Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Ideální krmení pro potkany

Čím potkana krmit

Ideální krmení pro potkany

Příspěvekod potkusaci » 14 kvě 2014 20:13

Hledala jsem vhodné staré téma, ale nenašla, tak jsem si dovolila :oops: založit nové.
Jsem pořád trochu na vážkách, čím krmit kluky. Chci, logicky, aby měli "všechno", "ve správném poměru", ale zároveň, abych jim nadměrnou snahou naopak neublížila (ledviny apod.). Soudím :roll: , že nejmíň škody nadělám (vyšší cíle si jako začátečník nekladu), když je budu krmit stejně, jako jsem kdysi krmila dceru tak mezi půlrokem a rokem - neslané, nemastné, co nejpřirozenější potrava, z obilovin třeba ovesné vločky, lámanou pohanku aj., pestrou (ale nenadýmavou) zeleninu a ovoce, Hollandia, občas kousek vajíčka nebo nízkotučného eidamu, kvalitní směsi a kvalitní peletky (zahájily jsme po příchodu kluků s Rat Complete Versele - Laga a Xtra Vital Potkan Premium Food). S podílem "masa" jako takového si nejsem jistá, my s dcerou moc maso nejíme, pelety i směsi tvrdí, že podíl masa obsahují, stačí to? Nechce se mi jim kupovat něco "kočičího", často doporučovaného, protože s tím nemám absolutně zkušenost (co v tom je, a co v tom je naopak navíc popř. i škodlivého). Prolezla jsem zdejší diskuse, nad jídelníčkem některých potkyšů mi tu trochu vstávaly vlasy hrůzou, sama se snažím žít zdravě (resp. mám takovou životní filozofii, ne že bych držela dietu), tak prostě všechny ty pribiňáky, piškoty, taveňáky, ale i třeba obyčejné těstoviny apod. jako BĚŽNÁ součást jídelníčku mi připadají...no, prostě lidé jsme různí, stejně jako různě krmíme děti (a sebe), tak různě krmíme i naše zvířecí kamarády, podle toho, jak moc máme v sobě nastaveno, že "co jíme, to jsme".

Je fakt, že mi docela vadí (když člověk googluje nějaké rady, nebo i tady na fóru), že někteří potkanochovatelé píšou ve stylu "to je OK, to nemůže vadit", ale přitom to je pouze jejich soukromý názor (ovšem prezentují ho třeba na svých webech jako "odbornou radu" a zkušenost). Tak se chci zeptat zdejších potkanářů z řad těch, co už odchovali hodně potkanů, jak aktuálně nahlížejí na SPRÁVNÝ jídelníček (ne, co "moji potkani žerou"). Řekněme kolik % ovoce a zeleniny, kolik % obilovin, kolik % živočišných bílkovin a kolik % čeho ještě třeba. Díky moc :up:
"Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: potkaní nebe nade mnou a mravní zákon ve mně." Immanuel Kant a potkusaci
potkusaci
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Geofrey (hooded, black) a Robin (hooded, aguti). Zverák, narození zhruba únor 2014, u nás od dubna), v avataru zleva doprava.
Womiminka (vrh E, 7.6.2014, u nás od 13.7.2014): Egiramlon - Blue (dumbo, ruská modrá, bez kresby) a Euthyrox - Black (dumbo, černá, bez kresby).
Buttefly´s NO NAME - Silver (velveteen, russian blue, self). Narozen 27.6.2014, u nás od 8.8.2014.
Morčata: Sir Simon Theodor Tobias (u nás od 6.6.2012), Tiri a Vilibald (u nás od 1.6.2012)
Džungaráci: (u nás od července 2012 postupně přicházející) Jeremy, Jennifer (+ únor 2014), Lucy, Alvin Piškotek
Myš: Remy de Ratatouille (u nás od 2.1.2012, + červenec 2012)

Re: Ideální krmení pro potkany

Příspěvekod potkusaci » 14 kvě 2014 21:02

Četl jste někdo "Kočky by kupovaly myši - Černá kniha o krmivech pro zvířata" (Hans-Ulrich Grimm, Pragma 2013). Já jsem na to bohužel nikde nenarazila, ale asi by to bylo zajímavé :whistle:
"Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: potkaní nebe nade mnou a mravní zákon ve mně." Immanuel Kant a potkusaci
potkusaci
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Geofrey (hooded, black) a Robin (hooded, aguti). Zverák, narození zhruba únor 2014, u nás od dubna), v avataru zleva doprava.
Womiminka (vrh E, 7.6.2014, u nás od 13.7.2014): Egiramlon - Blue (dumbo, ruská modrá, bez kresby) a Euthyrox - Black (dumbo, černá, bez kresby).
Buttefly´s NO NAME - Silver (velveteen, russian blue, self). Narozen 27.6.2014, u nás od 8.8.2014.
Morčata: Sir Simon Theodor Tobias (u nás od 6.6.2012), Tiri a Vilibald (u nás od 1.6.2012)
Džungaráci: (u nás od července 2012 postupně přicházející) Jeremy, Jennifer (+ únor 2014), Lucy, Alvin Piškotek

