Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

2 samci (jeden 2,5 měsíce; druhý 4 týdny) prosím o názory

Jak řešit problémy při seznamování? Přijme potkan jiného potkana?

2 samci (jeden 2,5 měsíce; druhý 4 týdny) prosím o názory

Příspěvekod MarKr » 02 čer 2013 17:55

Zdravím.

Mám 2 potkaní samečky. Prvního jsem měl Skippera - podle prodavačky ve zverimexu mu byl cca měsíc, když jsem ho kupoval, takže teď by mu měly být 2 a půl měsíce. Je dost plachý i když se o něj dost s přítelkyní staráme - na zavolání přiběhne pro jídlo, ale jakmile ho vezmeme do ruky nebo na rameno snaží se zdrhnout a docela dost stres-bobkuje :/. Ale jinak je fajn, nekouše, nezlobí :).

Připadalo ná, že je Skipper smutný, tak jsme mu minulý týden pořídili kámoše (teda doufám, že budou kámoši). Kamarád na kolejích měl mladé potkany, tak jsme od něj jednoho vzali. Barneymu jsou 4 týdny, takže je to ještě prcek (oproti Skipperovi je tak třetinovej). Ale je zvědavý a je zvyklí na lidi, takže bez problému leze na ruku a usne pod trikem, nebo přítelkyni v podprsence :D.

Zatím je máme v oddělených klecích. Když mají klece vedle sebe (vzdálenost jen tak akorát aby jeden na druhého nemohl) tak chvíli lítaj po kleci a lezou po stěnách a snaží se k sobě dostat...Barney vypadá zvědavě, ale u Skippera těžko říct, jestli se tak hodně snaží k Barneymu dostat a očuchat ho, nebo po něm chce vystartovat. Po pár minutách, když jim dojde, že se k sobě nedostanou, uklidní se, zalezou si do domečků a sem tam si vyběhnout ven něco sníst nebo se napít.

Chtěl bych se zeptat, kdy je nejlepší je začít seznamovat, nebo spíš jak starý by měl Barney být. Tak trochu se bojim, aby Skipper Barneyho nezakousl nebo mu nějak vážně neublížil :/
MarKr
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 8
Registrován: 02 čer 2013 17:06

Re: 2 samci (jeden 2,5 měsíce; druhý 4 týdny) prosím o názor

Příspěvekod Dr.Jenny » 02 čer 2013 22:07

no, mám víc zkušeností se seznamováním holek, ale já je k sobě dávám vždycky hned. Asi bych to zkusila co nejdřív, protže dokud jsou malý pujde to líp. Můžete to zkusit nejdřív třeba na neutrální půdě jako je postel stůl.... no a pak je zkusit dát do jedný klece....třeba nejdřív toho staršího do klece toho mladšího....
zkus projít témata tady na fóru, už se tu o tom psalo hodně, tak tam třeba najdeš další rady.
Uživatelský avatar
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 4580
Registrován: 28 led 2013 14:26
Bydliště: Liberec, Praha
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Re: 2 samci (jeden 2,5 měsíce; druhý 4 týdny) prosím o názor

Příspěvekod MarKr » 02 čer 2013 22:54

ok, zkusím a uvidím jak to dopadne. Díky za tip ;)
MarKr
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 8
Registrován: 02 čer 2013 17:06

nový parťák

Příspěvekod RemikJ » 27 črc 2014 22:31

Máme potkánka Remyho. Jsou mu cca 2 měsíce, ale je úžasný. Hrozně ho milujeme..necháváme mu otevřenou klícku..nikdy nevyleze, jen když jsme poblíž a hned za námi příjde..spinka vedle postele v kleci, papá s námi a mazlí se..Uvažujeme, jestli mu poskytnout do klecičky parťáka..jsou mu sice teprve 2 měsíce, ale hrozně se bojíme, že nebude poté už tak přítulný a vychovaný a nebo že by žárlil. Neradi bychom, aby dělali spolu kraviny a binec a nemazlil se s námi.
Také se bojíme, že by se 2 samci pokousali.
RemikJ
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 4
Registrován: 27 črc 2014 22:20

Re: nový parťák

Příspěvekod Dyfflin » 28 črc 2014 08:10

Ahoj,

1. Potkan MUSÍ mať svojho potkanieho parťáka (rovnakého pohlavia) - Vy mu ho nikdy nenahradíte. Samotný potkan trpí, u každého sa to prejavuje inak..a v puberte by ste mohli byť aj nemilo zaskočení a z mazlivca by sa mohol stať aj pravý opak.

