Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Seznamování dospělých samic

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

Seznamování dospělých samic

Příspěvekod soptik » 04 bře 2006 19:06

Máme 2 potkaní holky roční a snažíme se je dát dohromady s naší roční holkou Anískou. V rámci možností to jde celkem dobře po 14 dnech sdílí společnou klec, občas se poperou atd.. probém je v tom, že nevím jestli je to vůbec normální a jestli to zmizí máme problém s holkama Ema si podřazuje Anísku v kleci a venku jí nechá na pokoji Vanilka(která je jinak podřízená Emě všude a vždy a Anísce v kleci) si podřazuje Anísku venku a je na ní zlá. Je mi Anísky líto teď jsem jí na zádech našla velké škrábance, dost jí to asi bolí a hlavně teď, když se k ní přiblíží některá z holek hned piští a utíká pryč? Zlepší se to vůbec někdy?? máte někdo zkušenosti s přátelením dospělých potkanů???? je možné aby Vanilka byla dominantní jen venku??? nechápem to pokud se podřizuje Emě všude a Anísce v kleci proč hned venku na ní útočí??? Nevím kde končí rámec nevinné pranice a kde začíná boj, Aníska totiž piští i při doteku. Je to divné předtím byly všechny v kleci i spolu Aníska spala s Vanilkou a te´d se jich obou bojí a spí odděleně....??? :(
soptik
Růžovka
Růžovka

kousání

Příspěvekod soptik » 05 bře 2006 20:29

ještě se chci zeptat, jestli je normální při seznamování kousání a vytrhávání chlupů. Dneska jsem zjistila, proč aníska od pátku tak piští při doteku, Ema byla celou dobu v pohodě dokonce strkala Anísce čumáček pod packy a chtěla s ní hajat na kanapi a pak najednou do ní švihlo a honila Anísku dohonila jí na posteli a skočila na záda vyrvala jí část chlupů a snažila se jí "zakousnout" do zad bylo to dost rychlé a brutální je to při seznamování normální nebo to mám vzdát a nenechat Anísku tak trápit, Vanilka má od Emy (asi) taky vytrháno a stroupky, ale bývalá panička psala, že je to pozůstatek alergie na podestýlku, je mi Anísky líto už to trvá 14 dní a já se jí bojím nechávat jí s nima samotnou, sice by jí neměli ublížit, když se napoprvé nezabily, ale ubližují jí tím kousáním do zad, Jak dlouho to trvá takhle než si na sebe zvyknou???? nechci dát holky pryč jsou jinak boží, jen takhle ubližují Anísce, dřív spolu i spaly, ale teď od pátku nebo od čtvrtka se nesmí k Anísce nikdo přiblížit jinak kvičí a zdrhá, ale přitom k nim jde ale pouze když jsou zády čuchá k nim, ale jakmile se otočí a chtějí jít oni k ní tak zdrhá, má to smysl?????? :(
soptik
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Morrigna » 06 bře 2006 11:20

:cry: Ach jo. No takhle na dálku se těžko radí. Občas si pár chlupů vytrhnou, ale krvavé šrámy by mít neměla. Je to blbý, kduž jsou na ní dvě. Zkus je jí zastat - agresora povalit na záda a zasyčet na něj. Anísku, to zlatíčko, co nejvíc chovej, ale to ty děláš, já vím.
Hrozně bych vám přála, aby to vyšlo a nám se za 14 dní povedlo novou holku s Tarou skamarádit bez šrámů a ubližování :cry:
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod zulu » 06 bře 2006 11:37

u nás byly taky kdysi problémy, ale bylo to už nějakou dobu poté, co byly holky spolu v kleci.. starší si dovolovala na mladší, v kleci jí vytrhávala chlupy, ale venku si na ni nedovolila, tam postupně začínala mít převahu ta mladší.. časem se to srovnalo a ta mladší je jí dnes nadřazená..
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Příspěvekod soptik » 06 bře 2006 16:35

děláme to te´d tak, že seznamujeme Vanilku s anískou jsou v pohodě v kleci právě teD´ale pak je pustím venku a pak uvidíme, Aníska už nepiští jen když jí Ema honí. Ale je to težký Vanilka čuchá přes pletivo k Emě, která je venku a chce k ní, Anísce podstrojuju jak se dá, ale bojím se aby na ní ty dvě pak nežárlily a víc jí pak neubližovaly??? Zlepšilo se to že Aníska už nepiští hned jak se jí dotknou jen když chce Ema na záda, Vanilka má taky strupy asi od Emy na zádech stejně jako Aníska, a to jsou spolu už rok to by měly ty strupy už slíst nebo je možné, že jí kouše furt, ale zatím to ani jednou neudělala co jsou tady. Uvidíme ted´je to takhle zatím zkusíme Anísku s Vanilkou dát dohromady naprotsto dokonale i venku dokud si nebudou zobat z ruky a spát spolu a pak k nim přidáme Emu. Snad to vyjde...
soptik
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod soptik » 29 bře 2006 14:51

