Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Děláte potkanům "odlehčený den"?

Čím potkana krmit

Ne,byli by hladoví
7
19%
Ne je to blbost
5
14%
Ano,neuškodí jim to
16
43%
Ano,je to pro ně prospěšné
9
24%

Celkem hlasů : 37

Příspěvekod eva.jingle » 15 črc 2010 22:04

;) Jaký máte názor na jednodenní "půst" u potkaňourů?
"Půst" v této souvislosti myšlen jako den,který mají myšáci na dojedení méně oblíbeného jídla,tzn.není jim do misky dosypáno nové krmení,ale mají možnost dojíst zrní z předešlého dne,tudíž nehladoví.Pozor,nejedná se o týrání zvířat hladem!

Já to praktikuju zhruba rok a něco-jeden den v týdnu(nebo během 10ti dnů,přesně to nepočítám) prostě nic nedostanou.Snad nebudu za saďoura :lol: .
Normálně dostávají zrní-domácí směs,nic extra kalorického,jednou týdně maso+těstoviny(rýže),jednou týdně zeleninový,nebo ovocný salát-ale k tomu nedostanou zrní(většinou potom dorazí i méně obíbené zrno,které by jinak zahrabali do podestýlky :twisted: ) a mezitím mají jeden den bez jídla.
Hladem rozhodně netrpí,váhově i velikostí jsou spíš nad průměrem a dva/tři jsou i špekáčci :lol: .
Tohle se samozřejmě netýká potkanů nemocných,starých a mláďat.
Sem tam dám dropsík,piškot,nebo candiesky,tvrdý chleba.

Někde jsem četla,že by měli mít misku se zrním stále plnou,ale to by z těch mojich byly za chvilku koule :oops:
Děláte také někdo půst,případně,co si o tom myslíte :smi: ?

(.....jestli je tu už tohle téma,prosím o přesunutí ;) )
Naposledy upravil eva.jingle dne 16 črc 2010 09:07, celkově upraveno 1
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa
Potkani: Krteček-černá rexatá myšulka

Za duhovým mostem:
Sněhurka ,Vločenka , Bačík , Jingle , Dumbička - Angela z Black Hole , Holynka , Danae z Angarats , James , Sundance , Fanynka , Světluška , Bahathi z Angarats , tulák Ferda , pan Houstička , Chika Bahja , Márinka , Happy , Amálka , Ágneska , Altaj z Ituri , Edík ,Ouško ,Ronie ,Plašánek
Taji , Červenoočka -Makaronek , Curie , Tlapička a její překvapení : Ribana , Běloušek , Mazlíček a Strakáček , Sera , Mey , Miss Marple z chs Sunny rat , Běluška z Boleslavi , Vdoleček , divočák Ača a Koblížek

Re: Děláte potkanům půst?

Příspěvekod Kometa » 15 črc 2010 22:45

Sama na sobě půst praktikuješ?

Já osobně jsem půstům docela nakloněná - jako léčebným technikám. Dokonce jsem si dala plán, že pokud se do podzimu neuzdravím, půjdu do cca 3 týdenního půstu (nebo méně, pokud to bude stačit).

ALE zvířatům ho nepraktikuju. Proč? Protože mi to připadá jako zbytečné trápení. A u potkanů je jeden den uplně jiný časový rozměr než jeden den u lidí.

Co se dále tvého krmení týče - připadá mi dost málo dávat zeleninu a ovoce jen jednou týdně. Taky mam snadno tloustnoucí potkany a ovozel tvoří naprostou většinu jejich jídelníčku, abych jim mohla dát takový objem, jaký chtějí sníst, a přesto nebyli jako koule. Mohla bych je sice krmit jen odměřovaným množstvím zrní, ale to by pak hladověli. Ono totiž pocit hladu vzniká z prázdného žaludku a neni závislý na množství podkožního tuku. Takže i sebetlustší potkan může při špatném krmení hladovět.
Kometa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Ariela min Jerth alias Šmoulinka (am.blue, varieberk, dumbo, moje láska nejmilovanější)a Adélka by Gutterboy (black velveteen, berkshire, moje sluníčko) -zvané Kyselinky, sestřičky Bonnie (fawn) a Ballari (beige) of Ituri alias Blondýnky.

