Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Jak naučit starší potkany nebát se ruky?

Jak potkana ochočit?

Jak naučit starší potkany nebát se ruky?

Příspěvekod Bebewo » 12 črc 2018 17:39

Ahoj,
už to bude rok, co jsem si pořídila dvě potkaní holky od paní, která si je údajně nemohla nechat kvůli zdrav. důvodům (jak jsem později zjistila, tak to byl pěknej kec a holky snad v životě neviděli lidskou ruku). Ted jim bude cca rok a 3měsíce. Hodně dlouho si zvykaly na to, že jsem s nimi vůbec v místnosti, asi 3 měsíce trvalo než přestaly být vyděšené z každého zvuku.
Koupila jsem jim obrovskou klec, domečky, hamaky a podob, aby si měly kam zalezt a líbilo se jim tam.
Jenže holky si pořád ne a ne zvyknout na moji ruku. Jedna z nich mi už občas dovolí jí parkrát pohladit (ta je i zvědavější a min dominantní), ale druhá furt ne a ne, jídlo si z ruky vezme, ale zase kdykoliv vidí mojí ruku, tak do ní chce prakticky pokaždé kousnout, protože myslí ,že je to jídlo. Je pořád hodně lekavá a přijde mi pořád ve stresu - bohužel kdykoliv se jen trochu bojí , tak utočí. Neexistuje ,že bych se jí vubec pokusila vzít do ruky, to by mě asi sežrala :D Zkoušela jsem je i naučit na muj pach tím ,že jsem jim do klece dávala oblečení s mojí vůni - nepomohlo. Také jsem ji nechávala vlezt mi do županu a to tam i kolikrát spinkala přitisknuta na mě, ale když jsem se hybla ,tak se lekla a bud ztuhla a pak mě zkusila kousnout a nebo utekla. Už vázně nevím, co mám dělat, aby jsme se skamarádily.
Předem děkuju za odpověd a omlouvám se za tak dlouhou zprávu. :)
Bebewo
Růžovka
Růžovka

Re: Jak naučit starší potkany nebát se ruky?

Příspěvekod Martya » 13 srp 2018 00:31

Ahoj. Hodně lidí si plete strach s vrozenými reflexy potkanů. Strach a stres se u nich obvykle projevují tak, že zůstávají na jednom místě, které považují za bezpečné (boudičky, rohy klece, v temnotě) a při přiblížení ruky se do kouta vyloženě připlácnou a zběsile dýchají. Od cca patnácti potkanů, co jsem odchovala, vím, že jsou kousaví a nekousaví. Záleží co podědí po předchzích generacích. Tohle se dá jen těžce a zdlouhavě odnaučit. Potkani považují kousání i za hru (ovšem ne kousání do krve) a rádi si i kousnou do něčeho, co pro ně zajímavě voní nebo u čeho cítí, že by mohlo jít o jídlo. Rozhodně by jsme se na ně za to neměli zlobit, protože potkan umí vycítit lidské emoce a při dalších pokusech by mohl útočit v sebeobraně. Asi nejlepší je takovým potkanům do klícky nainstalovat nějakou větev z třešně, aby měli kde si vybíjet svoje kousavé potřeby a krmit je z ruky něčím, co mají rádi (a neškodí to zdraví), aby se mohli na ruku těšit. Mě kousl starší potkan do krve v životě dvakrát a to když jsem ho vyrušila z odpočinku a když jsem mu doplňovala zrní. Věřím, že to nebyl jeho záměr, spíš reflex.
Stejně jako mezi lidmi i mezi potkanama jsou tací, co dotyky snáší hůř a tím se dostávám zrovna k mladým samičkám. Ze zkušeností vím, že samičky jsou mnohem aktivnější, nemluvě o dospívání mimo rodinu, takže se lekají, poskakují, zběsile pobíhají zcela normálně, prostě zkoumou nový nevyzpytatelný svět. I tady jsou výjimky, které okolní ruch snášejí flegmatičtěji. Potkani jsou různorodí stejně jako lidi, takže poznávání a přizpůsobování společnému soužití je obvykle stejně zdlouhavé. Většina problémů ale vymizí sama s ubíhajícími měsíci.
Ať rostou do krásy a jsou zdravé.
Martya
Růžovka
Růžovka
Potkani: Lika (charcoal agauti ♀, nar. jun/18)

Zpět na Ochočování