Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Zrak

Všechno co se týká potkaního těla. Zajímavosti, vaše otázky na stavbu a funkce potkaního telíčka.

Re: Červené oči

Příspěvekod Nergita » 20 led 2009 23:25

Potkani mají špatný zrak. I černoocí potkani vidí špatně. U potkana je důležitý hmat (hmatové fousky), čich a sluch. To že špatně vidí nebo v případě potkanů s pink očkama, kteří skoro nevidí, jim nijak nepřekáží v plnohodnotném životě.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Lucuška » 01 úno 2009 17:20

Můj topaz potkyš má dark ruby očka (na první i na druhý pohled černá), předevčírem mu bylo 30 dní a když jsem přišla ke kleci, uviděla jsem ho, jak nehybně stojí, a kýve hlavičkou ze strany na stranu a dost dlouho. Popostrčila jsem ho a on opět nehnutně zase kýval hlavičkou sem a tam. Byl na něj opravdu zvláštní pohled. Vypadal, jako kdyby neco hypnotizoval. Ale stál uprostřed klece dole a nepřišlo mi, že by na něco zaostřoval. Navíc je miminko, bylo mu teprve 30 dní a už to dělal :|
A jinak jsem se chtěla zeptat, jak poznáte, že potkan oslepl??
"Too many rules and too much predictability absolutely kill creativity."

ObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Pet's name: Biňísek
Obrázek
Lucuška
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Moji kulíšci:
Biňísek - M,S, dark pearl, self (*16.12.08)
Nuxíček - M,D, topaz, self (*30.12.08)
Aukí - F,D, black, berkshire (*18.9.09)
Elí - F,S, black, husky (*29.9.09)
Wikie - F,S, american blue, hooded (*3.10.09)
Bubo - M,DR, american blue, berkshire (*10.11.09)
----------------------
Za duhovým mostem:
Kulíšek - M,D, american blue, berkshire (*12.2.07 - 14.1.09)
Chovatelská stanice: CHS Ratwood

Příspěvekod Kimik » 01 úno 2009 17:26

Náš Kimík scanoval hodně, ostatní červenoocí a ruby-ocí potkani to nikdy nedělali.
Kdysi mi jeden potkan oslepl na jedno oko, bylo to poznat dobře, protože na celou jednu stranu těla ochrnul, očko mu jakoby vystoupilo nebo se vyboulilo do strany a bylo najednou takové mléčné a zakalené. Ale to byl extrémní případ, jednou jsem měla slepou myšku drobnou a na té to skoro nebylo vidět, jenom šplhala méně obratně než ostatní.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod chesterfield » 01 úno 2009 18:33

já také nevím podle čeho někteří skenujou a některí ne - z mých červenookích žádný neskenoval, a Krabinka dark ruby je skener k pohledání - stojí a kýve se - už jsem si zvykla ale vypadá to opravdu zvláště
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod kawi » 02 úno 2009 09:40

to byste meli videt skenovat samanthu :roflcry:
stoji a nehybe jen hlavou, ale naklani cele telo, od zeme obloukem k zemi na druhe strane, zkusim natocit na video :up: :roflcry:
kupodivu dark ruby ifinka neskenuje vubec a jak na ni koukam, vidi uplne stejne, jako cernooci :smi:
abi ma ruby ocka a neskenuje, ale take treba neskace a je celkove opatrnejsi :smi:
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: se pořád mění, takže přibližně plus mínus 16 kousků
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)
Chovatelská stanice: nchs shareenov :-P

Příspěvekod Nergita » 04 úno 2009 14:44

já měla slepeho Lechtáčka, kvůli neustálim zánětům v očkách. Právě kvůli tomu je měla skoro pořád přivřený. Další slepouš byla Abby, ke konci života měla zákal ale to bylo díky věku. Třetí byla Ila, ktera měla oko poškozený po šarvátce v kleci. Vet konstatoval díru v rohovce ale po vyléčení na oko neviděla.
Každopádně ani u jedné jsem si nevšimla, že by se chovala jinak, než vidící potkan.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod kawi » 04 úno 2009 15:00

potvrzuji, ze mi take prijde, ze slepa jezz se obvykle hcova jako opatrnejsi vidici potkan, ale neprijde mi, ze by se hcovala jako slepa :smi: asi fakt ten zrak neni zas tak dulezity jako napriklad cich :up:
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: se pořád mění, takže přibližně plus mínus 16 kousků
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)
Chovatelská stanice: nchs shareenov :-P

