Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Denní dávka krmení

Čím potkana krmit

Re: Denní dávka krmení

Příspěvekod Pepinie » 31 črc 2011 12:52

jo to jsou oni...mě se líbí...vždycky se s nima než je dám potkyšům mazlím...mladý na mě vždycky kouká jak péro, protože ten má problém je jenom chytit do ruky :D
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod martkarl » 31 črc 2011 13:28

petra píše:co to jsou ty gamarusy? :lol: to jsem ještě neslyšela :smi:
Koukám že červíky jsou v oblibě, hned zajdu nějaké koupit a také jsem tu dost četla, že potkani dostávají vajíčko i se skořápkou, to chci také zkusit, doufám, že tu skořápku nesní, zkoušeli jste to už?

Proč doufáž, že nesní skořápku?

Skořápky žerou, já jim dávám i samotné skořápky nejen na hraní a vylízání bílku.V níže uvedeném odkazu se nepíše nic špatného o skořápce.
http://potkanci.cz/potraviny/?mleko-mle ... a-vejce,49

Potkani mají rádi i rybí kosti. Když dostanou rybu (do 10 cm), tak zbydou jen skřele a šupiny. Naopak nejraději mají oči, ty sežerou první i s čočkami.
martkarl
Růžovka
Růžovka
Potkani: Jerry-černý hooded, uši standard;
Black (Chachar)-Dumbo,Black, Solid z CHS Od Máji

Příspěvekod petra » 31 črc 2011 15:15

Vím, že hodně lidí už se na skořápky ptalo, to jsem nevěděla, že je mohou, hned jim je jdu vejce uvařit ;) ať se zabaví
Kosti jsem jim už zkoušela dávat jen od kuřete s chrupavkou, to opravdu milují ;) a teď jsem jim zkusila dát ty červíky, málem mi utrhli ruce, fakt jim chutnají :up: ale je to hnus
Čím více miluješ zvířata, tím více jsi člověkem
petra
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Gedžitka, Bibianka,Andělka
Za duhovým mostem: Albínka, Zoe

Příspěvekod Haslerka » 31 črc 2011 17:12

kawi píše:coze? malickaty pytlicek za skoro 80kc, vzdyt ji kupuju v pet centru :shock:

kawi kawi, v petku je všechno draho jak blázen..normální zverimexy mají o 50 i víc procen nižší ceny.
Se podívej na internetu, kolik to stojí:). Pár korun :)
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod petra » 31 črc 2011 20:25

Prosím, nevíte, kolik jim můžu dát těch moučných červů? Oni to jedí jak o závod, radši jsem jim to vzala :?
petra
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod kawi » 31 črc 2011 21:32

Haslerka píše:
kawi píše:coze? malickaty pytlicek za skoro 80kc, vzdyt ji kupuju v pet centru :shock:

kawi kawi, v petku je všechno draho jak blázen..normální zverimexy mají o 50 i víc procen nižší ceny.
Se podívej na internetu, kolik to stojí:). Pár korun :)

kdyz kawi maka 9-21h a ma pet centrum v baraku :smi: :lol: rano uz jsem na osmou v praci na okraji prahy a vecer nejsem v centru pred 22h :|
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: se pořád mění, takže přibližně plus mínus 16 kousků
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)
Chovatelská stanice: nchs shareenov :-P

Příspěvekod martkarl » 03 srp 2011 00:40

petra píše:Prosím, nevíte, kolik jim můžu dát těch moučných červů? Oni to jedí jak o závod, radši jsem jim to vzala :?

To ti nikdo neřekne kolik červů jim dát. To záleží na mnoha faktorech. Např. na váze potkanů, věku, pohybu, kolik celkově mají živočišných bílkovin … Prostě potkan by měl dostávat v potravinách, optimální poměr bílkovin (cca 4–5 %), sacharidů, tuků (cca 16 %), vitamínů, minerálů, vláknin. Červi obsahují hodně bílkovin a měli by být podávány doplňkově (zlomek stravy a podávat občas).

