od mikka » 13 pro 2007 10:50
Tak jsem to našla.....
Nádor podvěsku mozkového (anglicky "pituitary tumor" nebo "pituitary tumour") je jeden z nejčastěji se vyskytujících nádorů u potkanů. Postihuje spíš samice a ty, které nikdy nerodily nebo nejsou kastrované, jsou ohrožené mnohem víc než ty, které měly aspoň jednou mladé. Obvykle se objevuje u potkanů starších než 1,5 roku, ale může přijít i o něco dříve.
Příznaky
první příznaky jsou obvykle slabé a nenápadné. Týkají se většinou motoriky. Potíže s rovnováhou - potkan padá, když si sedne a chce se čistit, nebo upadne při chůzi. Při chůzi jde obvykle o pád na bok (nebo naklonění či klopýtnutí, které pádem neskončí), při čištění nebo jídle na bok nebo dozadu. Časem je rovnováha tak špatná, že potkan nedokáže stát ani sedět a neustále padá.
Stáčení hlavy na stranu, stáčení celého těla - patrné při chůzi, kdy potkan chodí dokolečka nebo má nakloněnou hlavu ke straně.
Problémy s tlapkami - zadní tlapky vypadají jako ochrnuté, potkan je při chůzi moc nepoužívá. Typickým příznakem je trčení nožiček a neschopnost je ohnout - potkan není schopen žrát jako normálně, protože nedokáže jídlo držet v ručkách. Při spaní na boku má nohy natažené před sebou a obvykle ještě zaťaté pěstičky. Tlapky jdou přesto ohnout, když za ně chytnete a zkusíte to, nejsou ztuhlé, svaly neatrofují a potkana to nebolí.
Protože nádor může utlačovat i centrum žízně, potkan může ztratit zájem o pití, nevyhledává vodu, protože nemá žízeň.
U lidí postižených nádorem hypofýzy dochází k abnormálnímu růstu dolní čelisti - u potkana můžou začít zrychleně růst spodní hlodáky.
Ke konci se mohou přidat záchvaty křečí, oslabený organismus je také náchylnější k napadení infekcí, které způsobí komplikace.
Diferenciální diagnóza
(aneb s jakými chorobami lze nádor podle příznaků zaměnit)
infekce ucha - také způsobují stáčení hlavy ke straně a problémy s rovnováhou.
paralýza zadních končetin (u starých potkanů) - potkan za sebou tahá zadní nohy nebo se jimi jen tak odpichuje podobně jako u nádoru; v tomto případě však paralýza nejdřív postihne ocas. Potkan ho tahá po zemi, místo aby ho nesl kousek nad zemí, a nehýbe s ním (když položíte pod zdravý potkaní ocásek prst, potkan ho zatočí, jako by vám chtěl prst ovinout - to ochrnutý potkan neudělá). Ochrnutí také postihuje až dost staré potkany (kolem 2 let a výš).
mozková příhoda - může způsobit ochrnutí zadních, předních nebo všech končetin, případně jedné zadní a jedné přední. Na rozdíl od nádoru se v případě mrtvičky příznaky objeví náhle.
Léčba
Dobré výsledky mívá včas nasazená léčba steroidy + antibiotiky, pokud možno v maximálních dávkách. Steroidy (prednison) mohou "srazit" nádor, antibiotika se dávají jako podpůrná léčba, protože steroidy jsou imunosupresivní (usnadňují zlým mikroorganismům cestu do těla). Může se ovšem stát, že léčba nezabere. I v případě, že zabere, nepodléhejte přílišné euforii, potkan se nevrátí do 100% perfektního stavu a bohužel se kdykoli může zase zhoršit.
Alternativní léčba, prevence, výživa
Vzhledem k neschopnosti držet jídlo v tlapkách a celkové slabosti by měl potkan dostávat jídlo jako mimino - kašičky a blátíčka. Tzn.: rozlámané piškoty polité vodou, mlékem, šťávou z ovoce, přesnídávkou; nastrouhanou okurku, mrkev, jablko či jiné ovoce nebo zeleninu, buď samotné, nebo zalité jogurtem; rozmačkaný banán; kojeneckou stravu (Hami a spol. - prodávají se různé druhy, ovocné, zeleninové, s přídavkem masa či ovesných vloček); nastrouhané vařené kuřecí maso; kus namočeného chleba na ožužlávání. Pokud je na tom potkan už tak špatně, že nedokáže jíst z misky, ale stále má chuť k jídlu (což poznáte podle toho, že se o to pokouší a že neodmítá jídlo, které mu dáte), krmte ho stříkačkou. Posaďte si potkana na klín, nejlépe na nějaký starý ručník, protože kolem bude trochu nepořádek, natáhněte do větší stříkačky třeba přesnídávku, strčte potkanovi za hlodáky a malinko vytlačte. Časem potkan pochopí princip a bude do stříkačky hlodat ve snaze vyrazit další porci. Na jedno posezení sní podle stavu 2-5 ml, samozřejmě když bude chtít víc, tak mu dejte.
Pokud chcete zkusit přímo protirakovinnou dietu, nedávejte potkanovi nic, v čem je cukr (bílý i hnědý - sladit smíte jen medem a ovocem), žádné maso a zvířecí tuky, buráky, máslo ani margaríny a vyhýbejte se potravinám obsahujícím konzervanty - kompotům, marmeládám, džusům, přesnídávkám... Dieta by tedy měla obsahovat pouze syrové či v páře krátce povařené ovoce a zeleninu, jogurt, podmáslí, med, vajíčka, obilí, obilné klíčky - pro potkana zkrátka dostatečně pestrý jídelníček Přečtěte si třeba tento článek. Mimo jiné se v něm doporučuje výživný koktejl ze sýra cottage, lněného oleje a medu (cottage lze nahradit jogurtem nebo jogurtovým kozím mlékem; samotný lněný olej nedávejte, spíš by uškodil) - vyzkoušela jsem ho na Andělce a na sobě a oběma nám chutná, uškodit rozhodně nemůže, můžete ho tedy zkusit.
Mezi "protirakovinnými" potravinami se obvykle zmiňuje brokolice, rakytníková šťáva (pozor na konzervanty) a rakytníkový čaj - obojí potkanům chutná a neuškodí.
Pokud chcete zkusit homeopatii, sežeňte si Conium Maculatum nebo Phosphorus v ředění 30C; rozpusťte 1-3 granulky v trošce (1-2 ml) vody, natáhněte do stříkačky nebo kapátka a při krmení dejte potkanovi vypít (nemusí vypít všechno, ale aspoň půlku by měl). Udělejte to tak 1-3x (podávejte klasicky, třeba jednu dávku večer a jednu ráno) a pak 2-3 dny počkejte, jestli to bude mít nějaký účinek. Když ne, zkuste to druhé. Phosphorus se hodí spíš pro potkany ztřeštěnější, kteří se snadno leknou, rádi poskakují a mají hodně elánu. Oba léky by měly účinkovat proti paralýze i proti mozkovým nádorům.Adéla
Superpotkan
Příspěvky: 461
Registrován: Ned Lis 28, 2004 1:06 pm
Soukromá zprávaICQ