2. Má dva mesiace, ideálne aby ste k nemu pridali samčeka rovnako mladého :up: . Veci so žiarlením Vás nemusia ani napadať. Bude oveľa šťastnejší a Vy tiež keď ich budete pozorovať a budete mať dvoch krpcov, ktorí sa s Vami pôjdu maznať. A vôbec sa nemusíte báť, žeby si niečo spravili obzvlášť keď sú tak mladí. Klbčiť sa budú trochu to je jasné, ale to k tomu patrí, keď sú mladí. (Môžete si prečítať resp. mali by ste témy o zoznamovaní)

3. Neviem kde sa berie ten blud, že potkan keď má parťáka nebude taký prítulný a vychovaný. Je to hlúposť. Samozrejme každý potkan je iný, sú aj typy ktoré na vyslovené "ňuňuňu" vôbec nie sú, ale môžu "vynikať" zase v niečom inom :smi: Proste každý potkan je osobnosť sama o sebe. Ja ich mám aj som mala viacero, a môžem potvrdiť (určite ako aj ostatní uživatelia tu na fóre), že potom nebudete mať jedného mazlivého potkaníka ale rovno napr. aj 6 alebo viac..a čo je krajšie ako keď celá smečka za Vami beží a chce sa k Vám dostať čo najbližšie a ňuňkať sa :loveit:

4. Teraz sa ospravedlňujem (alebo možno aj nie), ale veta "Neradi bychom, aby dělali spolu kraviny a binec a nemazlil se s námi." je veľmi sebecká. Myslím, teda Viem pretože to vidno z toho príspevku, že ste si pred potkaníkom nenaštudovali o ich chove dostatok informácií. A zrejme tie základné informácie - a to, že potkan je zviera veľmi sociálne a spoločenské. Spoločnosť svojho druhu vyžaduje / potrebuje. Samozrejme, že sa budú spolu šantiť a vymýšľať, najmä keď sú mladí a budú v puberte. Vôbec neviem čo je na tom zlé. Tak to má predsa byť. A k tomu mazleniu ako som už spomínala - ak to mazel je, tak sa mazliť bude :up: V puberte to môže byť trošku iné, ale chalani keď dospejú, tak sú to veľkí (leniví) mazlíci :loveit:
Nugátka Daenerys Kosťa Freya Prašivka Centaurea Wolffia
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SydBeetlejuiceGraveEuphoriaBansheeSiouxsieEllisterPoisonMoonDorian GrayFuzzinkaCorallinaŠpliechotkaEvangelineBeautyDamonMaabLabariFidoBaruškaHalloweenDarylAndromedaVan DráculJazzOrionis
Uživatelský avatar
Dyfflin
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 1482
Registrován: 12 kvě 2013 12:52
Bydliště: Slovensko - Bratislava
Potkani: Nugátka
Daenerys
Kosťa
Freya
Prašivka
Centaurea Rat´s Dream
Wolffia Rat´s Dream
----------------
Navždy v mojom srdci: Syd, Beetlejuice, Grave, Euphoria, Ellister, Siouxsie, Banshee, Poison, Moon, Dorian Gray, Fuzzinka, Corallina, Špliechotka, Evangeline, Beauty, Damon, Maab, Labari, Fido, Baruška, Halloween, Daryl, Andromeda, Van Drácul, Jazz, Orionis.. chýbate mi :(

Re: nový parťák

Příspěvekod Dr.Jenny » 28 črc 2014 08:27

Můžu jen potvrdit co psala Dyff.

