Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Jak na ně?

Jak potkana ochočit?

Jak na ně?

Příspěvekod Striga » 25 bře 2012 23:11

Zdravím, pořídila jsem si potkana a po doporučení jsem mu dokoupila i brášku. Už jsou u mě téměř 4 měsíce, jsou to zlatíčka, občas se poperou, ale kteří sourozenci ne. Vždy na večer si je vemu do postele, kde lítají pod peřinou a čmuchají a značkují, užívají si chvíle. Mám ale pocit, že na mě nejsou dost kontaktovaní. když je chci chytit utíkají, když je nesu na rameni nevemou si mňamku (to ani syrové maso a to je co říct). z klece je musím vytahovat a to se drží hlava nehlava. Jsou to výstavní kousky a chtěla bych zkusit výstavu a celkově je sebou brát všude, ale mám strach, že mě dostatečně nezbožňují a nevím, jak to poznám. Krom toho nevím, jestli dobře rostou (nechci mít vypasené prasátka), nechávám jim trvale přístup k zrní a několikrát do týdne to oživím buď masem, zeleninou nebo sýrem.
Předem děkuji za rady a myšáci moji budou taky rádi za každé zpříjemnění života :)
Striga
Růžovka
Růžovka

Re: Jak na ně?

Příspěvekod CZpavinka » 26 bře 2012 11:28

nedočetla jsem se uplně jestli jde o zverimexové potkánky nebo od chovatele ani jak jsou staří, jestli šli k tobě jako miminka nebo ne. Myslím ale, aspoň z mých zkušeností, že potkánci by měli být kontaktní na svého majitele, je fakt, že když jsme v prostředí, kde to neznají, tak taky z klece nechtějí,třeba u našich, ale zašustění dobrotama to vždy spraví :smi: nevím ale moc jak ti poradit, v kleci si od tebe vezmou mlsku v pohodě? třeba z ruky? Apple (můj klučík) je aktivista a někdy si venku taky mlsku nesní protože chce zkoumat, takžeto nutně nemusí znamenat, že tě nemají rádi :smi:
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod Kimik » 26 bře 2012 12:34

Od potkanů ale nemůžeš očekávat, že budou jako psi, i když tě "mají rádi" (což tedy znamená, že jsou zvyklí a nebojí se tě, někdy rádi přijdou, protože pamlsek jim chutná a pomazlení je příjemné), určitě tě nebudou zbožňovat jako pes, kterej dokáže třeba steskem po pánovi i umřít. Navíc někteří jsou celej život plašší, mám tady dva kluky přes rok a něco a z klece nevylezou ani za zlatý prase, když je chci pochovat, tak kvílej a to se normálně narodili u chovatele. Takže i to může být příčinou. Věnuj jim hodně času a trpělivosti, víc se asi poradit nedá.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Pepinie » 26 bře 2012 15:48

Hrozně moc záleží na povaze a ta je prostě u každého potkánka jiná - mám holčinu ze zverimexu a je hrozný mazel a taky holčinu, kterou jsem si sama piplala od narození a kdykoli ji chci vzít do ruky ječí jako střelená, ale vím že mě má ráda. Takže bych se nijak netrápila.
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod Striga » 26 bře 2012 18:52

Kluci jsou bráchové z jednoho vrhu, mají 4 měsíce. V kleci si ode mě vemou, aji když jsou pod peřinou v posteli. Můžu jim lozit rukou v pelíšku ani nepiští, když je vytahuju. Jeden je dokonce, tak zvědavý, že mi skočil na psa. I od rodičů si vemou. Asi mě zmátlo, že jeden kluk chodil s potkanem po Stodolní a ten pobíhal, vyběhl na stůl počichal a zase se vrátil. Myslela jsem, že to je běžné. A je vhodné je brát na výstavy? Pokud je to pro ně příliš stresující nebo nevhodné, tak je trápit nechci. Každý týden jezdí vlakem v přepravce a nemají problém. Jeden je na mě více kontaktovaný, kdykoliv se k němu přiblížím, tak mi olizuje prsty. Celkově děkuju, podle všeho jsou naprosto v pořádku a já taky nikde neudělala chybu.
Striga
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod petrluzni » 04 čer 2012 08:14

