Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Dospělé samičky + miminko

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

Dospělé samičky + miminko

Příspěvekod Aneri » 10 říj 2006 18:21

Před několika dny jsem přidala do klece k Beye (9 měsíců) a Kerry (6 měsíců) malou Ashanti (1 měsíc).
S Kerry žádný problém nebyl, Ashanti je její dcera, takže předpokládám, že si na ní ještě pamatuje :)
Bála jsem se ovšem Beyi, která byla dost zlá i na Kerry, kterou jsem po měsíčním odloučení (měla mláďata) vracela zpět do klece. Beya je totiž celkem samotářská, v kleci by byla nejraději sama.
První seznamování probíhalo v pokoji, Beya si Ashanti očuchlala a víc se o ní nezajímala. Problémy samozřejmě nastaly, jakmile jsem Ashanti přidala do klece (samozřejmě vyčištěné). Beya zjistila, že v JEJÍ kleci je další potkan. Opět malou očuchala, pak jí chytla za kůži a otočila jí na záda. Ashanti pištěla. Když se vyškubla, Beya jí honila po kleci a zase otáčela na záda a trochu kousala (né do krve). A takhle pořád dokola. Když se Beya zase hnala po Ashanti, chytla jsem jí, vyndala z klece a položila na podlahu na záda. Beya se bránila, ale za chvíli toho nechala. Po vrácení do klece se chovala jako beránek, Ashanti si ani nevšimla a zalezla do hamaku a vzteky usnula. Protože se celý večer nic nedělo, nechala jsem všechny holky pohromadě až do rána. Ráno Beya spala sama pod kůrou, Kerry a Ashanti společně v hamaku.
Po několika dnech spí potkanky všechny pohromadě a zdá se, že už bude klid. Beya je stále pánem klece, ale malou Ashanti už nekouše.

Z toho vyplývá ponaučení pro ty, kteří zvažují, zda si mají pořídit dalšího potkánka a zkusit ho seznámit s jiným:
- záleží na tom, zda byl potkan zvyklý na společnost nebo je to jedináček (s ním jsou vždy velké problémy - znám to, kdysi jsem zkoušela seznamovat roční samotářku a půlroční a prostě to nešlo).
- seznamovat nejdříve na neutrálním území
- mít připravenou v záloze klec, kdyby to nevyšlo (a někdy seznamování trvá delší dobu)

Vím, že tohle se tady už mockrát omílalo pořád dokola, jen si myslím, že návody a pravidla seznamování by v tomhle tématu mohla být nějak zviditelněná, aby si je každý, kdo zkouší seznámit svoje potkany, mohl v klidu přečíst, a když nebude něčemu rozumět, tak se zeptat (aby zbytečně "nezaplácal" diskuzi tématy, která už se probírala).

Navrhuju, aby se názory a zkušenosti vás všech sepsaly do jednoho tématu a ten se umístil někde na začátku přehledu s tématy (jako důležité - takové to s tím vykřičníkem)

:D

Takže pište :)

P.S. Kdo přelouská celou slohovku, vyhrává milion (ode mě ne :D )
Přílohy
seznamovani.jpg
seznamovani.jpg (41.28 KiB) Zobrazeno 7302 krát
Aneri
Skákavka
Skákavka
Potkani: Relév of Navel

Příspěvekod Margot » 11 říj 2006 08:43

Naše seznamování je popsané v tématu Havelčata ve světě. :wink:

(jsem to náhodou celé přečetla a jsem ráda, že spolu vycházejí - ale jen mě tak zaráží jak je to podobné. Jedna je agresor, druhá přijímá v pohodě... by mě zajímalo jestli je to tak u všech co mají tři potkyše v jedné kleci. U nás je pohodová Matylda a agresor Jája... Ňuňa je takové mimino, co ci nechá všechno líbit a neustále ustupuje)
Margot
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Nergita » 11 říj 2006 09:25

