který Kevin pak měl asi dva týdny rozpuštěný ve vodě v napaječce. Nicméně, skoro vůbec to nepomohlo. Potkan byl navíc sám a vzhledem ke svému stáří si udržoval neustále odstup od lidí (nechá se krmit z ruky, občas mi v noci vleze i na matraci, ale to je asi vše). Z tohoto důvodu jsem s ním nebyl u veterináře, protože při těch kousancích, které mi uštěřuje při hlazení, když na sobě zrovna nemám tlusté pletené antikousací rukavice :tutu: , si nedovedu představit, že bych s ním cestoval v MHD nebo podstupoval prohlídku u veterináře... :running: .

Aby nebyl Kevin sám a nezačal být úplný morous, rozhodl jsem se mu pořídit dnes mladšího parťáka. Perry má osm týdnů, je též ze zverimexu (ale jiného) a zdá se, že se po prvním dni v jedné kleci relativně dobře snášejí. Jenže je tu to neustálé Kevinovo kýchání, kterým dokáže velmi slušně ohodit své okolí, tedy i Perryho. Mám teď trochu strach, jestli to Perry nemůže taky chytit, ať je to, co je to. Přemýšlel jsem, že bych zašel za veterinářem a popsal mu symptomy. Nevíte, jestli může veterinář předepsat antibiotika i bez toho, aniž by maroda viděl? Cesta na druhý konec Olomouce by bylo asi trauma pro nás oba, o veterináři už nemluvím vůbec.... :smi:

Máte někdo zkušenost s něčím podobným? Kevin je kromě toho chrchlání a pčíkání v pohodě - žere dobře, snad až moc :roll: a poryfin se u něj rozhodně nevyskytuje v takové míře, že by tím byl nějak zamatlaný, nebo něco podobného. Jen se ve volném čase hodně drbe a čistí si kožich. Teď v poslední době se mi i zdá, že dost spí. Někde v předchozích příspěvcích jsem četl názor, že kýchání může být příznak parazita v srsti, ví někdo, co to je konkrétně za breberky? Nebo to s tím nemusí mít nic společného a může jít prostě jen o silnou rýmu? Á propos, mohou se u potkanů vyskytovat alergie na něco jiného, než na podestýlku?

Byl bych nerad, aby to chytilo i to potkaní miminko, ale zase je zatím nereálné, abych šel s tím starým morousem k doktorovi. A Perryho nemůžu dát do zvláštní klece, protože mám jen jednu.
Co byste radili, zkušení potkaní mámy a tátové? :hm:

Díky za váš čas
Maty
Kevin a Perry, chlupatí spolubydlící, bez kterých bych neměl rozkousané povlečení, špinavý koberec, smradlavý pokoj, kravál v noci, když se učím nebo spím... by nebyla žádná sranda!
Uživatelský avatar
Maty
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 15
Registrován: 19 bře 2013 14:41

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod Dr.Jenny » 24 bře 2013 21:06

zaprvé je moc fajn, že si mu pořídil kámoše a že se snáší....to je pro potkánka opravdu výhra... ;)
zaprvé bych asi zahájila domácí léčbu....echinaceový sirup do napaječky, čajovou lžičku nebo dvě...nemusíš se ale bát že bys je předávkoval, to se nestane a můžou to pít oba....pak můžeš oběma dát na piškot tři kapky lichořeřišnicových kapek...obojí běžně dostupný v lékárně....
když mi holky víc pšíkaj, dávám hedelix sirup tak po nejnižší rysku na umělí lžičce co je přiložená....všechno to jsou ale bylinný záležitosti a spíš na lehčí nechlazení i když hedelix zabírá víc...(ten bych dala jen dospělákovi, co prská)

jinak veterináři jsou zvyklí na nějakej ten kousanec, ale samozřejmě to je nepříjemný.... v případě nouze si ten můj vet bere rukavice taky...jinak když mi očkoval holky, tak jsem mu je já přidržela a on jim píchnul atb...takže kdyby tahle domácí léčba nezabírala, tak šup s nima k vetovi...normálně v přepravce zateplený on to zvládne, potkani nejsou žádný bačkory ;) jinak nevim jak jiný veti, ale můj by asi jen tak nedal atb pro pacoše, kterýho neviděl...

