Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Zeď, hlína, vosk a další chuťovky

Čím potkana krmit

Příspěvekod withoutme » 21 dub 2005 17:45

já teda viděla speedy jak si pochutnává na hlíně. :roll:
withoutme
Malý potkan
Malý potkan

zemina

Příspěvekod Riky » 25 dub 2005 09:57

Jen k té zemině. On je rozdíl, jestli je ze zahrádky nebo z obchodu.

Ze zahrádky bych se asi bála možnosti nakažení nějakou nemocí nebo parazitama, a to i z odlehlejších míst. Přece jen se všude pohybují (a tím pádem i močí a kálejí) psy a kočky, na samotách a vesnicích i další zvířata (hlodavci, ježci, veverky,....), kteří jistě nějaké parazity (a asi někteří i nemoce) mají. Myslím že je zbytečné tomuto potkana vystavovat (škrkavky se do těla dostanou už jen pouhým přičichnutím k infikovanému místu).
Myslím, že tuto hlínu stačí v troubě přepéct a pak už je možno ji bez obav použít. Ale je to jen můj názor, nevím jestli se tím zničí všechny zárodky nemocí (třeba tetanus).

Další je zemina kupovaná v obchodě. Ta je sice nejspíš ošetřená proti veškerým zárodkům nemocí a parazitů (určitě na to budou mít nějaké normy), ale ta zase bývá prohnojená (o to lepší by pro kytky měla být).

Jinak co se týče pojídání zeminy. Dělají to domácí a divoká zvířata (třeba srnky), a to z toho důvodu, že zemina jako taková obsahuje množství minerálií (neplést s minerály :lol: ), které zvířata (hlavně divoká) nemají kde jinde doplnit. Pak taková zemina obsahuje i množství různých bakterií a dalších mikroorganismů. Někteří nejsou pro organismus dobří (zárodky nemocí), někteří nevadí, ale jiní jsou vyloženě prospěšní (usazují se ve střevech a napomáhají tam trávení).
Nevím jestli třeba právě ono usazování mikroorganismů ve střevech probíhá i u potkanů nebo savců vůbec, ale třeba u čerstvě vylíhlých plazů (želvy, leguáni) se doporučuje podat buď trus dospělých zvířat nebo zeminu na rychlejší založení (u nemocných pro rychlejší obnovení) mikroflory ve střevech.

Je ale pravda, že pokud zeminu vypečete v troubě kvůli desinfekci, tak tam asi žádné mikroorganismy nepřežijí. Tak teď si vyberte. 8)
Riky
Růžovka
Růžovka

hlina

Příspěvekod Morrigna » 11 kvě 2005 17:29

Ještě k hlíně a poprasku kolem hnojiv. Přihlašte se, komu doma potkani vyhrabávají hlínu z květináče a pak se přiznejte, kdo kytky hnojíte.
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod petruska.xy » 12 kvě 2005 07:06

Ja se snazitm potkana ke kytkam vubec nepoustet - v mistnosti, kde ho normalne poustim je jen jedna umela kytka, ktera ma v kvetinaci takovy kulicky - vypada to jak kralici bobky a je to asi z nejaky paleny hliny - tak ty ho chvili zajimaly a par jich vytahal. Kdyz se obcas dostane do mistnosi, kde jsou kytky, tak k nim hned leti jak splasenej, ale ja ho hlidam, aby tam nic nejed a nepil vodu z misek (vzdycky dela, jak kdyby nemel v kleci vodu :? a strka cumak do misek, ale asi to moc zdravy nebude, navic nevim, jak jsou ktery kytky jedovaty).
petruska.xy
Skákavka
Skákavka

Zeď, hlína, vosk a další chuťovky

Příspěvekod Katka » 06 črc 2006 21:07

Tak jsme byli s potkyškou na chatě dala jsem ji do klece misku s hlínou a na tu hlínu kukuřičnou drť na čurání. Hned jak došla na to, že je tam i něco jiného než ta kukuřice začala hrabat jak šílenec-)) Jenže pak tu hlínu začala ochutnávat a žrát?! Sice to bylo jen trochu-nejspíš než jí došlo, že hlína se nejí, ale přece nemůže se jí z toho něco stát?
Miláček Arwen Chs Gremleens- Arwenka Arwuška Arwulka čertidlo-))

http://www.arwen.estranky.cz
Katka
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Arwen of Gremleens a měla bych jich víc, ale nesmím

