Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

1,5 roční osiřelá samička a dvě mláďátka

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

1,5 roční osiřelá samička a dvě mláďátka

Příspěvekod loreley » 28 bře 2013 11:08

Zdravím,
tak přišla ta chvíle - včera jsem si zarezervovala dvě malé holčičky :) Budu je mít až po 20.dubnu, takže do té doby bude muset Chibulka být sama. Teď mě ale trápí otázka, co když mi je Chibi zahryzne? :roll: Umí být agresorka když chce.... Je spíše plachá, dost se bojí hlasitých zvuků, rychlých pohybů atd, ale když je ve svém tak je dost sebejistá... A bojím se, že seznamování nedopadne dobře. Jasně, mám v hlavě plán, jak to asi bude vypadat; nejdřív dám holky do malé klece a nechám je na sebe zvyknout a povyrůst (klícku dám vedle Chibiny velké klece, aby je zaregistrovala); pak je zkusím párkrát pustit ven společně s Chibi aby se oňufaly, nejspíš ve druhém pokoji, kde ani Chibi nikdy nebyla a tudíž to bude ,,neutrální" a nakonec umyju velkou klec, rozmístím hamaky a patra jinak, než je Chibi zvyklá a asi rovnou pořídím i nový domeček pro všechny.... Ale stejně se moc bojím té chvíle, kdy je k sobě poprvé pustím... Protože pokud je bude chtít zakousnout, tak to prostě udělá vmžiku a já nezmůžu vůbec nic. Chibi byla celý život zvyklá jen na jednu kamarádku, na Amy, navíc teď měsíc bude muset být opravdu sama + nějakou další dobu, než se holky otrkají a vyrostou, ale co když si na samotu prostě zvykne a už nebude chtít novou kamarádku, nebo celkově bude chtít být sama ať už teď nebo pak?
Je pravda, že teď, když je sama, je bázlivější než kdy dřív... Ale zútočit umí ve vteřině.
A teď babo raď, že....
Before I die I wanna hear the scream of butterfly...
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Amy (*říjen 2011 - +25.3.2013)
Chibi (*říjen 2011 - únor 2014)
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Re: 1,5 roční osiřelá samička a dvě mláďátka

Příspěvekod Dr.Jenny » 28 bře 2013 12:16

myslíš to dobře, ale já bych se s tím osobně asi tak nepárala....normálně bych je asi seznámila nejdřív třeba na posteli nebo na křesle, stole odkud ti nezdrhnou.....a pak bych je šoupla do normální klece, jestli jí umeješ a přestavíš nebo ne to je na tobě.....malou klícku bych ale vynechala úplně
Chibi je bázlivá hlavně vůči lidem podle toho co jsi psala, ale s ostatníma myškama je v pohodě a nevidim důvod, proč by to tak nemělo být i s prckama....se samičkama to seznamování není takový drama většinou....

hádám že můžeš čekat asi takovýhle scénář: při seznamování na neutrální půdě si jich extra všímat nebude...očuchá je, možná prohrábne kožíšek a všechny budou šmejdit. V kleci potom si je zase pročichá a zase jim prodrbe kožíšek, může se ozývat pískání, ale to je celkem pohoda a běžný....často mrňata pištěj i když se jim nic děsnýho neděje.... nechala bych je tak, ať si to holky mezi sebou vyjasněj. Myslim si že opravdu nehrozí situace, že by je zabila při prvním kontaktu....o tom jsem snad nikdy ani neslyšela.... Mimina nejsou hloupý, pokud potkají dospělýho dominantního potkana, tak se budou chovat podřízeně....velí jim to pud sebezáchovy ;)

Jinak je to docela dlouhej čas než budou mimča, ale myslim že to není zas taková doba aby se z dospělý, socializovaný potkanky stal vyloženě samotář asociál....věnuj se jí dál jak to jen pujde a myslim si, že by to mohla zvládnout vydržet...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod chesterfield » 28 bře 2013 14:52

stává se to, zakousne na pravní setkání, ale je to velice zřídkavé a pokud trošku znáš povahu potkana, tak zhruba víš co můžeš čekat. Neboj se, Chibi nebyla celý život sama, tak by to nemělo dělat problémy, a když budou dvě, tak by Tvůj scénář mohl fungovat.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Dr.Jenny » 28 bře 2013 17:07

jo chesty, máš pravdu stává se to....zapomněla jsem že mám jednoho vraha doma.... :oops: ale Chibi je hodná holka jen bázlivá a ne labilní jak Stui....

ale já bych opravdu Chibi věřila a zkusila je nejdřív normálně seznámit a po chvilce dát do klece a malou klícku bych měla přichystanou jen kdyby náhodou se to zvrtlo a kousala je do krve... :smi: Jak jsi mi o ní loreley vyprávěla, tak si myslim, že by mohla být Chibi hodná na ostatní myšky...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod loreley » 28 bře 2013 17:36

