Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Bez masa a mléčných výrobků

Čím potkana krmit

Re: Bez masa a mléčných výrobků

Příspěvekod Dr.Jenny » 31 bře 2015 16:59

Já osobně nekrmím zvířata podle toho, jak mi radí nějací vědci, ale snažím se je krmit podle toho, jak jedí v přírodě. A i ten potkan si v přírodě uloví hmyz a nebo žere mršiny.

Takže trochu nechápu, proč tu tenhle dotaz máš... ty si klidně jez jak chceš, ale jak říká Utah, v případě zvířat se nesnaž předělat přírodu. to je jak kdybych do krávy chtěla spát kus vepřovýho nebo kuřecího.... mě to chutná a mám z toho dostatek bílkovin, tak proč ne i kráva?

A ano...pitvy už jsme tu nesčetněkrát dělali. ale jak poznáš úmrtí na špatnou energii, to by mě zajímalo. Leda tak na usmrcení el. proudem...to je taky energie a dobrý to není....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Kukla » 31 bře 2015 20:45

S veganskou stravou nemám žádnou zkušenost ani u sebe, ani u potkanů. Nicméně pokud jde o PŘIROZENOU stravu, nemůžu se ubránit dojmu, že 1) vejce a maso jsou přirozenou součástí stravy potkanů, 2) mléčné výrobky těžko. Určitě existují i divocí potkani, kteří se vyživují bez živočišných bílkovin. Jaký vliv to na ně má nevím a nevím, jestli to někdo ví.
Kukla
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Hany Pinponka, Constance Šuprdlík a Šusta

Navždy nás opustily:
Bedříšek (Ekkaté)
Babetka Moped (Eruda)
Mája Rosenheim

Příspěvekod utahraptor » 31 bře 2015 22:00

imy.angel píše:Člověk za život přečte názorů a informací.

Ale přemýšlejme chvilku - trendy se mění , názory odborníků, také i pohledy na život jsou různé. Neustále dohadování odborníků na naprosto běžné jevy- shodli se snad?

Nazvat něco pravdivou informací je zavádějící. Proto dohadovat se o "někdo řekl, někdo napsal, někdo tvrdí" nikam nevede. Jsem ráda za to že lidé se umí vyjadřovat, jistě i samostatně přemýšlet. Co je pro jednoho dobré, pro druhého je špatné. Nejsme stejní, máme jiná těla, jiné DNA, jiné sociální postavení a jiné mravy. Co je pro jeden národ běžné a normální, pro jiný je určité chování nevhodné nebo urážka, můžete být za to vykázani nebo zavřeni ve vězení.

Takže se ptám, jsme lidé, zkoušíme různé věci, máme různé přesvědčení a žijeme dle svých přesvědčení. Jsme tu, aby jsme zkoušeli a třeba děláme chyby, ale není to špatně. Mnohdy jsme přesvědčeni o naší pravdě. Ale pravda je v Nás, všudepřítomná, jen ji nevidíme.

Možná i tato diskuze je zbytečná a mimo mísu. Člověk by měl poslouchat sám sebe a ne odborníky.

Když vidím, že mému tělu červená řepa (cizrna,hrušky,zelí,banány..) nedělá dobře, nebudu ji do sebe cpát. Nemám sice žaludek mých potkanků, ale mohu vidět jestli prospívají, jestli mají zdravou aktivitu, zvídavé chovaní, lesklou srst a normální trávení (ano hovínka "mluví") mohu změřit pH, glukózu.. cokoliv (ale to nevypovídá o zdraví 100%, protože každý může mít tu přirozenou hladinu trochu jinou).

Nejdůležitější je, řídit se tím jak to cítíme sami, než názory "odborníků" byť si nesmírně cením vědců a lidí s jejich objevy, které udělaly pro tento svět někdy mnoho dobrého (někdy i špatného, byť to nemusel být jejich cíl).

S láskou
Evča

Tyhle sluníčkářské kecy plné lásky a porozumění vedou v chovu zvířat k fatálním chybám. Už jsem viděla dost drastických následků, když majitel má "srdíčko", ale mozek mu pokulhává. Na chov zvířat nelze mít názor, v chovu zvířat platí fakta daná biologií druhu.
utahraptor
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: ChS Utahraptor

Příspěvekod utahraptor » 31 bře 2015 22:04

Kukla píše:S veganskou stravou nemám žádnou zkušenost ani u sebe, ani u potkanů. Nicméně pokud jde o PŘIROZENOU stravu, nemůžu se ubránit dojmu, že 1) vejce a maso jsou přirozenou součástí stravy potkanů, 2) mléčné výrobky těžko. Určitě existují i divocí potkani, kteří se vyživují bez živočišných bílkovin. Jaký vliv to na ně má nevím a nevím, jestli to někdo ví.

