Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

ideální počet potkanů pro fungující smečku

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

ideální počet potkanů pro fungující smečku

Příspěvekod womi » 11 lis 2011 16:34

Tak nějak váhám, zda to téma dát sem, nebo do nezařaditelného, ale souvisí to s obojím. Prosím vás, někdo, kdo je tady déle než já a někde se to řešilo, dejte mi vědět, přesunu to, hledáním jsem nenašla, ale mohla jsem použít na to špatná slova :smi:

Takže, jde mi o tohle: Všimli jste si někdy, že by se vám například totálně rozpadla smečka přidáním nového člena, i když jí třeba nijak nešikanuje nebo vyloženě neprudí? Prostě, potkan nezapadl? Nebo případně, že bezproblémová smečka, která kdykoliv kohokoliv přijala se najednou šprajcne a dalšího člena prostě nepřijme? Mě se stalo, že jsem přidala v létě Sarabiana do celkem fungující smečky šesti potkanů a tam vyloženě nezapadl. Pořád byly nějaké bitky, nic velkého, ale nebyla tam patrná harmonie, spíš taková všeobecná hysterie a napětí. Proto si i myslím, že mu chrouplo, když mi pokousal Gariona.Mimochodem, po oddělení Sarabiana jsou všichni až na mě spokojení (nemám ráda samostatné myši), kluci jsou klidnější, hodně drží spolu, poslední dobou je vídám spávát všechny na jedné hromadě a Sarabian je extrémně mazlivý a začal dávat pusinky.
Druhá věc,co se mi stala, mám skupinu 9ti samic. Nejstarší byl Salazar, toho jsem oddělovala cca v srpnu s Berdinkou a místo nich přidala Niobe. Bez problému. pak jsem Berdinku víc jak po měsící vrátila zpět, nečistila jsem klec a bez problému. Abigal po měsíci vrácena zpět do nevyčištěné klece a bez problému. To jsou obě dospělé samice, navíc Abigail ještě byla cítit samcem, se kterým 14 dní bydlela. A chci přidat ani ne dvouměsíční samici a nejde to. Chvíli klid a pak jí začnou řezat a kousat do nohy. Momentálně je s Niobe sama, ale neustále se perou,takže zvažuji, že bych jí pořídila miminko jako kamarádku a buď až budou obě větší bych zkusila zařazení znovu a nebo začala novou smečku. Ale jinak, ať jsem zařazovala k holkám mimino nebo dospělou samici, nebyl nikdy problém :roll:
Takže, myslíte, že dejme tomu můžou vycítit, že k nim potkan "nepasuje", že dopředu můžou vycítit, že by jedinec zapříčinil třeba rozpad hierarchie ve smečce?
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Re: ideální počet potkanů pro fungující smečku

Příspěvekod Pepinie » 11 lis 2011 17:08

tak nám se to naštěstí nestalo - já mám malé pojítko potkanů Bedřišku - ta každého miluje a jí miluje každý...
ale určitě bych řekla, že něco takového je možné...vždyť i v přírodě se stává, že je vyloučeno zvíře ze smečky bez zjevné příčiny (i když oni budou moc dobře vědět proč to dělají)...
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod jani » 11 lis 2011 17:09

Já měla pohromadě max 7 samic. Když už jsem je zařadila, pak problémy nebyly. Ale nejtěžší bylo přidat nováčka, když jsem ve smečce měla samici s divokou krví. A taky se mi blbě zařazují fuzzové - prostě to co normální potkan odnese s malým škrábancem, fuzz je málem vejpůl :dozey:
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Psi: Šiva a Goro
Kočky : Kitler a Mňausollini

za Duhovým mostem čeká: Piškotka, Plívuška s Mimískem, Haskynka s Liškou, Adamka, Sára, Prašivka, Pohroma, Pampi, Burbeska, Bezinka, Borůvka a Justýna, Lízátko, Zuzanka, Algebra a Analýza :-* Pískáčci : Pišta, Fišta a Brychta

