Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

ochrnuté přední tlapky

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

ochrnuté přední tlapky

Příspěvekod mikka » 13 pro 2007 10:12

Ačkoliv jsem do hlavičky napsala ochrnuté tak to tak uplně není, ale nevěděla jsem jak jinak to zformulovat.
Ještě před pár týdny byla Ivy uplně zdravá až na ty stroupky, které jsme uspěšně vyléčili po těch koupelích a mastičce a ted v podstatě ze dne na den šílená směna :( . Přesně s tímhle co má ted Ivy jsem se už jednou setkala....uplně na začatku, když jsem začínala chovat potkany cc před 5 lety a to u kámoščiné potkanky. Byla stejného věku jako Ivy, ale příznaky uplně to samé ..... přední packy ne, že by byly ochrnuté, ale potkan v nich jakoby ztratí cit nebo nevim přesně jak to napsat...nedokáže uchopit jídlo do pacek, nemůže se omýt. Přijde mi jako by nedokázala dát packy k sobě :roll: A každej kdo má potkana si asi dokáže představit jak jsou pro ně přední packy vpodstatě pro potkana jako ruce důležité. Bohužel kámošky potkanka s tím nežila dlouho a prostě zemřela... :cry:
Někdy jsem o tomhle někde četla, ale je to už dlouho a nevim, kde...snad někde tady na foru, ale nenašla jsem to tady.Asi to někdo vymazal nebo nevim. Myslim, že to bylo něcos mozkem, ale jistá si tím nejsem. Nevíte někdo o co se jedná?
---------------------
ObrázekObrázekObrázek

Enzovo stránky: www.pinckulisek.estranky.cz kočičí utulek- spousta dospělých koček tak kotátek http://www.srdcemprokocky.cz/?q=node/29
mikka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Eliška a Amálka 8.2013

S láskou vzpomínám:
Mikuška I a II ,Ivy Havelče,Tara,Bessie of Bangala,
Nellinka, Příšera, Raketka a Filípek

Re: ochrnuté přední tlapky

Příspěvekod BinaX » 13 pro 2007 10:15

Ježiš Mikkuš to je mi líto.. Bohužel nemůžu poradit, protože nevím, ale doufám, že to nebude nic vážného.. :| Držím palce, ať je to brzy v pořádku..
BinaX
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Borro of Ituri, Frisco Beris, Jezabell, Elisabeth, Dakota, Catany of Ratsystem, Orca Rat4U

Ti jež čekají za duhovým mostem: Bimbo, Barunka, Bonnie Ball, Flíček, Pan Táta, Shezar, Jessie, Ashley, Stříbro, Dumbička, Tor, Akela Proximo, Hoblinka z Uhelky, Palpebra od Lucky, Fantasy PotkanMarvel, Igor od Nergity
Chovatelská stanice: Chs Ituri

Příspěvekod Nergita » 13 pro 2007 10:16

Mikkuško, já ti neporadím, jelikož se to nikdy u nás nestalo. Ale držím holčičce palečky, aby to bylo dobrý.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod mikka » 13 pro 2007 10:28

Holky děkuju. Mám takový pocit , že to tenkrát psala Morrigna, ale ta sem už nechodí :roll: .... no nevim co s tím, našlapuje na ně normálně jen nemá tu motoriku v nich nebo jak to říct. Napadlo mě jestli nemohla mít něco jako mrtvičku, protože je i taková zmatená a furt spí na jídlo ji budim. Zrní nedokáže sníst, jen takové kašičky ji dělám. Taky mám problém, kdo se o ni bude starat když jezdim do práce a ted budu třeba 3 dny pryč :roll: Budu to muset pořádně ukázat mámě ,aby věděla, že nestačí dát do patra jednu misku a holky jezte...
ObrázekObrázekObrázek

Enzovo stránky: www.pinckulisek.estranky.cz kočičí utulek- spousta dospělých koček tak kotátek http://www.srdcemprokocky.cz/?q=node/29
mikka
Superpotkan
Superpotkan

S láskou vzpomínám:

Příspěvekod mikka » 13 pro 2007 10:50

Tak jsem to našla.....
Nádor podvěsku mozkového (anglicky "pituitary tumor" nebo "pituitary tumour") je jeden z nejčastěji se vyskytujících nádorů u potkanů. Postihuje spíš samice a ty, které nikdy nerodily nebo nejsou kastrované, jsou ohrožené mnohem víc než ty, které měly aspoň jednou mladé. Obvykle se objevuje u potkanů starších než 1,5 roku, ale může přijít i o něco dříve.

