Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Torticollis - naklonění hlavičky na stranu

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

Torticollis - naklonění hlavičky na stranu

Příspěvekod ATFD » 11 říj 2012 11:38

Ahoj přátelé a kamrádi Krysáčků a všech hlodavčíků.
Koukala jsem do starších témat o stejném problému, ale jsou už dost neaktuální, tak bych chtěla založit nové a znovu se zaptat na Vaše zkušenosti a nové poznatky. Poté, co jsme tragicky přišli o trojku našich kluků, jsme si s přitelem pořídili 3 nové potkaní mimina. Teď jim budou 3 měsíce z čehož 2 jsou u nás. Mají normální potkaní stravu jako všichni Ušáci, bydlí ve stejném obydlí, mají vycházky na stejných místech a přece je tui problém. Bob má od neděle hlavinku na stranu. Problém byl zhruba pořád stejný, ale pro jistotu-že nemá něco v uchu-jsme zašli ke kamarádce doktorce. V uchu-"bohužel"-nic neměl. Píši bohužel protože by to byla podstatně llepší diagnosa, předmět by se odstranil a šli bychom domů se zdravým Bobem.
K velkému smutku tomu tak není. A prootže ani netřepe hlavinkou, nedrbe se a není ani moc dezorientovaný, nezdá se ani, že by se jednalo o zánět středouší. Proto mi kamarádka řekla, že se jedná asi o problém v mozku. Ve 3 měsících... Bobův brácha Bobek a bratránek Beník jsou oba v pořádku a s Bobem se kamarádí, navzájem opečovávají a pošťuchují, jak mají potkaní nezbedové ve zvyku. Létají po bytě jak pometla, kradou mi jídlo i věci do školy, schovávají oblečení a cpou se jak kdyby jich byla dvakrát tolik. Chci tím říct, že se kvalita Bobova života na venek nežměnila. Ale stejně bych mu ráda dopřála zase rovný pohled na svět.
Včera, za 3 hodiny, co jsem u kamarádky strávila se Bobův stav výrazně zhoršil. Bylo i vidět, že začíná být docela nesvůj. Doma byl ale zase v "pořádku". Dostává 2x denně enroxil pod kůži a jednou denně osminu tabletky prednisolanu. Jiná léčba prý možná není protože etiologie problému nená známá.
Má dosavadní zkušenost je pouze ze stáže z vet. kliniky, kdy slečna v pondělí donesla králíčka s mírným natočením hlavy a přes všechna vyšetření a neustálou péči veterinářů, musel být za týden utracen. Onemocnění tak rychl postupovalo a nedalo se zastavit... A nikdo neví proč. Králící jsou k onemocnění více náchylnější, ale ať tak či tak, prognosticky je to na té horší stránce :-( Byla bych ráda, kdyby se Bob uzdravil. A pokud ne úplně, aby se nemoc alespoň zastavila. Byla bych moc ráda, kdyby s námi bratři Bobíci a bratránek Beník nějaký čas pobyli...
Máte někdo zkušenosti s touto poruchou a léčbou atb a kortikoidy? Za jak dlouho se projevilo zlepšení? Vyléčil se Váš potkyš úplně nebo má hlavinku pořád na stranu?
Předem děkuji za informace a zkušenosti. Pa Lucka
ATFD
Růžovka
Růžovka

Re: Torticollis - naklonění hlavičky na stranu

Příspěvekod Kimik » 11 říj 2012 12:03

Řešení problému pro tebe nemám, jenom podobnou zkušenost. Mám klučíka z CHs, narodil se prvního května letošního roku. Přinesla jsem si ho a v necelých dvou měsících začal mít podobné příznaky, hlavička mu šla na stranu. Nejdřív to bylo sotva znatelné, ale viditelně se to zhoršovalo. Dokotoři vyzkoušeli všechna možná ATB, ale nebylo žádné zlepšení. Zánět ucha byl vyloučen. Na rentgen jsme nešli, protože i kdyby v hlavičce něco měl, stejně by se s tím asi nedalo nic dělat. Takže si žije s hlavou na stranu, občas se trochu převalí, ale jinak je spokojenej, všude vyleze, všechno prozkoumá, nezdá se, že by mu to nějak vadilo. Takže jsem si na to zvykla taky, utěšuju se, že se nijak netrápí a že s tím snad bude žít co nejdýl. Léky už do něj necpu, protože nezpůsobily ani minimální zlepšení.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod womi » 11 říj 2012 15:05