Na vesnicích, na statcích ti mohou povykládat, jak jim divocí potkani chodí na mléko, kradou sýry nebo tvaroh, pokud k nim mají přístup. Divocí potkani totiž nejsou idealisté, žerou všechno, co jim padne před čumák, dá se to sežrat a má to výživovou hodnotu. Živočišné bílkoviny (a tuky) jsou potravinou nejcennější. O tom, že by v přírodě žili divocí potkani, kteří by ponechali ležet ladem živočišné bílkoviny, dost silně pochybuju, takové místo, kde není přístup k živočišné bílkovinn na světě neexistuje. Všude je alespoň nějaký hmyz... v nejhorším třeba i mršiny jiných potkanů.
utahraptor
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: ChS Utahraptor

Příspěvekod Kukla » 31 bře 2015 22:53

Určitě je nenechají ležet ladem, pokud tam jsou. Nejsem si jistá, jestli v potkaní tlupě zvládnou mršiny jiných potkanů uspokojit požadavek na živočišné bílkoviny a tuky celé tlupy. Ale to se jenom dohaduju, jaká je přesná potřeba jednoho potkana a jaké je množství masa z mršin a množství potkanů v tlupě samozřejmě nevím. To, že potkani žerou tvaroh a sýry, pokud k nim mají přístup, podle mě nevypovídá nic o přirozenosti (a tudíž vhodnosti) této stravy, myši na chalupách žerou mýdlo, svetry a motorový olej a také to není důvod je tím v zajetí krmit. Pud žrát vysokokalorickou stravu mají zvířata (i lidi) z pochopitelných důvodů vrozený, nicméně v hojnosti je potřeba se jím tak úplně neřídit.
Kukla
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Hany Pinponka, Constance Šuprdlík a Šusta

Navždy nás opustily:
Bedříšek (Ekkaté)
Babetka Moped (Eruda)
Mája Rosenheim

Příspěvekod imy.angel » 01 dub 2015 08:22

Tady je to typická "městská" diskuze. To jsem si mohla poslechnout zprávy a dostala bych ty samé "naklonované" odpovědi. :/
Jinak k té Vaší stravě a směsím, kolik potkanů v přírodě se krmí obilovinami?

Radši budeme řešit obezitu, té je tady dostatek (u potkanů). Ta je přece žádoucí a zdravá, jak jinak máme ukázat že se Náš potkan má skvěle. :D

Jestli mě mají Vaše odpovědi popíchnout nebo donutit přemýšlet nad Vašimi názory. Nepodařilo se. :(
Radši si ponechám své srdce, byť s pokulhávajícím mozkem. :) O mém "pokulhávajícím mozku" dejme téma radši někdy jindy.

PS. Maso u všežravců je volba a ne nutnost k přežití. Rozdíly mezi všežravci, býložravci a masožravci jsou značné ne jen ve skladbě jídelníčku, ale i v orgánové soustavě.

Nikdy jsem hlodavce nekrmila masem a nikdy nebudu. Nemám k tomu rozumné důvody.
Hezký den
imy.angel
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 01 dub 2015 08:37

Taky přeji všem hezký den a doporučuji si přečíst pravidla tohoto diskuzního fora.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod imy.angel » 01 dub 2015 09:13

Kukla píše:Určitě je nenechají ležet ladem, pokud tam jsou. Nejsem si jistá, jestli v potkaní tlupě zvládnou mršiny jiných potkanů uspokojit požadavek na živočišné bílkoviny a tuky celé tlupy. Ale to se jenom dohaduju, jaká je přesná potřeba jednoho potkana a jaké je množství masa z mršin a množství potkanů v tlupě samozřejmě nevím. To, že potkani žerou tvaroh a sýry, pokud k nim mají přístup, podle mě nevypovídá nic o přirozenosti (a tudíž vhodnosti) této stravy, myši na chalupách žerou mýdlo, svetry a motorový olej a také to není důvod je tím v zajetí krmit. Pud žrát vysokokalorickou stravu mají zvířata (i lidi) z pochopitelných důvodů vrozený, nicméně v hojnosti je potřeba se jím tak úplně neřídit.

Lidé jí chipsy a pijou Coca- Colu, je to jev vcelku vídaný. Ale nejsem si jistá, jestli to dělají kvůli zdraví. :smi:

Ale uklidním Vás lidé, nemám problém těm týraným "nebožátkům" dát i to mléko, vejce nebo jogurt (z domácího chovu, nepasterované a od krávy co měla přirozenou stravu) Protože když jí kráva krávu tak v tom moc přirozenosti a zdraví neshledávám.

