Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Samec + samice - rozhodne NE!

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

Příspěvekod KatyQ » 28 kvě 2007 20:48

Luczis:
Já to vidím tak, že máš pět základních možností, jak situaci řešit:

1)oddělit potkany a nechat myšáka v přepravce (která je ale malá, zvlášť když poroste)
2)koupit myšákovi druhou klec, větší než tu přepravku (na kterou si ale musíš v pokoji udělat místo)
3)nechat myšáka vykastrovat a nechat je spolu (ale kastrace tě bude stát víc peněz než klec - v Brně stojí cca 700 kč a je to, jako každá operace riziko)
4)najít někoho, kdo si myšáka vezme a třeba by ho vyměnil za holku (bude ale problém někoho takového najít a dost možná je pro tebe řešení vzdát se svého mazlíka nepřijatelné)
5)situaci neřešit, zaplavit si byt potkáňaty, která nebudeš stačit udávat a riskovat zdraví své potkaničky

Co udělat se musíš rozhodnout ty, jsou to konečně tvoje zvířátka a tvoje zodpovědnost 8) .
Ropuchy jsou jako žáby - jenom mnohem víc.
KatyQ
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Chip, Ermíska (Erma of Navel), Šedivka (Bamari Lilis dearest), Fanynka (Fa-nee Nee of Navel), Iriska (Irisa of Gremleens)

zůstal sám...snese nového kamaráda?

Příspěvekod SmrtkaTokiacka » 25 srp 2007 22:55

Přesunuto - nevi

No teda já tě obdivuju to já měla dva malinký potkánky a jeden z nich mi po pár měsícech umřel na nějakou nemoc ted mi zbyla jen jedna holčina Beky=( ty už je asi rok a je furt sama pač sem k ní chtěla dát prvně dvě mimča ty nesnesla tak sem zkusila k ní dát mladýho samečka to teda začala pištet jak něco :shock: :whistle: mno tak myslim že nadále zustane sama :cry: ted sem si pořídila páreček potkanů tak očekávám během pár měsíců mladý :loveit: heh Beky mi tu ted běhá po klávesnici a já píšu kraviny ke všemu mi ještě pochcala moje právě vypraný triko :roflcry:
Rette mich .... ='(
SmrtkaTokiacka
Růžovka
Růžovka
Potkani: Pometlo, Maiky, Ignác, Arthur, Alan, Beky...

Re: zůstal sám...snese nového kamaráda?

Příspěvekod Nergita » 26 srp 2007 11:19

ST: mladýho samečka k ní nedávej, v roce je samice pořád plodná. Novou samičku jsi k ní měla dát hned, když jí zemřela spolubydlící, teď je zvyklá být sama, tak buď bych se pokusila pomaličku seznámit s jinou samicí, nebo jí nech samotnou.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Re: HOLKA S KLUKEM - NENENENENENE

Příspěvekod Max » 25 říj 2007 12:59

Ahoj, mám takový dotaz k tématu. V zverimexu jsem si koupil pár jeden pár. Přechozí potkan mi umřel, a tak jsem se rozhodl, že si koupím dva. Ze zkušenosti ale vím, že dva stejného pohlaví jsou až moc agresivní. Koupil jsem si proto kluka a holku. Jsou malí, sice nevím, kolik jim je, ale jsou to fakt mláďata. Zatím je nechávám spolu, ale do budoucna chci koupit ještě jednu klec, kterou přistavím k té první, a dohromady je budu dávat jen když je vyndám ven. Jak jsem ale říkal, zatím jsou spolu. Zamýšlel jsem to tak, že je oddělím v momentě, kdy začne mít vlastně samec takový ty pudy, no všichni víme jaký... Zkrátka jsem myslel, že bych je jednou nechal zpáři, nechal bych narodit se malý, a pak bych je oddělil. Vím, že potkani se můžou pářit pořád dokola, a tak bych je nechal připustit tak jednou do roka, nebo radši ještě dýl, aby to samičku nezníčilo. Tady čtu ale věci, jako že potkani se můžou pářit ještě v nedospělosti, a že by samička svůj první porod nemusela přežít. Tak jak to je? Mám je radši oddělit hned, a nechat připustit až třeba po půl roce? Oni jsou teď spolu hrozně šťastní, protože byli i ve zverimexu v jedné kleci, a jsou na sebe zvyklí. Spí spolu, a tak. Moc se mi je nechce rozdělovat. Poraďte, prosím. Jo, a ještě taková malá otázka na závěr. Co když jsou spolu v sourozeneckém vztahu? Nemůže nastat nějaká degenerace potomků? Jsem fakt začátečník, takže nevím. Takže děkuju předem za odpovědi.
Max
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod zulu » 25 říj 2007 13:14

mno, lepší by bylo nejdřív se zeptat a pak pořizovat..
Ze zkušenosti ale vím, že dva stejného pohlaví jsou až moc agresivní.