no, můj Khalad dostal ve třech měsících mrtvičku, neměl jen hlavu na stranu, ale vyloženě se motal a dělal hlavou vrtuli :zip: píchli jsme mu béčko, kortikoidy a nechali to, jak se s tím popere. Bohužel, když má potkan něco na mozku, spíš mu to nějaká manipulace a vnucování/píchání léků paradoxně zhoršuje. Khalad se dožil sotva osmi měsíců, ale bylo na něm vidět, že je to šťastná myš, tak aspoň to bylo fajn...
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Kukla » 12 říj 2012 07:35

Taky mám zkušenost, ze který neplyne žádný poučení, jenom možná naděje pro vás. Moje Šusta měla podobné příznaky někdy kolem 4 měsíců - hlavička na stranu nejdřív nepatrně, pak se to zhoršovalo. Když byla v přepravce, v ruce nebo v nějakém neznámém prostoru, vypadalo to, že neví, kde je nahoře a kde dole, snažila se třeba chodit po stěně přepravky. V kleci kromě toho, když visela z hamaku a neměla pevnou půdu pod nohama, se chovala normálně, při běhání po pokoji taky. Byla aktivní, žrala normálně. Léčbu jsme zkusili, kortikoidy + béčko, změny jsme nezaznamenali. Protože se nezhoršovala, nechali jsme béčko (tuším že to byla čtvrtka B-komplexu denně?) a to bylo všechno. Postupem času se Šusta srovnala, sice občas měla výraz "trochu nakřivo", ale nijak jí to v životě nevadilo. Nevím, jak dlouho trvala náprava stavu, ale určitě v řádu měsíců to bylo, spíš se dá říct, že ve stáří už to na ní nebylo moc poznat, než že by se někdy vyloženě vyléčila. Ale tím, že neměla žádné problémy, jsem se tím nezabývala.
Kukla
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Hany Pinponka, Constance Šuprdlík a Šusta

Navždy nás opustily:
Bedříšek (Ekkaté)
Babetka Moped (Eruda)
Mája Rosenheim

Příspěvekod Vell » 12 říj 2012 07:57

my taky měli podobný problém, jen s přes rok starou samičkou.. diagnoza byla možný ventrikulární syndrom.. údajně v horších případech jsou schopný běhat jenom dokolečka.. dostali jsme kortikoidy, ty nám ale nepomohli.. po B-komplexu se to výrazně zlepšilo.. má tedy stále hlavičku na stranu, ale už běhá normálně.. jen když leze z klece ven, tak jí přidržuju zadek, protože při lezení nahoru je taková vratkejší..

při stresu, třeba když jí beru z klece, se přetáčí na záda a neví kde je nahoře a kde dole.. je to prý ale normální, že se to stresem zhoršuje
krysí Pařátek
Obrázek
Vell
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Abies Amabilis von Krysodlak, Abies Nephrolepsis von Krysodlak, Abies Grandis von Krysodlak, Badyán von Krysodlak, Barvínek von Krysodlak, Bergamon von Krysodlak, Snížek z Hadích vrchů, Pan Flíček
"Nimueh" Necra of Nippyland, "Jedlička" Abies Alba Pavor Nocturnus, "Tůjka" Areca Pavor Nocturnus
Jasmínka Aqua-terra-flora z Aldisu, Gaia a Lachesis

Za duhovým mostem: Nikinka I., Lilith, Nikinka II., Zuzanka, Finlandia, Salinka, Filípek, Zoubek, Melinka a Agneska, Etenia Al Gabal, Kvik of Navel, Tram Rat Rybízek Ruben from Prague, Ethel Al Gabal, Krišpín of Navel, Elsa Al Gabal, Zuzanka z TazManie
Chovatelská stanice: Krysodlak

