Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Plachý potkan z CHS

Jak potkana ochočit?

Plachý potkan z CHS

Příspěvekod Frog13 » 26 bře 2013 09:36

Zdravím, rád bych se zde zeptal na novou potkaní slečnu, kterou jsem si přinesl tři dny zpátky od chovatelské stanice. Jde o to, že je pořád hrozně plachá, pořád zalezlá v domečku (sputnik na zemi) a vylézá jen v nejnutnějších případech pro pití nebo papání. Občas sice vylezla na průzkum klece, obvykle po dlouhém lákání s odměnou, když vyleze dost daleko od domečku, ale pak se většinou hned zas schová. Z ruky si piškot atd. vezme, ale hned si ho odnese sníst do úkrytu. Ruky se bojí, i když trošku se už otrkala a zkoušela ruku pronásledovat. Několikrát mě jemně zkousla prsty, aby zkusila zda se daj jíst a jednou rafla pořádně do krve. Pak jsem to zkoušel znovu se syčením a trošku to pomohlo, ale pak když zas kousla, tak pomalu přidávala na síle a znovu mě prokousla prst. Ale jsem přesvědčen, že to není ze strachu. Buď jí prsty chutnaj, nebo prostě chce kousat. Nevím co s tím. Měla být hodná, denně mazlená a zvyklá na ruku a člověka atd. Může za změnu chování transport ke mně? Venku je dost zima a i když měla vyhřívání teplou vodou v petce v přepravce, tak třeba jí to mohlo nějak rozhodit víc. Měl jsem už dvě potkanky, jednu od chs AkaiTatsu a to bylo zlatíčko, který se rozkoukalo po pár hodinách a nebylo vůbec nutné se nějak snažit o ochočení. Prostě se hned mazlila. Druhá byla od kamarádky od zverimexáka. Ta byla plaší, ale taky se brzo srovnala a byla hodná a mazlivá, i když nikdy ne tolik, jako ta druhá. Nicméně ani jedna mě nikdy nekousla. Ani do krve, ani nějak bolestivě. Prosím proto vaše názory na mou situaci. Mrzí mě to, neboť jsem předpokládal, že od chovatele budu mít něco jako tu jednu z Akaie. Bohužel mám ustrašený uzlíček nervů, co se bojí při každém ruchu, pořád je zalezlý v domku a ještě kouše a já se pak bojím na něj vůbec šáhnout. Ani pohladit se nenechá a obvykle zaleze:(
Frog13
Růžovka
Růžovka

Re: Plachý potkan z CHS

Příspěvekod womi » 26 bře 2013 10:04

to není moc pěkná vizitka chs teda. každopádně, doporučení bych pár měla. Všechny úkryty z klece vyndej, nech jí tam jeden hamak. Ať si zvyká. další věc, ber jí k sobě, co nejvíc, pod tričko, koukejte se spolu na televizi, čtěte, seďte u kompu, to je jedno. Několik hodin denně. Myslím, že kouše ze strachu, holt k ní budeš muset bohužel přistupovat jako by byla ze zverimexu, kde na ní fakt nešahli. Ona až si zvykne, že ruka není nepřítel, tak kousat nebude, chce to ale hodně trpělivosti. A další věc, pořiď jí kamarádku, co nejdříve, ať si má s kým hrát a vyblbne se na ní a nebude pak chňapat po tobě.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Frog13 » 26 bře 2013 10:14

Předně díky za rychlou reakci. Takže by to tak ale určitě být nemělo? Není možný, že prostě jen potřebuje víc času? Napadlo mě ji i vrátit, ale připadá mi to takové blbé:( Ale zas to riziko mít dva roky kousavou a plachou potvůrku... Kámošku jí pořídit chci, je zamluvená a do měsíce by měla být doma. Ale trošku se teď bojím, aby mě zas někdo nevyšplouch podobným ustrašeným tvorem. Je opravdu mimčo od chovatele vždycky vymazlené a zvyklé na člověka jak se traduje? Nebo se může stát, že ten přechod k novému majiteli ho natolik rozhodí, že to změní třeba jeho psychiku nebo já nevím co?
Frog13
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Vorva » 26 bře 2013 10:32