na to jsi přišel jak? většina lidí (pokud to není za chovatelským účelem) si pořizuje jedince stejného pohlaví, pročpak asi? no aby mohli být spolu v jedné kleci, aby měli kamaráda.
nějaké počteníčko:
http://www.kralici.cz/potkani/pages.asp?f=rozmnozovani
a na závěr: rozdělit! tvůj nápad pořídit si kluka a holku, pouštět je spolu a občas samičku nechat připustit opravdu není dobrý..
Obrázek Obrázek
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Příspěvekod eva.jingle » 25 říj 2007 13:22

Max:sameček může plodit myslím už okolo šestého sedmého týdne,samička a něco malinko později.Když je máš ze zverimexu,nikdy to přesně nepoznáš-je to opravdu nerozum,koupit si párek potkanů-a k tomu "budoucímu" množení-kolik myslíš že udáš mláďat po zverimexových rodičích?málo.Takže ti nezbyde nic jiného,než je dát zpátky do zveráku,jako krmení hadům,nebo popř.si je možná někdo vezme,ale to je opravdu NÁHODA.
Prosím tě,pokud máš stejně staré potkany stejného pohlaví,je velmi nepravděpodobné,že budou vůči sobě agresivní..maximálně se budou občas pošťuchovat a to je normální.
Doporučuji zajít do zverimexu a vyměnit za jedince stejného pohlaví-nebo okamžitě oddělit.
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa
Potkani: Krteček-černá rexatá myšulka

Za duhovým mostem:
Sněhurka ,Vločenka , Bačík , Jingle , Dumbička - Angela z Black Hole , Holynka , Danae z Angarats , James , Sundance , Fanynka , Světluška , Bahathi z Angarats , tulák Ferda , pan Houstička , Chika Bahja , Márinka , Happy , Amálka , Ágneska , Altaj z Ituri , Edík ,Ouško ,Ronie ,Plašánek
Taji , Červenoočka -Makaronek , Curie , Tlapička a její překvapení : Ribana , Běloušek , Mazlíček a Strakáček , Sera , Mey , Miss Marple z chs Sunny rat , Běluška z Boleslavi , Vdoleček , divočák Ača a Koblížek

Příspěvekod nevi » 25 říj 2007 13:34

Nevím, kdes došel k názoru, že potkani stejného pohlaví se perou... většina lidí tady na fóru má 2-6 potkanů stejného pohlaví pohromadě a jsou spokojení, i když v noci si občas hrajou dost hlučně. Když tě v noci vzbudí rachot a pištění, neznamená to hned, že se potkani do krve porvali. Nejlepší hračkou pro zvíře je prostě jiné zvíře a zvlášť samice potkanů bývají hodně aktivní... agresivních potvor je mezi potkany opravdu hodně malé procento a když máš dost času a trpělivosti, tak potkany seznámíš, i kdyby byl jeden o dost starší. (Mně trvalo dva týdny, než jsem se odvážila nechat mimina s dospělými holkami přes noc.)
Připouštět potkany jednou do roka není dobrý nápad - první připuštění je vhodné až tak v pěti měsících a v roce a půl už je porod riskantní (samice už nemívá daleko k přechodu). Rozmysli si pořádně, jestli opravdu máš dost vážných zájemců o mimina (což znamená tak aspoň 6 na každé pohlaví! Potkáňat je poslední dobou hodně a často zůstanou dlouho neudaná, a musíš taky počítat s tím, že si to třeba někdo rozmyslí!). Navíc musíš brát taky ohled na to, jakou výbavu zdědí mláďata po rodičích. Pokud máš podezření, že jsou sourozenci, tak NEKŘÍŽIT!!! Tvoji potkani jsou nejasného původu a pokud se u nich projeví charakterové vady (třeba kousání), platí totéž, protože potkany, u nichž není ani jistota dobrého zdraví, ani dobré povahy, udáš dost těžko. Tvoje samička sice není s PP a nebudeš ji uchovňovat, ale hranice 300 g pro krytí není vymyšlená pro nic za nic, příliš malá samice by mohla mít problémy s porodem.
Jestli opravdu máš komu dát mláďata a fakt hodláš páreček zodpovědně připustit, tak nech třeba jednoho samce a jednu samici doma, aby nebyli rodiče v kleci sami. Pro potkana je to jako trest.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Tuna » 25 říj 2007 15:48

Mám 3 holky a občas si jdou po krku, ale přirovnala bych to k takovýmu praní se, jako když jsem se mlátila s bráchem, když jsme byli malí... Doporučuji zajít zpět do zveriměxu a požádat je, aby ti jednoho z potkánků vyměnili.. ať se rozhodneš jakkoliv, hodně zdaru přeji :up:
ObrázekObrázekObrázek
Tuna
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Tuna (17.12.2006 přinesena domů - 5.8.2008)
Nudla (12.4.2007 přinesena domů)
Dorotka (17.4.2007 narozena)

Příspěvekod Nergita » 26 říj 2007 15:51

Potkaní samci dosahují pohlavní zralosti v 5-ti týdnech. Proto bych oddělila co nejdříve, jelikož porod by pro mladou samičku mohl být problém. Potkaní samice by se měli připouštět mezi 5 a 6 měsícem. Porod v pozdějším věku by pro samici mohl být životu nebezpečný.
Samička může mít za život dva vrhy ale druhý porod je potřeba stihnout co 13 měsíce jejího věku. Proto jak píšeš, že by měli spolu mimi vždy jednou do roka je teoreticky blbost, jelikož, když jí např necháš mimi v půli roce a pak až za rok, tak s nějvětší pravděpodobností bude už neplodná.