Hlavně že spolu už vycházejí:o) U mě je dominantní samička Danilla, takže to bylo bez problému. Trochu jsem se bála, jak bych pak novýmu majiteli vysvětlovala, že mu dávám kouslího potkana ale mimi neměly asi škrábaneček. Jediný, kdo ještě snáší hůř novýho vetřelce v kleci je Esira ale ta byla u samce a vrátila se až když byly malý holky zabydlený:o)
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Mája » 19 úno 2007 10:32

Nechci zakládat nové téma, tak to šoupnu sem...dneska přijedeme domů...nemám ještě uklizenou velkou klec, což samozřejmě udělám...ale nevím, jestli mám do ní dát Oizo a nebo do ní nastěhovat Džerynu. Mám ještě o něco menší klec, kam chodí Oizo spát, když lozí po skříni. Prostě nevím, kan kterou nastěhovat...dát je dohromady zatím nepřipadá v úvahu. :(
Mája
Žabička
Žabička
Potkani: Chlupatá Ponožka, Prasátko Natálka, Ušatá Lexuška, Princezna Amálka a Třeštiprdlo Rozárka
-----------------------------
V nebíčku Džerynka a Oizo, Justýna, Dorotka Cambus, Ártie, Ouško a Bongo Mojo Jojo

Příspěvekod chesterfield » 19 úno 2007 10:34

Majuško a máš jenom dvě ty klece? Ideální je totiž je po seznamvání a míru dát do úplně cizí klece kde žádná nebyla, nebo tu jedno kompletně předělat, ale do větší když nemáš jimou možnost, bych dala Oizulku, malíčka by byla spokojenější v té menší.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Mája » 19 úno 2007 10:38

Díky Chest. Udělám to tak...tu malou předělám...ta velká se dá dost těžko, ale taky by to šlo...jsem je seznamovala tady v cizí kleci, ale to taky nebylo ono, Oizule je sice zaprdnutá z nového prostředí, ale pak se na Džery vyřítí a je jí to jedno...Doufám, že to půjde... :roll:
Mája
Žabička
Žabička
Potkani: Chlupatá Ponožka, Prasátko Natálka, Ušatá Lexuška, Princezna Amálka a Třeštiprdlo Rozárka
-----------------------------
V nebíčku Džerynka a Oizo, Justýna, Dorotka Cambus, Ártie, Ouško a Bongo Mojo Jojo

3 měsíšní holčena a mrňousek....(malá honí "starousedlici")

Příspěvekod Dodo677 » 27 říj 2007 21:28

Mám takovej problémek... teď se snažím "skamarádit" asi 3 měsíční samičku Agišku s novou spolubydlící Melinkou...
Holky sem dal k sobě na neutr. území...Agiška je taková bázlivá střela....a Melinu zase nerozhází nic......ikdyž je úplně v novým prostředí....
Když sem je dal k sobě tak šly holky k sobě...a Melina (mladší) okamžitě začala Aginu podlízat...myslel sem si, že to bude O.K....ale Agina začal pískat a utíkat.....malá za ní pořád utíká a honí ji....připadne mi, že si chce jen hrát, neútočí na ní....ale Agina se bojí a utíká....když je zahnaná do roh, tak ji vždycky zadní odkopne....a dál utíká...párkrát ji převrátila na záda, ale pak zase utekla...a malá ji dál pronásleduje a chytá její ocásek....vše doprovázeno pískáním.... :roll: ...nevím, co dál .... když sem je dal na Aginino území....(aby se tak nebála) tak zase na Melinu útočila... šla po ní. :|
Máte nějaký nápad... je možný, aby se holky nesnášely? Zatím žádný zranení....ale nechci, aby si holky něco udělaly...
Připadá mi jako by jí ta malá honila ocas....je to strašná sranda, ale ona ji Agina pořád odkopává, protože se jí to asi nelíbí.... :|
Dodo677
Růžovka
Růžovka
Potkani: Agapi
Ouzo Melinka of GREMLEEN´S

Re: 3 měsíšní holčena a mrňousek....(malá honí "starousedlici")