Tak změna po dvou měsících je situace takováto: nevím jestli je to normální, ale:
1) Aníska si už zvykla, ale chová se divně, nekvičí když na ní Vanilka útočí, ani když jí povalí na záda, prostě se neprojevuje, jen občas a hodně málo, ze začátku to bylo kvičeního jak na lesy - te´d ticho - má další zranění na boku dost velké kolo sedřené a okolo žádný chlupy. To že nekvičí, by nebylo asi tak to nejhorší to je normální ne? Ale ona už ani moc neběhá není tak aktivní jako dřív, prostě se zklidnila nebo spíš citově strádá???????
2) Včera jsem zpozorovala, že si sama vytrhává chlupy z nohou, je to normální??? A dneska jsem čistila klec a v každé patro bylo jejíma chlupama pokryto, fakt dost... Je normální, že si potkan vytrhává chlupy, nestaví si hnízdo, to ne trousí je po celé kleci ... Není to náznak citového strádání nebo jen se už podřídila a takhle se chovají všichni podřízení potkani - je mi jí líto, ale nevím jestli je mám oddělit, protože někdy jde za Vanilkou do košíčku a chce s ní spát a to by nedělala, kdyby jí Vanilka ubližovala ne????
soptik
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Morrigna » 30 bře 2006 07:44

Se smečkou zkušenosti nemám, čekala jsem, co napíšou zkušenější. Mě se to ale nelíbí - když si zvíře ubližuje, není to v pořádku. Nevím co se děje v potkaní smečce, talže ani nevím, proč spí společně. Zkusila bych ale dát Anísku tak na týden do druhého pokoje, do vlastní klece a mazlit, uvidíte, jestli se něco změní. Jsou to ale smutný starosti ...
Pro celý svět jsi jen jedním z mnoha. Pro potkana jsi celý svět.
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Lejdyna » 30 bře 2006 08:38

ja si taky myslim ze to rozhodne neni v poradku, pri seznamovani se kockuji, pisti, ujasnuji si sve postaveni, ale jak dojde na fyzicke napadani s nasledkem zraneni zcela urcite v poradku neni!!!
Lejdyna
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Phoca » 30 bře 2006 16:44

nie som nejaký psychológ, a v potkanej duši sa vôbec nevyznám, ale vždy keď sa takéto niečo - koniec prejavov pri "boji", atd, čo si napísal/a, potom to šlo dole vodou. nám takéto veci robili dve fenky- psy. veľká si dovolovala na malú stále, aj keď už to jej postavenie bolo nad slnko jasné, že je boh a nikto nie je viac. Vôbec sa mi to, čo píšeš nepáči. Pripomína mi to šikanu, keď sa dieťa zo začiatku bráni, a potom len ticho trpí...nemôžeš vedieť, čo sa tam deje v noci, keď spíš :( a to vytrhávanie chlpov už vôbec nie je normálne...to naozaj žiadne zviera nerobí - teda s ničím takým som sa ešte nestretla...Ja by som Anísku už dávno prestala trápiť...ani nevieš ako, a zajtra už nemusí byť...kúpila by som novú klietku, novú kámošku by som jej vybrala, aby tam nebola sama, a netrápila ju ďalej...lebo to trhanie srsti nebude "len tak" :(
Stát, stát, někde na kopci stát
a zapálit ohně, višňový sad
potichu kousám a deru se ven,
ve dne jsou noci a v noci je den

...ve dne jsou VLCI.

