Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Epileptické záchvaty

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

Epileptické záchvaty

Příspěvekod Heduna » 04 čer 2007 18:09

Ahojky, mám půlročního potkánka holčičku. v poslední době se začala chovat docela divně. z ničeho nic se rozběhne a nedívá se do čeho se bouchne a potom dostane křečea kroutí nožičky. když si ji přitulím k sobě tak je za chvilku zase OK.už jsem z toho nešťastná, ale bojím se jit k lékaři, aby mi neřekl že už je pozdě a musí se utratit.prosím proto o radu. děkuji předem. pa pa
Heduna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Nefertity » 04 čer 2007 18:29

Já tomu nerozumím, určitě ti poradí někdo zkušenější, ale každopádně bych k veterináři běžela co nejrychlejc... Nevím, jak to má dlouho, nemělas to odkládat, ale každopádně pozítří bude pozdějc než zítra, tak k němu uháněj, čím dřív, tím líp pro holčičku...rozhodně to už neodkládej.
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod Bethan » 04 čer 2007 20:06

epilepsie je možná, pokud je to zverimexačka tak je ale taky možný nádor v hlavičce :( určitě bych to řešila co nejdříve, aspoň budeš mít klidný spaní...a pokud jí to netrápí, budeš jí moct nechat dožít oi když víš, že je nemocná...
Člověk by se neměl vylučovat z říše zvířat.
Sigmund Freud
-------------------------------------------------
http://www.proximo-shop.cz
Nové zboží :) široký potkaní sortiment
Bethan
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bass Skanálu alias Coudy, Bentley od Riky alias Miminko, Diodon of Gremleens alias Piškotek; Agnes of FeeDees; Coronella of Gremleens alias Cookie; Bluenny alias Modřenka, Karlík od Adélky alias Samael, Miminko Matheus z Hůrky alias Matyášek
Chovatelská stanice: Proximo

Příspěvekod Heduna » 12 čer 2007 10:55

ahojky, děkuji za vaše názory. Byla jsem s tím mým chlupáčkem u doktora a ted uděláme test moči. pokud by to bylo něco jiného než jaterný problémy, tak bude muset jít asi na eutanazii, na to čeho jsem se bála. Pa
Heduna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Adéla » 12 čer 2007 12:49

Dovolila bych si trochu narušit pohřební náladu. Příznaky nejvíc opravdu odpovídají epilepsii, epileptické záchvaty může samozřejmě způsobovat i nádor v hlavě, ale s tím bych si tak jistá nebyla. Za prvé je myš poměrně mladá a za druhé v hlavě se obvykle dělají nádory hypofýzy, které se projevují jinak.
Pokud v moči nic nebude, trvala bych na antiepileptikách (potkanům se dávají léky pro děti, které se koupí za pár kaček v lékárně). Pokud záchvaty přestanou, tak je to jasné. Jak často je mívá? A jak dlouho už to trvá?
(A neexistuje nic jako "bude muset na eutanazii". Kdyby mi to řeklo deset veterinářů a já se rozhodla, že se uspávat nebude, tak se uspávat nebude :) )
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Záchvaty

Příspěvekod ryc086 » 08 říj 2008 21:40

Mám potkyho starého asi 18 měsíců, zhruba v jednom roku se u něj začly projevovat záchvaty a časem jsou prodlevy mezi nimi kratší a kratší. Záchvaty nejsou závislé na denní době, zvuku, krmení, vůně atd. prostě jsou náhodné.

Nejdřív ztuhne, dostane křeč do hlavy, začne jí třepat což se pak dostane do celého těla a třas trvá tak dlouho(kolem 30 sec.) dokud se celým tělem nepropne v křeči a po nějaké době povolí.
Několik minut je mimo, nevnímá a je vláčnej jako mrtvola.
Časem(30 minut) se rozkouká a všechno je zase jako dřív až do dalšího záchvatu.
Postupně se délka záchvatů prodlužuje a jsou i intezivnější.

Máte podobnou zkušenost? Nikde jsem na netu nic pořádně nenašel, existují nějaké medikamenty? :(
Obrázek
ryc086
Růžovka
Růžovka
Potkani: Furfur von Percy
Bebešin Gůůgl

Za duhovým mostem ...
Bebešin Rumburak 3.7.2007 - 1.2.2009

Re: Záchvaty

Příspěvekod nevi » 09 říj 2008 18:00

Je to nejspíš epilepsie nebo mozkový nádor. Každopádně bych s tím šla k veterináři, ty záchvaty mohou být život ohrožující (může dojít k zástavě dechu, udušení...).
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod chesterfield » 09 říj 2008 18:03

je to sameček? Pokud je to samička tak bych to tipla na říji.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Nergita » 10 říj 2008 20:30