Příspěvekod Elerían » 19 kvě 2014 08:48

Ahoj, písala som o tom v tejto téme:

viewtopic.php?f=56&t=2011&start=105

Nájdeš tam odkazy na nutričné potreby potkanov, online databázu nutričných hodnôt krmovín + ukážku mojej zmesky (btw kukuričné vločky a gammarusa už nedávam - kukurica skôr škodlivá, gammarus im nechutí). Ak ťa baví trochu sa s tým pohrať, dá sa podľa tabuliek spraviť krásne vyvážená pestrá zmeska.

Čo sa týka zeleniny a ovocia, na nejakej anglickej stránke som raz čítala, ako jedna chovateľka dáva tuším každý deň 2-3 kúsky veľké ako potkania hlava. Ale nie som si istá. Pri zelenine je to viac free, to je samá voda - akurát s brokolicou a karfiolom opatrnejšie a samozrejme štipľavé nie (paprika, cibuľa...). Ovocie vodnaté môžu veľa, tým je fajn chladiť a hydratovať ich v lete - len zvykať na nové druhy pomaly, aby sa z toho nepo... :) Banány s mierou, veľmi veľa rýchlych cukrov majú. Exotické ovocie radšej nie - predsa len, na to nie sú tie naše potvorky uspôsobené, radšej miestna produkcia.

A ohľadom živočíšnej stravy, fakt s mierou. Každý má samozrejme svoju životnú filozofiu, ja napriek tomu, že som vegetarián, akceptujem, že potkan je všežravec, takže im samozrejme doprajem nejaké to občasné vajíčko, kúsok mäska, lyžičku jogurtu... Ale naozaj s mierou, 1-2x za týždeň (u drobcov viac, ale tiež nie každý deň). Priveľa bielkovín v strave spôsobuje problémy s obličkami, s kožou (svrbenie). Najlepším zdrojom mäsa je určite miestny mäsiar, ak sa nedá, tak môžu byť aj kvalitné granulky (Acana, First Mate, Taste of the Wild, Arden Grange, Artemis, Orijen, Marp... - množstvo podľa podielu bielkovín a tuku) alebo kapsičky (Ontario, Miamor - ale len filety).

A súhlasím, mnoho ľudí ti povie, že to "netreba tak hrotiť" - jasne, potkan prežije všeličo, otázka je, ako. Veterinári potvrdia, že väčšina ich pacientov má problém, ktorého príčina tkvie v nesprávnej strave. Tí naši chlpáči si bohužiaľ nemôžu prirodzene vyberať stravu, takže je to na nás - a to, že niečo hneď nezabije, nerovná sa, že to neškodí. Viz:
http://w.eatwellmd.org/docs/Journal%20C ... rticle.pdf
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod potkusaci » 19 kvě 2014 17:02

Elerían, moc děkuju :up:
potkusaci
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Elerían » 20 kvě 2014 17:31

neni zač ;-)
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod edwinn » 19 srp 2014 13:55

Ahoj, co říkáte na toto krmení? Jaké s tím máte zkušenost? http://www.zoovega.cz/hlodavci/krmivo4/ ... otkan.html
edwinn
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 19 srp 2014 16:15

Na to je tady celo vlákno: viewtopic.php?f=55&t=4033
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Makushka » 21 zář 2014 15:02

Od známých máme lisované válečky pro laboratorní potkany - univerzální krmivo, které předpisově obsahuje vše potřebné, neboť v laboratořích potkani nic jiného nedostávají (ale dle předpisů musí být správně živeni).
Potkanům navíc moc nechutnají, takže jich skutečně snědí jen tolik, kolik je nutné. Jsou tedy výborné pro obézní kuličky. Našim myším je podáváme jen jako doplněk ke směsi zrní a semínek, naprosto ideální jsou pro případ, že musí doma vydržet více dní samy - nehrozí, že by si všechno krmení snědly hned.
Drobnou nevýhodou je, že se toto krmivo prodává po 30kg a větších pytlech, takže ještě dřív, než jsme spotřebovali třetinu pytle, nám z něj cca po roce (už po doporučené době spotřeby) vylezli nějací broučci, kteří v něm byli zalisovaní. :-( Většina obsahu tedy po půlročním boji s broučky skončila v popelnici, přebraný zbytek je v hermeticky uzavřeném vodáckém sudu a válečky po částech přejíždíme mrazem.

Pokud bychom někdy pořízovali další pytel, budeme si muset s někým domluvit dělení, jinak to v rozumné době nejde spotřebovat...
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Zpět na Krmení