Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Ochočování

Jak potkana ochočit?

Re: Ochočování

Příspěvekod Dr.Jenny » 26 led 2014 20:57

jinak mě ještě napadlo...ale na to už jí máš asi dostatečně dlouho....jestli není nakritá a není to to hormonální kousání nastávajících matek...ale to snad ne...to ony koušou spíš až když už maj mimina.... navíc jí máš už dost dní, jak jsem psala...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

mám potkánka vyndavat?

Příspěvekod nikisek001 » 30 led 2014 19:42

ahojte, chtěla bych se zeptat, když teprve ochočuji svoji potkanici, mám ji vyndávat z klece, nebo ne?
Nebo ji třeba mám nechat vylézt ven?
Já se totiž děsně bojím, že ji potom nechytnu.. je rychlá a nenechá se vzít, tak se bojím že ji pak nechytím, nebo se vrátí do klece sama? :)
prosím o odpověď:\ díky :D
nikisek001
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kimik » 30 led 2014 19:51

Každý na to má svoje triky, já je třeba spíš nechám vylézt, ale jiní zase potkana vyndavají a dávají si ho třeba do mikiny nebo pod triko, takže to ti těžko někdo stoprocentně poradí. Určitě ji nenech vylézt na zem, to bys ji asi opravdu nechytila, třeba si sedni ke kleci, obrň se trpělivostí a ať ti vyleze třeba na ruku nebo na klín a pak si ji odnes někam na postel, prostě abys měla větší šanci ji případně chytit.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Elerían » 31 led 2014 20:21

Ja neviem, či toto "odnášanie" je dobrá cesta... Raz som to skúsila, keď boli chalani ešte malí a mala som ich doma pár dní (sú z CHS podotýkam)... Vzala som jedného na pleci iba krížom cez izbu k stolu a po chvíli som zistila, že sa nielen počúral, ale dokonca od stresu začal SLINTAŤ a bol úplne paralyzovaný, ani sa nepohol. Takýto silný stres je pre zviera veľmi škodlivý (ale nehovorím, že každý potkan pri tomto "ochočovaní" musí vykazovať takúto reakciu - len moja skúsenosť, že sa to stať môže). Nakoniec som im dala pokoj a nechala proste otvorené dvierka. A nikdy mi nikam neušli - práveže keď sa zľakli, okamžite upaľovali naspäť do bezpečia klietky...
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod evulinka.b » 01 úno 2014 14:43

Mám doma dva dny potkaní slečnu Mišku, musím říct ze jsem ji koupila v obchodě ve zverimexu a na to co se tu píše, tak je zlatá. Nekouše a nesnaží se panicky utéct. Jen strachy na ruce učurává a bobkuje. Dnes už je to teda lepší s čuráním. Nevím jak je stará ale prý do dvou měsíců, možná i jen něco nad jeden. Jen mi nechce papat z ruky, ani jablicko, ani tvaroh, piškot..., nic. Na těle mi vydrží, i v ruce jen se nesmím moc hýbat. Jak učíte aby za vámi potkánek příběhl? Popřípadě co je ještě učíte a jak?
evulinka.b
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Runt » 01 úno 2014 16:39

My to máme s pouštěním jednodušší, máme klec na postelovém mezipatře, takže mají dost prostoru prozkoumání, ale nemají kam utéct a všude na ně můžu. Ochočuju hlavně tak, že je pustím, lehnu si, čtu si a oni po mě lozí a zkoumají. Když mají přítulnou náladu, hladím je a chytám a zdá se mi, že už je jim u mě docela dobře. Jinak na ně každou chvíli mlaskám a volám - docela rychle se naučili rozpoznat zvuk sáčku s jejich oblíbenými fish stripes, takže když ví, že jsem si z něj předtím něco vzala, přiběhnou :-D Jinak spíš jak se jim zachce, ale myslím, že už ví, co po nich chci.
Ale teď jsme se docela pobavili, když jsem je vzala na pár dní k rodičům a pustila jsem je s tím, že se stejně budou bát a vlezou do hamaku. To jsem se ale sakra přepočítala, asi tak čtyřiadvacet hodin se neskutečně bavili tím, že se schovávali za skříněmi a nikdy se nenechali chytit oba současně :-D Asi byli trochu vystrašení ze změny prostředí, ale zas tak moc zřejmě zas ne, protože se neustále honili a hráli si spolu a pro jídlo si chodili (takticky po jednom, abych je náhodou nestihla zavřít...) Mlaskání a volání okázale ignorovali. Naštěstí se pak uklidnili a přišli ke mně. A taky je naštěstí zatím *klep klep* nelákají dráty, tak jsem se o ně nemusela bát (stejně jsem se bála, na noc jsem vyhodila pojistky :-D).
Runt
Růžovka
Růžovka
Potkani: Edgar a Egon (z Baltazarova doupěte)