Ches, tohle říje nebude ani náhodou, nehledě na to, že v 18-ti měsících je samice skoro "po přechodu".
Osobně jsem se s epilepsií u potkanů nesetkala, takže nemohu porovnat ale každopádně by to nějaké vyšetření chtělo.
Nevi, na nádor bych to taky netipla, jelikož pokud má potkan takové problémy již 6 měsíců, tak bych řekla, že pokud by šlo o nádor, podle mě, by bylo už po potkanovi.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Themisten » 11 říj 2008 10:18

Pokud je to epilepsie, a tohle by mohla být, medikamenty existují. Zažila jsem něco podobného s Desmondem, ale naštěstí jenom jeden záchvat. Nejdřív ztuhnul jako mrtvolka, po chvíli mu povolily svaly, ale byl mimo, ležel na boku, cukal packama a měl klasické epileptické kousací pohyby. Pokadil se a počůral. Celé to trvalo několik minut, potom se posadil, dávil sliny a byl celý naježený. Celý den nežral a byl malátný, druhý den už byl ok. Mluvila jsem s několika veterináři a všichni mi řekli, že pokud by se to opakovalo často, lze nasadit léky. Takže bych mazala k vetovi, ať to posoudí a případně ať nasadí léky. Přeju ať to dobře dopadne.
Themisten
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: LMG's Vivisch 23.8.2011 silver solid
LMG's Wanett 1.9.2011 amerika solid
Caesar al Gabal 3.11.2011 beige solid
Carlos al Gabal 3.11.2011 topaz solid
Yggy ?.11.2011 černý nest. hooded
Yafim z Tazmanie 23.11.2011 wheaten burmese solid rex
Diego z Tazmanie 24.11.2011 černý berkshire dumbo rex
Bodie září 2012 albín
Doyle záři 2012 albín dumbo

na duhovém hamáčku čekají Siegfried I, Řáholec OdAdush, Rumpík OdAdush, Wilfried of Rat4U, Linum Palpebra, .Joel, Quentin odAdush, Siegfried II, Desmond, Paz z Tazmanie, Ori z Tazmanie, Aaronek Bezočka, Elon z Tazmanie, Frederik of Rat4U, Dapi z Tazmanie, Budulínek of Rat4U, Plešomyš, Dorian of Rat4U
a adopťáčci od LejdyTerr:
Senegal van Rattenburg - Čiky (4.6.2010 - 1.12.2012 ,R, černý, berkshire)
Sutech van Rattenburg - Sisko (*4.6.2010, S, americký modrý, solid)
Darling of Jerth - Jerry (*4.9.2010, S, BES, solid)
Alfi - Shelby (*27.12.2010, D, rex, agouti, capped, blazed)

Příspěvekod Nergita » 11 říj 2008 18:23

Themisten: to muselo být hrozný :(
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Themisten » 11 říj 2008 21:33

Vet mi tehdá říkal, že se takhle může projevit spousta věcí: mrtvička, infarkt, prasklá cévka v mozku, nádor, epilepsie nebo metabolická porucha. Vzhledem k tomu opakování bych to jako laik tipla na tu epilepsii nebo metabolickou vadu.

Desmondovi se tohle naštěstí už nikdy neopakovalo (klepu na všechno dřevo co doma mám), ale zhruba po měsíci mi připravil další šok. Doslova lezl po kleci s hlavou u země tak nakřivo, že jezdil čumákem a jedním uchem po zemi, protější očičko hrozně poulil. Už jsem chystala přepravku, když se najednou vzpamatoval, zvednul hlavu a byť ji měl furt hrozně nakřivo, aspoň už neryl v podestýlce. Přeléčili jsme ho ATB, aby se vyloučil zánět ucha. Po ATB se nic výrazně nezměnilo, spíš někdy měl hlavu nakřivo míň a někdy zase víc. Teď už je to asi 5 měsíců a hlavinka se mu srovnala natolik, že to skoro není vidět. Vetové usoudili, že prostě v té hlavince něco nemá v pořádku, ale protože mu to v životě očividně nijak nepřekáží (leze po mřížích, skáče, běhá turborychlostí, neztrácí rovnováhu), tak neléčíme, jenom dostává každý den tekuté vitamíny.
Jenom působí tak roztomile přihlouple když se někam zahledí s hlavou nakřivo a vykuleným okem. V hierarchii je na posledním místě, hrozně submisivní, před každým si hned lehá na záda.

Nergi: aby toho nebylo málo v tu chvíli ještě přijel na návštěvu můj 11 letý bratr, musela jsem před ním sehrát divadýlko, že myšička spinká a že jde k veterináři jenom na kontrolu :shock:
Themisten
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: LMG's Vivisch 23.8.2011 silver solid
LMG's Wanett 1.9.2011 amerika solid
Caesar al Gabal 3.11.2011 beige solid
Carlos al Gabal 3.11.2011 topaz solid
Yggy ?.11.2011 černý nest. hooded
Yafim z Tazmanie 23.11.2011 wheaten burmese solid rex
Diego z Tazmanie 24.11.2011 černý berkshire dumbo rex
Bodie září 2012 albín
Doyle záři 2012 albín dumbo