Příspěvekod djcharlie » 09 úno 2009 22:51

Naše Yurante má tmavší červený oči a kouká normálně. Ničeho jsem si nevšimla... Ale máme ji krtce, tak uvidím.. 8)
Obrázek
djcharlie
Růžovka
Růžovka
Potkani: Judy, Yurante a Google

Re: Zrak

Příspěvekod nevi » 19 čer 2009 17:36

Tak jsem dneska poprvé viděla vertikální skenování černookého potkana - Taika si na koši na prádlo měřila, jestli vyskočí na komodu. Patrně nemá přemrštěné sebevědomí, takže to nakonec vzdala a slezla dolů
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod womi » 20 pro 2009 00:54

Farmir skenuje jako blázen, místama se divím, že to ustojí :smi: http://www.youtube.com/watch?v=fum3R3BCK58
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod potkani.tk » 09 úno 2010 10:52

Zrak

V rozporu s populárním pohledem na potkany jako totálně barvoslepým zvířetem, mohou potkani rozlišovat některé barvy. Zatímco lidé mají tři druhy barevných citlivých buněk (modré, zelené a červené), potkani mají jen dva druhy (modrá a zelená), podobně jako lidé s červeno-necitelnou barvoslepostí. To ale není vše. Potkanům se "modré" buňky vyvinuly směrem k ultrafialovému spektru, tím vidí to, co my lidé vidět nemůžeme. Takže potkaní zrak je dvoubarevný, ale zahrnuje odstíny barev, které můžeme vidět jen v ultrafialovém pásmu.

Takže potkani dokážou rozlišit ultrafialovou modrou a zelenou, ale nevidí červenou. Potkani mají také "neutrální" bod v modro-zelené zóně barevného spektra, které mohou vidět bíle, a nemohou rozlišit některé modro-zelené odstíny v určitých odstínech šedé.

Ukázka, jak vypadá svět s červeno-necitlivou barvoslepostí:

Obrázek
normální lidské vidění

Obrázek
červeně necitlivá barvoslepost

Nicméně, potkaní sítnice má hlavně tyčinky (buňky, které vnímají světlo a tmu, ale žádnou barvu) a méně čípků (barvo citlivé buňky). Potkaní zrak je pravděpodobně méně nasycen barvou ve srovnání s naším zrakem.

Obrázek
červeně necitlivá barvoslepost se slabou barevností

Potkani mají fyzické předpoklady k rozlišování ultrafialově modré a zelené a experimenty bylo dokázáno, že mohou být potkani naučeni, aby rozlišovali mezi těmito barvami. Nicméně, za normálních okolností se potkan nestará o barevné rozdíly, namísto toho se soustředí na jas předmětu své pozornosti.

Konečně, potkaní vidění je poměrně nejasné. Čípky jsou buňky, které nám umožňují ostré vidění, a potkani jich nemají mnoho. Normálně pigmentovaní potkani vidí jen na pár metrů. Potkani s méně pigmentem vidí jen velké tvary a pohyb.

Tady je ukázka, jak zřejmě vnímá potkan leknín:

Obrázek
Rozmazané vidění standardně pigmentového potkana s nízkou sytostí barev.

Obrázek
Velmi rozmazané vidění albínského potkana, přesvětlené vidění

Obrázek
Za jasného dne, může být potkan albín zcela oslněn.

Albínští potkani nemají v duhovce žádný pigment, který by bránil nadbytečnému světlu oslnit sítnici, což vede k její degeneraci. Proto je zraková ostrost potkanů albínů mnohem horší, než je obvyklé u pigmentovaných potkanů. Albíni žijí ve světě pohybu nedefinovaných světlých a tmavých skvrn.

Závěrem, potkani pravděpodobně používají zrak k orientaci v prostoru a identifikaci velkých objektů. Pro bližší orientaci spoléhají na jiné smysly, dotek vousů a čich.

Pro lepší představu navštivte video ukázky z potkaní perspektivy:
Pohled lidským okem
Pohled potkana s normálním pigmentem
Pohled potkana albína

http://nasipotkanci.webnode.cz/news/cesta-do-potkaniho-sveta/
potkani.tk
Růžovka
Růžovka
Potkani: Popelka, Freya, Agátka, Mášenka, Zuzanka, Winnie, Bodejď, Lahváček, a další členové smečky.
Chovatelská stanice: Popelka

Perspektiva pohledu

Příspěvekod potkani.tk » 09 úno 2010 11:08

Potkan nevidí svět ze stejného úhlu jako člověk, potkaní oči jsou jen jeden palec nad zemí. A dále, co je důležité pro potkana se liší od toho, co je důležité pro člověka: váš domácí mazlíček žije ve světě úkrytů, prověřených cest, potravinových zásob, drobných předmětů, kousků tkanin a papírů, cokoli k rozcupování a rozkousání, kolmých stěn nábytku a zdí.