Dámy až budete tady probírat týrání zvířat "nepřirozenou" stravou, vzpomeňte si někdy na to, jak zvířata jsou podrobena pokusům v laboratořích (za účelem testování kosmetiky, nebezp. látek a všeho co Vás ani nenapadne). Pak vy milovnice zvířat zjistíte, že možná radši máte řasenku na brvách než živého potkana (nebo jiné zvíře). :dfuck:

Promiňte, toto je útok na Vás, když teda nemáte rádi sluníčkové kecy. :roflcry: A jestli se Vám ani nelíbí taková odpověď, tak si N------. Jdu se vzdělávat. :whistle:
imy.angel
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Sharkie » 01 dub 2015 10:30

Poprosim ta o ukludnenie a odpustenie si podobnych hlasok ako v poslednon odstavci. Ber to ako oficialne varovanie od admina.

A odkaz vsetkym: drzte sa ked tak temy a ziaden OT. Doporucujem pripomenut si pravidla, nie ste v Chit Chate.
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Dr.Jenny » 01 dub 2015 20:18

imy.angel.... jak ty můžeš vědět, jestli jsem městský nebo vesnický člověk. Nezlob se na mě, ale ve tvých příspěvcích nevidím sebemenší argumenty. Vidím tam pouze napadání nás ostatních. Mám z tebe pocit, že si nechtěla o ničem diskutovat či vést dialog, ale popíchnout nás a napsat sem své názory.

My jsme ti napsali, jak to vidíme, jaké my máme zkušenosti a obecné poznatky o výživě potkanů v přírodě a jak to děláme doma, ale jediné čeho jsme se dočkaly byly urážky. Chudáci potkani, jakožto všežravci mají bohužel tu nevýhodu, že přežijí i na té stravě bez masa, mléka a vajec. Ale garantuji ti, že kdybys jim dala na výběr a položila před ně maso, vejce a zrní, tak si jako první vyberou maso a vejce a zrní si nechají nakonec.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Nefertity » 02 dub 2015 05:51

Mimochodem nebylo by od veci se predstavit: viewforum.php?f=19 .
Kdyz uz sem prijde nekdo novy, kdo ma potrebu se do vsech navazet a sproste nam nadavat, at vime, jestli cteme vylevy pubertacky nebo dospeleho vystudovaneho cloveka. Moc by me to zajimalo.
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod imy.angel » 02 dub 2015 08:50

DR. Jenny

Omlouvám se, jestli tě mé zprávy urazily.
Kdyby si dětem dala na výběr mezi sladkostmi a zeleninou. Taky by si vybrali sladkosti (alespoň valná většina). I my lidé se živíme často tím, co nám chutná a ne tím, co prospívá. Tak jsem vzala milým hlodavcům jednu složku potravy, kterou nepotřebují. Nebylo by snad horší, kdybych jim vzala sociální potřeby? Spousta lidí chová zvířata v mini klecích, a prochází kolem nich denně a ani se jim nevěnuje. Kdybych to dělala taky tak, pochopím že kritizujete mé rozhodnutí, to považuji za týrání. Ale člověk který nedá něco co nepotřebují a neznají, je tady za neandrtálce v době 21 stol.

Navážím se do Vás? Pouze Vám ukazuji dva druhy reakce, buď tu že Vám vaše přesvědčení neberu, ale nekrmte tím ty, co to nepotřebují (opakovaně slyšet). Nebo tu druhou, kterou asi chcete ode mě slyšet. Vy totiž nepřijmete ani jedno, potřebujete člověka zkritizovat, protože nejedná dle platných zvyklostí a forem a je Vám jedno jestli je slušný nebo sprostý.

Jediné co jsem chtěla se dozvědět zde byly Vaše vlastní zkušenosti, odkazy na zajímavé experimenty a nebo konstatování že vy krmíte masem. A nepotřebuji slyšet že jsem tyran, proč to dělám..Nechtěla jsem číst načtené informace nebo co jste slyšeli v televizi. To si můžu vyhledat i sama a nemusí mi to nikdo podstrkovat.

Tím se omlouvám všem, že jsem si zde dovolila založit diskuzi a zranila jejich vnitřní hodnoty a přesvědčení. Mě se totiž také dotýká když mi někdo nepřímo řekne že týrám zvířata a ani mě nezná. :roll:

Poslední věc : tady chce každý argumentovat ale není o čem, každý žijeme svůj život podle svých přesvědčení a výchovy. A k čemu by tento souboj přesvědčení byl. Kvůli přesvědčení se tu hádáme a tím pádem tyto diskuze "plné argumentů" postrádají smysl. :grr:
imy.angel
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Sharkie » 02 dub 2015 09:57

Nikto tu nepotrebuje nikoho kritizovat. Je to verejne forum a tak sa tu normalne diskutuje. A to hlavne v zaujme potkanov ako takych. Co sa tyka krmenia, absolutne nejde o dusevne presvedcenie, ale proste o biologicke fakty, ktore ti tu mnohy uz napisali. Tym, ze si trvas na svojom presvedceni, potencialne ohrozujes potkany druhych, takze sa nediv, ze tu dlhorocny clenovia, ktori tych skusenosti nazbierali uz viac nez dost, davaju veci do poriadku.