Příspěvekod eva.jingle » 15 črc 2010 22:55

;) jasně že dostanou zeleninu ještě i mimo salát :up:

..neřekla bych že hladoví- ještě mi nikdo z lidí co je viděli (ať už potkanáři,nebo veterináři) neřekl,že by byli podvyživení,spíš naopak.

Na sobě půst nepraktikuju,praktikuje se sám,jsou dny,kdy prostě nejím,nemám hlad,ani chuť,tělo si to asi zařídí samo ;)
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa

Za duhovým mostem:
Sněhurka ,Vločenka , Bačík , Jingle , Dumbička - Angela z Black Hole , Holynka , Danae z Angarats , James , Sundance , Fanynka , Světluška , Bahathi z Angarats , tulák Ferda , pan Houstička , Chika Bahja , Márinka , Happy , Amálka , Ágneska , Altaj z Ituri , Edík ,Ouško ,Ronie ,Plašánek
Taji , Červenoočka -Makaronek , Curie , Tlapička a její překvapení : Ribana , Běloušek , Mazlíček a Strakáček , Sera , Mey , Miss Marple z chs Sunny rat , Běluška z Boleslavi , Vdoleček , divočák Ača a Koblížek

Příspěvekod Kometa » 15 črc 2010 23:04

Teď nevím, jestli jsem to já špatně napsala nebo to jen nechceš chápat.

Ale pořád mi vrtá hlavou - proč jim ten půst dáváš a co si myslíš, že z toho oni mají?
Kometa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Ariela min Jerth alias Šmoulinka (am.blue, varieberk, dumbo, moje láska nejmilovanější)a Adélka by Gutterboy (black velveteen, berkshire, moje sluníčko) -zvané Kyselinky, sestřičky Bonnie (fawn) a Ballari (beige) of Ituri alias Blondýnky.

Příspěvekod eva.jingle » 15 črc 2010 23:23

:smi: jsem to psala myslím už v prvním příspěvku-dojedí to,co by normálně nejedli a nepřežerou se tím,co vyberou po nasypání nové misky zrní nejrycheji-např.slunečnici,cornflaky,granule,kukuřici,vločky...to vyžerou a ostatní tam pak buď zůstane,nebo to rozhrabou.
Komet,nevím,jestli se chceš hádat,nebo co chceš,abych Ti napsala :smi: ,nevnucuju Ti to,co dělám a moji myšáci určitě hlady netrpí,můžeš usínat v klidu :up:
Nebudu se rozepisovat do podrobna,kolik gramů zrna,nebo plátků okurky vyjde v misce denně na potkana,aby nehladověl,protože to nepočítám-nemusím,mám to v oku.
To snad každý rozumný člověk pochopí,že.. :smi:
...tedy jestli to potřebuješ napsat takhle: když dostávají myšáci zeleninu,maso,nebo těstoviny,a nebo když mají "půst" misku s nedojedeným zbytkem zrní z předešlého dne jim nevyndavám,takže ho mohou dojíst.Stačí to tak?
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa

Za duhovým mostem:

Příspěvekod Kometa » 16 črc 2010 00:42

Mně pořád nejdou dohromady slova "půst" a "nehladovět" - protože při půstu se prostě hladoví. Minimálně první dny ano, pak ten pocit hladu snad poleví. Takže se ale asi musíš rozhodnout- buď mají půst nebo nemají hlad, ale dohromady to podle mě prostě nejde.

Půst je o nepřijímání potravy - ale pokud jí mají v kleci dost na to, aby den nehladověli, i když jim nedáš nové krmivo, tak budiž, ale není to půst, jen čištění klece či odlehčující den.