Potkan se má chovat ve více jedincích stejného pohlaví. Často lidé zbožňují takovéto závisláčky na majiteli, ale to je jen nadměrná fixace. On vás vyhledává, protože teď v podstatě nemá na výběr, chybí mu kontakt s kamarádem a člověk je pouze chabá náhražka. Věřte mi, že budete mít o hodně větší radost, když za vámi takhle přiběhne a přitom měl na výběr a mohl si hrát s kamarádem. To je ten pravý důkaz, že vám věří a má vás rád.
Uživatelský avatar
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 4580
Registrován: 28 led 2013 14:26
Bydliště: Liberec, Praha
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Re: nový parťák

Příspěvekod Eva » 28 črc 2014 09:39

Přikláním se k názoru Dyff add bod 4. Také mi to přijde sobecké. Člověk, když si pořídí nějaké zvíře (a má ho rád), by měl respektovat v prvé řadě jeho potřeby a nároky. Uvědom si, kolik času musí trávit doma sám. A mohl by mít parťáka se kterým bude dělat "kraviny a binec" :) .
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal ...
Antoine de Saint-Exupéry
Eva
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 1058
Registrován: 30 črc 2013 05:20
Bydliště: Praha 10
Potkani: Athos, Porthos, Aramis, Yonášek, Jim Beam, Tobiáš, Anýzek, Damiánek, Luciánek, Bonifácek, Truhlík, Guttalax

Odešly za Duhový most :,-(
3.2.2015 Dali
5.5.2015 Khalia
1.7.2015. Harmonica
21.9.2015 Kulíšek
Barnabášek
Prašivka

Re: nový parťák

Příspěvekod potkusaci » 28 črc 2014 09:48

Taky hlasuju pro binec :up:
"Bordel v bytě, šťastné dítě" (nebo potkan :loveit: )
"Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: potkaní nebe nade mnou a mravní zákon ve mně." Immanuel Kant a potkusaci
Uživatelský avatar
potkusaci
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 795
Registrován: 04 kvě 2014 18:25
Bydliště: České Budějovice
Potkani: Geofrey (hooded, black) a Robin (hooded, aguti). Zverák, narození zhruba únor 2014, u nás od dubna), v avataru zleva doprava.
Womiminka (vrh E, 7.6.2014, u nás od 13.7.2014): Egiramlon - Blue (dumbo, ruská modrá, bez kresby) a Euthyrox - Black (dumbo, černá, bez kresby).
Buttefly´s NO NAME - Silver (velveteen, russian blue, self). Narozen 27.6.2014, u nás od 8.8.2014.
Morčata: Sir Simon Theodor Tobias (u nás od 6.6.2012), Tiri a Vilibald (u nás od 1.6.2012)
Džungaráci: (u nás od července 2012 postupně přicházející) Jeremy, Jennifer (+ únor 2014), Lucy, Alvin Piškotek
Myš: Remy de Ratatouille (u nás od 2.1.2012, + červenec 2012)

Re: nový parťák

Příspěvekod Kimik » 28 črc 2014 11:34

Jinak o seznamování je tady celá sekce, pročti si tam různá témata, tady přesouvám.
Uživatelský avatar
Kimik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6262
Registrován: 05 bře 2007 12:55
Bydliště: Praha 5
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Malý potkánek

Příspěvekod RemikJ » 28 črc 2014 12:06

Tak dnes jsme koupili našemu Remíčkovi parťáka..ale je ještě hodně maličký..odhadem má tak dva týdny a není ještě zcela dokrmený. Je to ještě mimčo. :loveit:
Zajímalo by nás, jestli se stává často, že by nepřežil. Vodičky se napil,nektarinku si tak bídně olízal a jemně kousl. Myslíte, že přežije bez maminy? :cry:
A taky..náš Remík ho očuchává, ale zdálo se že ho jemně kousl do ouška..máme je dát do jedné klece? Nebo odděleně? Už ho i omyl..ale bojíme se náš remíček je podšivka :D
RemikJ
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 4
Registrován: 27 črc 2014 22:20

