Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Problém při seznámení potkánků - chyba na straně mladého

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

Problém při seznámení potkánků - chyba na straně mladého

Příspěvekod masteryoda » 18 pro 2013 16:48

Dobrý den, píši na toto fórum dnes poprvé. Potkánky chováme několik let. Nyní však mám docela problém při seznamování potkánků. Již několikrát jsme staršího a mladšího potkánka seznamovali a bez problémů (s několika malými šarvátkami). Teď je to však horší. Hledal jsem již na tomto webu i jinde, ale všude se píše o problémech při seznamování potkánků, kdy problém je na straně staršího. Já mám Luckyho (stáří necelý jeden rok) a Kukyho (necelé 3 měsíce). Vše začalo tak, že nám umřel před pár měsíci starší druh Luckyho a chtěli jsme pro něj nového kamaráda. Pořídili jsme tedy Kukyho. Doma byl asi týden v karanténě a na aklimatizaci. Pak jsme kluky dali očuchat a malý okamžitě utekl a nebylo možné ho k většímu přistrčit, nebo tak. Ihned bezhlavě utíkal. Začali jsme tedy vyměňovat klukům podestýlky a pak i v klecích navzájem. Takto asi týden až 14 dní. Poté zase seznamování na gauči - se stejným výsledkem jako prve. Dali jsme tedy kluky do vany na neutrální půdu. Malý okamžitě utíkal (je daleko mrštnější než Lucky).Nicméně několikrát ho Lucky chytil a pořádně lítaly chlupy. I nějaké kousnutí na zádech bylo. Vše jsme ale vyléčili. Takto jsme to zkoušeli mnohokrát. Se stejným výsledkem. Opakovaně se projevilo, že starší Lucky po chvíli malého nechal být a šel si po svých, nicméně jak se zase přiblížil, tak Kuky okamžitě zpanikařil a opět bezhlavý útěk, či rvačka. Takto to šlo asi týden každý den. Přikročili jsme tedy k přepravkové terapii a vození kluků po venku v přepravce. Po několika bitkách klid. A pak zase nanovo, až jsme je museli rozdělit. Opět tekla krev, ale ne žadné životu nebezpečné zranění. Malý měl několikrát prokousnutou kůži na zádech, rozseknutou tlamičku a pár šrámů. Velký skončil s prokousnutou tlapkou. Dále to pokračovalo tak, že jsme kluky dali do velké klece, kde byl nějakou dobu klid (malý se nehnul z místa nahoře na patře a velký si ležel v klidu dole). Nicméně jak si uvědomili, že jsou spolu, začalo trochu nahánění. Starý ale malého nemohl chytit, tak ho chytil zubama za ocas a dva cm mu ukousl. Chtěl ho ale jen chytit. Ne, že by na něj nějak útočil. Vše zase bylo tak, že když se kluci poprali, tak velký toho nechal, ale mladý stejně jančil. Přikročili jsme k ještě razantnějšímu řešení - dali jsme kluky do menší klícky, párkrát je nechali poprat, vyčistili rány a nechali je v klícce, aby si na sebe zvykli. Vždy je to ale podobné - velký malého nechá, jde od něj pryč, sedí zády k němu a malý začne jančit a lítat po kleci. To vyprovokuje velkého a je zase bitka. Takto po dvou dnech vypadalo vše lépe, bitky se skoro nekonaly a když ano, tak velice krátké a nijak razatntní. Po třetím dnu ale se ale vše rozhořelo s ještě větší razancí. Oba kluci jsou dobití a i velký sem tam utrží nějakou ránu (održené drápky, rozseknutý čumák apod.). Síly se pomalu začínají vyrovnávat. Do této doby ale v podstatě vždy malý skončil na zádech s pištěním. Nicméně se ale i po takových týdnech nějak nenechal velkým zlomit. Ten na něj ale nijak neútočí. Naopak jsou u něj vidět pokusy o skamarádění. Jde k malému a čichá. Malý ale po chvíli začne jančit a je z toho bitka. Už nevím jak s klukama dále. Mohli byste mi prosím poradit. Děkuji moc.
masteryoda
Růžovka
Růžovka

Re: Problém při seznámení potkánků - chyba na straně mladého

Příspěvekod Dr.Jenny » 18 pro 2013 17:22

mi připadá, že malej bude asi tak trošku magor a starší pán si ho chce srovnat. Vyzkoušli jste asi všechno co bych poradila. A jak se ten mladší chová klidem? A je asi ze zverimexu ne?

Já bych asi zkusila třetího do party. Asi spíš nějaký odrostlejší mimino, ne čerstvě odstavený od mámy. Starší by mohl mít toho kamaráda na tulení a mladší by měl třeba klid. Kdyby i tak je nesnášel ten mlaďoch v jedný kleci, asi pak by to dopadlo jeden samotář a dva kluci spolu... :smi:
Ale třeba budou mít lepší radu holky co chovaj kluky dýl.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod chesterfield » 18 pro 2013 18:52

Abych pravdu rekla mic noveho neporadim. Zusili jste ppravdu vsechno. Take vidim jenom mozmost ppridot odrostlejsi mimi. Jak pose jemny. Jeden samotar je lepsi nez mit dva sotare. A kuky je ze zveraku?
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Vorva » 18 pro 2013 20:56

A když se začnou rvát zkusili jste je postříkat vodou? To docela u mejch zabralo.
Je po dešti, a kosové si štěstím pletou noty...
Vorva
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod masteryoda » 19 pro 2013 10:26

Dobry den.I vodu jsme zkouseli,ale vzdy na chvili prestanou a po nejake kratke chvili to zacne nanovo.