mam malinkeho potkana ze zveraku sice nekouse (je to holka) ale ma ze mne strach v jinem tematu sem se docet ze je jakasi NASILNA a NENASILNA metodajedna ta nasilnejsi je ze ho mas porad drzet ze se parkrat potentuje ale pak te bude mit rad a ta druha mene nasilna je ze ho treba tejden nechas jen cuchat ruku pak ho hladis a pak mu davas jidlo prej to je tak na 2 mesice lidi psali ze ta nasilna je lepsi a richlejsi tak nevim kterou mam zvolit poradili biste mi prosim predem dekuju :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
petrluzni
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 04 čer 2012 08:45

Nevím teda, kde jsi četl o rYchlejší a lepší násilné metodě :roll: ale fakt je že se osvědčuje zvykat potkana na lidský pach, tedy buď mu dát staré nevyprané tričko do klece jako úkryt a/nebo nechat ho zvykat na běžný ruch v domácnosti a běžnou manipulaci s klecí apod., což je asi lepší u potkanů s neznámou minulostí. U těchle neochočených mimin stačí strčit si je na chvíli do mikiny (ale žádné chození s nimi ven! Potkanů co se něčeho lekli a utekli majiteli z kapuce apod. se každý rok najdou hromady... pokud mají štěstí), sice se asi budou chvíli vrtět, ale zvyknou si :)

Ovšem vždycky je nejlepší sebrat jim domeček, aby se v něm neschovávali.

Jestli máš holku, ze zveráku a samotnou, tak si prosím tě ještě načti další informace o potkanech a za tebe doufám, že brzy nebudeš mít doma 12 potkanů navíc zdarma :zip:
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Prcekflo » 08 říj 2012 11:04

Dexe mám týden je z CHs a není zas tak vymazlený jak se všude píše..záleží asi dost na chovateli.... máme problém ten že je dost plachý ale má svoje nálady krásně příjde na zavolanou (asi to odkoukal od staršího) ale jakmile mu dám ňaminu a chci na něj sáhnout uteče... rituál očichávání ruky a všeho možného už proběhl na ruku taky občas vleze jen prostě nemá o mě "zájem" v kapuci mi spává a když jsou kluci puštění běhá po mě chvíli ale pak uteče a už nepříjde...a podrbkat ho prostě nejde:/ je to povahou, že je nezávislejší nebo je to prvotní nedůvěra a spraví se to??Nebo dělám chybu že už po týdnu má možnost běhat po pokoji?Když Ave nikdy nebyl zavřenej jeho domovem je celý pokoj stejně to chci pro Dexe.... Co myslíte ?:-)
Prcekflo
Růžovka
Růžovka
Potkani: Prcek-Flo , * 20.10.2011 - :-( +16.4.2012, Týniště nad Orlicí
Avery, 31.3.2012, Olomouc
Bebešin Mravenečník alias Dexter, 19.8.2012

Příspěvekod Vell » 08 říj 2012 11:25

já bych řekla, že je to jak povahou, tak i prvotní nedůvěrou.. když jsem přitáhla Krišpu, mýho prvního potkana z chs, taky sem ve vymazlenosti neviděla žádnej zázrak.. nějakou dobu s ním vůbec nebyla řeč, ale pak se spravil.. nakonec to jsou s jeho bráchou moji největší mazlíci :smi: a když jsem si vzala Hayamčata, tak oprsklejší potkany sem neviděla.. ale jak šli do jiný klece, tak s nima taky nebyla řeč.. Eti nakonec dobrovolně z klece nevyleze a vydrží u mě jen chvíli.. když k nim ještě přišla Ethelka, tak tý to trvalo nejdýl.. nedejbože když jsem na ní chtěla sáhnout.. teďka nevím, kterou chytat dřív, jak se hrnou ven.. ale jsou to mimina, takže v tom končící etapu nevidím