Příspěvekod Veve » 28 říj 2007 14:20

takhle podobně se chovaj moje holky - Bobina na malou reaguje stejně
Obrázek
Veve
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: František, Ibišek a Kuba

za duhovým mostem:
Stříbřenka z Letohradu, Muffina a Pepa z Letohradu, Agáta z Letohradu, Mája z CHS PotkanMarvel, Alcobaca z CHS Ituri, Oggy z Prahy, Krisi z Trutnova, Brusinka od Chebu, Bobina od Brna

Příspěvekod Dodo677 » 28 říj 2007 15:17

A jak si to pořešila? :?
Dodo677
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veve » 31 říj 2007 21:16

Dodo677 píše:A jak si to pořešila? :?

klec mají taky přestavěnou, odvedla jsem tím trochu jejich pozornost, takže to jde... jen Bobek bydlí teď v přepravce, kvůli bolavé nožičce, ale když je pustím spolu všechny, tak Brusinka je pošťuchuje, Bobina ji otočí.. a tím, že v kleci zůstala jen Krisi s Brusinkou, tak Brusinka si dovoluje na Krisi a tak se už vzájemně otáčejí na zádíčka, ale jinak je v kleci celkem klid, Brusinka je takovej rarach a když byly všechny 3 pohromadě, tak byla Krisi ta hodná teta, co jí vzala pod ochranná křídla, ale teď jí taky občas dává najevo, že je sice hodná, ale od do 8)
Obrázek
Veve
Superpotkan
Superpotkan

za duhovým mostem:
Stříbřenka z Letohradu, Muffina a Pepa z Letohradu, Agáta z Letohradu, Mája z CHS PotkanMarvel, Alcobaca z CHS Ituri, Oggy z Prahy, Krisi z Trutnova, Brusinka od Chebu, Bobina od Brna

Příspěvekod Dodo677 » 01 lis 2007 07:00

Jo už pohoda.....holky byli spolu na posteli asi 2 dny...jen na ní měli krabicu jako domeček.....a po pár dnech kdy se pořád honili najedou melina přestala a už sou vklídku....
A důkaz místo slíbů?! :lol: :roflcry: http://img340.imageshack.us/my.php?imag ... 375hv6.jpg
Naposledy upravil Dodo677 dne 01 lis 2007 07:26, celkově upraveno 1
Dodo677
Růžovka
Růžovka

Miminko + dospělí potkani (samičí smečka)

Příspěvekod Ajka » 09 lis 2007 21:17

Nechtěla jsem zakládat nové téma, ale žádné téma kam bych šoupla tento příspěvek se mi nějak nehodilo.

Mám doma 3 holčičky v jedné kleci. Jedna je roční (Cindy), druhá bude mít v prosinci rok (Fífa) a třetí má 4 měsíce (Arwen).. A pořídila jsem si ještě jednu holčičku - Jedi. Nejdříve jsem ji chvilku nechala v samostatné kleci, aby jsme si na sebe zvykly. A tu klec jsem přisunula ke kleci s holkama. Ale Cindynka na ni začala no nevím jak to mám napsat.. Vždycky začne funět a být agresivní.. Bouchá packama do mříží.. Když jsem je zkoušela poprvé dát k sobě.. Tak Cindy hned malou povalila na záda a začala zase funět a být strašně agresivní. Dokonce i malou kousla :( Naštěstí to není nic vážnýho. Arwen je vpohodě.. Malou očuchala a olízala.. Fífuš taky.. Ale malá Jedi se jich začala děsně bát. Jen když vytáhnu Cindy a zkouším je dát spolu na posteli, tak mi úplně bleskurychle zaleze pod triko nebo pod vlasy. A když jsem si chtěla jít přisunout židli a holky nechala na posteli tak Jedi normálně skočila z postele na mě (byla jsem asi metr od postele).. A byla úplně vyděšená.. Už si fakt newím rady :( Zkoušela jsem i úplně vyčistit klec a dát je tam všechny. No Cindy ji málem zase kousla! :cry: Taky jsem zkoušela dát Cindy i malou Jedi do přenosky a vzít je ven. Bohužel i tento pokus dopadl špatně. Cindy když malou kdekoliv cítí tak je z toho úplně nervózní.. Začne to místo očuchávat.. Mlátí ocasem o zem.. A funí. Prosím, poraďte! Co mám dělat? Zvyknou si vůbec na sebe? :cry:
Oficiální CHS laboratorních potkanů Mandarin´s
http://www.mandarins.wz.cz
Ajka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: HOLKY: Arwen z Reefu, Jedi od Adélky, LMG´s Gerlinda, Jenny´s Loco, Jenny´s Relajado, Snow Flake fon Niederland, Mandarin´s Hope
KLUCI: Xius von Edrimea, Mandarin´s Hippie, Marf fon Niederland, Finn fon Niederland, Whiskey fon Niederland, Milky Way fon Niederland, Husky fon Niederland, Toffe fon Niederland
Chovatelská stanice: Mandarin´s