Jinak Kuky je z chovatelske stanice s rodokmenem.Nevim,jestli jsme neco udelali spatne,ale spis to asi vypada na nejakou povahovou poruchu.Jinak vsem dekuji moc za odpovedi
masteryoda
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod masteryoda » 19 pro 2013 10:28

Jo a Kuky se k lidem chova uplne krasne.Je pritulny,hraje si,dovadi a tak.Trosku podes,ale to je kazde mlade.
masteryoda
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 19 pro 2013 17:40

no asi bych opravdu zkusila třetího parťáka a tenhle poděs bude buď sám a nebo ho ten třetí kámoš dohromady s tím prvním srovná (ale na to bych moc nesázela).
a zkoušeli jste pát do chvoky, jak je na tom povaha ostatních mimin z vrhu?
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Elerían » 22 pro 2013 17:16

Ešte by ma napadlo ako riešenie kastrácia mladšieho, ale to tiež nemusí pomôcť... Uf, ešteže tí moji si len chlpy trhajú...
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod Vixie » 07 bře 2014 12:45

ahoj, mám podobný problém, v nedeľu som si domov doniesla 3 mesačného samčeka, zatiaľ je v samostatnej klietke, aj kvôli karanténe (mal všetky ale už sme sa ich zbavili) aj aby si trochu zvykol na nové prostredie. Chvíľu sa tváril nedôverčivo ale už sa otrkal, ku mne aj ku priateľovi príde v pohode, lozí po nás, nebojí sa, kľudne si pri nás ľahne, nechá sa škrabkať a pozerá okolo. Problém nastáva keď sa k nemu priblížia dvaja moji starší chlapci (cca rok a 4 mesiace, obaja zo zverimexu), myslela som si že to bude ľahké, keďže navzájom sa nemlátia a baba od ktorého mám toho malého povedala že je to kľudný samček, zvyknutý žiť v skupine. Avšak vykľubala sa z neho strašná hysterka, malý jačí ako o život aj keď ho očuchávajú len cez klietku, keď sa k nemu priblížia zmizne tak rýchlo že si to ani nestihnem všimnúť. Pritom tí starší nevyzerajú že by ho chceli zjesť zaživa, ale ako on začne jačať tak sa nahrbia a naježia, keď ho prídu pozrieť do klietky tak on samozrejme začne jačať a ich to evidentne irituje a snažia sa ho zatlačiť do rohu klietky kde malý jačí ešte viac. Mrzí ma že je z nich malý taký vystresovaný a rozmýšľam ako ho ukľudniť alebo mu ukázať že je to v pohode, nechcem ho ešte viac stresovať ale nenapadá ma žiadny mierumilovný spôsob ako ich k sebe dostať, keďže malý ich k sebe nepustí. A neviem či je dobrý nápad ho vystresovať tým, že by som ich šupla s tým dominantnejším do prepravky, z toho by mohol mať chudák doživotnú traumu...napadá vás niečo, ako malého presvedčiť že je to ok? nerada by som mala dve klietky ktoré by na seba syčali a jačali =( budem vďačná za akýkoľvek nápad
Vixie
Růžovka
Růžovka
Potkani: Prcek (alias Tlsťoch=)) - zverimexový dumbáčik *11.2012
Fešák - zverimexový čierny štandardík *11.2012

Příspěvekod chesterfield » 07 bře 2014 13:23

řekla bych že je to spíš o Tvých nervech, mrňata řvou hystericky, a pokud mu velcí nic nedělají a pokud neteče krev musí si to vyříkat sami. Je to o nervy, ale stále seskupování a při jekotu oddělení je pro ně ještě větší stres.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero

Příspěvekod Vixie » 07 bře 2014 13:58

tak ja ich skúsim večer zavrieť do klietky spolu, možno keď malý zistí že mu nechcú ublížiť tak prestane hysterčiť a oni z neho prestanú byť nervózni...dám vedieť ako sme dopadli, možno budem mať z toľkého kriku nakoniec traumu ja :roll:
Vixie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 07 bře 2014 14:48

no večer na noc bych to ale nedělala, je lepší když u těch začátků někdo je, přeci jenom nikdy nevíš. Doporučila bych nachystat i vodní dělo (rozstřikovač) kdyby náhdou došlo k něčemu příliš agresivnímu. Malý bude řvát, kluci jej budou přetáčet na zádíčka, on bude řvát, popojdou k němu bude řvát a tak dále. vodním dělem je šokuješ a přestanou.

chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Příspěvekod Vixie » 07 bře 2014 15:32

asi to skúsim zajtra v novom prostredí, starouši to tam nebudú poznať,takže nebudú takí namyslení a možno to pôjde jednoduchšie, každopádne ich budem môcť mať celé popoludnie pod dohľadom, tak sa to snáď skľudní. a ak nie, tak sa asi nevyspím...:D
Vixie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 07 bře 2014 16:34

držím palce a pevné nervy, kdyby něco tak pis, nšěkdo je tady vždy - třeba sem a na chaat

chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Příspěvekod Dr.Jenny » 07 bře 2014 20:40

mě zabírá dát je třeba na dvě, tři hoďky do přepravky. Tam se nevyhnou, nikdy se mi tam neservali a pak v kleci spolu vychází.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Seznamování potkanů