rozhodně bych ho chudáka nelámala přes koleno.. třeba mu to bude trvat chvíli dýl, než si zvykne.. a nebo povahově bude takovej odtažitější.. to ti ale nikdo neřekne :smi:
krysí Pařátek
Obrázek
Vell
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Abies Amabilis von Krysodlak, Abies Nephrolepsis von Krysodlak, Abies Grandis von Krysodlak, Badyán von Krysodlak, Barvínek von Krysodlak, Bergamon von Krysodlak, Snížek z Hadích vrchů, Pan Flíček
"Nimueh" Necra of Nippyland, "Jedlička" Abies Alba Pavor Nocturnus, "Tůjka" Areca Pavor Nocturnus
Jasmínka Aqua-terra-flora z Aldisu, Gaia a Lachesis

Za duhovým mostem: Nikinka I., Lilith, Nikinka II., Zuzanka, Finlandia, Salinka, Filípek, Zoubek, Melinka a Agneska, Etenia Al Gabal, Kvik of Navel, Tram Rat Rybízek Ruben from Prague, Ethel Al Gabal, Krišpín of Navel, Elsa Al Gabal, Zuzanka z TazManie
Chovatelská stanice: Krysodlak

Příspěvekod Kimik » 08 říj 2012 12:02

Určitě to bude i povahou, když bude plachej potkan, tak ho ani sebelepší chovatel nevymazlí, s tím se asi nedá nic dělat. Prostě mu dej čas a svobodu, ať si vybere, kdy se bude chtít nechat pohladit nebo kdy k tobě přijde sám a do ničeho ho nenuť, to většinou vede jenom ke stresu a ještě větší nedůvěře. A když z něj mazlík nevyroste, tak se s tím budeš muset smířit, holt to nejsou pejsci :lol:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Prcekflo » 08 říj 2012 12:14

jo každopádně svobodu má a možnost volby taky k ničemu ho nenutím vyčkávám :-) je to pro mě novinka moji dva mazlící jak Prcek tak její syn ...s něma to bylo jiné Prcka jsem dostala jako hodně malinkou ta se ode mě nehnula a Averyho jsem v podstatě "odkojila" takže u něj problém nebyl no... jinak děkuju za názory ... později dám echo jak se vyvíjíme ;-)
Prcekflo
Růžovka
Růžovka
Potkani: Prcek-Flo , * 20.10.2011 - :-( +16.4.2012, Týniště nad Orlicí
Avery, 31.3.2012, Olomouc
Bebešin Mravenečník alias Dexter, 19.8.2012

Příspěvekod Kimik » 08 říj 2012 12:26

Určitě dej vědět, já tady mám dva největší hysteráky taky od chovatele, nechtějí se vůbec nechat vzít, a když je potřebuju chytit, tak piští, jak kdybych je vraždila. A naopak největší mazel byl ze zverimexu, ten se ochočil prakticky sám, takže to opravdu záleží hlavně na povaze.
Kimik
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Junisek » 07 led 2013 21:38

Nevím, jestli jsem v úplně správné kategorii...
Mám dva potkany - kluky, 4 měsíce staří z chovatelské stanice... od začátku byli hodně plaší a především lekaví, nicméně s tím už jsme hnuli, téměř se nelakají. Ruky se nebojí, přijdou si, olizují ji, vylezou si... ale prostě u mě nechtějí být a nedovolí mi, abych na ně sahala. Když si je podrbu v kleci, evidentně se jim to nelíbí a výstražně kousnou. Ne, že by to bolelo, ale dají mi najevo, že tohle ne... Když je mám na ruce, rameni... snaží se co nejrychleji zdrhnout, jen aby u mě nebyli. Dokonce si nevezmou ani mlsku!
Ale přesto si nemyslím, že by se mě báli, jen mi asi nedůvěřují nebo mě nemají rádi...
Co s tím? Chtěla jsem potkany na mazlení, ale oni u mě nechtějí být :(
Díky
Junisek
Růžovka
Růžovka

Zpět na Ochočování