Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Panický strach z ruky

Jak potkana ochočit?

Panický strach z ruky

Příspěvekod N&M » 09 úno 2014 16:21

Ahoj, omlouvám se za založení nového téma, asi bych zde někde dané věci našel, ale bohužel jsem na tom velice špatně s časem, ten volnější raději věnuji potkanicím než sezením u počítače.
Mám pár "problémů" a dotazů. Dříve jsem měl jen kluky, tyhle holky se chovají ale naprosto jinak. Dž (první - prý asi tři měsíce stará) jsme kupovali v Brněnské pobočce Pet Center, Oui (druhá - prý asi dva měsíce stará) v Třebíči. Oui jsme kupovali asi o tři dny později.
Holky jsme nechali "očuchat" mimo klec, mezitím jsem klec vyčistil a vyměnil podestélku. Vše vypadalo v pohodě, tak jsme je dali do společné klece (přítelkyně je tak pečlivě sledovala, až u nich usnula). Holky si ze začátku asi hráli, ta starší tahala mladší stále z tunelů ven a probíhala nimi tak, že v tom místě kde se potkali jí převálcovala a procpala se na druhou stranu. Večer ta mladší zůstávala stále v tunelech, zaběhla si vždy jen pro žrádlo a potom zpět. Starší jí stále tahala ven - vyndal jsem ven tunely. Holky spolu začali teda blbnout, spávat, .. venku, všechno v pohodě, ale jakmile otevřu klec ta starší jde hned ke dvířkám zkoumat co se děje a jde na ruku/příp. pro mňamku. Mladší se schoulí v rohu a zrychleně začne dýchat, když se jí dotknu dýchá ještě více a začne běhat po kleci aby od ní ruka byla co nejdál. Nevezme si z ruky jídlo, mňamku - nic. Dnes jsem jim čistil klec, starší si přešla do "krabice" v pohodě, ale s malou jsme bojovali nepěknou chvíli, než jsem jí vubec chytil. Hryzla mě do prstu a vyklouzla mi. Schovala se za skřín čímž jsem poté strávil půl hodiny rozebíráním skříně, abych jí mohl dát do krabice ke starší. Ted jsou obě v krabici, klec je vyčištěná a budu je zrovna vracet, ale přemýšlím jak na tu malou. Nenásilná metoda mi příjde, že téměř nezabírá. Tak jestli jí dělat drama a stále jí chytat do ruky aby si zvykala a nebo čím si jí získat? Mňamky a nic podobného nejí, vypadá to, že má ráda špičku od rohlíku, s tou běhá po kleci furt, ale jakmile se přiblížím.. dělá "mrtvou".
Nechci jí děsit nebo jí působit trauma tak raději k sobě beru tu starší - tu mladší o něco méně. Asi bych to měl udělat naopak, že?
Další dotaz bych měl ohledně jogurtu, je jedno jaký a nebo si mám dát na něco pozor aby v něm nebylo?
No a jako poslední věc hamak. Zavěsit ho na samostatné místo klece a nebo pod "podlážku" která má v sobě otvor pro tunel, takže by z toho mohli rychlejí do ní apod.?

Omlouvám se, že skrz tuto věc zakládám nové téma, ale opravdu jsem na tom s tím časem bokem hrozně špatně. Díky moc za případné rady.
N&M
Dž & Oui - samičky ze zverimexu
N&M
Růžovka
Růžovka

Re: Panický strach z ruky

Příspěvekod Dr.Jenny » 09 úno 2014 23:59

Proto jsou lepší potkánci z chovné stanice. Ti jsou sice ostýchaví, ale většinou ne takhle vyděšení. To jen rada třeba pro příště ;)
Můžeš si vybrat dvě metody. Obě mají ale společnou trpělivost, to je základ. 1) já si mimina k sobě beru (pod mikinu) a dělám s nima kde co. Učím se, pracuju na pc, vařím (ale na to bacha :-D) a nebo si je vezmu s sebou do postele. Mimča většinou neslezou. Pod peřinou se mnou se cítí bezpečně a já si s nima hraju, drbu je.
2)to je metoda malinko míň nátlaková. Malou prostě necháš samotnou si na tebe zvyknout. Dál jí budeš dávat ruku s ňamkou...necháš jí otevřenou klec aby mohla třeba jen na stůl, kde ti nezaleze a budete u ní sedět a čekat až přijde sama.

Jogurtu bych dala přednost bílýmu, bez marmelády. A rozhodně bych nedávala activii ani nic od danone.. to často nemá nic společnýho s jogurtem. Doporučila bych Hollandii.
A hamak jim pověs uplně kam chceš...můžeš jim to občas i střídat a nebo jim dát hamaky na obě místa a uvidíš, kde se jim bude víc líbit... ;)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Piškot » 16 bře 2014 18:01

1.) Ber si ji, davej si ji do rukávu apod. Hlad ji, mluv na ní...:) snaž se působit bezpečným dojmem. ;)
2.) Dávej raději bílý jogurt. Já do něho přimíchám většinou ovesne vločky. :)
3.) Hamak můžeš zavěsit kam chceš a jak chceš...:)
Ps: nevím, jestli tykat ci vykat... :oops:
Piškot
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod chesterfield » 17 bře 2014 09:05

tady všichni tykáme, takže neřeš
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod marfysu » 23 črc 2015 08:58

Strach z ruky může být způsoben tím jestliže ji přibližuješ k potkanovi seshora (protože ruka může připomínat drápy letícího dravce a to jsou v přírodě přirození nepřátelé. Doporučuji bezvládně položit do klece ruku a nedělat s ní prudké pohyby. Potkánci si ruku očichají a olížou a za pár dní budou mít k tobě více důvěry. Krmení z ruky nás bohužel staví níže v jejich hierarchii.

PS.: Tato zpráva je sice pro tebe již houby platná (téma je staré) ale pro prohlížejícího návštěvníka by to mohlo být velmi užitečné.
:loveit: Nechápu, jak někdo může chovat jiné zvíře, nežli potkana...
...potkan je nejlepší přítel člověka.
:bash:
marfysu
Růžovka
Růžovka
Potkani: Penny, Bazinga, Hysterka, Blessie
† Bernadett

Zpět na Ochočování