Já bych postupovala jak psala Womi, hodně mazlit a mazlit. Já si těď přivezla tři miminka, a jeden ten převoz snášel první den těžce, tak jsem ho pořád tahala na sobě a už je z něj lumpík, a vylekaný z novejch zvuků jsou občas i teď. Jinak s tím kousáním, kousaj mě všichni, když strčím prsty do klece, přijde mi že čekaj ňamku, začnu přísně říkat ne a hned je vezmu do dlaně a je klídek:)
Je po dešti, a kosové si štěstím pletou noty...
Vorva
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod p.hubicka » 26 bře 2013 10:45

Já bych jí vytáhla z klece, a měla u sebe..ona si pod mikinu zalůeze rychle a jak bude ve "stresu" zvykne si na tvůj smrádek :lol:
když jí tam dáš po chvilce nějakou mlsku, myslím že si na sebe brzo zvyknete. To kousání... na to mi dobře poradila Jenny... když Elis kousla, nejdřív odstrčit prstem, pak "štípnou" aby veděla, že to dělat nemá..moje Elina už nekouše :loveit:
přeju hodně štěstí
Elis♥ Dumbina♥ ségry ze zveráku *
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Elis ♥ pořízená 23.2.2013 věk prý 2 týdny ale zdála se mi větší ;)
Dumbina ♥ údajná sestřička Elis.

Příspěvekod womi » 26 bře 2013 11:14

já ti nevím, ale když jsem dávala mimino někomu já, tak spíš mám teda odezvy jak jsou mazlivá a kontaktní. takže ne, takhle dostat mládě není zrovna fajn. Ano, může být vystreslé z cesty, ale to by se během dvou dnů mělo samo upravit. Pokud to není tajemství, pošli mi prosím název chs do sz

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya

Příspěvekod Dr.Jenny » 26 bře 2013 11:25

womi má pravdu a poradila bych ti uplně to samý....
vem si nějaký starší věci na doma, protože mimča čůraj a kakaj kde se jim zachce, hlavně když se k tomu přidá trochu stresu....a nos jí pořád s sebou pod mikinou....já si v sobotu dovezla taky mimčo, je to sice mazel, ale nosim jí usebe jak to jen jde, aby si zvykla že i když je kolem hluk a cizí neznámý prostředí, tak u mě je bezpečí... spala mi na zádech pod mikinou a já s ní takhle pomáhala skládat skříň... :lol: vezla jsem jí v autě domů (neřídila jsem ;) ), šla jsem s ní nakoupit do potravin, učila jsem se s ní, spala mi na prsou...cokoliv se dá... ;)
hlavně se jí neboj dotýkat...je to drobek, ale není zase z cukru ;) ....zatím bych na ní nezkoušela "drsný" (obracení na záda, štípnutí) techniky jako na dospěláky, ale kousat do krve bych se taky nenechala...přesně tak sykni, jemně odstrč... jak si to necháš líbit, tak budeš mít doma malou despotku časem ;) všechno jemně a nenásilně...

každopádně bych ale začala nejdřív navykat a syčení a tak bych nechala na potom, kdyby s tím nepřestala...myslim si že kousání v tomhle věku je opravdu spíš ze strachu a tím syčením jí spíš vylekáš než pokáráš...jak poroste a bude takhle kousat dál, tak pak bych to řešila výchovnýma napomenutíma viz jiný témata... ;)

mě teda osobně by ještě trochu zajímalo z který chovky jí máš?? jestli to teda chceš říct... ;) jako ne každý mimčo z chovky musí bejt vyloženě mazel jak moje Sisina (je to i o povaze), ale minimálně by mělo být zvyklý na ruce a lidi....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod nets » 26 bře 2013 11:28

Miminka u nás kousala snad všechna. Ale jsem si skoro jistý, že si ve spěchu spletou konec prstu s nějakou ňamkou. Prostě kolikrát mě potkan kousnul, zarazil se a po tom samém prstu vyběhl se mazlit na rameno :D Nikdy nekousali vysloveně do ruky. A všechny to velice rychle přešlo (pravda většinou dostali přiměřeně "vynadáno" :D). Tzn. mazlit, tahat ven z klece a případné kousaní "odměnit".