Ale abych odpověděla - snažím se krmit vícekrát v průběhu dne a menší porce. Někdy se pochopitelně stane, že dostanou mnohem víc než kolik zvládnou sežrat a i bezedná Bonnie už nemá kam to natlačit. Ale zpravidla to přes noc zmizí, přeci jen spím třeba 8 hodin a tak mají dost času to dojet. Připadá mi to i vcelku dobrý, že tam pak nemají týden starý zbytky.
Výjimečně se stane, že nedostanou krmení déle jak půl dne (tím myslím déle jak 12 hodin, např.někde se neplánované zdržím) a to už mají i železné okurkové a mrkvové rezervy dávno sněděné a já uháním domu s výčitkama svědomí, že mají hlad.

Takže se omlouvám, že na tebe tak startuju, ale mám spojené "myšky mají hlad" s "jsem neschopná majitelka, špatně se o ně starám". Vím, jak jim to je nepříjemné a nechci jim to způsobovat ani nezáměrně natož záměrně.
Kometa
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod chesterfield » 16 črc 2010 04:27

Řekla bych, že je to spíš o výrazu - někdo si půst spojuje opravdu s něčím jiným, než Ty Evi popisuješ, také bych to spíš nazvala odlehčujícím dnem. A ten se u nás praktikuje také, ne nějak pravidelně, ale občas k němu prostě dojde. A pak skutečně zmizí i ty nenáviděné kousky.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod womi » 16 črc 2010 06:13

Já to prostě chápu tak, že jeden den nedostanou nasypáno do misek, ale prostě musí dojíst to, co jim kde zbylo v miskách nebo někde zahrabné.

Já třeba misky dosypávám potkanům některým jednou týdně (to platí u samotářů), u některých ob dva dny a u některých denně. Záleží na počtu myšáků v kleci a kolik toho snědi. Pokud nejedu na víkend pryč, dosypávám misku až když je prázdná a i když je prázdná, většinou mají někde ulito. Pokud jedu pryč, doypávám misky, aby měli co jíst, v nejhorším aby jim jídlo došlo cca ráno dne, kdy se vracím a to dostanou jídlo večer (třeba).
Jinak co se týče půstu, když jsme měli ještě psa, tak asi od jejích 6 let jsme jí jednou týdně nedávali žrádlo a nestalo se, že by loudila nebo smutně koukala u misky, vypadala, že jí to vyhovuje (a asi jo, NO se dožila 16ti let)
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod eva.jingle » 16 črc 2010 06:22

Chestr: jj je to výrazu-nezkoumala jsem definici "půstu" :lol:
Takže jedná se o Odlehčující den,děkuji Chestr :up:

Komet: o.k. blbě napsaný název tématu,opravím.

Womi děkuji,pochopila :up: :lol:

(změním pak název tématu na "odlehčený den" ,ale musím teď fičet k doktorce)
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa

Za duhovým mostem:

Příspěvekod Kimik » 16 črc 2010 07:35

Vím, že půst se praktikuje třeba u kočkovitých šelem v ZOO, ale ty mají jiný metabolismus než potkani a i v přírodě mívají půst, když se jim nepodaří nic ulovit. Ale u potkanů bych opravdu použila termín "odlehčený den" nebo tak nějak, všichni přece víme, že nesmí hladovět ani před operací, protože by je to oslabilo, a kdyby opravdu vůbec nic nejedli 24 hodin, tak by jim to rozhodně nijak neprospělo. Já jsem asi špatný chovatel a krmím málo, ale mám naučené nasypat takové množství zrní, že do dalšího krmení je miska vždycky prázdná a nikde se nic neválí a kluci jsou (až na výjimky, které se občas objeví) krásně štíhlí a v kondici :up:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Re: Děláte potkanům "odlehčený den"?

