Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Dospělí samci + miminka

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

Nový potkan k 1,5 roku starému

Příspěvekod dominika » 31 pro 2012 18:05

Ahoj! Myslíte, že bych měla 1,5 roku starému potkanovi pořídit kámoše?? Je to kluk, kterého jsme si vzali ze zverimexu jako holčičku s ještě jednou holčičkou (to byla ale opravdu samička), hráli si spolu, spali spolu, ale samička umřela bez viditelných příčin už po 14 dnech.:( Po dalších dvou týdnech se z žijící samičky vyklubal sameček (dlouho trvalo, než se všechno projevilo a my mohli s jistotou konstatovat, že jde opravdu o kluka:)), dlouuuho byl hodně nespolečenský, bál se, lekal se, jen když jsme prošli kolem klece, takže jsme kolem něj dlouho chodili po špičkách. Až poslední dva měsíce se k nám začal trochu hlásit a my ho teď můžem více pouštět s tím, že ho "naháněním" nijak nestresujeme. Je zvědavější, už se neleká. Stavíme mu teď novou velkou klec a bylo by fajn, kdyby už tam nebyl tak sám. Co myslíte?? Mám k němu pořídit dalšího potkánka? Jak starého?? A ze zverimexu nebo od chovatele?? Tak snad jsem vás tou kaší okolo moc neotrávila a děkuju za odpovědi:) :) A Šťastný nový rok Vám i vašim potkaním dítkám:) :)
dominika
Růžovka
Růžovka

Re: Nový potkan k 1,5 roku starému

Příspěvekod chesterfield » 01 led 2013 10:01

no v tomhle věku, když byl celou dobu sám by se mohli vyskytnout problémy, určitě bych pořídila kamoše dva. Jednak kdyby to vůbec nešlo nebudeš mit dva saomotné potkany, druhak dva si spolu vyhrajou a nebudou jej natolik otravovat. Na každý pád bych na to šla opatrně trpělivě a nechala tomu čas - přečti si seznamování.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Re: Dospělí samci + miminka

Příspěvekod Kimik » 01 led 2013 10:06

Tenhle problém už se tu probíral, takže jsem ti téma sloučila, pročti si to tady a samozřejmě, když si nebudeš vědět rady, tak se ptej :up:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

šikana?

Příspěvekod Antic » 16 led 2013 20:07

Chtel jsem se zeptat.
Mařena před 4 týdny porodila mladata.Tak jsem jednoho dal k Jackovi (otec) aby se spřatelili.Ale jack ho zamáčkne a nechce ho pusti mladý jenom píská a nic neudelá nemuze. Je to špatné nebo co mám dělat?
Antic
Růžovka
Růžovka
Potkani: Čikita,Jack

Příspěvekod Kimik » 16 led 2013 20:23

Tohle patří spíš do seznamování, tak jsem ti to přesunula.
Jinak bych řekla, že 4 týdny je ještě moc brzo, nechala bych malý s mámou tak 5 týdnů a potom teprve opatrně seznamovat se samcem. Myslím, že tady toho o seznamování najdeš opravdu hodně, když něco nebude jasný, tak se samozřejmě ptej. ;)
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

seznámení dvou krysáčků

Příspěvekod dyyne » 27 dub 2013 12:40

ahoj, tři měsíce jsem žila společně se svým potkanem, který je moc hodný, nikdy se s nikým nepopral, všechny potkany rád uvítá ve svém teritoriu. dokonce nikdy nekousl ani mou starší pískomilí samičku a to jsou to přirození nepřátelé. byli jsme zvyklí bydlet spolu v pokoji, nemo nebyl skoro vůbec v kleci, přes noc spával se mnou pod peřinou. klece nenávidí a i já jsem proti tomu, aby byl zavřený. potom se ke mně ale dostal další mladý sameček, který měl do té doby hrozné podmínky pro život, jeho majitel ho týral a ruu tedy skončil u mě. první den strávil u mě na rameni, vůbec se nehnul, jakmile jsem k němu přiblížila ruku, strašlivě pištěl a krčil se. když se trochu otrkal, zkusila jsem je seznámit a nemo byl bezproblémový jako jindy, přiběhl si ho přátelsky očuchat, neměl žádný nadřazený postoj, choval se skvěle. ruu byl chvíli taky v klidu, nechal se poznávat, ale po nějaké době se schoval do kouta a pištěl, což nema asi začínalo štvát, proto se začal chovat mírně agresivně. snažil se ho povalit na záda a docela ošklivě se porafali. dostali každý svojí klec, mají je postavené vedle sebe, zkoušela jsem je různě prohazovat, aby si zvykli na svůj pach. nic nepomáhá. známé nebo neznámé prostředí, je to jedno, vždycky to skončí stejně. ruu odmítá vylézt z klece, jakmile pustím toho druhého, bolestně piští. na mě si zvykl a máme spolu hezký vztah, ale tím, že musí být oddělení nemám ani na jednoho tolik času, kolik bych si přála. a hlavně mě ničí mít je pořád zavřené v kleci. poradíte prosím, co dělat?
dyyne
Růžovka
Růžovka