A znovu upozornujem, ze si v odbornej casti fora, kde je OT zakazany. Takze tu naozaj neries ine veci, ako sa tykaju nazvu vlakna pripadne casti, v ktorej sa nachadzas. Pokial by si temou bola mimo, tak budes presmerovana, alebo zmazana, takze si odpust ublizene reci o tom, ze ti branime zakladat diskusiu.

A posledne upozornenie - ignorovanie upozorneni od moderatorov, pripadne dokonca admina, ti naozaj nepridava body k dobru, skus sa nad tym aspon zamysliet.
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Dr.Jenny » 02 dub 2015 10:46

Už z podstaty výživy mi přijde trochu mimo srovnávat sladkosti s masem.... já nevím no. Tady je asi problém v tom, že ty na maso opravdu koukáš jako na něco, co si člověk jen tak vymyslel, protože mu to chutná a je to v podstatě zbytečný balast k té pořádné výživě. Já to ale ve svých skoro 30ti letech, s pár vysokýma školama, střední školou, základní školou a v neposlední řadě s pozorováním světa kolem sebe prostě vidím jinak. Maso je pro živočichy velkým a významným zdrojem bílkovin (resp. aminkoyselin), tuků, vitamínů... to sis určitě přečetla i ty a myslím, že o tom se ani nemusíme dohadovat, to je prostě empirický fakt....

Mě nejde o to přesvědčit tě, že musíš jíst maso a cpát to do všeho, co uvařiš nebo sníš. Jak už jsme tu řekly, nám je v celku jedno, jak se stravuješ, jestli ti to prospívá. Je to tvůj život, tvoje zdraví, tvoje volba. Ovšem potkan od přírody živočisné bílkoviny potřebuje, tak já osobně prostě neumím pochopit to, proč mu je chceš odpírat, když si tu sama naznačovala, že se přikláníš k přírodním a přirozeným věcem. Dobře, nedávej jim konzervy, maso ze supermarketu... tak jim nalov brouky, dej jim vajíčka od domácích slepic, domácí mlíko... ale neodpírej jim to, co je pro ně přirozené.

Nevím no, jestli ti to jako zkušenost bude stačit, ale za ty roky co chovám potkany, tak to na nich ke stáru vidím. Jakmile to dojde do bodu, kdy ti potkani zestárnou a pomalu přestávají jíst, tak jim začnu potravu vařit a mixovat. A vždycky tam přihodím buď vejce, hlavně žloutky, nějaké krůtí nebo tvaroh... a i na téhle stravě mi ti dědoušci a babičky vydrží dýl než na obyčejné kaši... to pak rychle přichází o svalovinu, přestanou být mobilní a strádají, protože už se nedokáží dostat ke smečce, vlízt si k nim do hamaku....

Navíc jako každý mazlíčkář jsem kdysi začínala na kupovaných směsích ze zverimexu, kde je jen zrní. V tu doby mi holky odešly průměrně na necelých dvou letech. Od té doby co přidávám maso a krmím teď směsí s prémiovýma masovýma granulema, tak mám průměrný věk dožití 2,5 roku. A pravidelně jim přidávám zeleninu, kterou hlavně přes léto pěstujeme doma na zahradě, a tvarohama, jogurtama... z mýho pohledu ta zvířata vypadají prostě líp a víc se i dožívají. A mimochodem z mých potkanů snad neměl mrtvici nebo infarkt ani jeden. Většinou odejdou sešlostí věkem v kombinaci s nádorem mléčné lišty (u holek).... a myslím, že takovouhle zkušenost nemám pouze já, ale i ostatní tady...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod imy.angel » 02 dub 2015 11:36

Třeba Eskymáci nemají na výběr. Na stromě jim hrušky a jablka nerostou. Ne každý žije v zemi, kde jsou podmínky k pěstování aby se uživili všichni, někde se bohužel pěstovat nedá nic. A tak maso je jediný zdroj jídla, který je udrží při životě. I když breathariáni existují také. Lidé si pokládají otázku zda-li jíst maso, teprve když se podívají na to, jak se jim večeře dostala na talíř. A že to ve většině případů nebyly slepice pobíhající šťastně po dvorku, ani veselá kráva, to se dozví každý dospělý, když chce. Je mi líto nedůstojných podmínek v jakých žijí. Pes či kočka není lepší než prase.

Taky sem si dříve myslela že vegetariánům chybí spousta věcí, nejvíce bílkoviny. A pak jsem přestala poslouchat a začala hledat. Výživové tabulky, podle kterých se řídí tolik lidí, o tom také pověděly své.
imy.angel
Růžovka
Růžovka

PředchozíDalší

Zpět na Krmení