Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Ochočení potkana ze zverimexu..

Jak potkana ochočit?

Re: Ochočení potkana ze zverimexu..

Příspěvekod nevi » 02 čer 2015 09:24

Narazila jsem na souhrnný článek o ochočování. Sice se to týká divokých potkanů, ale hlavně se tam zjistilo, že na potkany má největší vliv vymazlování před odstavem. Po odstavu už je prostě nevymazlíte a čím jsou starší, tím to jde hůř. Je úplně jedno, jak se jim věnujete, ani podnětné prostředí už nemá velký vliv, pokud ten potkan je už odstavený a není zvyklý na lidi. Povedlo se mně zvyknout na lidi 3-5měsíční potkany, ale vrchol mého úspěchu bylo, že jim lidi nevadili.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Pieretka » 28 srp 2015 07:19

Já jsem dneska ráno zjistila že moje nejnovější potkanka ze zverimexu utekla a naháněla jsem ji snad hodinu. Tak alespoň si pořádně uklidím když je tu teď kardinální bordel po té honičce.
Začneme víc systematicky ochočovat. Trošku jsem to doteď odbyla protože první potkanka je ochočená tak jsem si říkala že si to třeba řeknou a ta druhá se nenásilně ochočí tak nějak sama :D
Pravidelně ji budu i s tou druhou brát k sobě (beru jenom tu starší protože ta se nechá a ráda se mazlí) a snad se to podá. Jednou se mi povedlo je ve svetru obě uspat. Přikládám fotku, bylo to kouzelné. Určitě si malá brzy zvykne.
Obrázek
pardon že je to velký jak kráva
Pieretka
Růžovka
Růžovka

Ochočení dvou plachých holčiček

Příspěvekod eliska551 » 29 říj 2015 08:58

Ahoj, před třemi dny jsem si přinesla domů dvě potkanky od chovatelky, ale ne Chs. Snažím se holky si ochočit, ale nevím, jestli to dělám správně. Zatím ode mě nechtějí pamlsky, nejsou ani moc příznivé reakce na ruku. Dávám si je pod tričko, snažím se na ně mluvit, dělám to správně? Ocenila bych jakoukoli radu, děkuji moc. :) ;)
eliska551
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 29 říj 2015 11:03

Pro zvířata jsou změny stresující, jestli první dva nebo tři dny jsou vyplašené, je to normální. Jestli jsou neochočené, je třeba je jednoduše zvykat na lidskou přítomnost, ideálně někde, kde se většinu dne něco děje. Já těm svým dospělým plašounům dávám ruku do klece, aby si ji očichali.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Bobkování mladší potkanice

Příspěvekod Kuky » 18 úno 2016 07:15

Zdravím Vás, vlastníme skoro čerstvě dvě potkanice. Ta první má cca 4 měsíce, ta druhá cca 2 měsíce. Ta první byla sama v kleci 2 měsíce, byla hodná, mazlivá, nesmrděla, nekousala, žádný stres neměla. Jen, všude jsme četli, že mít pouze jednu je špatné. Proto jsme se rozhodli jí sehnat kamarádku. Zašli jsme tedy do toho samého zverimexu s myšlenkou, že bude mít podobné chování. Seznámili jsme je na neutrálním místě, a nechali je osamotě, než se skamarádí. Klec jsme komplet vyčistili a na noc jsme je přendali do klece. Naše nejhorší noc. Díky bohu ráno už spali spolu v hamace. Teď ale k problému. Ta mladší má zřejmě velké potíže. Bojí každého rychlého pohybu našich rukou. Utíká vždy do rohu klece a snaží se vyhnout chycení. Když jí jen přece vytáhnem a mazlíme, začne okamžitě bobkovat a počůrávat se. Přijde nám, že to už ze stresu nemůže být. Bobkuje třeba i po 20minutách, co pobíhá po pokoji. Její bobky jsou měkké a hrozně smradlavé. :grc: Nedávno jsme je koupali aby nesmrděli. Bohužel tato nová vůně vydržela 2 dny, teď obě páchnou opět po čůrankách. Neměl by prosím někdo nějaký TIP na odnaučení vykonávat svou potřebu mimo klec a na naší starší holce? :oops: Díky. :)
Kuky
Růžovka
Růžovka