na duhovém hamáčku čekají Siegfried I, Řáholec OdAdush, Rumpík OdAdush, Wilfried of Rat4U, Linum Palpebra, .Joel, Quentin odAdush, Siegfried II, Desmond, Paz z Tazmanie, Ori z Tazmanie, Aaronek Bezočka, Elon z Tazmanie, Frederik of Rat4U, Dapi z Tazmanie, Budulínek of Rat4U, Plešomyš, Dorian of Rat4U
a adopťáčci od LejdyTerr:
Senegal van Rattenburg - Čiky (4.6.2010 - 1.12.2012 ,R, černý, berkshire)
Sutech van Rattenburg - Sisko (*4.6.2010, S, americký modrý, solid)
Darling of Jerth - Jerry (*4.9.2010, S, BES, solid)
Alfi - Shelby (*27.12.2010, D, rex, agouti, capped, blazed)

Příspěvekod ryc086 » 12 říj 2008 20:50

Samička to není takže březost nehrozí :-) jinak kousací reflexy nemá ikdyž se ho bojím hned vzít do ruky jelikož skřípe zuby a vypadá to celkem děsivě, ale už jsem si zvykl.
Děkuji všem za názory, zkusím toho veta a jsem zvědavej..... :roll:
Obrázek
ryc086
Růžovka
Růžovka
Potkani: Furfur von Percy
Bebešin Gůůgl

Za duhovým mostem ...
Bebešin Rumburak 3.7.2007 - 1.2.2009

Epilepsie??

Příspěvekod Sirril_Nemesis » 09 bře 2009 10:20

Setkali jste se někdy s epilepsií u potkana? Matyáš měl dvakrát záchvat (naposled dnes v noci), průběh odpovídá epileptickému záchvatu u člověka - přítele vzbudil divný hluk, říkal si že se asi perou kluci. Kouká, Matyáš leží na boku a kope zadníma nohama (prostě svalový křeče, záškuby) postupně rychle a pak čím dál tím pomaleji.. Potom jen zůstal ležet, dýchal, vůbec nereagoval ani na doteky ani na volání. VZal ho teda do ruky, Matyáš dál ležel jako hadřík, po nějaký chvíli zvedl hlavu, pak se pomalu úplně rozhýbal, za chvilku si vzal i dropsík. Ráno byl úplně v pořádku, vypadal jako vždy.

Co s tím? Matyáškovi je okolo dvou let (nemáme ho od narození, nevíme přesně).. přemýšlím jestli jít na veterinu, ale jsem trochu skeptická, poněvadž pochybuju že by se tím někdo zabýval a obávám se aby ho "ukvapeně" neutratili..
Obrázek
Sirril_Nemesis
Růžovka
Růžovka
Potkani: Holčičky:
Algernon: rex, černá nest. berskshire
Bludička: dumbo, černá nest. varieberk
Jiskra: dumbo, ruská modrá nest. varieberk
Amazonka: standart, černý husky

Kluci:

Rope: černý nest. berkshire
Sparkie: rex, černý husky
Fuzz: fuzz, černý

Patch: fuzz, aguti
Temp: rex, černý husky

Mont Blanc: long hair satin, černý berkshire

Re: Epilepsie??

Příspěvekod Anjiolek » 15 bře 2009 19:13

Ahoj, mám jednoho potkana epileptika. Začalo to tak, že jsme jednou přišli s přítelem domů (asi před třičtvrtě rokem) a Melvin měl zlomený nárt na zadní noze. Tenkrát jsme netušili, že to bylo pravděpodobně, když dostal záchvat, tak spadl tak nešťastně, že si zlomil nožku. Nicméně ze zlomeniny jsme ho dostali, ale po čase jsme si všimli, že má záchvaty. Přesně jak popisuješ. Nebyly ale nijak časté. Tak to šlo dál asi další čtyři měsíce, kdy se záchvaty začaly zhoršovat a byly čím dál tím častější. Melvin následkem toho i hodně zhubl, protože ty křeče jsou energeticky dost náročné. Tak jsem se odhodlala zajít k veterinářce (Vítkové), co s tím. Potvrdila, že jde o epilepsii a dostali jsme ampulku Luminalu, dáváme na piškotek či cokoli jiného, co má rád, od té doby každý den pidi dávečku (Vítková říkala, že mají problém to dávkovat i jorkšírákům) a záchvaty má tak 1x za týden až 1x za dva týdny. Takže OBROVSKÉ ZLEPŠENÍ. Určitě nedávej potkánka utrácet. Ampule luminalu stojí cca 45 Kč a vydrží ti při těch pididávkách asi měsíc. Stojí to zato...Kdybys měla ještě nějaké dotazy, napiš, ráda ti pomůžu, ale určitě to nevzdávej. Můj Melvínek má 20 měsíců a doufám, že ještě chvíli s námi pobyde. Zuzka
Anjiolek
Růžovka
Růžovka

Další

Zpět na Neurologické problémy