No nevím holky, asi je budu muset nechat odděleně - Chibi se už netváří nijak nešťastně, naopak; měla jsem ji venku a zase jsem schytala tři kousance, dva do nohy a jeden do prstu, ale vyloženě agresivní byly jen ty do nohy. Možná jsem se s tím, že je smutná, ukvapila... Vlezla si pak do klece a když jsem dala hlavu blíž ke kleci, tak vyjížděla přes mříže :/ Každopádně nové holčičky se mi líbí a určitě je chci, asi jim budu muset pořídit novou klícku a chovat je odděleně, nelajznu si je dát dokupy s problémovou Chibi. A pak se holt budu jen modlit, aby se k sobě nedostaly. Achjo.
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Dr.Jenny » 28 bře 2013 18:01

ale na Amy nikdy nevyjížděla zle ne??
ono je možný, že takhle doráží jen na tebe.....a neměla by si to dovolit, být tebou tak s tím opravdu začnu něco dělat, jinak se s ní budeš trápit.... a nechat jí pak zbytek života samotnou, to by byla chudák.... máš na to ještě čas jí ukázat, že tyhle výpady jí tolerovat nikdo nebude....bude pak hodnější i na mrňata...nejen na tebe...
já když jsem začínala před léty s potkanama, tak jsem z nevědomosti taky měla zezačátku jen samotnou potkanku....kamarádku jsem jí pořídila až za 3 měsíce a byla v pohodě, takže to jde....musíš ale ty její výbuchy vzteku usměrňovat a ne jí to tolerovat....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod loreley » 28 bře 2013 20:52

Snažím se s tím něco dělat, zkoušela jsem to dělat metodou ruka = ňamka a pohlazení, fungovalo to tři dny, pak se otrkala a zase začala hryzat. Teď jsem schytala další dva, tak jsem se naštvala, když se ji pak snažím štípnout, tak se mi to povede, pak uteče a celý scénář se opakuje. Prostě má mě a nějaké moje štípance a naštvanost na párku. Naštvala jsem se a přestala si jí všímat, to má taky na háku. Podle mě ji prostě vyhovuje, když může být sama, ničím a nikým nerušená. Byla taková problémovější od mala, ale teď je to už fakt vyhrocené. Jo, je to moje vina, akorát teda nechápu, proč mě nikdy nekousla Amy (jo, jednou, když jsem hrábla do domečku a ona zrovna žrala). Jsem fakt naštvaná, na ni a taky na sebe a vůbec nemám chuť malé mláďátka seznamovat s takovou vzteklinou a riskovat.
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Dr.Jenny » 28 bře 2013 23:26

jestli nefunguje štípnutí a zasyčení, tak už jí pak musíš otočit na záda.....
třeba běhá a přiběhne čuchne a pak tě hryzne?? to pak vzít, do rukou, otočíš jí zádama do dlaně jedný ruky (bříškem nahoru), druhou rukou si jí přidržíš zeshora a zadíváš se jí do očí zblízka a zasyčíš (a vybav si při tom tu svojí naštvanost, ať to z tebe cítí, že to myslíš vážně) ....takhle dokud nepovolí napětí a nepodvolí se....pak se začne cukat, že chce pryč, tak to jí pustíš, klidně zase na zem ať volně běhá,...nechceme jí zase ponižovat, jen upozornit, že dělá co nemá.....většinou to netrvá dlouho a potkan se podvolí rychle.... asi pak zaběhne někam do koutku a bude trucovat....

když tohle dělám, tak mi to vždycky trhá srdce, protože se mnou pak Stui třeba hodinu nemluví a vyhýbá se mi, ale je to nutný pro váš vzájmnej dobrej vztah....pak když se uklidní paličák, tak už nekouše a chodí se mazlit....

je možný že se z toho "oklepe" a pujde to na tebe zkusit znovu. Často to zkusí jemně, tak zase ty si to nesmíš nechat líbit a jemně jí to oplatit lehkým odstrčením a syknutím (dáš jí najevo, že se ti to nelíbí), pokud nepřestane, tak štípnout a syknout..... a pokud zase hodně kousne, tak zase opakovat otočení na záda....
Občas mám se Stuim problém, že ho to strašně rozdráždí a i když otočím na záda, tak dál bezhlavě kouše, to ho pak dám uklidnit do klece bez pamlsku....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod loreley » 29 bře 2013 14:55