Re: Bobkování mladší potkanice

Příspěvekod Kimik » 18 úno 2016 08:15

V žádném případě nekoupat. Tím jste ji zase znovu vystresovali a porušili tu křehkou důvěru, která teprve začala vznikat. Potkani ze zverimexu bývají plaší, někteří takoví zůstanou třeba i celý život. Takže jí dejte čas, netahejte ji z klece násilím, nechte ji, ať třeba přijde sama a postupně si zvyká.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Goira_11 » 18 úno 2016 17:59

Ahoj,
prosím o pomoc a názory, pár příspěvků jsem tu přečetla, ale rovnou píšu SOS. Měla jsem minulýho potkana ze zverimexu, byla to holka a byla úžasná, klidná, láskyplná a už z obchodu byla v pohodě, šplhala po mě a když jsem mlaskla, tak se lekla a přiběhla ke mě - schovat se. Takže to celkem šlo, nechávala jsem ji doma proběhnout, nezdrhala. Po ní jsem chtěla kluka a pokročit ještě dál, víc ho rozmazlit, nebo zkusit agility. Nakonec jsem ale neodolala a koupila potkana ze zverimexu a ještě z jinýho, místo od chovatele, byl to kluk a krásnej. Prodavačka řekla, že ho nějaká holčina přišla vrátit, že ho prý nemůžou doma mít. Neví důvod, prý se stává, že někdo má alergii nebo že ho doma nemají povoleného a pak ho musejí vrátit. Proto jsem si ho hladila a myslela, že bude v pohodě, protože se nechal. Bohužel měl z té rodiny očividně trauma, asi ho odněkud naháněli nebo kdo ví co. Doma jsem zjistila, že se nechce nechat brát do ruky a je plachej. Myslela jsem, že se to poddá, ale jsem už z toho zoufalá, teď jsem ve fázy, že se ho bojím a současně mě mrzí, že se s ním nemůžu pomazlit. Naučila jsem ho že přiběhne ke kleci nebo k ruce a vezme si pamlsek, ale jinak mu jde jen o to zdrhnout a někam zalést. Teď mi jde po prstu když do klece strčím ruku, protože si asi myslí, že je to to žrádlo. Jsem blbá no. Nevím co teď s ním, je to pro mě spíš horor než miláček. Mám jen jednoho, tak jsem zvažovala co dělat, myslím že pomazání si prstu jídlem by byla sebevražda pro můj prst. :shock: zvedly my tu ale články a vaše zkušenosti náladu, že možná není ztracenej, ale stejně mám obavy, jestli to zvládnu já. Klidně bych ho někomu zkušenýmu přenechala protože je jinak nádhernej a je tak 3-4 měsíce starej. Samozřejmě bych byla nejradši, kdyby se změnil on. Nějaký konkrétní rady??? první dny jsem ho měla v mikině, byl živej, ale v pohodě, jen když jsem ho vzala do ruky pískal, ale hladila jsem ho, mluvila na něj, pak se ale rozkoukal a bral mety pryč a v kleci se nenechával vzít. Zkoušela jsem ho před pár dny nechat volně kolem klece, první co udělal našel škvíru a zalezl za klec... Dokázala jsem převychovat vyplašenýho psa z množírny, který se mě bál v miláčka, ale nevím jestli na tohle mám i ten čas. :(
Goira_11
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod rionka » 02 čer 2016 05:11

Goira_11 píše:Ahoj,
prosím o pomoc a názory, pár příspěvků jsem tu přečetla, ale rovnou píšu SOS.

Jak to nakonec dopadlo? Dostal se k někomu, kdo na něj bude mít více čas? Někdy to trvá týdny i měsíce, ale zázraky se dějí.
rionka
Růžovka
Růžovka
Potkani: Jadwiga (†2013), Chelsie (†2014), Bleskomyš, Zrzečka, Skořička, Qwerty, Meriela, Quintina a nejmenší Amazonka von Zverimex :-)

Plachá miminka

Příspěvekod Mags » 25 zář 2016 13:18

Tak krmení jsem vyřešila, už dlabají krásně oba dva, jenže mám další problém :lol:

Prťata se strašně bojí! Andyho jsem se snažila mít na sobě a hladit ho, nosit ho v kapse a tak, ale pořád akorát jen utíkal a chtěl zpátky domů. A taky na mě začal cvakat zoubkama :frown:
Drbat se třeba nechá, když něco papá nebo se právě probudil, tak mu je to jedno, že mu někdo drbe zádíčka, ale normálně se nenechá a snaží se uniknout, radši čuchá, ochutná mojí ruku a jakmile zjistí, že není k jídlu, utíká někam daleko daleko pryč. Jina normálně z ruky jí, to jo, jen si to poslední tři dny hned bere a utíká s tím pryč, dřív se nebál mi vlézt na prst a spokojeně to chroupat rovnou.
Ronnie se naopak stále děsně bojí a utíká když se ho snažím zvednout a drasticky ho honit po kleci je pro mě samotnou děsivý a jaký to pak musí být pro toho malinkýho mimčáka... :cry: u něj mám ale podezření na mazlíka po ochočení. On je takovej mimínek ještě, takovej milej a zlatej, škoda jen, že se tak bojí. Z klícky jsem ho vytáhla teda zatím jen jednou a zarýval do mě drápky a taky utíkal. Držela bych ho dýl, ale je to taková sviňka malá klouzavá a já se bála, že by mi zase utekl pod postel, tak jsem ho nechala zase zalézt domů.
Jinak, domeček nemají, spinkají na horní poličce v zadním rohu, ale kdykoliv mě vidí se mihnout v pokoji, zdrhají se schovat dolů do ruličky s toaletním papírem, který za jednu noc už pěkně zdevastovali. :smi:
Jo a ještě jedna věc. Lidičky, když máte dva malinkaté miminčátka pořízené najednou, jak je učíte na jméno? Zároveň nebo zvlášť? Neotočí si ta jména třeba? :lol:

A aby se nikdo neptal, Andy s Ronniem jsou od chovatele, což se všude dočítám, že by mělo být snazší, ale asi jsem si vybrala zrovna nějaké plaché bobečky.. :roll:
Mags
Růžovka
Růžovka
Potkani: Andy a Ronnie

Re: Plachá miminka

Příspěvekod Veselka » 25 zář 2016 16:37

Ahoj.
Nevím, jak ostatní, ale já ochočování nijak nehrotím. Snažím se respektovat osobnost každého potkánka, stejně jako jejich nálady.
Každý potkánek je trochu jiný, ale v zásadě všichni jsou průzkumníci.

Když to vezmu postupně, tak můj první potkánek Anatásek byl vymazlený už, když jsem ho dostala. Vyžadoval kontakt a moc rád se mazlil už od počátku. Nicméně i on chtěl mít někdy svůj klid. Bydlel v kleci, ale měl volný přístup i ven, kdy se mu chtělo. Když jsem byla třeba u počítače, tak si jen tak přišel ke mě na klín, přeběhnul, lehnul si, nechal se podrbat, usnul a tak. Anatásek byl v zásadě někde u mě nebo poblíž.

Torinka naproti tomu měla za sebou příšernou zkušenost s prvním majitelem a tak si v sobě nesla obrovský strach. Když jsem si jí poprvé vzala na ruku a hladila jí, tak mi během chvilky zalezla za tričko a prakticky okamžitě usnula, byla absolutně vyčerpaná. Když jsem si jí pak odnesla a dala do klece, tak prakticky okamžitě zalezla do domečku a týden ho vlastně neopustila. Když jsem se odvážila tam strčit ruku, okamžitě mě kousla. To ne ze zlé vůle, ale ze strachu, že o to, co má přijde. Časem zjistila, že o nic nepřijde a má klid, stejně tak jako, že má dost jídla (když jsem jí donesla, tak několik dnů jedla jen hobliny!!, nic jiného neznala). Postupně poznávala klec a získávala důvěru, časem se nechala i na chvilku pomazlit mimo klec, ale nejspokojenější byla na otevřených dvířkách klece, kde se nechala hladit kdykoliv a jakkoliv dlouho.

Čiperka naproti tomu byla dost v pohodě, ale hlavně jí zajímal průzkum, mnohem víc než mazlení. Ze začátku moc příležitostí k mazlení nebylo, ale samozřejmě si přiběhla pro mlsku. Postupně reagovala na zavolání víc a víc, jako všichni. Nejšťastnější byla, když se mohla courat po pokoji a honit se s kočkami:).

Moji současní kluci... Tasík, Neposeda, Honzík, Lojzík, Arwin a Darwin, jsou každý trošku jiný. Nechají se pomazlit, ale hlavně chtějí prozkoumávat, tak jim v tom nijak zvlášť nebráním. Časem se postupně každý potkánek v různých intenzitách zklidňuje a čím víc zná své okolí, tím víc je klidnější a nechá se víc mazlit. Přesto někdo je skutečný mazlík, jinému stačí mírnější kontakt s člověkem.

Pokud jde o poznávání na jméno, tak na všechny mluvím a oslovuji je jménem, stejně tak jako, když jim podávám mlsky a oni jsou všichni velmi chytří a postupně si na své jméno velmi dobře zvyknou.

Pokud jde o domeček, tak za sebe musím říct, že bez ohledu na osobnost každého mého potkánka a i když všichni mají a měli rádi hamaky, tak domeček u každého z nich měl a má svoji důležitou roli. Např. zejména u Arwina s Darwinem. Domeček je pro Darwina zásadní, protože tam má od Arwina klid. Vzal si ho jako svoje útočiště a Arwin to respektuje i když jinak Darwina rád terorizuje. Občas tam spinkají spolu, ale jen, když to Arwinovi Darwin dovolí. Stejně tak jako občas spinkají spolu v jednom hamaku, když to zase Arwin dovolí Darwinovi.
Zkrátka osobně bych o pořízení domečku uvažovala:).
Potkaní kluci Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku , Arwinku, Honzíčku a Neposedo
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Re: Plachá miminka

Příspěvekod Mags » 25 zář 2016 17:50

Moc děkuju za odpověď. Asi uvidím časem, no :)

On problém s domečkem byl takový, že v něm byli prakticky pořád a tahali si dovnitř absolutně všechno, ode mě nic nechtěli, tak jsem jim ho vytáhla a nahradila hamakou. Tam si sice taky tahají všechno (a teda pěkně puší už po jednom dnu :grc: ), ale vypadají tak klidněji, když spinkají venku a mají rozhled. Nevím, no. Domeček ale teda stále mám po ruce, tak asi uvidím. :)
Mags
Růžovka
Růžovka
Potkani: Andy a Ronnie

Příspěvekod vronie » 28 lis 2016 09:03

Ahojte,
jsem čerstvá majitelka tří potkánek starých 5 týdnů. Holky mám 3.den a poprosila bych vás o pár rad. O potkanovi jsem přemýšlela už delší dobu a jaká náhodička se stala, sousedce se nechtěně narodilo 11 mláďat, koupila si samičku ze zverimexu a hups po týdnu měla nadílku :roflmao: Než jsem se pro záchranu holčiček rozhodla (zbytek skončí ve zverimexu), tak jsem samozřejmě intenzivně studovala vše kolem potkanů a rozhodla jsem se pro dva kousky. Jenomže při jejich výběru jsem měla těžké trilema,takže u mě skončily tři :lol:
Jenom doufám, že jsem si nevzala moc velké sousto a že je zvládnu všechny tři ochočit.
Po přečtení fóra jsem jim po prvním dnu vzala domeček, protože se skoro neodvážily vystrčit čumák. Teď mají v kleci 2 hamaky a vypadají spokojeně. Postupně jsem si je začala brát pod mikinu, ruky se bojí, takže jsem je prostě jemně čapla a šoupla k sobě. Ale ani po dvou dnech nevidím změnu, když strčím do klece ruku, tak se holky krčí v koutě a nebo zdrají. Ale je pravda, že 2 z nich už se vezmou ňamku z ruky :)
Můj první dotaz je jak je mám ochočovat, narvat si pod mikinu všechny tři najednou, nebo postupně je vystřídat? Jsem na mateřské, takže času na ně mám dost, spíš řeším kdy je nechat v klidu a kdy je vzít k sobě. Nemám to srdce do nich hrábnout když spí v chumlu v pelíšku, což je skoro pořád. Někde tady jsem četla, že by se neměly zase moc otravovat,že tak ztratí důvěru, ale na druhou stranu se zase doporučuje mít je u sebe co nejčastěji, tak nevím. Možná to moc řeším, ale chtěla bych postupovat správně, tak prosím poraďte.
Časem bude dotazů určitě přibývat, ale pro začátek by tohle mohlo stačit :angel:
vronie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 28 lis 2016 11:07

Nejspíš dostaneš i jiné odpovědi, nicméně osobně na ochočování koukám trochu po svém.
Podle mě každý živý tvor má své nálady a potřeby, někdy se ochočí snáz, jindy hůře a podle mě je důležitější než ochočování, aby bylo zvířátko spokojené a cítilo se v bezpečí.
Co jsem měla možnost pozorovat u svých zvířátek, teď konkrétně potkanů, tak všichni jsou nějakým způsobem vázáni na "to své". Pro některé je domeček alfou a omegou, pro jiné je to třeba hamak atp.. Někdo na svém domku lpí víc, jiný méně, ale pocit bezpečí je důležitý pro všechny.
Čili já osobně bych to nehrotila. Nechala bych je zvyknout si ve svém, aby měli jistotu, nenutila bych je ke kontaktu. Navíc, podle mě je to jen pár dnů.

Pro každého potkana je přirozená zvědavost a pak záleží jen na vlastní povaze/zkušenostech zda bude zvědavost silnější než třeba strach. Proto bych je nechala jednat podle jejich vlastních potřeb.
Osobně pro všechny praktikuji od počátku podávání mlsek přes klec, to se dá dělat u všech, bez ohledu na povahu atd.. Jinak otevřu dvířka, dám si k nim ruku a nechám je, aby si přišli, očuchali mě, když chtějí pak je hladím, až se jim chce, tak mi začnou lézt po ruce atd.. Zkrátka na nic nespěchám, nechávám to na nich a funguje to.

Každý z mých potkánků byl nebo je jiný a každý má jinou potřebu kontaktu. Navíc, pokud jsou dva a více spolu, tak ten lidský kontakt zase tolik nepotřebují. Tím nemyslím, že bychom ho neměli podporovat, ale chápej to tak, že jsou smečka a přirozené je být společně, to vše ostatní je navíc.
Samozřejmě je to jen můj názor, ale myslím si, že ten spokojený život je o tom, když se cítí dobře, tak jak se jim to líbí. Mimo to, když se cítí dobře, jsou i také víc kontaktní, protože získají důvěru.
Samozřejmě někdy je nutné nějak víc zasáhnout, ale to už je, podle mě to poslední, co bychom měli dělat.

Jinak, co se týká "násilného" buzení, není to dobré dělat, u nikoho, může dojít k šoku se kterým se nemusí zvládnout vyrovnat.
Potkaní kluci Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku , Arwinku, Honzíčku a Neposedo
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Předchozí

Zpět na Ochočování