Co se týče prvotního dotazu, tak denní dávka krmiva by měla být orientačně 5–10 g na 100 g potkana dle zdroje:
http://myjka.net/potkan_vseobecne.html
Ten rozptyl je fakt velký, takže by se asi neměl překračovat. Přesto podle vah co jsem psal, tak překvapivě lehounce překračuji uvedený interval, což nadruhou stranu nic nemusí znamenat, jelikož nedostávají kalorické žrádlo.
martkarl
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod martkarl » 03 srp 2011 01:23

petra píše:Jak vidím, každý to má s krmením jinak, ale zase nejsem zastánce toho, aby potkan hladověl, to bych neudělala žádnému zvířeti. Myslím si, že pár mňamek jim vážně neuškodí, hlavně různé dropsy, myslím si, že potkanovi neublíží, tak proč jim je nedat, když jim chutnají? Samozřejmě v přiměřeném množství, je to přece určené přímo pro ně, jako jsou potraviny určené pro lidi, které nám také nějak zvlášť neubližují. O tom dokumentu mám také vlastní názor.. Myslím si, že potkan, který žil déle, nebyl déle živý díky zdravému jídlu. Je to jako u lidí, někdo kouří, pije a dožije se více roků, než abstinent a nekuřák, tím chci říct, že každý to má souzeno jinak, a u většiny nezáleží na životosprávě. Ale to je jen můj názor ;-)

Pár mňamek jim nemusí uškodit, ba naopak jim můžou prospět … to pak je ideální. :up:
Dropsy neznám, takže se k tomu nemohu vyjádřit. Každopádně, z toho že je něco určené pro potkany nevyplývá, že jim to něco nemůže uškodit, nebo že je to pro ně vhodné.
Potraviny určené pro lidi, že nám nijak zvlášť neubližují? No jak se to vezme. Některým lidem potraviny (např. typu rychlého občerstvení) určené pro lidi prokazatelně ubližují. Těm lidem je to paradoxně více méně jedno a naopak vládám vyspělých států to jedno už není. Po USA se tento problém kontroverzně řeší v evropských zemích a dokonce už i u nás. Podle nedávných zpráv nejen jedné komerční televize obezitou či nadváhou trpí většina české populace (56 %). Vládám je to jedno, že mají tlusté občany, ale následky té obezity stojí při léčení obrovské sumy a to už vládám vadí.
Některá značková krmiva budí dojem vysoké kvality a patrně jsou i velmi kvalitní, ale ty ceny jsou až neuvěřitelné. Pokud člověk rozumí krmivům, ví co, v jakém množství a poměru podávat, tak dokáže sestavit kvalitní stravu potkanům za pakatel.
Byl to výzkum o vlivu kvantity potravy na potkana. Potkani dostávali pouze vodu a zrní o shodné kvalitě. Byli ve stejně malé (ne)vybavené kleci, ve stejné laboratoři, … takže životospráva krom toho množství zrní shodná.
Samozdřejmě každý to má souzeno jinak, jeden potkan třeba zemře krátce po narození a jeho sourozenec se dožije 3 let …, ale jsou jisté pravděpodobnosti …, se kterými umí vědci pracovat, ovládají mnohé např. statistiku a výsledků dosahují s vysokou přesností. Každý potkan má na začátku života dánu maximální možnou délku života za podmínek pro něho ideálních, ale skupina potkanů (bežně při pokusech se užívá 100) může poskytnout střední maximální délku života, se kterou se dá již objektivně pracovat. Pokud se provede test za stejných podmínek pro všechny potkany, tak se zkrátí život každému o jinou dobu, ale všechny doby zas poskytují nějakou střední hodnotu … Pokud nějakému potkanu není zkrácen život s přijatelnou odchylkou (bez nějakých úletů), tak se jeho hodnota vyloučí a nepočítá se s ní … Zjištění, že to a to je pravděpodobné, nebo má vliv na 60 %, je jak si tak si na nic. Prostě pokud není jasný důkaz, opakovatelný výsledek, tak pod zjištění se žádná laboratoř nebo výzkumný tým nepodepíše (už jenom protože by se zesměšnili a ztratili vážnost před kolegy) a žádná seriózní televize něco pochybného neuveřejní …
martkarl
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod martkarl » 03 srp 2011 01:55