Příspěvekod evulinka.b » 01 úno 2014 19:12

A jak je mas dlouho? Moje dnes dostala klícku na patra, ale co do ni došla, tak lehla dole a už asi 4hodiny spí a nic ju nezajímá...:-)))) ale chvilku cumela ven z otevřených dvířek a nechala se hladit a napůl by ven šla a napůl zase ne.. A jak je to s krmením? Krmíte jen třeba rano a večer, nebo ma misticku furt? Přijde me ze se nají z misky a pak ji jídlo odmne vůbec nezajímá..
evulinka.b
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 01 úno 2014 21:55

bojí se a nevezme si nic co nezná..potkani nežerou kde co... i ve smečce mají ochutnavače, což je potkan na nejnižší pozici ve smečce... maminka nic z tohohle nedostávala a proto se to nenaučila baštit...chce to trpělivost.
To že nekouše je proto, že je malá a máš jí krátce. Rozhodně bys jí musíš pořídit kamarádku a tady je napsáno proč: http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/
jinak o vymazlování toho tu bylo napsáno hafo, tak zkus projít straší témata... ;)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod evulinka.b » 02 úno 2014 10:17

O kamarádovi jsem četla a až si malá na mne zvykne, tak ji druhého pořídím. Jen nechci dva maličké vystrašené.. Ať se ten mladší pak "učí" od staršího. Kdy začínáte s cvičením? Chci ji určitě učit kouskům, ale aby to pobírala jako miminko:-) hodně to tu celé pročítám, ale některé info mi pořád schází....:-) a s tím papáním to tak asi bude, z mističky to vypadá, že si vezme...
evulinka.b
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 02 úno 2014 13:56

A já bych naopak doporučila pořídit kamaráda hned a z chovné stanice. Miminko už bude na člověka zvyklé a o to míň bojácné, přítulné. Bude vědět, že zeleninka je dobrota a prcek to od něj právě okouká. A o to lehčejc pujde s ním cvičit.
Jinak já potkany necvičím..učím je jen přiběhnout na zamlaskání, protože to je praktický. A to se dá učit hned od začátku. Zkus si vygooglit potkaní agility, třeba tam bude nějaký návod někde.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod evulinka.b » 02 úno 2014 20:20

Zkusím teda mrknout na nějakou stanici. Dnes jsem z Michalky zoufalá. Celý den spí, kdybych ji nebudila, tak by se ani nepohne. Už si odměně vzala slunecnicove semínko, tak to bylo fajn, ale nic ji jinak nezajímá a to sem ji udělala domek na patra, hlupačku, síť z natrhaných cancůrků z košile atd. a nic ji nebere .....
evulinka.b
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 02 úno 2014 21:41

je smutná, nemá parťáka, navíc v novym prostředí...to chce čas...
bude to znít hnusně, ale dočasně jí seber domečky a nech jí tam jen hamaky nebo pelíšek z hadříků nebo papírků...líp si zvykne
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Elerían » 04 úno 2014 20:16

Kamarátku (a úplne ideálne 2) určite hneď a zaraz, nečakaj. Zoznamovanie samičiek v puberte by mohlo byť celkom akčné, čím skôr, tým lepšie. :)
A o cvičení potkanov je tu celé téma, na poslednej stránke je aj niečo bližšie ku clicker tréningu (výcvik pozitívnou motiváciou): viewtopic.php?f=20&t=5013&hilit=clicker
Inak sa o tom píše aj v časopise Potkan a krátky článok je aj na ifaune:
http://www.ifauna.cz/drobni-savci/clank ... o-potkany/
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod evulinka.b » 06 úno 2014 09:00

Už jsem se dívala po chovných stanicích, ale nic moc jsem nenašla, teď se v Sankari narodili noví potkánci, ale dvě samičky a už jsou zadaný.. Chtěla bych asi dumbo potkánka, tak budu dál hledat. Jinak Michalka se zlepšuje, nebojí se mě vůbec, ale ještě má respekt když vychází sama z klícky. Vždycky jenom kousíček, že má ještě zadní tlapičky v "domečku" a předníma zkoumá co je venku ve světě. Lákám ji na dobrůtky, tak vždycky ji to donutí kousek vyjít a vzít si odemě a rychle si to letí spapat do klece. Jen teda hrozně moc spí, nevím jestli je ještě maličká že je unavená, ale i když se s ní hraji, hladím ji, nebo ji lákám na dobroty po celém dni, tak ji to baví chvilku a pak si prostě lehne do rožku a zavře oči a odmítá na mě reagovat.. prostě prdí na svět a jde spát. tak ji hladím, škádlím, lákám, volám, ale nic. Marná snaha.. :) oči zavřené a nezájem.. tak nevím.. Máte nějaký tip na chovnou stanici v jihomoravském kraji? Klidně na Brno, Břeclav, Olomouc, přijela bych si pro ni..
evulinka.b
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kimik » 06 úno 2014 09:28

Teď jsem koukala do inzerce http://www.kralici.cz/potkani/inzerce.asp?app=0
a chs Rattenburg z Brna nabízí jak píše "spoustu holčiček". Tak zkus mrknout ;) .
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

PředchozíDalší

Zpět na Ochočování