Příspěvekod kawi » 11 lis 2011 19:18

womi, mela jsme podobne problemy, proste jsou to zvirata jako treba my, kazdy trochu jina osobnost, kazdy si sedne lip s nekym jinym a jako vk olektivu, nejde ani tak o to, kolik jich je, ale kdo v tom kolektivu je, staci jeden clvoek, co je jinej a uz mas pohromu :smi:

kolikrat jsem oddelovala berusku od smecky, proste is nesedli a sup, po zacleneni do puvodni smecky ani jedna hadka :smi: nymue to same, iskanovala vsechno kolem sebe, ale jakmile jsem ji dala jen se samejma starsima slabsima, je spokojena a v kleci klid, proste ne vzdycky to jde tak, jak si planujeme a kolikrat jde jen o to vychytat, kdo ve smecce dela problemy a zkusit ho zaradit jinam, prinejhorsim proste smecku rozdelit na mensi skupiny, jako s lidma :smi:
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: se pořád mění, takže přibližně plus mínus 16 kousků
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)
Chovatelská stanice: nchs shareenov :-P

Příspěvekod chesterfield » 13 lis 2011 08:54

ano je to možné, to že někdo někam "nesedne" je poměrně běžné, také se stává, že ve fungující harmonické smečce odejde jeden člen, obvykle alfa a smečka se stane chumlem hysterických navzájem se nesnášejících jedinců i když do té doby byli největší kamarádi. Já jsem tyto stavy řešila oddělením, protože jsem neměla nervy na to, ale možná kdyby se tomu dal čas by se to urovnalo. Budu nyní znovu zakládat několik smeček, tak tady dám report. Pokusím se zařadit kastráta k Fujtajblíkovi a Akátkovi - mladí, jsou tam ještě dva dvojměsíční a zároveň hodím mimina. Tak uvidíme jak se to vyvrbí
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Kimik » 13 lis 2011 09:11

Tak já jsem na tohle zatím měla štěstí, smečky mám harmonické a spokojené a snad se mi nikdy nestalo, že by někoho nepřijali. Párkrát jsem zažila, že po odchodu alfy se to řezalo o vůdcovství, ale vždycky se to celkem rychle vyřešilo a smečka fungovala dál. Ideální počet bych řekla tak pět šest, při nižším počtu to ještě není pořádná smečka a při vyšším je to zase podle mě už dost nepřehledné a i pro potenciálního vůdce dost složité, aby ukočíroval třeba deset potkanů. Teď mám v jedné pět a v druhé šest kluků, ve třetí jsou čtyři a všude máme pohodu a klid :love:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod kowkuska » 13 lis 2011 09:58

Tak ja som nikdy viac ako 5 potkanov v klietke nemala, tak neviem či sa to počíta,ale nikdy veľké prblémy neboli. Proste mimino si všetci poobzerali, pootáčali,ale večer už spolu spinkali. Poklopem si,ale zatiaľ som mala vždy zlatíčka,ktoré sa potešili novému členovi :loveit: dokonca k prvej generácii som mohla mimino pridať aj do nevyčistenej klietky a tvárili sa všetci akoby tam bol odjakživa :angel:
Bongo Amon Burizon Grepík
http://the-rats.weebly.com/
kowkuska
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bubáčikovia:

Harvy of WinnieRat

Domennico-Tweedledee SunnyRat

Bongo Mišík

Amon de JaneLau

Burizon de JaneLau

Za dúhovým mostom:

Cotton of Crazy House
Smokey SunnyRat

Příspěvekod nevi » 13 lis 2011 15:52

Donedávna jsem měla dojem, že jakmile počet potkanů ve smečce překročí 6, začne být problém. Teď ale mám v jedné smečce 8 holek a kromě občasných třenic, které se objevovaly už za nižšího počtu, žádný problém.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Sharkie » 13 lis 2011 15:59

tiez mam 8clennu smecku samcov a uplne v pohode
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod dpos01 » 13 lis 2011 16:01

Asi 5samic
dpos01
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Buterflis Esi,Buterflis Eruwen, ButerflisEnigma
ti co už nejsou=Kiki, Áda, Fifi, Čiperka, Bezinka