Příznaky
první příznaky jsou obvykle slabé a nenápadné. Týkají se většinou motoriky. Potíže s rovnováhou - potkan padá, když si sedne a chce se čistit, nebo upadne při chůzi. Při chůzi jde obvykle o pád na bok (nebo naklonění či klopýtnutí, které pádem neskončí), při čištění nebo jídle na bok nebo dozadu. Časem je rovnováha tak špatná, že potkan nedokáže stát ani sedět a neustále padá.
Stáčení hlavy na stranu, stáčení celého těla - patrné při chůzi, kdy potkan chodí dokolečka nebo má nakloněnou hlavu ke straně.
Problémy s tlapkami - zadní tlapky vypadají jako ochrnuté, potkan je při chůzi moc nepoužívá. Typickým příznakem je trčení nožiček a neschopnost je ohnout - potkan není schopen žrát jako normálně, protože nedokáže jídlo držet v ručkách. Při spaní na boku má nohy natažené před sebou a obvykle ještě zaťaté pěstičky. Tlapky jdou přesto ohnout, když za ně chytnete a zkusíte to, nejsou ztuhlé, svaly neatrofují a potkana to nebolí.
Protože nádor může utlačovat i centrum žízně, potkan může ztratit zájem o pití, nevyhledává vodu, protože nemá žízeň.
U lidí postižených nádorem hypofýzy dochází k abnormálnímu růstu dolní čelisti - u potkana můžou začít zrychleně růst spodní hlodáky.
Ke konci se mohou přidat záchvaty křečí, oslabený organismus je také náchylnější k napadení infekcí, které způsobí komplikace.

Diferenciální diagnóza
(aneb s jakými chorobami lze nádor podle příznaků zaměnit)
infekce ucha - také způsobují stáčení hlavy ke straně a problémy s rovnováhou.
paralýza zadních končetin (u starých potkanů) - potkan za sebou tahá zadní nohy nebo se jimi jen tak odpichuje podobně jako u nádoru; v tomto případě však paralýza nejdřív postihne ocas. Potkan ho tahá po zemi, místo aby ho nesl kousek nad zemí, a nehýbe s ním (když položíte pod zdravý potkaní ocásek prst, potkan ho zatočí, jako by vám chtěl prst ovinout - to ochrnutý potkan neudělá). Ochrnutí také postihuje až dost staré potkany (kolem 2 let a výš).
mozková příhoda - může způsobit ochrnutí zadních, předních nebo všech končetin, případně jedné zadní a jedné přední. Na rozdíl od nádoru se v případě mrtvičky příznaky objeví náhle.

Léčba
Dobré výsledky mívá včas nasazená léčba steroidy + antibiotiky, pokud možno v maximálních dávkách. Steroidy (prednison) mohou "srazit" nádor, antibiotika se dávají jako podpůrná léčba, protože steroidy jsou imunosupresivní (usnadňují zlým mikroorganismům cestu do těla). Může se ovšem stát, že léčba nezabere. I v případě, že zabere, nepodléhejte přílišné euforii, potkan se nevrátí do 100% perfektního stavu a bohužel se kdykoli může zase zhoršit.