Re: Malý potkánek

Příspěvekod Kimik » 28 črc 2014 12:11

Přesunu ti to k tvému prvnímu příspěvku do sekce "Seznamování".
Jinak jestli potkana prodávají, tak už je odstaven od maminky, takže už sám přežije. Určitě bude vyděšený, tak ho nechce si nejdřív zvyknout a se seznamováním bych pár dní počkala.
Uživatelský avatar
Kimik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6262
Registrován: 05 bře 2007 12:55
Bydliště: Praha 5
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Re: 2 samci (jeden 2,5 měsíce; druhý 4 týdny) prosím o názor

Příspěvekod Dyfflin » 28 črc 2014 12:29

Určite má viac ako 2 týždňe, odstavené miminká majú tak 4 týždne...je možné, že Vám predali vo zveráči miminko aj tesne pred 1 mesiacom. Sú to drobatka, ale prežije :up: A tiež by som aspoň pár dní počkala, hlavne keď je to taký prcek ako vravíte. :)
Nugátka Daenerys Kosťa Freya Prašivka Centaurea Wolffia
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SydBeetlejuiceGraveEuphoriaBansheeSiouxsieEllisterPoisonMoonDorian GrayFuzzinkaCorallinaŠpliechotkaEvangelineBeautyDamonMaabLabariFidoBaruškaHalloweenDarylAndromedaVan DráculJazzOrionis
Uživatelský avatar
Dyfflin
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 1482
Registrován: 12 kvě 2013 12:52
Bydliště: Slovensko - Bratislava
Potkani: Nugátka
Daenerys
Kosťa
Freya
Prašivka
Centaurea Rat´s Dream
Wolffia Rat´s Dream
----------------
Navždy v mojom srdci: Syd, Beetlejuice, Grave, Euphoria, Ellister, Siouxsie, Banshee, Poison, Moon, Dorian Gray, Fuzzinka, Corallina, Špliechotka, Evangeline, Beauty, Damon, Maab, Labari, Fido, Baruška, Halloween, Daryl, Andromeda, Van Drácul, Jazz, Orionis.. chýbate mi :(

'Tady velím já'

Příspěvekod RemikJ » 29 črc 2014 21:37

Náš Remy je už 3 dnem celá odpoledne ve styku s malým a novým Sebíkem. Hašteří se, občas nějaká ta bitka, lehká kousnutí i umytí. Když jsme Sebíka zkusili dát dnes do klece k Remymu, tak po něm Remy hned vystartoval a začal být agresivní..vím, že si myslí, že mu klec patří a 'velí' tam on, ale bojíme se, že to tak bude i nadále.
Remymu jsou 2 měsíce a sebíkovi pár tydnů. Máme strach, aby se dosova navzájem nepozabíjeli. :|
RemikJ
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 4
Registrován: 27 črc 2014 22:20

Re: 2 samci (jeden 2,5 měsíce; druhý 4 týdny) prosím o názor

Příspěvekod Dr.Jenny » 30 črc 2014 09:19

kdyby měl dva týdny, tak sotva otevírá oči... co vím, tak nejmenší prodávají asi třítýdenní, kdy už dokáží jíst pevnou stravu...i tak měl být ideálně ještě u mámy. Doporučovala bych koupit na http://www.rodentia.cz směs na krmení mláďat a přidat mu třeba ob den trochu tvarohu nebo pribiňáčka, sem tam trochu masa vařeného nebo kočičí konzervičku malinko...on si dá rád i ten druhý :-)
a pokud mu ten druhý nejde vyloženě po krku, tak bych je nechala spolu...aspoň se od staršího naučí co je dobré jíst... ;)
Uživatelský avatar
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 4580
Registrován: 28 led 2013 14:26
Bydliště: Liberec, Praha
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart


Zpět na Seznamování potkanů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník