Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Potkan samotář

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

Potkan samotář

Příspěvekod Rasputin1 » 08 říj 2015 23:23

Hezký večer, honí se mi hlavou jedna věc a ráda bych se zeptala na názor i tady, ačkoliv už jsem to řešila s několika zkušenými lidmi a došli jsme více méně ke stejnému názoru.
Mám potkana - zachráněnce, údajně cca půl roku starého. O jeho minulosti nic nevím, šel ke mně s tím, že mu umřel kamarád a je plachý. Nemá žádné problémy s lidským kontaktem, nemazlí se a neusne na klíně, ale lidí se nebojí a vyhledává je, v kleci se nechá mazlit bez problémů, venku raději zkoumá a chodí se ke mně jen schovat a umýt.
Po pár dnech karantény po přivezení (tj. před nějakými dvěma měsíci) proběhlo seznámení s mojí smečkou (tři potkani: dva bráškové ani ne půl roku, staroušek zverimexák kolem dvou let), a dopadlo špatně. Kluci se napřed viděli ve vyčištěné velké přepravce pro kočky, kde zachráněnec okamžitě začal lítat od stropu dolů a pištět a útočit na všechno kolem, očividně v obraně proti "nebezpečí", které viděl všude, protože útočil i na starouška který ho neřešil a pospával v rohu. Brášky to samozřejmě jen povzbudilo k tomu, aby ho mlátili dál. Pořád ale netekla krev, ne víc než je u fuzzů normální, tak jsem je šoupla do vymyté klece. Tam to začalo nanovo, zachráněnec se schoval do trubky, kterou jsem zapomněla zakrýt, a syčel na všechno co se přiblížilo, aniž by jedl nebo pil. Přežil tam noc, pak jsem ho dostala ven a trubku odstranila, načež začal hysterický výstup, kdy zachráněnec syčel, ječel, lítal bezhlavě nahoru dolů, urval si pár drápků tím, jak se mlátil a skákal a odrážel se od všeho, a moji kluci (krom starouška) z toho byli vynervovaní a řezali ho dál. Ukončila jsem to, když zachráněnec přistál na dvířkách, celý rozškrábaný, s packami od krve a otevřenou ránou na kulkách. O kousek utekl kastraci a jsem si jistá, že být tam o deset minut déle, je po něm úplně.
Takže ho teď mám v samostatné kleci už nějaký ten týden, s tím, že ho venčím večer, když zavřu kluky. Zbavovat se ho nebudu, neustál by to, každá změna ho rozhodí a na mě už si zvykl a má všechno co potkan potřebuje - až na kamaráda. Po konzultaci s několika "potkaními lidmi" jsme se rozhodli, že už ho seznamovat nebudeme, ale je mi to hrozně líto. Proto se ptám i tady, abych měla co nejvíc názorů...
Momentální stav je, že když vidí kohokoliv z velké klece, začne syčet a couvat a kluci vevnitř se naježí, rvou se mezi sebou a syčí nazpět. Přitom ale zachráněnec velkou klec sám vyhledává, proto jí překrývám při jeho venčení ze strany látkou. Jediný koho toleruje lépe je staroušek, ale když jsem je zkusila pustit pohromadě, znovu syčel a zaútočil na něj.
Takže, myslíte, že je správné ho nechat "dožít" samotného? Znejišťuje mě to, že potkany sám vyhledává, pokud ví že na něj nemůžou, ale když si ho všimnou, začne couvat a syčet na ně.
Asi to moc řeším, ale chci mu zajistit nejlepší domov jaký je v mých silách.
Děkuju moc za odpovědi.
Rasputin1
Růžovka
Růžovka

Re: Potkan samotář

Příspěvekod nevi » 09 říj 2015 05:54

Dospělého potkana o neznámé minulosti a věku bych asi nedávala hned do klece s novou smečkou, když už v neutrálním (kde to probíhalo, v téže místnosti, kde žijí ostatní?) prostředí to nedopadlo dobře. V tomhle případě se spíš doporučuje postupné seznamování, výměny podestýlek a společné pouštění, ale na tohle ti tady spíš víc odpoví jiní, mně zatím prošlo rukama ani ne 20 samců a z toho většina nejsou klasičtí "pet rats". Podobný problém se seznámením jsem párkrát měla taky, v jednom případě se řešil dalším stěhováním dotyčného samce ke zkušenější chovatelce do jiné smečky, kam se ho povedlo zařadit, v druhém je ještě možnost zařadit k samci dvě odrostlá miminka. Tenhle druhý se zajímá o klece ostatních dvou smeček, ale uvnitř s nimi být nechce, všichni ostatní samci jsou v pubertě nebo dospělí, takže je vnímá jako ohrožující konkurenci. Tihle samci ale měli problémy s psychikou od začátku. U potkanů s neznámou minulostí se to stává. (Nejednou jsem se dočkala "překvapení" od původních majitelů, ze kterých najednou vypadlo, že "potkan se často pral" a podobně.)
Druhá otázka je, s kým ses radil, v chovu potkanů a na internetu vůbec se pohybuje hromada "odborníků", kteří radí bez bližší znalosti na základě svých názorů. S radou rozdělovat potkany na samotáře po prvním naježení jsem se taky už párkrát setkala, a to u lidí, kteří se prezentují jako odborníci.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Haňa » 09 říj 2015 19:05

Ahojky, taky by mi ho bylo líto,i když někdy se prostě stává,že potkánek musí žít sám. Jsou to ale naprosté výjimky.
Jestli můžu poradit, opravdu zkušeným odborníkem na chování potkanů je mimo jiných třeba paní Marie Hájková, spoluzakladatelka Potkaního klokánku. Je taky ochotna fundovaně poradit a pomoci.Najdeš ji na FB pod jejim jménem nebo myslím můžeš napsat i na potkaniklokanek@seznam.cz

Moc držím palce, potkaníkovi pohlazení.......
Haňa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod utahraptor » 10 říj 2015 20:18

Haňa píše:Ahojky, taky by mi ho bylo líto,i když někdy se prostě stává,že potkánek musí žít sám. Jsou to ale naprosté výjimky.
Jestli můžu poradit, opravdu zkušeným odborníkem na chování potkanů je mimo jiných třeba paní Marie Hájková, spoluzakladatelka Potkaního klokánku. Je taky ochotna fundovaně poradit a pomoci.Najdeš ji na FB pod jejim jménem nebo myslím můžeš napsat i na potkaniklokanek@seznam.cz

Moc držím palce, potkaníkovi pohlazení.......

No tak na seznamování potkanů bych ji teda rozhodně nedoporučila, má v tom minimální zkušenosti, a potkany za ní často seznamuje někdo jiný. Zas tak zkušený a fundovaný odborník Maruška s prominutím není. Člověk aby se bál otevřít i plechovku sardinek, aby na něj nevybafnul Potkaní Klokánek.

Sem na fórum chodí Jenny nebo Kawi, obě dvě jsou podstatně fundovanější. Nicméně u staršího potkana nemusí seznamování dopadnout.
utahraptor
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: ChS Utahraptor

Příspěvekod Haňa » 11 říj 2015 18:21

Utah, moc dík za upřesnění a opravu mého příspěvku....... ;)

Btw: věta s krabičkou od sardinek mě moc pobavila :) , ráda čtu Tvé příspěvky,ať jsou kdekoliv a určitě nejsem sama........
Haňa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Rasputin1 » 13 říj 2015 16:27

Radila jsem se s Kawi i Potkaním Klokánkem :D
Probírala jsem to i na fb a tak, jen jsem měla přemýšlivou náladu a šoupla to i sem.
Nerozdělovala jsem po prvním naježení (taky neseznamuju poprvé), ale až při ohrožení zdraví (ta otevřená rána na varlatech se mi nezdála jako tolerovatelné zranění). Vzhledem k tomu, že společné vycházky nepřipadají v úvahu - stačí aby cítili jeho pach a syčí, venku na něj útočil i ten nejklidnější - asi mi nezbyde prozatím nic jiného než to nechat jak to je. Jen mi to je občas děsně líto, jsem na svoje "děti" přecitlivělá. Děkuju za názory a omlouvám se za plevelení!
Rasputin1
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 14 říj 2015 14:14

Ale ono vůbec nezaškodí napsat sem. :whistle: To tě jen šlechtí, že se přijdeš zeptat na odborné fórum. Jen občas trvá den nebo dva, než někdo odpoví. Doporučuji taky projít témata v seznamování, je tam spousta zkušeností. Mimo jiné je tam rozepsaná i ta moje, o které jsem psala výš
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Zpět na Seznamování potkanů