Re: seznámení dvou krysáčků

Příspěvekod Dr.Jenny » 27 dub 2013 16:17

jo tak tohle bude oříšek..seznamování samců mi přijde o moc komplikovanější, navíc když byl jeden takhle zrazen od původního páníka, kde určitě neměl možnost potkávat se s jinýma potkanama...a jak dlouho ho takhle máš?? popravdě nemám moc nápadů jak ti ještě víc poradit, se seznamováním samců nemám tolik zkušeností....tak snad tu poradí někdo zkušenější...
nevim jestli jsem četla dobře,ale seznamovat venku na posteli si je zkoušela?? asi jo co :smi: možná bych zkusila seznamovat je u sebe třeba, každej na jednom rameni, pod mikinou....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod chesterfield » 27 dub 2013 16:41

hm to nepůjde jen tak, jak píše Jenny u samečků, kor když jeden žil delší dobu sám je to problematické a na dlouhé lokty. Píšeš, že Nemo je stále venku, asi bych to řešila opatrněji, at si Nemo běhá, mladej může být v kleci a postupně po pěti minutách je pouštět spolu. V takových případech je asi lepší úplně neutrální prostředí - dost se někomu osvědčila vana nebo sprchový kout. A postupně prodlužovat společný čas. Připavit si ale určitě vodní dělo, velký ručník kdyby bitka byla příliš aby se dali oddelit. Ale to opravdu jenom v nejkrajnějším případě - tento zásah je pak fakt o hubu. Vodní dělo je bezpečnějsí a zabírá. Vodní dělo = postřikovač s vodou
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero

Příspěvekod Vorva » 27 dub 2013 16:50

Jak píše Ches, takhle jsem postupovala u dvou kluků, kdy jeden byl dlouho sám a přišel k nám dospělej nalezenec. Pomalé seznamovaní na posteli, vodní dělo při ruce, vyměňovala jsem je v klecích. Nakonec byly kamarádi:)
Je po dešti, a kosové si štěstím pletou noty...
Vorva
Superpotkan
Superpotkan

seznamování mladších se starším...

Příspěvekod mia86 » 26 říj 2013 13:12

Prosím o radu zkušenějších,
Měla jsem dva potkany - bratry - ze zverimexu. Jeden z nich ve stáří asi půl roku náhle umřel. Je to teď akorát týden od té příhody. Už jsem kontaktovala známou, která má ChS a zamluvila si dva mladé potkánky (stáří 1 a 2 měsíce), které mi sama doporučila. A v nejbližších dnech si je vyzvednu. Mám ale obavy z toho jak je můj starousedlík přijme. Z mé původní dvojky byl on ten dominantní a ačkoli projevy dominance na jeho bratrovi nebyly zase tak razantní (běžné obrácení na záda a vcelku decentní okusování na zadku), bojím se aby malým cizincům vážněji neublížil. Na tomto webu mi bylo doporučeno, abych si pořídila 2 mimča a v podstatě mi to odsouhlasila i majitelka mých nových chlupáčků ale na webovkách některých ChS jsem se zase dočetla, že čím je věkový rozdíl větší, tím bude seznamování delší a obtížnější. Hlavně se ale bojím, aby se na ně rovnou nevrhl a nepokousal je a nebo rovnou nezakousl. :( Toto je moje první zkušenost se seznamováním cizích potkanů a ačkoli jsem prostudovala chování při seznamování a projevy dominance, je to stále jen teorie.. Může mi někdo poskytnout své praktické zkušenosti??? Děkuji za každý příspěvek ;)
mia86
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 26 říj 2013 19:08

to jak to pujde poznáš, až si je přivezeš domů... :smi: já bych je začala seznamovat v přepravce, ve který si kluky přineseš... je tam málo místa a nemůžou se navzájem vyhnout. Taky se dá rychle reagovat a starocha vyndat, kdyby byl moc hrrr... kdyby to šlo dobře, můžeš je tam nechat chvíli spolu zavřený. V kleci bych pak vyndala všechny domečky a nechala jim jen jeden hamak...prozatím.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Miminko ke dvoum skorodospělým samcům