Příspěvekod Nergita » 06 črc 2006 22:07

Neboj se nic se jí nestane.
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Sedulka » 07 črc 2006 21:50

Já si taky myslím že se jim z toho nemůže nic stát...ty moje potvůrky taky ochutnávají hlínu z květináčů a stále žijou...náhodou: co když z tý hlíny získávají třeba nějaký minerály, co normálně ve stravě nedostanou (podobně jako ptáci)?!
Sedulka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Arioši Sawako of Algernon, Arsinoe of Algernon, Cassey of zverimex, Růženka, Šedulka II a Krteček:-)

Proč jim chutná zeď???

Příspěvekod Martina » 11 črc 2006 09:13

Ahoj, lidé dobří,
naše holčičky našly novou zálibu-olizují zdi, takže už mám v pokoji asi čtyři vykousance. Začínají být docela fanatické a nic je od jejich záměru - sežrat nám dům - neodradí :!: Naši zatím netuší :whistle:
Krmím je směsí pro hlodavce, zeleninou, ovocem i mlékem a jogurty. Poradíte :?: :thanks:
Martina
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Morrigna » 11 črc 2006 10:37

Může to být tím, že jim v kleci chybí vápníková kostka nebo tvrdý chleba na broušení zubů, ale spíš je to prostě zaujalo. Mě zase ohlodávaly rohy do kulata a ze zdi vyďobávaly sádru... :roll:
Pro celý svět jsi jen jedním z mnoha. Pro potkana jsi celý svět.
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Yurinka » 11 črc 2006 11:21

Taky bych řekla, že je to prostě baví. Ale tu kostku jim do klece dej i tak - neuškodí, spíš naopak.
Yurinka
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Martina » 15 črc 2006 11:01

Nelliss píše:mineralni kostky sou v ruznych velikostech,tvarech ..nekdy i s prichutemi ..kdysi sme meli s popkornem :D a da se sehnat v kazdem zweraku ... proc se vrhaji na zed? chybi jim vapnik

No jo, já jsem si myslela, že ho z jogurtů budou mít dost... tak přidáme kostičku a budeme doufat! Doma máme asi nějaký obzvlášť chutný nátěr, protože na privátě v Brně mi zdi nevyhlodávaly. :P
Martina
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Jingles » 15 črc 2006 11:16

Mně holky klec ohlodávaly taky, ale na tu kostku se mi vykašlaly :roll: Lépe řečeno ji začaly používat jako záchod :lol:
tvořííííím

I’m happy to be by myself
I don’t need no one else.
Jingles
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Kryštof, Tadeáš

Příspěvekod Helinka » 15 črc 2006 13:15

Prave, s kostkou mam stejny zkusenosti, akorat se na ni cura a pritom kamen jako zachodek nezabral :evil: asi je kostka lepsi :roflmao:
Helinka
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Nergita » 15 črc 2006 13:30

Martina píše:
Nelliss píše:mineralni kostky sou v ruznych velikostech,tvarech ..nekdy i s prichutemi ..kdysi sme meli s popkornem :D a da se sehnat v kazdem zweraku ... proc se vrhaji na zed? chybi jim vapnik

No jo, já jsem si myslela, že ho z jogurtů budou mít dost... tak přidáme kostičku a budeme doufat! Doma máme asi nějaký obzvlášť chutný nátěr, protože na privátě v Brně mi zdi nevyhlodávaly. :P

No jo, potkani jsou gurmáni a dokonce si i vybírají jakou zeď si dají.
Moje holky měly kostku s pomerančovou příchutí od Vitakraft a chutnala jim. Kluci mají zeleninovou a moc jim nejede ale přivázala jsem jí ke stropu klece tak na ní nemůžou čůrat ani kdyby se snažili sebevíc :lol:
Nergita
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Nergita » 15 črc 2006 14:41

Moje segruše když čekala mimčo, tak měla neuvěřitelnou chuť na zeď, :roflmao: doktorka jí řekla že jí chybí vápník a já si pamatuji, že jsme jako děti taky lízali zeď , prostě zeď chutná nejen potkánkům :D :up:
Nergita
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Krmení