Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Epileptické záchvaty

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

Re: Epilepsie??

Příspěvekod ryc086 » 19 bře 2009 23:07

Zkušenost mám úplně stejnou jako je popsána výše - ztráta koordinace, pád až na dno klece a pak nekontrolované kopání, kousání ... Začalo to cca v prvním roce života a bylo to několikkrát měsíčně(1-4x) Jednou jsem natočil video lehčího záchvatu který jsem tušil už dýl tak se dal částečně zachytit na video http://www.youtube.com/watch?v=j2IGShMCxxI
Je třeba zajít hned k vetovi který udělá biochemický rozbor krve a nabídne vhodnou léčbu, nejspíš nějaká dětská antiepileptika :up:
Obrázek
ryc086
Růžovka
Růžovka
Potkani: Furfur von Percy
Bebešin Gůůgl

Za duhovým mostem ...
Bebešin Rumburak 3.7.2007 - 1.2.2009

Příspěvekod nevi » 16 zář 2009 22:29

Co obnáší a kolik stojí vyšetření potkana s podezřením na epilepsii?
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Haslerka » 16 zář 2009 23:01

jediné vyšetření, kterým se dá zjistit epina je eeg. A to jen v případě, že člověk dostane epi zachvat v prubehu toho, co ma na sobe eeg zapojene. U potkana ti imho nikdo eeg neudělá. Takže pravděpodobně po popsání příznaků ti dají lék proti epině, ale neumim si představit davkovani pro potkana, i u psu se dava lidsky a třeba kamaradka, co měla trpasličího pudla si stěžovala, že musi ten prasek hrozně dělit. Většinou se dava Phenaemaletten http://www.desitin.cz/index.php/article ... etail/2571 . Případně se, u psu, dava majiteli benzodiazepinová (to je diazepam) pasta k aplikaci do konečníku, to se dává při záchvatu. Ale opet nevím, jak u potkana. A taky, epina u potkana byva často zpusobena nadorem na mozku:/
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod kofola » 22 zář 2009 07:07

NIeco o epilepsii, resp celkovo zachvatoch (z ktorych epilepsia je len jedna z moznosti) http://www.squeek-rat.info/index.php?id=197

Nevi vysetrenie u tak maleho zvieratka asi mozne nie je, neviem. Kazdopadne, ked mala kamoska doma epileptika, sledovala, co zachvat spusta, ako casto sa objavuje, ako dlho trva a tak. Veterinar jej dal ludske lieky na epilepsiu, hoci davkovanie neurcil celkom najpresnejsie, nemal s potkanmi tolko skusenosti (co by sme aj xceli v Kosiciach...). Na druhu stranu Levvv mala doma tiez malu epilepticku, takze u mna na fore sa snazila pomoct, co to slo. Co to je o priebehoch zachvatov a liecbe, ako aj Levvvine pripomienky v tomto topicu http://www.squeek-rat.info/forum/viewto ... f=60&t=214 .
Jednorazovy zachvat nemusi znamenat epilepsiu, moze mat akekolvek priciny a uz nikdy viac sa nemusi objavit. Naopak, ak sa zachvaty objavuju,nech uz maju akukolvek pricinu (nador, epilepsia, ine poruchy, povedzme aj psychicke), je dobre najst to, co ich spusta a potkanka od tohto podnetu uchranit (moze to byt nahle zapnutie svetla, televizie, radia, nahla zmena teploty....). No a samozrejme navstivit veterinara....
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jordannus Mouseville
Chloramphenicol Womi´s rats
Zajac Iletis

epilepsie?

