Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

mrtvička

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

Re: mrtvička

Příspěvekod chesterfield » 13 led 2013 16:23

sbohem myšáčku :cry:
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod hana » 08 úno 2013 15:53

Prosila bych o radu.Můj potkánek byl ještě včera absolutně v pořádku,byl jako vždy až moc čilej,jedl a všechno. Dneska ráno ležel schoulený v domečku, cukal sebou,nereagoval na nic,nemohl se hýbat a měl oči úplně uslzené. Vypadalo to,že umírá,tak sem si ho vzala k sobě a snažila se přijít,jestli bych mu ještě nemohla nějak pomoci. Zkoušela jsem mu dávat pít,ale nechtěl, nebyl schopný žádného pohybu,občas trochu zvedl hlavičku,ale nic víc. Po chvíli co jsem ho měla v náruči, cukání přestávalo a i v očích se objevila věčí jiskra života, tak jsem mu zkusila nakapat do tlamičky trochu vody,kterou po chvíli začal polykat a v tom se začal i trochu hýbat a postavil se na svoje nožičky a rozhodl se jít pryč,ovšem po chvilce se zasekl a pomalinku přepadával na jednu stranu. Tohle se opakovalo ještě hodněkrát. zkusila jsem mu taky podat piškot,který si po chvilce vzal do tlamičky a bylo vidět,že by si dal,ale nemohl ho vzít do pacek které měl uplě strnulé. Přijde mi,že je ochrnutý na jednu stranu. :( Teď leží v křesílku pod dečkou a jednou za čas se sebou udělá takový pohyb,že to vypadá,že je v pořádku,ale pak ho vdždycky síla opustí :( Nevím si rady,jak mu pomoci.. :(
hana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 08 úno 2013 17:56

Teď bych ho asi nechala v co největším klidu, teple a bezpečí (to myslim má už teď :-) ) Hlavně ať nemá kam spadnout nebo si jinak ublížit, třeba při pádu z patra v kleci. Zvířata jsou bojovníci, ne jako lidi. Neleží, ale snaží se hýbat a přežít za každou cenu, až jim to je občas ke škodě. :|
Nech mu nablízku vodu a něco k jídlu. Stačí zatim ty piškoty. Je dost možný že to mrtvička byla. Dej mu pár dní na zotavení. Obyčejně se po mrtvici stav nějak ustálí a pak se dá malilinko rehabilitovat, ale více či méně zůstane už ochrnutej....to je různý, jako u lidí. Záleží vždycky jak moc a jakou část mozku ta mrtvice zasáhla.
Opravdu ti nemůže teď nikdo nic slíbit, ale pro lepší náladu.... měli jsme potkanku co měla za sebou dvě operace nádorů a na dvou letech pak dostala mrtvičku. Zrehabilitovala jsem jí trochu a pak byla schopná normálně žít do 3,5 let a umřela stářím.... ;) tak zatím neklesej na mysli, dej mu čas na zotavenou a pak se uvidí.... :smi:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod nevi » 08 úno 2013 20:38

Asi bych doporučila dojet k veterináři, dá mu kortikoidy a béčko, aby se hlavičky rychleji vzpamatovala...
Jestli máš pangamin, zkus mu kousek nabídnout.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod hana » 09 úno 2013 11:23

Děkuju moc za rady a podporu, ale hned chvíli po tom,co jsem sem napsala,se jeho stav hrozně zhoršil a už bylo vidět že mu nejde pomoct,byl jako v komatu a jeho tělíčko sebou občas škublo,bylo to hrozný. Do hodiny potom umřel. :cry: Neměl ani dva roky..A byl to neuvěřitelnej,skvělej,šikovnej potkánek... :cry:
hana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 09 úno 2013 11:40

to je mi moc líto :(
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod chesterfield » 16 úno 2013 22:44

sbohem myšáčku :cry:
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Elfsin » 22 úno 2013 11:06

:cry:
Elfsin
Skákavka
Skákavka

říkal, že je to mrtvička

Příspěvekod KajaK » 01 bře 2013 15:36

Moje potkanice Kejt, byla celá taková divná.. Kolíbala se, když chtěla někam jít, tak spadla, nevnímala, nereagovala, vypadalo to, jako by měla záchvat, měla hlavičku na stranu.. Tak nakonec jsme s mamkou usoudily, že zajdeme k veterináři. Ten řekl, že je to mrtvička, píchl jí injekci a že se uvidí.. Tak jsme šli domů.. Už nemá takové záchvaty, snaží se vstát, ale marně, vždycky spadne na druhou stranu.. Krmím jí lehce navlhčenými piškoty, ty papá, jen někdy. Dnes ráno zbaštila jeden celý a to jsem ráda, jelikož je podvyživená. Pije z napaječky, kterou jí musím dát až k pusince. Pořád klepe zubama. Co myslíte, přežije to, nebo ne? I kdyby žila ještě půl roku, tak se ani sama nenají a nenapije. Ještě ke všemu si nějak natrhla drápek, mám jí to nějak ošetřit? Jak? :(
KajaK
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 01 bře 2013 17:23