PS: Jediný komu to zůstalo a kdo kousnout umí do dnes, tak je Joy (jediná ze zverimexu). Ale teď už kousne jedině, pokud je rozespalá. U ní to byl tuhý boj, aby byla tak úžasným potkanem, jakým je dnes :D!
Kód: Vybrat vše
Installing Chumtalky_3_0_noarch.rpm
[1/6] Osí.......OK
[2/6] Ofí......./dev/rainbow_bridge
[3/6] Ciri....../dev/rainbow_bridge
[4/6] Marge.....OK
[5/6] Gola......OK
[6/6] Imbusína..OK
nets
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Chumtalky: Ofí, Osí, Elis, Ciri, Marge

--------------------------
Za duhovým mostem : Negí (Ella Negra), Joy (Joy Ta druhá), Vari (Varadera), Šedi, MicroNegí

Příspěvekod womi » 26 bře 2013 12:23

tak mě po prstech chňapnou dospělí potkani, když chňapnou že jsou to sleponi a spletou si prst s jídlem, tak dejme tomu. ALe kousat do krve je špatné, kor u malého mimina. ani zverimexové mládě mě nekousalo do krve.

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Frog13 » 26 bře 2013 12:39

No ona je dark ruby a přijde mi taková dost slepá, tak možná to může být i tím. Ale co jsem četl, tak oči potkani stejně moc nepoužívaj, tak zas nevím nakolik je to problém. Osobně červené oči v jakékoliv variantě nemusím kvůli strachu z možných problémů, ale při rezervaci jsem si toho nevšiml a pak už jsem to nějak neřešil, když jim to vlastně tolik nevadí no.
Frog13
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 26 bře 2013 13:32

červené oči jsou fajn :loveit: A dark ruby jsou téměř černé, tam není v tom až takový rozdíl. Potkani s pink očima (třeba amber, albín) už pak opravdu vidí mizerně. Ale to kousání u tvojí samičky fakt bude od strachu, ne z hladu

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dr.Jenny » 26 bře 2013 13:45

Sisina je taky dark ruby a vidí až moc dobře... :lol: zkus ochočovat a uvidíš za pár dní...bych se skoro i vsadila, že se zlepší...s bojácnýma myškama to chce hlavně trpělivost a mazlit a mazlit a mazlit ;)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Frog13 » 26 bře 2013 13:46

Jenže jak na ní mám šáhnout, když se furt honí za rukou a já se bojím, že mě zas kousne? Přecijen do prstu to je něco jiného než do dlaně. To bych nerad. Někde jsem tu viděl krásnou fotku kousance a děkuju nechci:D Dnes večer jí zkusím čapnout a šoupnout pod triko, ale jestli mi kousne pupek, tak jí přetrhnu:(
Frog13
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pepinie » 26 bře 2013 13:48

tak já osobně bych počkala ještě nějakou chvíli a zkusila piškotkovou metodu - kdykoli jdete kolem klece, tak podstrčit kousek nějaké mňamky - nechat přičichnout, a pak pokud nekousne tak dát, pokud kousne rezolutně nedat...pokud by se to nelepšilo, zvažovala bych vrácení...mimina z chs fakt kousat nemají, já svoje odchovy učila aby nekousli ani přes mříže a to se i u mazlů sem tam stane...tahala jsem je jak to šlo, z hamaků, kostek, aby prostě byli zvyklí na každé divné zacházení :D
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod womi » 26 bře 2013 13:56

hlavně nedat najevo strach. To je důležité :up:

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Další

Zpět na Ochočování