Obrázek
Phoca
Moderátor
Moderátor
Potkani: ----------------------------------------
6 BUFEŤÁKOV:
*Sardinka - OdAdush (d, pearl self)
*Čiman - LMG (r, beige irish)
*Otario - Yawner's (d, rus.blue self)
*Eduardo - Niflheim (d, topaz self)
*Ugomon - Sibirskij (burmese self)
*Dr. Emmet Brown - Yawner's (d, beige self)
-----------------------------------------
SPOMÍNAME na:
Myšiho, Axíka, Milkyho, Ájinka, Hasiho, Ufinka, Bertíka, Alfíka, Jogiho, Vinýska, Darwina, Budulínka
------------------------------------------
Chovatelská stanice: Chiquitos de Phoca

Příspěvekod chesterfield » 30 bře 2006 18:19

Vytrhávání chlupů může být neuritický projev, ale někteří k tomu mají sklony a jenom těžko se s tím dá něco dělat - myslím že o tom také psala Adéla ve své příručce. Ale určitě je nenechávej spolu.
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Dubbht Aela » 30 bře 2006 18:36

jj, Adélka tam napisala toto - citujem -

"Někdy se stane, že si potkani vykusují srst (sami soběnebo navzájem), zpravidla na břiše,
končetinách nebo na nose. Kůže vypadá jako oholená a nejeví známky onemocnění. Je to porucha
chování, zlozvyk, který se špatněléčí, i kdyžpotkanovi poskytnete dostatek jiné zábavy, sklony
k vykusování mu zůstanou. Protože dispozice k poruše se do jisté míry dědí, jedince se sklony
k vykusování srsti raději nezařazujte do chovu."
Dubbht Aela
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod soptik » 31 bře 2006 12:11

Včera jsem měla Anísku u sebe. Několik dní necháváme Emu s Vanilkou běhat po pokoji spolu a Anísku si beru do druhého pokoje k sobě. Už se naštěstí rozběhala a začala zase zlobit, tak si myslím, že se trošku uklidnila ale rozhodně bych se také přiklonila k té psychice. Určitě s ní něco bylo a asi by bylo nejlepší je oddělit. Na druhé straně se toho také bojíme, protože se jí může stýskat a i přes neschody projevuje zájem být s jinými potkany (Vanilkou v košíčku když spinká). Také jsem mluvila s ostatními potkanomilci a jejich miláčci se taky občas poperou. Všude píší, že k potyčkám dochází i mezi známými potkany. Tak nevíme, bojíme se, že jsme jako ochočovatelé a seznamovatelé potkanů zklamali a už se nám to nepodaří. Stále jsme to odkládali a zkoušeli co kdyby náhodou až to došlo sem....Ať uděláme cokoliv můžeme Anísce stejně ublížit. Oddělením bude strádat (i když asi némě než Ema, která byla s Vanilkou od narození a teď jí má jen na pár hodin venku v pokoji) a když jí tam necháme, může to dojít ještě dál... achich jo... nevím, všechno děláme špatně. BOhužel další nákup potkana jen pro Anísku nám rodiče určitě nedovolí. Ale zkusíme co se dá. Zatím a dál napíšem. Děkujem za podporu a rady. Mějte se krásně. Pádíme za miláčky.
soptik
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Miška Helča » 06 kvě 2006 11:15

Ahojik, mám taky maloučký problém. Mám tři potkaní samičky ve veliký kleci. Jsou ve věku půl roku. Vycházejí spolu moc dobře, dvě z nich jsou sestry a třetí k nim putoval, když byli ještě maloučky, no a teď jsem dostala od kámošky dvě potkaní samičky, kterým je už rok, ale ona se o ně ne moc dobře starala-jsou moc malí a podvyživený a tak nevím, jestli je mám dát ke svejm holkám do klece. Mám strach aby jim moje holky nějak neublížili...
Miška Helča
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Phoebe » 06 kvě 2006 11:16

Já bych je radši nechala zvlášť - nejspíš nebudou v dobrym psychickym stavu a navíc budou slaboučký, takže by nemusely případný rvačky moc dobře ustát. Počkala bych, až se dají trochu do pořádku a vzpamatují se z ošklivých zážitků.
Phoebe
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: dřívě KriKri, nyní Pan Myšák

Příspěvekod Miška Helča » 06 kvě 2006 11:18

No já je mam zatim v tý kleci, ve který mi je kamarádka přinesla, ale zdá se mi, že ta klec je pro ně poněkud malá :( No já je občas pouštím spolu proběhat po pokoji, a zatím to vypadá dobře, občas k nějaké té bitce dojde, ale to tam jsem s nima a hlídám je, kdyby byly v kleci spolu sami, měla bych strach...
Miška Helča
Skákavka
Skákavka

Další

Zpět na Seznamování potkanů