Příspěvekod aninka.potkanka » 19 bře 2014 19:19

Ahoj, mám doma dva potkaní kluky, je jim cca 5 měsíců a přemýšlím, že bych k nim pořídila ještě třetího myšáka. Jsou to bráchové, takže jsou spolu od malička úplně pořád, občas se trochu hašteřej, ale žádný horší rvačky neproběhly. Myslíte, že je to dobrej nápad, nebo by ho mohli třeba nějak šikanovat, zvlášť když jsou to takle parťáci od narození? Samozřejmě bych počítala se seznamováním na neutrální půdě, vyčištěním klece atp. Ještě vlastně i ke kleci, mám činčilu elox větší, vešli by se do ní tři pohodlně, nebo už to taky není dobrý?
Naposledy upravil aninka.potkanka dne 20 bře 2014 20:28, celkově upraveno 1
aninka.potkanka
Růžovka
Růžovka
Potkani: Bertík, Felix

Příspěvekod chesterfield » 20 bře 2014 05:46

je to standartní situace - záleží na jejich povaze, ještě nejsou tak staří aby to byl problém, ale jdou do puberty a to nevíš jak zareagují. Ale vyloženě problematické by to být nemělo, seznamování zjevně máš nastudováno tak zbývá jenom popřát hodně štěstí. A napiš jak to proběhlo. Jinak bych miminka doporučila, to už bude smečka a potkánci budou spokojenější.

chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Re: Dospělí samci + miminka - SPĚCHÁ

Příspěvekod Hibari » 03 črc 2014 00:49

Hoj :-) Mám dva samce (pravděpodobně oba kolem 8 měsíců, jsou ze zverimexu) a zcela neplánovaně mi v pátek odpoledne přijde právě odstavený prcek (něco přes měsíc) Vzhledem k tomu že nemám žádnou jinou klec kromě té ve které jsou kluci, tak se trochu (hodně) bojím seznamování (díky bohu za moji nespavost že budu schopná být tak do 5 ráno vzhůru a kontrolovat, ale stejně :) )
Plánuji je všechny seznámit na posteli, případně ve vaně (v koupelně ještě moji dva šílenci nebyli) a mezitím zcela umýt a přestavět klec a dát do ní čisté, vyprané vybavení, kdyžtak možná i na chvíli zavřu "alfa" samce do přepravky za prckem. Alfa je hodně mazlivý a přítulný, takový průzkumník, občas se však s tím druhým rafnou - ne nic vážného, dimka krátce píská, převaluje se na záda, nikdy netekla krev ani nebyly problémy jiného rázu, malekith ho nekouše ani nic takovýho. Nikdy sjem je neviděla že by se vyloženě hnusně rvali, byli na sebe naštvaní apod.
Napadá vás ještě něco, co bych mohla udělat aby seznámení proběhlo co nejlépe? Myslím, že bych mohla v případě vážné nutnosti nechat mimčo přes noc v přepravce, ale moc se mi to nelíbí protože ta přepravka je malá (používám ji jen v případě nutnosti, jako zálohu, s kluky cestuji nanejvíš na veterinu a to je vždy mám na sobě, protože je to dle mého názoru uklidňuje).

A ještě mám dotaz - když pro mimčo pojedu, mám do přepravky dát něco co voní po mých současných potkanech aby si zvykl na pach, nebo raději celou vyčistit a dát všechno nové?
Děkuji předem za všechny rady.
Devil's nest pets: Dmitrij the Reaver, The Wrath of Malekit, Castiel, Todd the Wraith
Rainbow bridge: None (fortunately)
Hibari
Růžovka
Růžovka
Potkani: Moji kluci:
Dmitrij the Reaver (věčně nevzdávající se bojovník s respiračními obtížemi se zálibou pozorování světa z ramene jeho lidského otroka a velký milovník okurek a mrkve v jakékoliv podobě)

Malekith (užárlený "alfa samec" zbožňující neuvěřitelně démonicky ufounské debaty po skype s mými přáteli, když se zrovna nedívám; lupič všeho dobrého a jedlého, včetně mých nehtů a Dmitrijových léků, které ovšem do Dimky nenarvete, ani kdybyste se na hlavu stavěli)

Příspěvekod chesterfield » 03 črc 2014 04:20

plán máš dobrý - jen ta vana, pozor v nouzi vyskočí až narameno z vany. Mohla bych Ti zapůjčit malou klec jako zálohu pro prcka - si z Prahy?

chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

PředchozíDalší

Zpět na Seznamování potkanů