drápek ošetřovat nemusíš...já to občas zastříknu Acutolem (náplast ve spreji) ale není to nutný, většinou se to zahojí samo bez problému.
Myška už jako dřív zdravá nebude, vždycky už jí nějaký ty následky zůstanou. Třeba se ještě zlepší, ale myslim, že už jen malinko. Pokud je v tomhle stavu, tak spíš odhaduju, že už tak buď zůstane a nebo dříve či později odejde za duhový most, jak se tu tak hezky říká. Klapání zubů může znamenat, že se jí něco nelíbí, je nespokojená, jestli je i naježená, tak jí může něco bolet.
Jestli má ještě takovou jako by tu životní jiskru v oku, snaží se třeba chodit a jíst, pít i když s dopomocí, tak bych jí zkusila pomáhat. Můžeš jí dávat vit. B, ten podporuje nervy. Prášek ti asi nesní, ale dneska tu měl někdo dobrou radu myslím s kvasnicema. Jsou chuťově nasládlý, tak by jí to mohlo chutnat. Vit. C je proti srážení krve, opět jestli nezvládne tuhou stravu, tak šťávu z pomeranče třeba.... Proti mrtvici pomáhá vit. A (betakaroten, ryby a v nich je i omega 3), draslík (banán), zelený čaj.... mám tu toho víc, ale mrkev třeba ti asi nebude schopná sníst....:-/
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod daewo » 02 dub 2013 10:29

Mě se stalo, že můj potkan Fredík, měl mrtvičku, hned jsem ho vzal na veterinu, tam mu píchli 2 injekce, teď nevím čeho a měl jsem přijít druhej den na kontrolu, bohužel jsem opravdu neměl čas, ale všimnul jsem si, že se opravdu zlepšuje tak jsem ho nechal doma, pak jsem jel na prázdniny k babičce, ale Fredík se hodně zhoršil, nejedl, nepil a měl výtoky z očí a čumáčku, vzal jsem ho tam na místní veterinu, tam jsem již chodil pravidelně na injekce a opravdu mu to pomohlo, akorát měl nakřivo hlavičku, ale to se už nesparví říkal. Asi po týdnu opět výtoky měl, nehýbal se nejedl prostě nic, to už jsem byl zase doma a na netu, jsem si našel v Jablonci nad Nisou kliniku, která se zabejvá spíše těmi menšími zvířaty, tam dostal něco na bolest a zase nevím jakou injekci a řekli mi ať přijdu druhý den, pokud to nebude výrazně lepší tak to prej nemá cenu ho trápit, druhého dne ráno se nezlepšil, ale neměl jsem odvahu ho jít usmrtit, tak jsem ho nechal doma a jídlo a vodu jsem mu podával injekčně asi po 3 dnech se začal lepšit a následně byl úplně zdravej, měsíc byl zdravej ale pak měl trošku problémy s dýcháním, a dostal záchvat, že ležel na zádech a tekla mu z pusy pěna, pak se zase probral vše OK. Další den dostal další záchvat, bohužel ten nepřežil, je mi ho hlavně líto, že přežil před měsícem ty hrůzný dny a když byl z nejhoršího venku, tak ho zklátilo něco jiného, teď z toho teda aspoň pro mě plyne ponaučení nadějě umírá jako poslední, doktoři ho chtěli už 3 krát usmrtit, ale nakonec se z toho vyhrabal. bohužel ne na moc dlouho.
daewo
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 02 dub 2013 11:46

mohly to být opakovaný mrtvice....to se může projevovat různě, podle toho které mozkové centrum mrtvice zasáhne....je mi líto, že nakonec klučík umřel, ale už je mu dobře...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Co mu je? :(

Příspěvekod Jitulle » 09 dub 2013 11:23

Ahoj lidi, s chovem potkánků mám poměrně velké zkušenosti, ale s tímto jsem se tedy ještě nesetkala. Můj Bobík (1,5 roku) se od rána chová divně. Ještě včera pobíhal a měl tu svou klasickou žravou a vlezdoprdelskou povahu :) Jenže dneska od rána jen polehává, málo jí (což je u něj co říct, ale hlavně že něco aspoň snědl) a nemá zájem se jít proběhnout jako ostatní, přitom se vždycky dere ven jako první. Prostě jen leží, nereaguje ani na zamlaskání. Říkala jsem si, jestli neprodělal mrtvičku, ale nepřijde mi to moc pravděpodobné, nožičky netahá, normálně chodí, ale jen je dneska prostě hrozně líný a furt chrní, jako by ho někdo vyměnil. Když jsem ho drbala po hlavičce, tak se klasicky rozplácl a začal valit očička (jak dělají potkánci, když jsou spokojení :loveit: ), takže nějak špatně mu asi nebude. Čím myslíte, že to je? Opravdu jsem se s takovou změnou chování nesetkala - prostě jen nemá náladu?? ... Díky za pomoc.
Jitulle, Bobík, Pupík a Jupík
Jitulle
Růžovka
Růžovka
Potkani: Bobík, Pupík a Jupík

Re: Co mu je? :(

Příspěvekod Dr.Jenny » 09 dub 2013 13:50

já bych asi počkala, jak se to vyvine časem...z tohohle se fakt moc usuzovat nedá :smi: možná má nějakou začínající nemoc, ale bez příznaků toho ani vet moc nenadělá...
třeba dneska ale opravdu jen nemá náladu ;)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Re: Co mu je? :(

Příspěvekod Jitulle » 09 dub 2013 14:21

Tak teď se konečně zvedl a šel hledat něco na zub, ale bohužel se mi potvrzuje, že to mrtvička je. No hlavně, že má chuť k jídlu :(
Jitulle, Bobík, Pupík a Jupík
Jitulle
Růžovka
Růžovka
Potkani: Bobík, Pupík a Jupík

PředchozíDalší

Zpět na Neurologické problémy