Můj problém totiž je, že se jí bojím - a ona to moc dobře ví. Přitom nechápu proč. Je to malý potkan proboha, jezdila jsem na koních a nebála se jich a takové prďoly se bojím?! Za to jsem na sebe naštvaná, kdybych dokázala ten strach když jsem s ní prostě vymazat a nepřipouštět si ho a chovat se sebejistě a ne tak, že ,,zkusím tam dát ruku jestli mě nekousneš" ale místo toho třeba do klece tu ruku prostě dát jakože to je samozřejmost a když mě kousneš? Tak ti ukážu kdo je pán... Tak by nekousala. Ona využívá mého strachu, já jsem si je jako první potkanky hrozně piplala a nechala si všechno líbit, Amy ta toho třeba nezneužívala, ale Chibi jo, navíc ještě když mou přítomnost moc nemusí. Přijde mi to jakoby pravidla už určovala fakt jen ona. Zkusím ji dneska otočit, vím stopro, že mě zase kousne, tak to zkusím hned udělat, jenže ona přijde, kousne a okamžitě uteče, takže mám co dělat abych ji vůbec štípla nebo aspoň šťouchla. A taky nevím, jak ji vůbec chytím, jakmile se ji v tu chvíli dotknu tak mě dohryže :/ Budu ji muset čapnout za kořen ocasu a chytit za předníma nožkama kolem tělíčka a otočit... takhle? Jak to udělat, aby se k mým prstům během otáčení nedostaly její zuby? Nejradši bych si na to vzala rukavice aspoň napoprvé, ikdyž nejlepší by podle mě bylo zatnout zuby a vydržet to, aby cítila že ji trestá ta ruka, kterou furt kouše...
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Dr.Jenny » 29 bře 2013 20:42

já myslim, že by to mohla pochopit i s tou rukavící...zas není potřeba se za každou cenu nechat okousat....
hlavní je že o svym strachu víš a můžeš na tom pracovat....
Jinak starší potkany za ocas tahám jen opravdu málokdy, tak to nedělat moc často...ale dá se to použít v případě nouze...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod loreley » 29 bře 2013 22:45

Dneska po mě lozila úplně jakoby se nic nedělo, čichala k rukám, nohám - NIC! Dostala odměnu, pak se proletěla po pokoji a za chvíli zase přišla a naznačila kousanec do prstu - ne agresivní, spíš opravdu náznak, ale to ona dělává předtím než opravdu vyjede, tak jsem ji čapla za ocas abych ji zvedla, ona se samozřejmě lekla, otočila a začala hledat ruku aby se bránila, tak jsem udělala to nejhorší co jsem mohla - pustila jsem, protože chytit ji do rukou a otočit nevím jak mám udělat. A to jsem ještě víc pokazila, skončilo to zase tím, že já jsem teď rozhozená, ona vyděšená (už za mnou nepřišla) a zase se nic nevyřešilo. Jsem blbá. Přitom se mi zdá, že se teď i sbližujem, dřív by po mě nelezla a nenechala na sebe šahat, teď se nechá a když pak kousne a já pochopitelně řeknu nesmíš a zasyčím tak akorát uteče a pak už nepřijde. A tak pořád dokola... Komu není rady tomu fakt není pomoci (teď myslím sebe).
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Dr.Jenny » 30 bře 2013 12:41

když kousla jen náznakem, tak si jí měla jen odstrčit a syknout....jak stupňuje útoky ona, tak stupňuješ výchovu ty...ale hele v klidu...chvíli si zatrucuje a pak když jí pustíš, tak zuase přiběhne... ;)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod loreley » 30 bře 2013 21:40

Nojo, jenže já nevím jak ji chytit, to je ten problém,je moc rychlá a vždycky se vyděsí a pak začne kousat v obraně. Ale dneska to vypadá dobře, žádný kousanec a dokonce si nechala dát do klece ruku s ňamkou a hladit se (teda dokud ji nesnědla, dál jsem to nechtěla pokoušet, zatím stačí takhle si myslím). :)
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod loreley » 16 dub 2013 15:09

Mám nové zprávy :) A víc než dobré...
Pro potkanky si jedu tento víkend, a z Chibi je mazlík na druhou... Každý den jsem s ní pečlivě proseděla hodiny u klece s rukavicema a dvouma ponožkama :D a ňamkou, nejdřív na natažené dlani, potom v prstech a nakonec v zavřené dlani s tím, že když nekousla, mohla si ňamku vzít.. Ani ne po 14ti dnech je z Chibi mazel č.1, rukavice a ponožky jsem zahodila a Chibi chodí na zavolání na ňamku, nechá se hladit a vůbec nekousne... :) Takže to bylo vyloženě opravdu strachové a v obraně. Doufám jen, že bude stejně hodná i na maličké berušky a bude ze mě nejšťastnější potkanář :)
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Dr.Jenny » 16 dub 2013 18:58

to mám moc velkou radost, že se vám spolu konečně tak dobře daří a že si na ní našla návod... ;) a na mimča určitě hodná bude, protože bude ráda za další kámošky....nejspíš se opravdu bála jen lidí... :)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Seznamování potkanů