Příspěvekod eva.jingle » 16 črc 2010 09:13

Tak název tématu změněn a přidala jsem definici "půstu" jak je v tomto tématu myšlen,doufám,že už je to srozumitelné ;)
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa

Za duhovým mostem:

Příspěvekod Haslerka » 16 črc 2010 11:23

Já asi krmim odlehčeně pořád, jak to tak čtu. Osobně si myslím, že vůbec není pravda, že potkan musí mít stále plnou misku zrní. Krmím především zeleninou, ovocem, směs zrní (samozřejmě s granulemi coby zdrojem bílkovin) dávám jak kdy (ted třeba holky zrní neměly už několik dní - došlo mi a nové si koupím až dnes) a jen cca pol.lžíci na hlavu. Když si dělám maso, tak dostavaji odřezky. Vařené jídlo dávám minimálně - spíš když něco přebyde mně, tak dostanou brambory, rýži, těstoviny či ovesnou kaši (to vychází tak maximálně jednou týdně). Pamlsky téměr nedávám.

Kamarádka krmí především ovozel už několik let a potkani jsou zdraví, netrpí obezitou, dožívají se poměrně vysokého věku. Začala s tím jako pokusem, když jí v zoo na praxi vyprávěli o laborákovi, co se živil jen myšma co si ulovil ve skladu, kořenovou zeleninou a občas suchým chlebem. Prý se dožil sedmi let :smi:

Ale jinak si myslím, že hlodavčí metabolismus není stavěný na prudké výkyvy, takže bych se spíš přikláněla k celkovému trvalému snížení energetické hodnoty (snad u všech zvířat platí, že je lepší !lehká! podváha, než nadváha).
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod PxNxDx » 18 črc 2010 12:31

Tak jestli jsem dobře pochopila odlehčený den, tak holky mají odlehčený den téměř každý den :smi:
Já jsem od tchořenek zvyklá dosypávat až když je holé dno misky, takže myšpule dostávají nové zrní, až když nemají ŽÁDNÉ staré. Tudíž dosypávám misky klidně jednou týdně. K tomu samozřejmě dostávají zeleninku, ovoce, těstoviny, maso a všechny jiné doplňky.. a vidím to jako kladnej způsob krmení :smi:
Fretka není zvířátko, to je životní styl a pro potkana to platí taky!
PxNxDx
Moderátor
Moderátor
Potkani: Bahati von aukro + 27.10.2011
Bahari von aukro + 28.6.2011
Mumbai z jeskyně + 28.12.2011

Příspěvekod iwanhoe » 18 črc 2010 12:48

Moomině teda doplňuju misku až když jí má prázdnou, jinak by jedla jenom slunečnici a nic jinýho :D :D
jelikož je na tu misku sama, tak to vychází tak jednou za týden, týden a půl (nedávám to uplně plný, pak to hází uplně všude)
Čím víc poznávám lidi, tím víc mám rád zvířata. - Munthe
Obrázek
iwanhoe
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bobinka, Fidorka, Fionka, Nyx a Beríšek... jsou u nové maminky, když už je nemůžu mít doma :(

Nezapomenu:
Prdluška
Lassie Sweet Sugar Moo (Moominka) 9.1.2010 - 25.11.2012

Příspěvekod LejdyTerr » 18 črc 2010 21:23

No tak já pracně těm svým potkyšům udělala super mixík, akorát že jim nějak nešmakuje :grc: . Dají si, jen když je nouze.....Jinak by pořád jen žrali kuře a kukuřici a těstoviny, nic jinýho jim tolik nechutná :roflcry:
LejdyTerr
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: -
Senegal van Rattenburg - Čiky (*4.6.2010,R, černý, berkshire)
Sutech van Rattenburg - Sisko (*4.6.2010, S, americký modrý, solid)
Darling of Jerth - Jerry (*4.9.2010, S, BES, solid)
Alfi - Shelby (*27.12.2011, D, rex, agouti, capped, blazed)

Další

Zpět na Krmení