Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Vyndávat z klece když nechce?

Jak potkana ochočit?

Vyndávat z klece když nechce?

Příspěvekod Sam » 10 pro 2011 21:46

Mám zhruba 5 týdnu staré potkaní kluky doma 3 dny a chci začít z ochočováním, jenže oni sami ven nevylezou ani na pamlsek, stačí abych se jenom pohla a kluci stojí klidně půl hodiny bez pohnutí a čekají jestli snad zaútočím nebo co. Mají ze mne strach, jenže když sami nevylezou tak jak je mám na sebe začít zvykat? Už několikrát je vždycky vytáhnu chtě nechtě, potom mi zalezou na krfk nebo do kapuce a to je už všechno OK jenže pak už ví že je chci tahat z klece tak s mně ještě víc bojí. Už se ani nemají kam schovávat vytáhla jsem jim domečky a roury. Takže mám pokračovat s vytahováním dokad si prostě nezvyknou, nebo je nechat třeba týden až přilezou sami?
Člověk nese zodpovědnost za vše, co kdy ochočil. :D
Sam
Růžovka
Růžovka

Re: Vyndávat z klece když nechce?

Příspěvekod Kometa » 10 pro 2011 23:07

Odkud je máš? Asi ze zverimexu, že...

Když jsem adoptovala plachou potkanku, strávila jsem mnoho hodin sezením u klece, s rukou strčenou dovnitř, aby se se mnou mohla seznamovat tak pomalu jak ona sama bude chtít. A na ruku taky dostávala jídlo. Postupně zjistila, že se ruky nemusí bát a vylézala po ní ven z klece na mě.

S mláďaty lidé obvyklé volí postup jaký zkoušíš ty, prostě je k sobě vzít a zvyknout. Ale pokud ti to nefunguje, zkus to takto.

Sice to je náročné na trpělivost, sedět dlouho bez hnutí, ale je krásné potkánka pozorovat, jak se postupně vytrácí jeho plachost, začíná ti důvěřovat, vzniká mezi vámi vztah :hug: Nakonec z ní byl ten nejoprsklejší potkan ve smečce :twisted:
Kometa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Ariela min Jerth alias Šmoulinka (am.blue, varieberk, dumbo, moje láska nejmilovanější)a Adélka by Gutterboy (black velveteen, berkshire, moje sluníčko) -zvané Kyselinky, sestřičky Bonnie (fawn) a Ballari (beige) of Ituri alias Blondýnky.

Příspěvekod Zzuzka612 » 11 pro 2011 00:16

volila bych stejný postup jako Komet
Zuzka a její zvěřinec.
Zzuzka612
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Kimik » 11 pro 2011 08:21

Asi bych jim nechala čas, určitě bych je netahala ven násilím. Asi před měsícem jsem dostala mimino zverimexáčka, je extrémně plachý a taky se hodně bál. V kleci si s ostatníma klukama rychle zvykl, ale jakmile jsem po něm vztáhla ruku, ječel a utíkal. Tak jsem ho prostě nechala, když jsem otevřela dvířka, tak jsme mu maximálně podala mlsku, kterou si rychle vzal a pak už pomalu přibíhal k dvířkám první, třeba mi i vlezl na klín a nechal se hladit, ale braní do ruky nesnáší dodnes, a to ho mám přes měsíc. Takže ho vždycky nechám vylézt samotného, a když už je u mě, tak si ho potom vezmu na klín na křeslo, tam to zkoumá rád. Ale tahat ho, když nechce, to pak občas končí třeba chytáním za ocas, když se snaží utéct nebo se snaží chytit mříží, vřeští a tyhle věci vzájemnou důvěru zase rychle zničí. Takže trpělivost, trpělivost a trpělivost a uvědomit si, že každej potkan nemusí být stejnej mazel, některej tomu nepřijde na chuť nikdy :?
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Sam » 11 pro 2011 13:13

Kometa píše:Odkud je máš? Asi ze zverimexu, že...