Příspěvekod Jerryna » 27 lis 2009 16:48

Nevím kam toto téma zařadit, již podruhé se mi stalo, že Pepíček normálně hajal, pohoda, a najednou, se celý prohnul, jako je u lidí tetanus, tzn. hlavicku, a pulku telicka, mel uplne zahnute nahoru, a stáčela se ta hlavička jako k jeho zadnici. Nevim jak to popsat, prostě jako by chtěl udělat klubíčko, ale na druhou stranu. (Právě toto dělá tetanus, že to pak přelomí páteř a ty kosti, protože to stahuje všechny svaly na tu druhou stranu než je nám přirozené)
A tak tam chuďátko ležel takhle zkroucenej, tlapátka taky nahoře vytažený, tlamičku otevřenou a děsně chrčel :( teda to chrčení bylo při tom co sem to viděla poprvé. Dneska byl tak nějak potichu a měl zavřený očka a vypadal jak kdyby spal. Protože sem ho zrovna hladila, tak sem na něj jemně mluvila, mnula tlapky, a pak se najednou probral, a tak nějak se po mě ohnal jak se lek, a potom byl takovej jako hrozně gumovej. Jako kdyby byl předtim úplně mimo a nejdnou nevěděl co se děje. :(
Tak nevim, je možné že takhle najednou divně usnul z ničeho nic, a byl to tak tvrdej spánek, že po probuzení byl uplne mimo? Nebo je to něco hůř? Já jen kdyby to byl tetanus, což se mi zdá opravdu dost nepravděpodobné nevim jak by k němu přišel, tak že mě minulý týden kousnul, tak jen abych to třeba taky pak neměla. Píšu tu sem právě že teď to viděla i mamina, a byla úplně zděšená, a taky ji napadlo to samý, tak mě hnala k pc se sem Vás zeptat, kvůli tomu kousnutí :zip:
Tak, a teď "babi" raďte. Vážně to byl hroznej pohled..
Naposledy upravil Jerryna dne 28 lis 2009 08:29, celkově upraveno 1
Láska je definovatelné, amortizované, periferické komplexum, kde v pseudoindividualistickém egocentru se vyvolává pocit, že šukat je boží

Obrázek
Jerryna
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: ZA DUHOVÝM MOSTEM:
Khajit z Mouseville /Pepíček/ 16.5 2009 - 1.8 2011 (05:45)
Šlupka z Utahraptor /Šuplíček/ 7.7.2011 - 8.10.2012 (15:10)
Ilian z LMG /Smyl Flek z Nohavic/28.6.2011 - 10.11.2012 (09:30)
Ildiko z LMG /Veverka z Bytíšky/28.6.2011 - 11.3.2013 (16:05)

Re: tetanus nebo spánek?

Příspěvekod womi » 27 lis 2009 17:00

Jerryno, neívm, co to může být, ale ad tetanus - kdy jsi byla očkovaná? očkování se dělá okolo 14. roku a pak po deseti letech. Pokud jsi v té hranici, tak tě to chrání. Pokud jsi to prošvihla, měla bys jít okamžiitě na očkování, pak se očkuje třikrát. pepoun TAT mít nemusí, ale náhoda je blbec, můžeš se někde škrábnout o rezavý drát. Mě se na chirurgii ptali, po tom, co mě zakousl Sal.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod nevi » 27 lis 2009 20:07

Tohle by mohl být nějaký druh nervového záchvatu - něco podobného měla Nefertity u své samice. To může být
1) vyvoláno minerální nerovnováhou - nedostatek hořčíků může křeče způsobovat
2) způsobeno ložiskem v mozku - tj. mozkový nádor, epilepsie...
3) způsobeno vnějším vlivem - taktéž epilepsie, vlivy můžou být prudší změny teploty, blikání světel, hormonální nerovnováha, stres.
Zaznamenej si někam, jak záchvaty probíhaly, jak dlouho trvaly a kdy se odehrály - pokud bys pozorovala třetí a to v nejbližší době, asi by bylo vhodné jet na veterinu.
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Jerryna » 27 lis 2009 21:18