Příspěvekod Hayam » 13 lis 2011 16:03

Já měla Hatshepsut, takže jsem dlouho nevěděla, co je to pohodové zařazování, ale nějak to vždy šlo. Největší řežba byla, když jsem zařazovala Ashanti, jak víme, nenechala si nic líbit a byly na ní zlé bezmála všechny holky, snad vyjma Padmy a Daky, které prostě zlé nebývaly na nikoho. Nakonec se ale zařadila ok, i když to trvalo. Moje teorie je, že to bylo proto, že bylo vždy jasné, že ona bude chtít šéfovat a některým holkám se to prostě nelíbilo. Ale i tím, že Opi už nebyla při nejvyšší síle a že si to nějak vyříkaly a rozdělily pravomoce, tak to šlo. Pokud by byl věkový rozdíl mezi současnou a nastávající alfou menší, věřím, že by byl větší problém.

Teď mám relativně podobný problém zařait Toničku, Ashanti jí děsně řeže a je na ní ani ne tak zlá, jak prostě protivná a podrážděná. Ale myslím si, že je spíš uražená, že jí beru její holky a místo nich se jí snažím narvat mimino. Amrit a Desme jsou momentálně mimo, Hatshepsut a Limousine umřely a já jí tam cpu drzého caparta :roll: Mám pocit, že smečka pouze o třech potkanech je prostě tak nějak o ničem a jsou z toho nešťasné. Tonička má ráda Anténku, což je fajn, protože ta nebyla nikdy ničí oblíbenec, ale starší holky prostě mají depku. Je legrační, že když jsem postupně začala na chvíli házet do klece Desmeraldu, za A, ať se nenudí a za B, ať tam není tak prázdno, tak když je Desme na malou taky hnusná, tak Ashanti, která je jinak taky, jí brání a za chvíli leží všechny na kupě, nebo alespoň po dvou.

Takže asi ano, záleží na složení klece a jeden člen jí dokáže dokonale rozhodit, nebo třeba přídavek dokonale sladit.

Btw, taky jsem jich v kleci měla osm a no problem.
Chovatelská stanice potkanů Al Gabal

Slušné holky jsou nejpozději v deset večer v posteli... a nejpozději o půlnoci doma.
Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Dámy
Desmeralda OdAdush, Calanthe al Gabal, Zsa Zsa (Zuzanka) Iletis, Elena al Gabal, Senay Iletis

Pánové
Ulk van Rattonia, Go-Go Juice (Džus) OdAdush, Bebešin Kaa

Na louce za Duhovým Mostem
Onyx, Opium a Hathsepsut z TazManie, Paní Myšová ze skládky, Daky a Padma Potassium of Navel, Prisca Iletis, Limousine of Nippyland, Damon von Percy, Ashanti of Ratwood, Anténka OdAdush, Amrit al Gabal, Tonička van Rattonia, Chio Sunny Rat
Chovatelská stanice: Al Gabal

Příspěvekod Dragita » 21 úno 2012 20:41

také bych se přikláněla ke čtyřem nebo pěti. Měla jsem tři kluky - pohoda. Jeden odešel, nejmenší, nejaktivnější a kápo klece. Od té doby se zbývající dva spolu moc nebaví až na vzácné chvíle. Spí každý jinde a na posteli má Navík, který je silnější, tendeci vystrkat Zagyho z místa kde odpočívá - a po jeho přesunutí ho zase z nového místa vyšoupne. Takže verbujeme doma novou krev a seznamujeme s miminkama. No uvidíme :whistle:
Dragita
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Chip Zverimexák od 18.2. 2012
Dale Zverimexák od 18.2. 2012
Wesley Sankari *11.2. 2012

Za Duhovým mostem:
Queshm van Rattenburg alias Speedy * 9. 4. 2010 +19. 1. 2012
Zagato z Nippilandu *22. 3 2010 +16.6. 2012
Naval Ze Svahu *30. 5. 2010 - + 21.6.2013

Zpět na Seznamování potkanů