Re: skupina holek a nové mládě

Příspěvekod Nelliss » 12 lis 2007 08:15

Pokud je potkaní skupina relativně mladá seznamování a přijetí by mělo být snadné. Potkany seznamuj na neutrálním prostředí ..ani né tam kde je pouštíš. Takže třeba v kuchyni na stole nebo tak.
Jedu by jsi měla otřít třeba hamakem ve kterém ostatní spí,aby to pro starousedlíky nabyl takový šok. Takhle spolu pouštěj a Jedu nech v kleci blízko , (v bezpečné vzdálenosti) u starousedlíku,aby s nimi neztratila kontakt. Pokud seznamování bude ok můžeš zkusit myšáka dát do vyčištěné klec k ostatním..první tam ovšem dejte ho a pak zbytek. Hlavně se nelekni když budou potkani na nováčka útočit. Musí mu ukázat kde je jeho místo ve společenství.Pokud nepoteče krev nemusíš se o něj bát.

:)
Život není o počtu nadechnutí, ale o chvílích, které nám ten dech berou..

Moje ChS.CiriNell
Obrázek
Nelliss
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: ♂ a ♀
Momentálně máme doma 14 potkaních potvůrek :)
Chovatelská stanice: CiriNell

Příspěvekod Ajka » 13 lis 2007 20:31

Nelliss: No já ji mám v kleci kousek od klece holek.. Ale prostě Cindy stojí na patře ve své kleci a vzteká se a funí na ni.. S tím otřením jsem to už zkoušela.. Ale já se bojím když ji tam dám, že ji Cindy pokouše a já se tam tak rychle nedostanu.. :( Třeba když budou pod patrem, tam se nedostanu vůbec :( Tak ale když je pustím po posteli tak Cindy už na ni tolik nedoráží.. Ale s tou klecí to bude horší.. No uvidíme.. Tak snad si Cindy na ni zvykne! Děkuji moc za odpovědi!
Oficiální CHS laboratorních potkanů Mandarin´s
http://www.mandarins.wz.cz
Ajka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: HOLKY: Arwen z Reefu, Jedi od Adélky, LMG´s Gerlinda, Jenny´s Loco, Jenny´s Relajado, Snow Flake fon Niederland, Mandarin´s Hope
KLUCI: Xius von Edrimea, Mandarin´s Hippie, Marf fon Niederland, Finn fon Niederland, Whiskey fon Niederland, Milky Way fon Niederland, Husky fon Niederland, Toffe fon Niederland
Chovatelská stanice: Mandarin´s

Příspěvekod Veve » 13 lis 2007 20:51

ona si Cindy tu klec hájí jako svoje území, Bobina byla ze začátku na Brusinku taky vysazená, neobešlo se to bez řevu a otáčení na zádíčka, ale musím zaklepat, že k ničemu vážnému nedošlo... v přepravce byly hodňoučký... tak bych to zkoušela i s přepravkou, tam se k nim líp dostaneš
Obrázek
Veve
Superpotkan
Superpotkan

za duhovým mostem:

Další

Zpět na Seznamování potkanů