Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Nový klučina ve smečce - přijali ho, ale straní se jich

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

Nový klučina ve smečce - přijali ho, ale straní se jich

Příspěvekod zelvaLenka » 16 říj 2007 06:15

Zdravím všechny potkanomilce a prosím o radu. V neděli jsme si přinesli z teraristické burzy cca dvou měsíčního fuzzíka. :love: Vzhledem k tomu, že naši dva dvouměsíční kluci z něj byli úplně nadšení a místo bitky ho krásně přijali a pořád oďobávali a nehli se od něj ani na krok, putoval fuzzík hned k nim do klece. Během chvilky už všichni chrněli na hromádce. Včera se ale začal fuzzík kluků stranit a spává sám v opačném rohu klece a příjde mi, že ho zájem kluků spíš otravuje. Navíc když dávám nějakou dobrůtku a kluci mi to rvou z ruky, tak fuzzík si maximálně čichne a otočí se na opačnou stranu. Viděla jsem ho zatím jen pít a párktrát ďobnout do tvrdého chleba. Přijde mi strašně smutný a možná trošku i apatický. Myslíte, že to je jen reakce na nové prostředí? Mám trošku strach aby s ním nebylo něco v nepořádku. :( Tak doufám, že se snad ještě rozkoukává. Děkuji za všechny komentáře a rady.
zelvaLenka
Růžovka
Růžovka
Potkani: Hestie von Bruno, Emonga od Krisicy

Re: Nový klučina ve smečce

Příspěvekod Nefertity » 16 říj 2007 06:42

Nemám s tím žádné zkušenosti, ale pokusím se poradit - napadají mě tři možnosti:
1) jak píšeš, změna prostředí, musí si zvyknout
2) každý potkánek je trochu jiný, jako člověk má každý trochu odlišnou povahu. Jak reaguje, když ho máš u sebe, třeba pod mikinou? Třeba se z něj vyvine mazel, který nemá náladu na dovádění svých kamarádů. K tomu jídlu - mám dojem, že potkani ze zveráku (což burza bude asi podobný případ), nejsou obvykle zvyklí na dobrůtky, jídlo, který jsem viděla, že ve zverimexu dostávaj, je obvykle obyčejný zrní a bývá ho dost málo.. Tak třeba to prostě nikdy neměl a neví, jak je to dobrý. Zkusila bych mu nabídnout všelijaký věci (od každýho něco: jogurt, piškot, maso... ale i obyčejnou směs, která mu může připomínat, co dřív jedl).
Ještě by bylo dobrý ho zvážit a napsat to sem.
3) samozřejmě je možnost nějaký choroby, ale v tom se nevyznám už vůbec. Obvykle, když si potkanáři přinesou novýho potkánka, tak ho dají zvlášť na určitou dobu, aby zjistili, jestli mu něco není a případně aby nenakazil osatní.
Počkej si na radu někoho zkušenějšího, možná ti poradí je oddělit na určitou dobu, tak popřemýšlej, jestli máš nějakou klícku, nebo přenosku, kde by mohl přechodně být.

Držím palce ;)
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod zelvaLenka » 16 říj 2007 07:14

Je fakt, že když jsem ho měla u sebe v kapse, tak si tam celkem lebedil. Ale kluci ho stejně chodili pořád kontrolovat, jestli jim někam nezmizel. Ještě jednu klec mám a měla jsem ji pro něj i nachystanou. Když jsem ale viděla, že nemá žádné kožní potíže, takže by neměl na kluky přenést žádné breberky a když si ho hned tak zamilovali, bylo mi líto nechat ho na samotce. Ten chovatel měl u potkyšků takové velké hnědé granule asi pro velkochov. TAkže máš nejspíš pravdu,že není zvyklý na pestrou stravu a dobrůtky.
zelvaLenka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Nergita » 16 říj 2007 09:06

Karanténa by měla být alespoň týden, nejlépe 14 dní. Taky mi je potkana v karanténě líto ale je pořád lepší případně přeléčit jednoho potkana, než celý chov. Dva měsíce starý potkaní samci přijmou nového bez problémů, jsou sami ještě mláďaty.
S jídlem si myslím že to nebude tak strašný a určitě bude jíst třeba večer, když spíš.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Kimik » 16 říj 2007 09:21

Nový potkan by opravdu měl strávit nějakou dobu v karanténě, zvlášť když je z burzy, kde nemáš žádnou záruku, co se týká serióznosti chovatele.
S tím jídlem, asi si bude opravdu muset zvyknout na dobrůtky, které asi doma nikdy neviděl. Já si vždycky beru od chovatele s miminem i pytlík jídla, ale to na burze taky není možné. Potkani se učí od ostatních pozorováním, když uvidí, že ostatní kluci baští, tak je bude napodobovat, ochutná i to co nezná a máš vyhráno.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod zelvaLenka » 17 říj 2007 05:52

Tak fuzzíček už se krásně rozbaštil a najednou nevěděl, co si vzít dřív. Vzal si už i zeleninu, tak mám z něj radost. :up: Jen z ruky si ještě nic vzít nechce, ale to se snad časem poddá.
zelvaLenka
Růžovka
Růžovka

Re: Nový klučina ve smečce - přijali ho, ale straní se jich

Příspěvekod nevi » 15 kvě 2010 10:54

Tak tohle téma jsem nějak přehlédla, ale měla jsem podobný problém kdysi s Iris, kterou jsem si vzala jako cca tříměsícní z útulku. Cca dva měsíce se stranila ostatních potkanů, dokonce si ani nehrála s dalším mládětem. Trvalo jí to dlouho, ale pak se plnohodnotně socializovala.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Zpět na Seznamování potkanů