Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Jak moc trpí potkánek, když je sám?

Jak potkana ochočit?

Jak moc trpí potkánek, když je sám?

Příspěvekod Algernon » 05 srp 2012 14:34

Dobrý den, chtěla bych vás zkušenější "potkanáře" požádat o radu.
K narozeninám mám opožděně slíbené potkání mimčo, klec a přepravku už mám koupenou (za svoje peníze), od rodičů jsem chtěla v podstatě jenom svolení.
S mámou nemám problém, zvířata má ráda, ale tátu jsme přemlouvali těžko. Počítala jsem s tím, že koupím dva samečky, měla jsem je i vyhlídnuté v jedné CHS, ale táta si postavil hlavu že víc než jednoho v domě nechce. Dávala jsem mu přečíst různé články i diskuze tady na fóru, ale nechtěl je ani vidět-zvířata prostě rád nemá, musí mít poslední slovo a potkan bude jen jeden. :roll:

Takže abych se dostala ke svému dotazu, jak moc trpí potkaní sameček, když je sám? Samozřejmě počítám s tím, že mu budu věnovat každou volnou minutu,včetně usínání (klec mám u postele) a alespoň půl hodiny ráno-jsem stejně zvyklá vstávat brzo. Takže denně takových +- šest hodin jsem schopná potkyšovi věnovat, ale pořád tu je těch osm hodin, které strávím ve škole a on bude doma sám. (Původně jsem myslela, že bych po dohodě mohla potkana brát v přepravce s sebou do školy, ale to jsem po přečtení diskuze "Potkan ve škole" tady na fóru radši zavrhla, i když by to u nás ve škole možné bylo). V případě nouze nejvyšší se může než se vrátím ze školy (což je tak okolo těch 15.00) o potkana postarat bratr, který se vrací domů už kolem poledne.

Je mi samozřejmě jasné že je to pořád málo a sebelepší péčí mu potkaního kamaráda nenahradím, ale znáte to...s vysněným zvířátkem se těžko loučí, navíc i moje psycholožka mi potkana doporučovala jako terapii :lol:
Takže co myslíte, je možné mít doma spokojeného potkana, i když je sám? Nebo bych ho jenom trápila? (V takovém případě si ho pochopitelně ani pořizovat nebudu). A máte někdo nějaké dobré zkušenosti s potkanem "samotářem" ?
Za všechny rady předem moc děkuji.
Algernon
Růžovka
Růžovka

Re: Jak moc trpí potkánek, když je sám?

Příspěvekod Kimik » 05 srp 2012 14:48

Potkan, ať je to kluk nebo holka, opravdu sám hodně trpí. Žádná lidská péče mu to nenahradí, to je jako bys žila někde sama a měla kontakt třeba jenom se psem nebo kočkou, ale nikdy bys neviděla jiného člověka. A pokud vím, tak s potkanem samotářem bývají spíše negativní zkušenosti, mohou mít poruchy chování, kousat, být agresivní atd. Občas se objeví potkan, který z nějakého důvodu nemůže být s ostatními, protože je třeba moc dominantní, ale i to se dá vyřešit třeba kastrací a zařazením do holčičí smečky, ale šťastný potkan samotář asi neexistuje.
Je dobře, že k tomu přistupuješ takhle, taky chápu, že když se táta nechce nechat přesvědčit, tak to prostě nejde, ale asi nejzodpovědnější opravdu bude si v téhle situaci žádného potkana nepořizovat. Držím palce, třeba se ti přece jenom podaří ho obměkčit.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Pepinie » 05 srp 2012 14:48

Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod Algernon » 05 srp 2012 14:52

Pepinie píše:http://utahraptor.webnode.cz/news/jednoho-nebo-dva-/
ano trpí hodně...

Ten článek jsem četla-vlastně to byl i prvotní impulz, proč jsem o pořízení potkana začala pochybovat...ale děkuji za připomenutí. :)
Algernon
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pepinie » 05 srp 2012 14:54

ono já si nemyslím, že by ti nějaká chovatelská stanice dala potkana s tím, že bude sám, já to nedělám a ty další chovky, které znám taky ne...
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Algernon » 05 srp 2012 14:56

Kimik píše:...ale asi nejzodpovědnější opravdu bude si v téhle situaci žádného potkana nepořizovat.