Teď jak sem si to četla, tak možná by to mohlo být tou změnou teploty, protože sem u rodičů, a když sem šla spát, tak sem si vzala Pepíčka sebou, a ve vedlejší místnosti bylo o 2stupně míň, ono se to zdá jako prd rozdíl, ale je to znatelný. Jenže u rodičů zůstat prostě nemoh, a pak sem ho ráno zas vzala do obýváku, a pak se mu to stalo :(
A to minule jsem větrala (teda vždy když větrám, tak mam Pepištu u sebe, a dávám ho do klece, až když je tam zas teplo,vytopeno) no a předtím zrovna nešlo to topení, takže bylo chladnějc, naštěstí ne uplně tolika. Tak by to mohlo být tedy z toho. Nebo je to pěkně blbá náhoda.
Tak doufám že se mu to stalo teď teprve po druhé, mám ho pořád u sebe, až teda na to kdy jsem ve škole, ale to jsem jen jeden celý den a jeden den tak půlku, a dva dny jsem jen na hodinu pryč. Takže je pořád pod dohledem.
Zítra máme jet na chalupu, tak se teda toho děsim, doufám že tam bude tak akorát, žádná klendra nebo vedro :(
Láska je definovatelné, amortizované, periferické komplexum, kde v pseudoindividualistickém egocentru se vyvolává pocit, že šukat je boží

Obrázek
Jerryna
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod nevi » 27 lis 2009 22:03

A poprvé to bylo kdy?
Jinak nohy měl natažené? Zkoušela jsi s nimi pohnout?
Petit mal nepoznáš - já osobně si nikdy ničeho nevšimla, může to vypadat jako zásek nebo rychlé čištění, zatím jsem to asi pozorovala jen jednou a nejsem si jistá, jestli to nebyla náhoa - Tarja na chvíli zalezla za domeček na škrabadle a když přišla, byla nějaká zmatená. Grand mal může mít přesně takový průběh, jako píšeš, a dezorientace nebo slabost po záchvatu je poměrně obvyklá. Samotný záchvat trvá maximálně několik minut.
Pepa je mladý, takže nemusí mít nutně v mozku ložisko. Ale jestli měl záchvat dvakrát, asi to nebude ten případ (1) z předchozího mého příspěvku (sestře naordinovali rovnou antiepileptika na základě dvou krátce po sobě se objevivších záchvatech). Doporučuji dojet s ním na nějakou specializovanější veterinu, obzvlášť v případě, že by mezi prvním a druhým záchvatem uplynula delší doba než mezi druhým a třetím. Nechci tě strašit, ale zkracování intervalů může ukazovat na problémy v mozku (nádor) a navíc záchvaty nejsou žádný sranda, může se přitom udusit, pokud je fyzicky možné, aby potkanovi zapadl jazyk, spadnout hlavou do misky s vodou nebo jogurtem, anebo taky např. spadnout z patra, u velkých samců přitom může dojít k úrazu. Takže jestli máš doma epileptika, budeš mu muset zařídit prostředí, ve kterém se mu při záchvatu nic nestane, u lidí se to tak dělá taky (zákaz řízení motorových vozidel apod.).
Bohužel jedním z průvodních příznaků epilepsie může být i změna povahy, konkrétně i zvýšená reaktivita, u potkana s tím ale zkušenost nemám. Můžeš pozorovat i změny chování po zaléčení (zvýšenou únavu při startovních vyšších dávkách léků).
V každém případě bys ho neměla rušit během spaní, u každé nemoci se důležité dodržovat spánkový režim. Bohužel se ti tady časem asi nevyplatí fakt, že jsi se rozhodla chovat Pepu samotného, protože (dle mého pozorování) potkan ve skupině si může dovolit tvrdě spát, když je na "vartě" někdo jiný.
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Jerryna » 28 lis 2009 08:28

Ježíš, to je fakt hrozný :( Mezi tim prvním a druhým to bylo celkem dlouho, typla bych tak třičtvrtě měsíce, nevi přesně. Přední ťapičky měl dopředu natažené :( Já doufám že to byl třeba jen ten spánek. To je opravdu hrůza :cry:
S tim spánkem doufám aspoň v to, že když si ho vyndám, tak mi většinou po malý chvíli zaleze pod triko a tak ty tři hodinky v klidu chrupká. Achich :( Pročpak ty potvůrky musej mít takové ošklivé nemoci

Obrázek
Jerryna
Superpotkan
Superpotkan

Re: epilepsie?