Příspěvekod ATFD » 12 říj 2012 13:35

Děkuji všem za reakce. Je smutný, že s tím má tolik zvířat problémy a nikdo jim neumí pořádně pomoci :-( Je ještě dost brzy, ale zdá se, že se Bobovi hlava začíná rovnat. Párkrát už jsem ho viděla i sedět rovně. Je fakt, že když ho zvednu nebo vzbudím, má hlavičku výrazně na křivo. Když už nic jiného, asi se s tím učí žít. Naštěstí taky běhá normálně. Dneska jsem ho už 3x sundavala ze stolu a 2x z knihovny kam šplhá víc než zdraví kluci, takže rozhodně netrpí. To bych na to hned pohlížela jinak... Léky mu dodám, ale další už do něj taky cpát nebudu. Pokud to nezabere za týden, nemá smysl léčbu a trápení pro prcka prodlužovat. Naštěstí je vzorný pacient a sní piškot s léky, takže ho už nemusím píchat. Tak uvidíme, jak se to dál vyvine. Hlavně, aby zůstal spokojený a v žádném případě netrpěl. Ještě jednou díky všem a ať se Vašim potkyšům daří a nepotkávají je všelijaké mrzutosti
ATFD
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 12 říj 2012 14:29

S tímhle mám zkušenost jednu, ale nevím jistě jaká byla příčina. On problém byl trochu komplikovanější, protože potkanka kromě nakloněné hlavy byla lehce nakřivo celá (asi nezkušené oko to na ní nepoznalo), patrně neviděla na oko na postižené straně, ačkoliv oko samotné bylo v pořádku, a patrně k tomu trpěla epilepsií.
Tarja ve třech měsících života zničehonic strávila dva dny spaním v domku, což bylo dost divné samo o sobě, byla celý život extrémně aktivní a žravá i na potkaní samici. Když se konečně objevila, měla hlavičku na stranu a občas ji kromě toho ještě otáčela nalevo, jako kdyby se na něco chtěla podívat pravým okem. Vzala jsem ji tehdy k veterináři v Písku a tam jí dali na tři týdny Baytrill a píchli jí béčko. Chodila tehdy rovně, jen tu hlavu měla na stranu. Béčko jsem jí pak dávala pravidelně. Další měsíc nebo dva vůbec nerostla, dohnala to později, ale byla drobounká, v dospělosti měla jen 270 g (což asi nebylo tou nemocí, i její sourozenci byli drobní).
Během života měla několikrát "zkrat" - obvykle jsem ji našla někde schovanou za skříní, vypadala dezorientovaně a když jsem na ni sáhla, tak kousla. Protože měla od miminka tendence startovat, když ji někdo nečekaně probudil, jsem tomu moc nevěnovala pozornost, vůbec mě nenapadlo, že by mohla mít petit mal. Jednou jsem ji ale našla schovanou ve sporáku a nedokázala mi ani vlézt na ruku, takže jsem musela odkrytovat kdeco, abych ji dostala ven. :zip: Byla potom dost vyčerpaná a zbytek dne prospala.
Když jí pak byl rok a půl, se mi holky přehřály ve špatně větraném autobuse a ty ostatní vypadaly v pořádku, ale Tarja ležela na boku a když se jí povedlo zvednout, tak padala na stranu. Byla jsem zrovna u rodiny, takže jsem se k veterináři dostala až 4 hodiny potom.To už se vyspala a ani nechodila dokolečka. Veterinář jí píchl kortikoidy a béčko, protože to podle měl byla mrtvice, měli jsme přijít na přepich béčka za dva dny, ale tehdy jí přepíchl - asi omylem - znovu i kortikoidy. Další 4 dny Tarja vůbec nejedla, zhubla na 230 g a měla jsem vážně strach, že to nezvládne. Pak naštěstí začala jíst a nabrala vše zpátky.
Když jí byly skoro dva roky, objevil se jí nádor a zvažovala jsam, jestli risknout operaci, když máme podezření na epilepsii. Nakonec jsem to riskla. Operaci zvládla dobře a po dvou měsících ji čekala druhá. Ještě jsem ji pak měla na srazu, kde s vyholeným bříškem běhala, jako kdyby byla na baterky.
Ve 2,5 letech najednou zestárla, jako kdyby dohnala svůj vlastní věk, jednoho dne se pak její stav prudce zhoršil a asi dvě hodiny na to v klidu doma zemřela. Diagnozu dodnes nevím přesně, ani nevím, jestli umřela na mrtvici nebo na celkovou sešlost.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Zpět na Neurologické problémy