co se týká toho kousání, tak bych kousavého frajera začala pěkně přesvědčovat o tom, že pán smečky jsi doma ty, ale od toho už tu je jiný téma, tak tu nebudu spamovat...vypadá to, že nemáš doma asociálního magůrka jako já a že by se dal zkrotit... ;)

edit: možná bych s nima oběma ale zašla i tak....potkani ze zveráku jsou kolikrát promoření kde čím jak kožíšky, tak dýchák.... proti těm parazitům ti je prohlídne a prokápne kapičkou za krk....občas dají i injekci....
Uživatelský avatar
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 4580
Registrován: 28 led 2013 14:26
Bydliště: Liberec, Praha
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Maty » 24 bře 2013 22:05

V tom jitrocelovém sirupu by snad nějaký echinaceový výtažek měl být, zkoušel jsem i ten imunoglukan, Kevovi to ale přímo z ruky moc nejelo a namočený piškot olízl a se znechucením ignoroval až do té doby, než si z něj udělal jednorázové WC... :roll: Budu ale tedy pokračovat v napaječkové léčbě, to mu alespoň chutnalo a přišlo mi, že i víc pije. Teď k večeru ale trochu ožil a Perry má mírný Saigon, jen vystrčí hlavu z domečku, Kevin na něj hned běží a malej přitom šíleně piští. Přece jen je znát, že je to ještě malé škvrně a nemůže se moc bránit, Kev mu to dává trochu sežrat. :adolf: Ale tím nebudu odbíhat od tématu, oni to přes noc snad přežijí a navzájem se oťukají :pich:

Veterináře zkusím zvolit, jen pokud to bude pokračovat bez výsledku. Představu, že toho divokého barbara chytám v plné tramvaji nebo v čekárně u veterináře, si radši nechám pouze v teoretické rovině a nebudu to zavádět do praxe, pokud to půjde. :up:

Každopádně děkuji za radu
Maty
Kevin a Perry, chlupatí spolubydlící, bez kterých bych neměl rozkousané povlečení, špinavý koberec, smradlavý pokoj, kravál v noci, když se učím nebo spím... by nebyla žádná sranda!
Uživatelský avatar
Maty
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 15
Registrován: 19 bře 2013 14:41

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod Dr.Jenny » 24 bře 2013 22:27

no tak v tramvaji tomu chytání pomůže přepravka....ale rozhodně to chce toho raubíře zvykat, že si nemůže dělat uplně všechno co se mu zlíbí.... jinak jitrocelovej sirup je taky dobrej...
Uživatelský avatar
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 4580
Registrován: 28 led 2013 14:26
Bydliště: Liberec, Praha
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod Smejko » 16 kvě 2013 07:15

Mně taky ihned Mája začala pčíkat a "bublat", ale objevila se i krev. Nyní už krev nevidím, stále jen hlasitě pčíká a "soplí" a chvíli neposedí. Spíše neustále dělá bordel, přenáší si misky po kleci a celé hodiny panáčkuje v rohu. Trošku mám o ni starost, zda je to normální.
Smejko
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 14
Registrován: 16 kvě 2013 01:07
Bydliště: Brno
Potkani: Mája

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod Dr.Jenny » 16 kvě 2013 09:20

tak myslim, že to nebyla krev, ale porfyrin...být to krev, tak už je asi brzy potkan mretvej...
preventivně dávám do napaječky echinaceu a na kus piškotu kapu lichořeřišnicový kapky....to pomáhá na plíce i na močový cesty.
Hádám, že máš potkanku samotnou??....tohle zní jako frustrovanej potkan, kterej je sám....
Uživatelský avatar
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 4580
Registrován: 28 led 2013 14:26
Bydliště: Liberec, Praha
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod Smejko » 16 kvě 2013 13:14

My s expřítelem měli už potkanici a byla sama a byla naprosto v pohodě, takže jsem nějak nečekala, že budu muset nyní koupit půlku zverimexu, zvláště, když máme mazlíků dost (hlodavců) a všichni mají vyžití ažaž a doteď nebyl problém.
Smejko
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 14
Registrován: 16 kvě 2013 01:07
Bydliště: Brno
Potkani: Mája

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod Kimik » 16 kvě 2013 13:19

Jo, ale nejlepší vyžití potkana je jiný potkan, tak to prostě je a nikdo to nezmění. ;)
Uživatelský avatar
Kimik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6262
Registrován: 05 bře 2007 12:55
Bydliště: Praha 5
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Re: Rýma a kýchání (především u právě přinesených potkanů)

Příspěvekod Smejko » 01 čer 2013 17:45

To je jasné :) děkuji za rady a už se na nápravě pracuje :)
Smejko
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 14
Registrován: 16 kvě 2013 01:07
Bydliště: Brno
Potkani: Mája

PředchozíDalší

Zpět na Problémy s dýchacími cestami

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků