Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Problém s ochočením roční potkanice

Jak potkana ochočit?

Problém s ochočením roční potkanice

Příspěvekod Eguax » 14 črc 2014 20:04

Asi 2 týdny mám potkanici Izy. Je jí už cca rok, dřív bydlela u jiných majitelů, ale sama, což vím, že není vůbec správně. Mám teď dilema, jestli jí koupit kamaráda, ale ten by byl samozřejmě mladší a až by Izy umřela tak by zase zůstal sám, ale už by byl zase starší :(. Mám ji teprve 2 týdny takže vím že to nemůže být žádná sláva, ale je vidět, že původní majitelé se o ni moc nestarali. Vůbec neslyší na jméno ani na nic, prostě mě ignoruje když na ni mluvím, je ale zvídavá, pořád všechno očuchává a chce všude lozit. Do klece jí nelozím, takže tam má svoji jistotu, nosí si tam jídlo a když ji pustím ven, tak chvíli šmejdí a pak se hned jde ujistit dovnitř, že je všechno v pořádku - tak to aspoň chápu, nebo jde ke mě, celkem si na mě zvykla, protože mám prázdniny, tak jsem s ní cca 2 - 3 hodiny denně, nechávám ji lozit po pohovce když se dívám na TV, nebo jsem na PC atp. Už mi docela důvěřuje, bere si jídlo z ruky, někdy mi i vleze na ruku a vyleze mi až na rameno, tam ji někdy nosím a nebojí se. Jak jsem ale psal výše, není vůbec ale vůbec vychovaná a nevím, jestli to teď dokážu, když je už rok stará. Je to můj první potkan a mám ještě psa. Jo to jsem se chtěl taky zeptat, jak se potkani snášejí se psy. Máme Yorkšírského teriéra, ten to nese špatně (cca 11 roků) ona je docela zvědavá, ale pes je strašně nesvůj, bojí se jí a jednou k ní přiskočil, stačil jsem je odtrhnout než byl u ní, takže nevím jestli ji chtěl jenom očuchat nebo by ji zakousl. On je jinak hodný a nikdy nikoho nekousl, bojí se i koček a ptáků, ale yorkšíři byli vyšlechtění na lov hrabošů, takže si říkám, že to má asi v genech :/. Nechci je pouštět úplně k sobě, protože by to nemuselo dopadnut dobře :/. Takže tak se má situace, snažil jsem se popsat všechno, doufám že jsem nezapoměl na něco důležitého. Budu rád za jakouoliv radu i s tím jestli jí mám koupit kámoše. Díky :)
Eguax
Růžovka
Růžovka

Re: Problém s ochočením roční potkanice

Příspěvekod Dr.Jenny » 15 črc 2014 00:32

1) dotaz na společnost: jestli k ní chceš zkusit přidat kamarády, tak doporučuji dvě potkaní mimina stejného pohlaví...ale rozhodně aby měla tak 100g...to je cca 5 týdnů-2 měsíce stáří. Možná je bude nahánět po kleci a obracet a mimina budou pískat, ale dokud neteče krev, tak je to ok. Až potkanka odejde, pořád budou ty dvě. Doporučila bych registrovanou chovku. Tam máš jistotu stáří, pohlaví i toho, že holky nebudou březí. Když budeš chtít, můžeme ti nějaké doporučit.
Jinak jí zvykej dál takhle nenásilně. Klidně bych jí sahala do klece, třeba jí tam podávej z ruky nějakou dobrotu. Ať si zvykne, že ruka v kleci je supr věc.

2) Jorkové jsou teriéři a ti jsou šlechtění na lov hlodavců, jak si psal. Asi bych je pro zdraví obou k sobě moc nepouštěla... já naše psy nechám sem tam koukat přes klec, ale taky pod dohledem a ne na dlouho.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Eguax » 15 črc 2014 07:41

Děkuju za odpověď, s těma 2 mláďatama to bude asi trochu problém. To bych musel mít už dost velkou klec ne? A já mám tak průměrnou pro jednoho potkana a na tohle by už asi měla být dost velká, tu už bych neměl kam dát. Pro 2 ještě jo, ale 3 to si nejsem jistý :( Podívám se jaké jsou rozměry na klec pro 3...
Eguax
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 15 črc 2014 09:29

zas tak moc velký rozdíl v tom není...myslím že třeba do klece rozměru Ramy by se tři vešli celkem pohodlně... jen zrovna tenhle typ klece má blbě řešená patra, ale dají se vyndat :twisted:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Eguax » 15 črc 2014 15:20

OK, a ještě jak je to s tím ochočováním? Myslíte že se to naučí? snažím se na ni pořád mluvit, ale ignoruje mě :( ani na to jméno nesylší
Eguax
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 15 črc 2014 16:57

a tak jako já bych řekla, že ochočená je - neutíká, přijde k tobě, vleze ti na rameno, vezme si jídlo z ruky - to je ochočenost. něco jiného je výcvik, ten by se ti mohl podařit, když se budeš snažit a dostatečně ji motivuješ. dost lidí si k tomu chválí třeba klikr.
JInak jsem taky pro dvě miminka, případně třeba adoptovat dvě trošku starší potkaničky, třeba půlroční, které bydlely spolu. Co že to máš za klec?
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Dr.Jenny » 16 črc 2014 18:57

moje taky na jméno neslyší...ani jede z 15ti z nich :smi:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Zpět na Ochočování