Kimik píše:Nejsem odborník na osmáky, ale potkany bych rozhodně nenechala dva dny hladovět :shock: Mají hodně rychlý metabolismus a hodně je to oslabí, ale určitě jim to nijak neprospěje. To bych radši zařadila třeba nějaký odlehčený den, zeleninku a tak, mám pocit, že už se tady někde tenhle problém řešil.
Jinak moji kluci vůbec nedostávají např. piškoty (což tady čtu, že je hodně oblíbená věc), málokdy třeba za odměnu nějaký dropsík. K zrní mají přístup celý den, dostávají misku ráno a večer. Přes den tady většinou moc nejsem, takže to jim nic nedávám nebo jenom hodně málo. K večeři, když mám čas, tak jim něco uvařím, přidám trochu zeleniny a tak. Ale jinak je moc nepřekrmuju, překrmování 20 potkanů už leze dost do peněz :roflcry:
Kluci jsou štíhlí a v kondici, ale stejně se občas najde nějakej tlusťoch :oops:

Ono to není tak horké, jak to možná vyznělo. Zatím jsem jim to udělal 2x za 4 měsíce co je mám.
Ty moje to viditelně vůbec neoslabilo.
Odlehčený den by byl asi lepší, ale problém je v tom, že jim ten půst dělám, když nejsem přes víkend doma (oni by si jinak ani půst v mojí přítomnosti nenechali líbit). V pátek večer dostanou nažrat a pak až v neděli večer. Nic lepšího mě nenapadlo. Když jim dám zásoby, tak je stejně sežerou v pátek … přežerou se a pak budou stejně v sobotu ráno hladově koukat ... bylo by to z extrému do extrému.

Někde jsem zaslechl, že mají mít také půst sem tam. Osmák má také snad rychlý metabolismus? Osmáci mají mít 1den za týden půst co vím.
martkarl
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Haslerka » 03 srp 2011 02:27

osmáci, stejně jako jiní hlodavci (takže i potkani) mají extrémně rychlý metabolismus a opravdu by nikdy neměli byt bez jídla. Ani před operací se pust nedává, protože zaprve neni duvod (nemohou zvracet) za druhé jim každá hodina navíc ubližuje a může u nich výrazně zhoršit rekonvalescenci. Takže půst u hlodavců v žádném případě, v extrémním případě bys jim tím mohl způsobit vážné zdravotní problémy (mohli by se klidne i dostat do stavu hypoglykemie).
Pokud potřebuješ odjet, je vhodné jim dát tolik jídla, aby ho nemohli za ty dva dny uplně dožrat - já například s uspechem dávám vetší množství ,kořenové zeleniny (v celku), která jim v podstatě vždy zůstane až do neděle. Půst opravdu v žádném případě, půst se dává u šelem, ne u hlodavců.
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod petra » 03 srp 2011 06:49

martkarl: Děkuju za rozsáhlou odpověď :up: a rovnou se chci ještě zeptat, ale trochu odbočím od tématu, píšete tady, že necháváte potkany doma samotné. Měla bych jet teď na víkend pryč, ale stále se ještě rozhoduji, jestli odjet mám, protože s tím zatím nemám žádné zkušenosti. Mohu je tedy na víkend nechat doma samotné?
petra
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Zzuzka612 » 03 srp 2011 07:03

Budou-li mít dostatek vody a stravy, tak odjet můžeš.
Zuzka a její zvěřinec.
Zzuzka612
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod petra » 03 srp 2011 07:06

Vody a jídla budou mít určitě dostatek, chodila by je krmit má teta, ale spíš mi jde o to, že moje potkanice jsou zvyklé na to, že jsou od rána do večera puštěné...
petra
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Zzuzka612 » 03 srp 2011 07:13

Tohle si myslim zvládnou, však jim to vynahradíš po příjezdu domů o to radši budou až tě zasejc uviděj. :roflcry: :whistle:
Taky mě napadlo jestli by se třeba s tetou nedalo domluvit, aby je v době krmení na chvilku vypustila a pak zas zavřela (teda pokud se dají ukecat i na krátké vycházky), i 30 inutek je určitě potěší. ;)
Zuzka a její zvěřinec.
Zzuzka612
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod petra » 03 srp 2011 07:43

asi máš pravdu :up: S tím puštěním je to dobrý nápad, ale nevím, jak na tom bude teta, domluvím se, jestli bude mít čas ;) Díky
petra
Superpotkan
Superpotkan

PředchozíDalší

Zpět na Krmení