Potkan se dají velice dobře chovat ve skupině, proto bych na tvém místě pořídila druhou klec a koupila ještě jednoho samce a jednu samici a dala bych je se stejným protějškem do klece. Jako miminka by se velice dobře skamarádili.

Dát klec samice vedle klece samce taky nepovažuju za moc dobrý nápad, samička v říji by samce asi dost dráždila.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Samice a samec

Příspěvekod g.xxx » 21 čer 2008 09:42

Ahojky, mam takovy problem a ocenim kazdou radu. Utekla mi venku moje pulrocni potkanice, po tydnu jsem si poridila noveho potkana-samecka. Jenze co se nestalo, po 2 tydnech vyjdu pred dum a tam sedi potkanice. Takze ted mam oba. Mam obrovskou kles, kterou jsem prepulila pletivem a kazdy je ted ve sve casti. je mozne je dat nejak dohromady? potkanice pres pletivo na potkana utoci...
g.xxx
Růžovka
Růžovka

Re: PROBLEM

Příspěvekod Nefertity » 21 čer 2008 09:49

Jelikož jsou různého pohlaví, spolu je dát rozhodně nemůžeš. A pozor na to, potkani se můžou s trochou šikovnosti spářit i přes mříže. Takže záleží na tobě, jak chceš pokračovat s chovem potkanů.. měla bys potkance pořídit kamarádku, neměla by žít sama, pro samice je to samota horší než pro samce. Ideální by bylo pořídit kamaráda i samci, zvlášť, pokud je malý, tak bys měla i seznámení bez problémů. Záleží na tobě, zda jsi ochotná starat se o čtyři potkany.. Dohromady je každopádně ale nedávej.

A přejmenuju název tématu, ať je jasné, o co jde.
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Re: DALSI POTKAN

Příspěvekod g.xxx » 21 čer 2008 10:12

Nefertity píše:Jelikož jsou různého pohlaví, spolu je dát rozhodně nemůžeš. A pozor na to, potkani se můžou s trochou šikovnosti spářit i přes mříže. Takže záleží na tobě, jak chceš pokračovat s chovem potkanů.. měla bys potkance pořídit kamarádku, neměla by žít sama, pro samice je to samota horší než pro samce. Ideální by bylo pořídit kamaráda i samci, zvlášť, pokud je malý, tak bys měla i seznámení bez problémů. Záleží na tobě, zda jsi ochotná starat se o čtyři potkany.. Dohromady je každopádně ale nedávej.

A přejmenuju název tématu, ať je jasné, o co jde.

Planuju samce vykastrovat, takze o nechtene spareni mi nejde. spis o to, aby se vzajemne nepokousali nebo si neublizili. Mezi nami, kdyz se potkanice 14 dni nekde toulala, tak je dost mozne, ze uz je v "radostnem ocekavani". Dalsi potkany si porizovat nechci, 2 mi bohate staci :D
g.xxx
Růžovka
Růžovka

Re: Samice a samec

Příspěvekod Nefertity » 21 čer 2008 10:17

Celkem často se tu řeší kastrace.. zkus si pročíst nějaké téma o ní tady na foru.. více méně se všude řeší, zda kastrovat z jiných důvodů, než je agresivita.. ale je to na Tobě.. kde bydlíš - máš nějkaého schopného veta ohledně potkanů?
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod g.xxx » 21 čer 2008 10:41

Nefertity píše:Celkem často se tu řeší kastrace.. zkus si pročíst nějaké téma o ní tady na foru.. více méně se všude řeší, zda kastrovat z jiných důvodů, než je agresivita.. ale je to na Tobě.. kde bydlíš - máš nějkaého schopného veta ohledně potkanů?

delam tretim rokem VS-veterinu. takze vetu znam opravdu hodne :D . nechala bych ho vykastrovat u nas ve skole na klinice. chtela jsem poradit s tim chovanim, mam obavy samce i samici pustit dohromady aby si nic neudelali...
g.xxx
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 21 čer 2008 11:07

Kastrovaní samci a samice mohou spolu žít v pohodě. Problém je spíš v tom, jestli je opravdu tohle pro tebe dostatečný důvod pro takový zásah do organismu. Jestli je samice v očekávání, tak by bylo asi nejjednodušíí nechat si doma jejího syna a dceru.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

PředchozíDalší

Zpět na Seznamování potkanů