Příspěvekod nevi » 28 lis 2009 10:11

Ale když potkan spí 2 hodiny a pak ho probudíš a další dvě hodiny spí u tebe, tak to ve skutečnosti nelze počítat jako 4hodinový spánek - nevím jak dlouho trvá spánkový cyklus u potkana, ale důležité je ten spánek nepřerušovat a pak vlastně počítáš ten nejdelší čas. Sestra si rozběhla nemoc tím, že spala 4 hodiny v noci a pak 4 ve dne, což ve výsledku je totéž, jako kdyby spala jen 4 hodiny denně.

Takže dva záchvaty za měsíc - někdy to můžou být třeba i dvakrát denně, to není moc, ale k veterináři bys s ním stejně měla dojít, nejspíš mu na začátek dá vitamín B pro případ, že je to z jeho deficitu. Tarje dávali ještě i kortikoidy pro případ mrtvice, ale ty toho víc zkazily než spravily. Fakt, že ty záchvaty byly dva, je dost důležitý - ojedinělý záchvat totiž nemusí vůbec znamenat, že je něco s mozkem. Rozhodně nemá cenu sedět doma a čekat, až bude mít záchvaty častější a delší.
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod womi » 28 lis 2009 11:30

Ještě bych dodala zkušenost s kočkou - taky to není potkan, ale ani člověk, každopádně, může se to projevovat obdobně. Kamarádka co měla kočičku, tak ta měla epilepsii poúrazovou a než jí na veterině stihli namíchat a objednat léky(brala liskantin a ještě něco, nevím co přesně ale můžu zjistit), měla až 20 záchvatů denně. Jí se to rozběhlo ze dne na den, žádný pozvolný nástup. Ale jak říká nevi, na veterinu bych zašla ihned, než se to rozjede. protože ty máš šanci průběh zmírnit, oni jí neměli
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Jerryna » 28 lis 2009 11:42

nevi Tak, tak já nikdy Pepču nebudim (vim podle sebe, mě hrozně vadí jak mě někdo budí) takže vždy nechám Pepíčka až sám je probranej.. A to Béčko je například v čem obsaženo? Nebo mám koupit přímo v lékárně vitamínky?

xxxwoman Já vím, je to hrozné, já znám ovčáka a ten to má. Osobně sem to zažila u něj už mockrát. Je to hrozný když se z ničeho nic nějákých 40-50kg živý váhy svalý na zem a má ten záchvat :cry: Je to vážně hrozný na to koukat, a nemoct nějak pomoct, ulehčit..
Blbý je, že teď jsem na celkem dlouho u rodičů v ČL a tady k vetovi není moc dobrej nápad jít. Určo ste četli u Krysky co tu je za prasata :x

Obrázek
Jerryna
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod nevi » 28 lis 2009 11:45

Pangamin, pivovarské kvasinky, lepší zdroj mě nenapadá.
nevi
Moderátor
Moderátor

Re: Záchvaty

Příspěvekod nevi » 15 úno 2010 13:08

ryc086 píše:Mám potkyho starého asi 18 měsíců, zhruba v jednom roku se u něj začly projevovat záchvaty a časem jsou prodlevy mezi nimi kratší a kratší. Záchvaty nejsou závislé na denní době, zvuku, krmení, vůně atd. prostě jsou náhodné.

Nejdřív ztuhne, dostane křeč do hlavy, začne jí třepat což se pak dostane do celého těla a třas trvá tak dlouho(kolem 30 sec.) dokud se celým tělem nepropne v křeči a po nějaké době povolí.
Několik minut je mimo, nevnímá a je vláčnej jako mrtvola.
Časem(30 minut) se rozkouká a všechno je zase jako dřív až do dalšího záchvatu.
Postupně se délka záchvatů prodlužuje a jsou i intezivnější.

Máte podobnou zkušenost? Nikde jsem na netu nic pořádně nenašel, existují nějaké medikamenty? :(

Tak záchvat, který měla Tarja v září, měl téměř totožný průběh. Vypadá to, že jde o epilepsii po nemoci mozku (mrtvice, zánět, kdovíco), kterou prodělala rok a čtvrt předtím. Protože se to projevilo pouze jednou a to z prudké změny teploty, na to léky nedáváme.
nevi
Moderátor
Moderátor

PředchozíDalší

Zpět na Neurologické problémy