Alternativní léčba, prevence, výživa
Vzhledem k neschopnosti držet jídlo v tlapkách a celkové slabosti by měl potkan dostávat jídlo jako mimino - kašičky a blátíčka. Tzn.: rozlámané piškoty polité vodou, mlékem, šťávou z ovoce, přesnídávkou; nastrouhanou okurku, mrkev, jablko či jiné ovoce nebo zeleninu, buď samotné, nebo zalité jogurtem; rozmačkaný banán; kojeneckou stravu (Hami a spol. - prodávají se různé druhy, ovocné, zeleninové, s přídavkem masa či ovesných vloček); nastrouhané vařené kuřecí maso; kus namočeného chleba na ožužlávání. Pokud je na tom potkan už tak špatně, že nedokáže jíst z misky, ale stále má chuť k jídlu (což poznáte podle toho, že se o to pokouší a že neodmítá jídlo, které mu dáte), krmte ho stříkačkou. Posaďte si potkana na klín, nejlépe na nějaký starý ručník, protože kolem bude trochu nepořádek, natáhněte do větší stříkačky třeba přesnídávku, strčte potkanovi za hlodáky a malinko vytlačte. Časem potkan pochopí princip a bude do stříkačky hlodat ve snaze vyrazit další porci. Na jedno posezení sní podle stavu 2-5 ml, samozřejmě když bude chtít víc, tak mu dejte.
Pokud chcete zkusit přímo protirakovinnou dietu, nedávejte potkanovi nic, v čem je cukr (bílý i hnědý - sladit smíte jen medem a ovocem), žádné maso a zvířecí tuky, buráky, máslo ani margaríny a vyhýbejte se potravinám obsahujícím konzervanty - kompotům, marmeládám, džusům, přesnídávkám... Dieta by tedy měla obsahovat pouze syrové či v páře krátce povařené ovoce a zeleninu, jogurt, podmáslí, med, vajíčka, obilí, obilné klíčky - pro potkana zkrátka dostatečně pestrý jídelníček Přečtěte si třeba tento článek. Mimo jiné se v něm doporučuje výživný koktejl ze sýra cottage, lněného oleje a medu (cottage lze nahradit jogurtem nebo jogurtovým kozím mlékem; samotný lněný olej nedávejte, spíš by uškodil) - vyzkoušela jsem ho na Andělce a na sobě a oběma nám chutná, uškodit rozhodně nemůže, můžete ho tedy zkusit.
Mezi "protirakovinnými" potravinami se obvykle zmiňuje brokolice, rakytníková šťáva (pozor na konzervanty) a rakytníkový čaj - obojí potkanům chutná a neuškodí.
Pokud chcete zkusit homeopatii, sežeňte si Conium Maculatum nebo Phosphorus v ředění 30C; rozpusťte 1-3 granulky v trošce (1-2 ml) vody, natáhněte do stříkačky nebo kapátka a při krmení dejte potkanovi vypít (nemusí vypít všechno, ale aspoň půlku by měl). Udělejte to tak 1-3x (podávejte klasicky, třeba jednu dávku večer a jednu ráno) a pak 2-3 dny počkejte, jestli to bude mít nějaký účinek. Když ne, zkuste to druhé. Phosphorus se hodí spíš pro potkany ztřeštěnější, kteří se snadno leknou, rádi poskakují a mají hodně elánu. Oba léky by měly účinkovat proti paralýze i proti mozkovým nádorům.Adéla
Superpotkan

Soukromá zprávaICQ
ObrázekObrázekObrázek

mikka
Superpotkan
Superpotkan

S láskou vzpomínám:

Příspěvekod myjka » 13 pro 2007 16:37

Mikka ja ti len poradim davaj jej pangamin mohlo by to trosku pomoct.
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod Veve » 13 pro 2007 16:51

páni, Mikkuško, jestli je Ivy takhle nemocná :( ... snad se diagnóza nepotvrdí, posíláme ji pohlazení aby ji bylo líp
Obrázek
Veve
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: František, Ibišek a Kuba

za duhovým mostem:
Stříbřenka z Letohradu, Muffina a Pepa z Letohradu, Agáta z Letohradu, Mája z CHS PotkanMarvel, Alcobaca z CHS Ituri, Oggy z Prahy, Krisi z Trutnova, Brusinka od Chebu, Bobina od Brna

Příspěvekod mikka » 13 pro 2007 16:54

já vim Taře pangamin hrozně pomohl, ale jak jsem psala Ivy je nemá ochrnuté, došlapuje na ně normálně, akorát je neovládá a nic v nich neudrží :( ....A přesně jak tam píšou nemá chut pít...takže ji dělám 2x denně řídké kaše. Ted jsem ji udělala dva rozmočené piškoty v mlíce s banánem rozmačkané na kaši....ona do toho zaboří packy a celej čumák a vrká v tom, ale vypadá to, že něco žere :roll: Pokoušela se jíst zrní, ale to jí bez toho, aby si ho mohla vzít do pacek nejde....chjo je to hrozný nedávno byla v nejlepších letech a ted tohle :cry:
ObrázekObrázekObrázek

mikka
Superpotkan
Superpotkan

S láskou vzpomínám:

Příspěvekod mikka » 13 pro 2007 16:55

Veve: moc ti děkujem :loveit: ....je to strašný přijde m ito jako nedávno, kdy jsem s ní byla s váma v čajdě a jak tam řvala na kluky a ted tohle....a přitom není ani tak stará je jí jen ro ka půl :(
ObrázekObrázekObrázek

mikka
Superpotkan
Superpotkan

S láskou vzpomínám:

Příspěvekod myjka » 13 pro 2007 16:55

No ja by som to skusila aj ked to nie je ochrnutie.
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod mikka » 13 pro 2007 16:58

já jim ho přidávám 3x týdně od Tařinina ochrnutí preventivně do jídla..takře ten dostává
ObrázekObrázekObrázek

mikka
Superpotkan
Superpotkan

S láskou vzpomínám:

Příspěvekod Jaja » 16 pro 2007 16:25

Bohuzel nedavno se u mojich dvou holek objevilo to same. nebyly ochrnute jen proste nedokazali udrzet jidlo v tlapkach a pozdeji ani poradne koordinovat pohyby. Obe umrely. Jedne byl rok a pul a druhe necele dva roky. Tu mladsi protoze mela zavaznejsi priznaky jsem nechala pitvat a jako vysledek mi prislo chronicke srdecni selhani. Nevim jak by to mohlo souviset s temi tlapkami nicmene i druha potkanka mela nemocne srdicko (diagnostikovano v cervenci - vyrazne zvetsena leva predsin).
Objevilo se nam to v dobe kdy holky brali antibiotika na zapal plic takze jsem hledala i souvislost s timto ale na nic sem neprisla.. Tak tolik moje zkusenost.
Jaja
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Ka3na » 16 pro 2007 19:03

Je mi z toho uplne smutno,jak to tady ctu.Doufam,ze se to zlepsi...
Řekyně:
Zéta (ζῆτα) - *24.3.2011
Ióta (ἰῶτα) - *24.3.2011
Řekyně za duhovým mostem
Alfa (ἄλφα) - *23.3.2007 - +26.1.2010
Omega (ὦ μέγα) - *23.3.2007 - +24.7.2010
Gamma (γάμμα) - *10.7.2010 - +10.4.2011
Beta (βῆτα) - *10.7.2010 - +4.9. 2012
Obrázek
Ka3na
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Řekyně: Beta(βῆτα) - *10.7.2010
Zéta(ζῆτα) - *24.3.2011
Ióta(ἰῶτα) - *24.3.2011
Řekyně za duhovým mostem :(
Alfa(ἄλφα) - *23.3.2007 - +26.1.2010
Omega(ὦ μέγα) - *23.3.2007 - +24.7.2010
Gamma(γάμμα) - *10.7.2010 - +10.4.2011

Příspěvekod mikka » 17 pro 2007 15:24

:cry: :cry: :cry: bohužel Ivy stav se rapidně zhoršil ...vlastně se zhoršuje každý den čím dál víc :cry: :cry: Už se nedokáže udržet na nohou, jen leží na boku a když se snaží postavit tak začne válet sudy, hlavičku má uplně na straně :cry: Přesně Jájo vůbec neovládá pohyby. Najíst se sama nedokáže tak ji krmime stříkačkou....
Ted zrovna leží v pelíšku u topení, protože v kleci mám strach, že se zraní, nebo ji nechtěně ublíží Tara...
Já vůbec nevim co mám dělat :( .....
ObrázekObrázekObrázek

mikka
Superpotkan
Superpotkan

S láskou vzpomínám:

Příspěvekod PekabOo » 17 pro 2007 15:30

mikka píše::cry: :cry: :cry: bohužel Ivy stav se rapidně zhoršil ...vlastně se zhoršuje každý den čím dál víc :cry: :cry: Už se nedokáže udržet na nohou, jen leží na boku a když se snaží postavit tak začne válet sudy, hlavičku má uplně na straně :cry: Přesně Jájo vůbec neovládá pohyby. Najíst se sama nedokáže tak ji krmime stříkačkou....
Ted zrovna leží v pelíšku u topení, protože v kleci mám strach, že se zraní, nebo ji nechtěně ublíží Tara...
Já vůbec nevim co mám dělat :( .....

Woodymu bylo to samy...pak sem se nekde docetl ze to muze bejt nakej zanet ucha....
proste nedokazal se vubec postavit nebo udrzet rovnovahu.....
Chleb jsa upecen nikdy vice se nestane mouchou!
Obrázek
Obrázek
PekabOo
Pan Administrátor
Pan Administrátor

Další

Zpět na Neurologické problémy