Když jsem adoptovala plachou potkanku, strávila jsem mnoho hodin sezením u klece, s rukou strčenou dovnitř, aby se se mnou mohla seznamovat tak pomalu jak ona sama bude chtít. A na ruku taky dostávala jídlo. Postupně zjistila, že se ruky nemusí bát a vylézala po ní ven z klece na mě.

S mláďaty lidé obvyklé volí postup jaký zkoušíš ty, prostě je k sobě vzít a zvyknout. Ale pokud ti to nefunguje, zkus to takto.

Sice to je náročné na trpělivost, sedět dlouho bez hnutí, ale je krásné potkánka pozorovat, jak se postupně vytrácí jeho plachost, začíná ti důvěřovat, vzniká mezi vámi vztah :hug: Nakonec z ní byl ten nejoprsklejší potkan ve smečce :twisted:

Mám je z chovné stanice, určitě vyzkouším tvůj postup díky :)
Sam
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Sam » 11 pro 2011 13:13

A kimik taky děkuju
Sam
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Sam » 11 pro 2011 16:18

A jestě se chci zeptat, mám jím vytáhnout i košíky když se tam můžou docela dobře schovat a nechat je at si pobíhají po téměř prázdné kleci? protože když jim tam dám ruku oni zalezou nahoru do košíku a nesejdou dokad neodejdu z místnosti, takže bych jim ho odinstalovala a to by pak neměli kam zdrhnout a až by si na mně zvykli, tak jim to znovu zařídím nebo jak?
Sam
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kometa » 11 pro 2011 22:05

To je ale nějaká divná chovka když ti dá takhle neochočené potkany, ne? Takhle by to nemělo vypadat...

košíček bych jim zatím nechala, ať můžou mít nějaký svůj pelíšek, mělo by to jít i s košíčkem. Udělej si u klece v rámci možností pohodlí, otevři dvířka, vlož tam ruku a poblíž dej misku s nějakým voňavým papáním (třeba mírně ohřátá kočičí kapsička) a bez hnutí čekej. Určitě příjdou, i když jim to třeba bude chvíli trvat. Měj u sebe hodinky, člověk má tendenci si po pěti minutách myslet, že je tam půl hodiny. Hlavně nedělej nic, čím bys je vyděsila, z počátku se vůbec nehýbej, nesnaž se na ochočování pospíchat, čím budeš trpělivější a dělat menší kroky, tím se ochočí rychleji. Pokud první den jen příjdou a velmi obezřetně budou pojídat naservírovanou mňamku tak to považuj za úspěch a nechtěj víc. Další den můžeš třeba misku přisunot blíž k ruce, třetí den ti už budou možná jíst z ruky, čtvrtý den budeš už moct normálně dýchat a narovnat si zdřevěnělou nohu atd. :lol:
Kometa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Ariela min Jerth alias Šmoulinka (am.blue, varieberk, dumbo, moje láska nejmilovanější)a Adélka by Gutterboy (black velveteen, berkshire, moje sluníčko) -zvané Kyselinky, sestřičky Bonnie (fawn) a Ballari (beige) of Ituri alias Blondýnky.

Příspěvekod Dandali » 12 pro 2011 16:03

Naši starší potkani se taky občas brání vyndání z klece. A to napřed "otravují", že chtějí ven, dělají na nás smutné oči a když je chceme vyndat, tak se skoro drží zuby nehty. Občas je to s těmi zvířátky složité :-)
Teď máme asi týden doma nové mimčo a ten je naštěstí zvědavý, takže když jdu kolem klece, tak teď už je nachystaný u dvířek a čeká, co se bude dít :) Řekla bych, že se to naučil i díky tomu, že jim tam často podstrkávám nějaké mlsky, i kdyby třeba jen kousek rajčátka nebo něco a on zjistil, že když projdu kolem klece nebo dokonce otevřu dvířka, tak se dá čekat něco dobrého. Je fakt, že já ho měla úžasně ochočeného už z CHS. Ale i když takhle přijde ke dvířkám, tak vzít se často nechce - když ale chci a on se nebrání urputně, tak ho stejně vyndavám, protože venku se mu líbí - ať už probíhání po posteli, hemženi se za krkem nebo pod tričkem nebo zdrhání z ruky :lol:
Dandali
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Osík, Ossifer (Bebešin Ocelot)
Žaky (Jaquen Iletis)
Vicky (Victarion Iletis)

