Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Ochočování asi ročního potkánka

Jak potkana ochočit?

Ochočování asi ročního potkánka

Příspěvekod Luinka » 05 úno 2014 20:46

Ahoj:) chtěla jsem se jen zeptat, vždycky jsem hrozně moc chtěla potkánka a teď se mi to konečně splnilo a jednoho mám (tedy už je to asi rok) . Ale asi jsem trošku zezačátku zkazila ochočování a nechala našeho potkánka žít volně po bytě. Teďka ale už má svoji klec a řekla bych i že je tam hrozně šťastnej, ale špatně se mi ochočuje. Prostě jakmile si ho vyndám, po chvilce přemýšlí kudy by odemně nejrychleji utekl. Snažím se si ho i přes to vyndavat co nejčastěji, aby zjistil, že se mě nemusí bát (stává se totiž, že když ho z klece vyndavám pláče). Jinak je zlatej, až na to, že mě občas výhružně, když se ho snažím dotýkat v kleci, aby si zvykl, kousne. Teda spíš to ani není kousnutí, v podstatě vezme do pusinky můj prst třeba a ani nestiskne Noo jsem z toho zoufalá, potřebovala bych, aby se ochočil co nejrychleji. Vypadá sice v té kleci hrozně šťastně, ale přeci jen potkánci jsou společenská zvířátka... Takže bych byla moc vděčná za jakoukoliv radu a předem tím rovnou i děkuji:)
Luinka
Růžovka
Růžovka

Re: Ochočování asi ročního potkánka

Příspěvekod Dr.Jenny » 05 úno 2014 22:29

jak sama říkáš, je to společenský zvíře a potřebuje potkaního kamaráda. Ochočování bude v tomhle věku složitější, ale jde to. Musíš být trpělivá... ber ho k sobě na křeslo, když pracuješ u počítače... kdykoliv to jen jde.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Luinka » 05 úno 2014 22:46

Snažím se co nejvíce to jde. On uplně neochočenej není bych řekla. Jen občas ještě pískne, když si ho hladím třeba už dlouho a nebo jak říkám se snaží utíkat. Samozřejmě už se snažím o ochočení déle a právě nevím, jestli někde nedělám chybičku. Většinou ho totiž vrátím do klece po tom, co se snaží déle utéct. Tak mě právě kamarádka přivedla na tu myšlenku, že bych ho právě asi neměla uklízet, když se chce jemu, že by na to mohl začít spoléhat. Tak nevím třeba i co s tímhle. Uklízet, nebo neuklízet?
Jinak většinou si ho třeba vezmu na sebe a na gauči moc nesedím, ale jdu se s ním třeba podívat do kuchyně. Dokonce se mi i vyjímečně stalo (můj snad nejúžasnější zážitek :D), že jsem ho dala na postel, prošel se a vrátil se zpátky na rameno. Na gauči se totiž opravdu už podařilo několikrát že seskočil na gauč a sice tak nějak pomalu, takže jsme ho pokaždé hnedka chytli, ale byl už na odchodu. A zase bych ho nerada stresovala potom následným naháněním po podlaze a tak. I když zrovna před chvilkou jsem ho měla venku a seskočil mi na podlahu (samozřejmě nestála jsem, takže to nebylo z vejšky), ale ukázala jsem mu konzervu, kterou jsem ho krmila, když jsem ho měla na rameni a nechal se v pořádku odchytit.
Jinak nad kamarádem jsme přemýšleli, ale když si vzpomenu jak byl malinkej, když jsme ho přinesli, tak se bojím, jestli by to nedopadlo špatně. Zrovna jsem tu četla, že někomu potkánek zakousl nového kamaráda. Což bych opravdu nechtěla riskovat. Tak jsem právě nevěděla, jestli už na to není moc starý. Ale zase když to vezmu tak, že když žil navolno, chodil i přes to, že měl svoje papání krást králíkům (protože určitě maj lepší jídlo :D), tak si zase myslím, že uplnej agresor by z něj být nemusel. Když jsem si totiž o potkánkách něco zjišťovala, tak jsem četla, že 8 hodinový kontakt s člověkem potkánkovi kamaráda vynahradí a v podstatě „zařídí“ jeho spokojenost. No nic omlouvám se, že píšu takové slohy, ale chtěla bych co nejvíc popsat jeho chování :) Jinak moc děkuji za radu.
Luinka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dyfflin » 05 úno 2014 23:47

Mne teda nepríde žeby bol neochočený..ono každý je iný a niektorí moc nemusia to muchlanie a hladenie a podobné veci..sama mám takých a mám aj takých čo sú totálne mazlivky..záleží od osobnosti :smi: Ja mojich nesilim ak vidím, že nato proste nie sú a nie je im to zrovna po chuti.. ročný je ešte mladý celkom..samozrejme na zoznamovanie by sa muselo postupne..
Nugátka Daenerys Kosťa Freya Prašivka Centaurea Wolffia
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SydBeetlejuiceGraveEuphoriaBansheeSiouxsieEllisterPoisonMoonDorian GrayFuzzinkaCorallinaŠpliechotkaEvangelineBeautyDamonMaabLabariFidoBaruškaHalloweenDarylAndromedaVan DráculJazzOrionis
Dyfflin
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nugátka
Daenerys
Kosťa
Freya
Prašivka
Centaurea Rat´s Dream
Wolffia Rat´s Dream
----------------
Navždy v mojom srdci: Syd, Beetlejuice, Grave, Euphoria, Ellister, Siouxsie, Banshee, Poison, Moon, Dorian Gray, Fuzzinka, Corallina, Špliechotka, Evangeline, Beauty, Damon, Maab, Labari, Fido, Baruška, Halloween, Daryl, Andromeda, Van Drácul, Jazz, Orionis.. chýbate mi :(

Příspěvekod Dr.Jenny » 07 úno 2014 00:09

Potkánkovi člověk nemůže jinýho potkana vynahradit nikdy, bohužel. Tady je hezký povídání: http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/
Nebudu ti lhát,zakousnutí se stát může, ale stává se to hodně zřídka. V tomhle případě jsme se myslím shodi, že ta samička musela cítit, že s tím miminem něco nehraje a bylo moc malé. Správná chovatelská stanice ti předá mimino se správnou váhou a to už nejsou takový drobotiny a něco vydrží. ;)

Jinak já si taky myslím, že na tom není tak zle s ochočením. Mám tu i horší nekontaktní zvířátka.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Zpět na Ochočování