Taky to vidím jako jediné možné řešení...ještě se budu snažit přemlouvat a přemlouvat, ale moc tomu nevěřím. Přeci jen chci potkana spokojeného, ne vystresovaného a nešťastného...No nic, tak snad časem. :|
Každopádně děkuji za názor =)
Algernon
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kimik » 05 srp 2012 15:07

My všichni ti tu budeme každopádně držet palce, je málo takových nesobeckých lidí jako ty, kteří se rozhodnou ve prospěch zvířete a nejen pro to, co by chtěli oni :up:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Pepinie » 05 srp 2012 15:14

přesně jak píše Kimík, snad přesvědčíš a když ne tak si chvilku počkáš a pak to bude ještě lepší :)
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Algernon » 05 srp 2012 15:15

Děkuji moc všem...teď se do přemlouvání zapojil i brácha s tím, že by druhý potkan patřil jemu...tak třeba to nakonec vyjde =D
Algernon
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Sharkie » 05 srp 2012 17:00

Drzim palce :up:

Preslo mi rukami niekolko takychto samotarov (povodnych majitelov prestali bavit) a u vsetkych s tym boli problemy. Ked uz nie vyslovene s agresivitou, tak absolutna neschopnost komunikovat s ostatnymi jedincami. Nakoniec ale stejne boli spokojnejsi, ked sme sa cez to dostali a mohli sa zaradit.

Proste ta samota pre nich dobra nie je, bez ohladu na to, ze sa na roznych miestach docitas, ze samci ju znasaju lepsie. V lepsom pripade su nakoniec "len" nestastny, v horsom to schyta majitel s pokusanymi rukami. Len hodne ojedinele sa najde niekto, kto by nezniesol ziadnu spolocnost.
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Algernon » 05 srp 2012 18:25

Jenom aktualizace: Ještě jednou jsme si doma sedli a výsledek je takový, že se svolilo ke koupi jednoho potkaního kluka na konci srpna s tím, že do půl roku se k němu přikoupí další. Myslíte, že je to přijatelnější řešení?
Algernon
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 05 srp 2012 19:18

Čím dříve, tím lépe, doporučuji pokud možno než bude tomu prvnímu pět měsíců.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Zzuzka612 » 05 srp 2012 22:02

Proč až po takové době, když by šlo mít druhýho půl roku po prvním proč němůžou být dva hned? Chápu že to neovlivníš že je to rozhodnutí otce, ale zajímalo by mě co ho k tomu vede a proč.
Zuzka a její zvěřinec.
Zzuzka612
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod iwanhoe » 06 srp 2012 05:26

jako domluva to nezní uplně hrozně, ale už vidim rodiče, jak budou říkat, že smrdí a že radši druhýho kupovat nebudete ;)
buď si je poříď velmi krátce po sobě nebo radši počkej ;)
Čím víc poznávám lidi, tím víc mám rád zvířata. - Munthe
Obrázek
iwanhoe
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bobinka, Fidorka, Fionka, Nyx a Beríšek... jsou u nové maminky, když už je nemůžu mít doma :(

Nezapomenu:
Prdluška
Lassie Sweet Sugar Moo (Moominka) 9.1.2010 - 25.11.2012

Příspěvekod CZpavinka » 06 srp 2012 14:01

hlavně pokud nejsi zkušenější tak mimčo k puberťákovi už zařadit není taková sranda jako když seznámíš dvě mimča.

Navíc přesně jak říká Iwanhoe...ať děláš co děláš, semtam jsou potkánci opravdu cítit. Než třeba vychytáš stelivo který bude sedět jak klukům tak tobě atd. Jak se říká, každá si na něčem něco najde a když tvůj tatík nezmění názor pozitivním směrem (pořízení kluků co nejdřív po sobě), ale změní názor že prostě se mu potkan bude hnusit, pak budeš mít smůlu ty i potkánek, protože zůstane sám. Pak jsou dvě možnosti, buď ho chovat o samotě a nedopřát mu život s kamarádem a nebo se rozloučit s potkánkem, kterého miluješ a jsi na něj zvyklá kvůli tomu, aby si mu dopřála šťastný život v chomáči chlupů kamaráda.

Nerozumím tomu proč chcete odstup, já jsem sama měla jen jednoho potkánka a viděla jsem ten obrooooovský rozdíl. (viz téma Apple a Alibaba čpavinčiny krysoleti). Obrovský rozdíl byl jen pozitivní. Negativního nevidím nic. Opravdu mají dva potkánci jen výhody.
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Další

Zpět na Ochočování