† Edie (Edmure od Ddus)
† Yoren Iletis
† Harmen od Ddus
† Bertík (Oberyn von Percy)

† Kory (Qhorin Iletis)
† Jaime (Bebešin Šach Mat)

Příspěvekod Kimik » 12 pro 2011 16:06

Tak u nás to máme naopak, vždycky otevřu dvířka klece a všechno se to vyvalí jako velká voda, najednou jsou všude potkani, a i když je jich v kleci třeba jenom pět, mám pocit, že jich tam vracím aspoň deset nebo víc :shock: A většinou je stejně všechny neuhlídám, takže pak nějakého nacházím ve výběhu, i když tam nemá co dělat :x .
Když to s nima vydržíš, tak ti začnou brzy vylézat sami a pak si ještě budeš říkat, jak to bylo pěkné, když se jim z klece nechtělo ven... ;)
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod CZpavinka » 12 pro 2011 16:13

je divné, že se z chovky bojí, ale zas je přirozený, že si nový člověk, takže trochu ostychu se stát může vždy...jak píše Kimik, pak nebudeš vědět jak otevřít dvířka aniž by se ti nevyvalil minimálně jeden potkan ven :lol:
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod Sam » 12 pro 2011 17:50

ono je to docela zvláštní, protože když se je snažím vytáhnout z klece já, tak se nenechají, ale když kdokoli jiný tak to se jim najednou ven chce, ňamku už si ode mně vezmou a na krku se jim taky líbí tak snad to nní mnou. :(
Sam
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod CZpavinka » 12 pro 2011 18:02

to si myslím, že je shoda okolností..mimochodem já někdy kluky z klece taky tahám "násilím", když potřebuje, ne pokaždé má potkouš náladu, zkus vychtat dobu kdy to tak je, hlavně když jsou vzhůru, jakmile dojdu ke kleci a kluci i tak spí tak je mi jasný, že žádná lítání nebude, protože chtěj prostě spát, :smi: ale z otho dojdu ke kleci, zamlaskám a to jsou trty z pelechů ke dvířkům
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod Sam » 12 pro 2011 18:51

Už u mně dokonce spinkají. Jeden v rukávu a druhý za krkem pod mikinou, dneska večer je donutím aby dobrovolně vystrčili svoje líne zadky ven z klece :D
Sam
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Zzuzka612 » 13 pro 2011 00:59

S tebou problém nemají a s ostatními ano? Mám to podobné mám tři kluky, jeden je zverimexový Monty a ten když přijdu ke kleci může se radostí zbláznit a hned se hrne ven, když jde kolem klece někdo jiný tak se ani nehne a neobtěžuje se vylízt z pelechu, mamina byla jednou rozhodnutá že i když k ní nejde tak si ho pohladí dala mu mňamku tu si vzal, ale jak na něj sáhla na mazlení tak po ní vylítnul chtěl kousnout stihla uhnout nevěřila sem vlastním očím já si s ním můžu dělat co chci ať má nebo nemá jídlo, zkoušela sem to už s více lidma i bez mlsky jen pohladit vždy to dopadlo stejně a to je to je mlaďas, nevím čím to, snažím se to odbourat, ale nepřijde mi že by dělal pokroky...
každopádně mimča zvykej co jde třeba ten strach z ostatních odbouráte dřív než my ;)
Zuzka a její zvěřinec.
Zzuzka612
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Ochočování