Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Vývoj krmiva pro potkany aj.

Čím potkana krmit

Vývoj krmiva pro potkany aj.

Příspěvekod p.hubicka » 14 dub 2013 16:36

Moji drazí potkanáři,
někteří z vás si mohli všimnout, že můj přítel vyrábí pamlsky pro pejsky.
Jenomže on by mohl klíďo píďo vyrábět krmění i pro naše miláčky.
Chtěla bych tímto otevřít diskuzi týkající se kompletního, plnohodnotného krmiva pro potkany, případně další hlodavce.

Naše holky ty pamlsky pro pejsky mají hodně rády a to Pájoušovi vnuklo nápad, že s jeho technologií co má, může vyrábět krmivo i pro ně.
Jednalo by se o kusové krmivo ( jako např. váleček, placka, ....) , které by mělo několik vrstev. Venkovní vrstva by měla složení z obilovin, vajec, syrovátky, bramborového škrobu apod. ( chuť a vzhled a struktura jako má např. piškot). Vnitřní náplň by měla složení z obilovin, masa, popř. zelenina a ovoce. Mělo by to hrubou strukturu. Tzn. celé zrnka, kousky zeleniny....
Celý výrobek by nebyl jako granule ( extrudovaný) ale byl by pečený.
Přivítám jakoukoliv radu a návrh co ke složení tak ke tvaru a tak dále a tak dále.
Největší poradci a diskutéři budou dostávat vzorečky na odzkoušení a budou se dále podílet na vývoji a zlepšení kvality a chuti pro naše miláčky.
Hurá do toho ;)
Elis♥ Dumbina♥ ségry ze zveráku *
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Elis ♥ pořízená 23.2.2013 věk prý 2 týdny ale zdála se mi větší ;)
Dumbina ♥ údajná sestřička Elis.

Re: Vývoj krmiva pro potkany aj.

Příspěvekod nevi » 14 dub 2013 17:42

Napadá mě k velikosti-jakou vám ta technologie dovoluje?
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod p.hubicka » 14 dub 2013 17:43

všelijakou :))))) jakou si jen dovedeš představit ( 10m kouli teda ne :D) ale opravdu téměř vše :)
ale můžou to být 3cm válečky ale i 10cm tyčka k hlodání na háčku ....
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod nevi » 14 dub 2013 17:50

ta tyčka určitě je dobrý nápad-jinak podle mě je ideální největší velikost, kterou potkan vezme bez problémů do zubů nebo tlapek.
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dr.Jenny » 14 dub 2013 19:19

jj taky si myslim, že válečky jsou jako tvar lepší...aspoň moje holky je rády drží v tlapkách a nosí v tlamičce do skovky.... a rozměr si myslim tak max do centimetru na délku a 3mm průměr... (odhadem :smi: )

no a příchutě...holkám moc chutnaj granulky science supreme selective, kde je sušený jablko a ještě jiný ovoce...brusinky?? a ty by byly i dobrý na močový cesty jako prevence...a pak je dobrá soja jako prevence proti rakovině, jsem četla.... proto je v asii menší výskyt rakoviny (teda byl dokud se k nim nedostala naše strava) celou tuhle starší generaci jsem krmivem s obsahem soji krmila....dožili se všechny přes dva roky a i když měli nádor, tak to nebylo tak obrovský nebo agresivní, tak třeba na tom něco bude.... a mrkev je dobrá proti mrtvici, banán, sušené meruňky.... no a omega 3mastný kyseliny na cévy....(ryby)

jinak příchuť sýru, kuřete, hovězí.... moje holky ale rády i zelený klíčky v pamlscích...a taky jsem nedávno koupila jako pamlsky sušenky pro hlodavce, byly v nich rozinky, oříšky, javorovej sirup mylsim a nevim co ještě a sama jsem je koštla a byly dobrý.... teda ne tak sladký jako lidský, ale mým mrškám a mršákovi to chutnalo moc...:-)

edit: tohle ber jako takovej trošku brainstorming....psala jsem co mě tak napadalo...:-)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod p.hubicka » 14 dub 2013 19:51