Chcete-li získat představu o tom, jak vidí svět potkan, lehněte si na břicho. Předstírejte, že jste jen tři centimetry vysoký. Budete se divit, co uvidíte: úkryty pod nábytkem, úzké skuliny mezi stěnou a skříní, kancelářskou svorku v rohu pod stolem, zapomenutou kravatu, zmuchlaný papír, vlasy, všechno co tvoří tunel a temnou skrýš vás bude lákat k prozkoumání.

Obrázek
Pohled na potkaní klec z lidské perspektivy

Obrázek
Pohled potkana na svou klec (dvoubarevný, slabé světlo, rozmazané).
Vidí pěkný úkryt mezi klecí a stěnou skříně, která je pravděpodobně plná zajímavých vůní. Tak jako slabozrací a slepí běžci mají své voditele, tak potkan využívá stěnu k orientaci při rychlých přesunech kontaktem vousky a současně má pocit ochrany z jedné strany.

Obrázek
Pohled potkana na levou stranu své klece (dvoubarevný, slabé světlo, rozmazané).
Tato oblast zaplněna velkými předměty, které umožní spoustu dobrých úkrytů, takže je přitažlivější než otevřené volné prostory.

Obrázek
Potkan kouká ze spodu na svou klec (dvoubarevný, slabé světlo, rozmazané).
Svou klec má dokonale prozkoumanou ze vnitř. Z venku je to pro něj opět něco nového, láká ho to a stačí jen vyšplhat nahoru.

http://nasipotkanci.webnode.cz/news/cesta-do-potkaniho-sveta/
potkani.tk
Růžovka
Růžovka
Potkani: Popelka, Freya, Agátka, Mášenka, Zuzanka, Winnie, Bodejď, Lahváček, a další členové smečky.
Chovatelská stanice: Popelka

Příspěvekod Cookie » 09 pro 2010 08:58

ano, potkánci s červenýma očičkama, opravdu hůř vidí. Nedělá jim zpravidla dobře přímé sluneční záření, protože si neumí zaclonit oko. Mají také méně pigmentu. A častěji slepnou.
,,Nikdo se mě neptal, jestli se chci narodit, tak mi neříkej, jak mám žít."

ObrázekObrázek ~ Cookie *17.8. 2010
Cookie
Skákavka
Skákavka
Potkani: Za duhovým mostem čekají:
Pepinka (2,5 roku)
Cookie
Bonny

miluji vás
Chovatelská stanice: Sch-Potkaní Packy

Příspěvekod qetinka » 15 čer 2011 12:40

Jojo, moje Bludička taky skenuje okolí - má pink oči :-) Ostatní černoocí vidí dobře :-)
qetinka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Gertůda - *25.5.2010
Hildegarda - *25.5.2010
Triss - *27.3.2011
Brusinka - *30.3.2011
Dixie - *22.4.2011

Za duhovým mostem: Bludička: listopad 2010 - 15.7.2011

Potkan kýve hlavou ze strany na stranu

Příspěvekod kvalouchova » 05 říj 2012 16:07

Dobrý den,
prosím o radu: mám asi měsíc doma 2 potkaní samičky ze zevrimexu, jsou úplně zdravé až na to, že ta jedna už od začátku kýve hlavou ze strany na stranu, známá, co také chová potkany říkala, že prý může být po mrtvičce, ale na internetu zase psali, že je to u červenookých potkanů normální, kvůli horšímu zraku a Mišutka má očka do červena, tak teť nevím, co je ten pravý důvod? Ještě chci dodat, že Mišutka je bohužel někdy tak trochu agresivní, když ji chci pohladit tak po mně vyjede a kousne, sice ne do krve, ale zabolí to, někdy se zase nechá hladit normálně a příde mi, že se jí to líbí. Může to s tím něják souviset a jak ji to mám odnaučit? :(
Děkuju moc za odpovědi :)
kvalouchova
Růžovka
Růžovka

PředchozíDalší

Zpět na Anatomie