Jenynko ale tohle právě potřebujem :) takový názory od zkušených chovatelů, co mají potkyše dýl a mají už odzkoušeno, co maj rádi :up:
děkujeme moc ( až bude "polotovar" dostaneš vzoreček :up: )
respektive tvoje zvířena se na jistý čas stane naší pokusnou :lol:
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Dr.Jenny » 14 dub 2013 20:57

jo a ještě jsem zapomněla na echinaceu...taky jí přidávaj do krmení a ta je dobrá na zvýšení imunity...:-)

jinak kdysi bývalo na trhu uplně senzační krmení pro potkaní mimina....ale už nevim co v tom bylo, že jim to tak chutnalo, každopádně potom mimča rostly skvěle....bylo to znát hlavně na srsti....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod womi » 14 dub 2013 21:22

Tak já si myslím, že 3mm je úzké, velikost hulínských granulí je super, sice se špatně nabíraj kelímkem, ale potkanům se dobře drží, ty můžou mít tak cca 2-3 cm na délku a tak 1 cm na průměr. A jsou to válečky :-) No a nebo pak třeba silnější placička, to se jim taky dobře drží, ale zas aspoň 1 cm široká. A ta echinacea je dobrý nápad.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod p.hubicka » 15 dub 2013 12:42

Informace předávám dále :))) myslíte, že ty drníčka mají nějaký smysl? že by v tom byla ta slunečnice atd?
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Dr.Jenny » 15 dub 2013 13:03

tak pokud vim, tak slunečnice má v sobě hlavně ristlinný oleje, takže je dost tučná, proto jí divoký zvířata vyhledávaj jako dobrej zdroj energie...což znamená že samozřejmě potkyšům moc chutná, ale nemělo by se to přehánět... taky obsahuje nějaký vitamíny z Béček, ale to se dá nahradit jinak.... ten samej případ budou oříšky, buráky atd.

jako zdroj tuků jsou dobrý, ale záleží co do těch granulek budete dávat dalšího, aby tam těch tuků pak nebylo moc....
jinej smysl v těch směsích, než jako zdroj tuků, mě nenapadá....max obrušování zoubků, ale na to jsou moc měkký a když to bude ve formě tvrdých granulek to papání, tak to splní účel taky do jistý míry...
Naposledy upravil Dr.Jenny dne 15 dub 2013 13:06, celkově upraveno 1
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod womi » 15 dub 2013 13:04

zrníčka určitě budou fajn, ale zrovna slunečnici a kukuřici bych dávkovala velmi opatrně. spíš vločky, oves, ječmen, kroupy, jáhly, lněné semínko, třeba i trošku ovoce, sušený kokos (pro vůni :whistle: )

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya

Příspěvekod Dr.Jenny » 15 dub 2013 13:08

jj to zní dobře.....a nebo sušenej banán s kokosem a meruňkama....to bych asi koštla taky...:-)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod womi » 15 dub 2013 13:11

banán taky, meruňky nevím, jestli nemůžou pak způsobit průjem?
A ještě mě tak napadlo, nevím, jestli se to do nějakých granulí už dává, nebo ne. Ale třeba špenát by se mi v tom líbil. A hlavně žádnou vojtěšku. Potkani to nežerou.

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod nevi » 15 dub 2013 13:12

A skvělý by byl výtažek z Yucca za účelem zmenšení zápachu :D jinak doma kouknu na moje poznámky z dob, co jsem zkoušela péct potkaní sušenky :-)
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dr.Jenny » 15 dub 2013 13:17

zatím jsem s nima (meruňkama) problém neměla, ale je fakt že jsem je nedávala ve velký míře....v krmení by to možná mohlo zlobit...jsou ale taky jako prevence na mrtvici a zrdoj vit. ...ale možná to chce jen občas jako pamlsek....
špenát by byl super.... a ještě ty moji čuníci rádi pampelišky...:-D ale to nevim jestli by se dobře sbíralo...tuhle jsem je ale viděla i k nasetí, mezi semínkama... :lol: ta je dobrá taky na močový cesty a ještě něco, ale ot si nevzpomenu teď....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Krmení