Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Druhá mrtvice?

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

Druhá mrtvice?

Příspěvekod eva.jingle » 01 lis 2007 10:59

Prosím pěkně o radu každého,kdo má nějakou zkušenost s mrtvicí u potkánků.Moje Sněhurka,kterou jsem si brala od její původní majitelky před dvěma měsíci,byla cca půl roku po mrtvici.Měla hlavu na stranu,trošku se motala,ale jinak ostatním holkám stačila,byla čilá...
No a teď je zmatenější,když leze,dost se točí do kola,což dřív dělala také,ale v menší míře a hlavně je agresivnější,ale myslím,že to plyne spíše z nejistoty...musela jsem jí dát zvlášť,protože tahala Bahathi po kleci za sebou jak hadřík...no hrozné...naštěstí jí moc neublížila-šlinc na zádech :roll:
Nevím jestli např.mohla prodělat druhou mrtvici...a hlavně není úplně jisté,zda poprvé(před tím půlrokem to mrtvice byla,protože předešlá majitelka s ní nebyla na vet,pouze tam volala :roll:
Jinak v této době neprodělala žádné změny,nechávám jí co nejvíce klidu,dávám vitamíny...doufám,že jsem něco nezanedbala :(
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa
Potkani: Krteček-černá rexatá myšulka

Za duhovým mostem:
Sněhurka ,Vločenka , Bačík , Jingle , Dumbička - Angela z Black Hole , Holynka , Danae z Angarats , James , Sundance , Fanynka , Světluška , Bahathi z Angarats , tulák Ferda , pan Houstička , Chika Bahja , Márinka , Happy , Amálka , Ágneska , Altaj z Ituri , Edík ,Ouško ,Ronie ,Plašánek
Taji , Červenoočka -Makaronek , Curie , Tlapička a její překvapení : Ribana , Běloušek , Mazlíček a Strakáček , Sera , Mey , Miss Marple z chs Sunny rat , Běluška z Boleslavi , Vdoleček , divočák Ača a Koblížek

Re: Druhá mrtvice?

Příspěvekod eva.jingle » 01 lis 2007 13:58

Takže,doufám,že to popíšu správně,odborníci nekamenujte mne.
Podle vet:
1)Může se jednat buď o nádor na mozku,takže to by se stále zhoršovalo....
2)nebo o zvýšený nitrolební tlak v důsledku prasklé cévky,který může způsobovat záchvaty...co to je,se dá zjistit způsobem,že se nasadí poměrně hodně vysoké dávky kortikoidů,ke kterým je třeba rovnou podávat i něco na žaludek,protože ho to krutě huntuje-výsledek nejistý....
3)podávat SELEN,VIT E+VIT B a vůbec všechny vitamíny..........počkat jak to bude...když by se to ještě zhoršilo,např.křeče,bolesti tak přijet..........
Takže nic moc vyhlídky.Doplním lékárničku a držte mi palce,doufám,že se to nebude zhoršovat.
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa

Za duhovým mostem:
Sněhurka ,Vločenka , Bačík , Jingle , Dumbička - Angela z Black Hole , Holynka , Danae z Angarats , James , Sundance , Fanynka , Světluška , Bahathi z Angarats , tulák Ferda , pan Houstička , Chika Bahja , Márinka , Happy , Amálka , Ágneska , Altaj z Ituri , Edík ,Ouško ,Ronie ,Plašánek
Taji , Červenoočka -Makaronek , Curie , Tlapička a její překvapení : Ribana , Běloušek , Mazlíček a Strakáček , Sera , Mey , Miss Marple z chs Sunny rat , Běluška z Boleslavi , Vdoleček , divočák Ača a Koblížek

Příspěvekod Kimik » 01 lis 2007 15:21

Tak to nezní moc dobře. Kortikoidy jsem brala před měsícem a vůbec mi nedělaly dobře. A dávat to potkanovi, to si vůbec neumím představit.
Každopádně držím Sněhurce palce, ať je jí brzy líp.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod eva.jingle » 01 lis 2007 16:09

No já jí ty kortikoidy zatím dávat nechci,začnu tím selenem a vyššími dávkami vitamínů,nechám jí v klídečku a snad to bude lepší.Ty kortikoidy bych volila v případě,že by bylo hůř.Ona normálně baští,pije,nevypadá že by měla bolesti,spíš to chování vůči ostatním se zhoršilo,no mají holky klece vedle sebe a pouštět je budu normálně spolu....uvidím za pár dní.Věřím tomu,že se to zlepší.
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa

Za duhovým mostem:

Příspěvekod Nergita » 29 pro 2007 12:53

Kamarádky samička dostala mrtvičku a já jí chtěla co nejvíce poradit a pomoct. Jelikož jsem se ve svém chovu s mrtvičkou nikdy nesetkala, tak jsem hledala na netu víc informací. Klasický příznaky vim ale našla jsem ještě něco, co mě trochu šokovalo.
Já se totiž z mrtvičkou ve svém chovu asi setkala. u Samyasy na webu jsem vyčetla tohle: pozn:K mrtvičce může dojít i mladých zvířat kolem cca 3 měsíců věku,před dosažením dospělosti.Většinou se jedná o mláďata s vrozenou vadou(z velkochovů a zverexů po blízké příbuzenské plemenitbě,tím je riziko dědičných vad umocněno),kde není brán potaz na zdraví rodičů.Těmto zvířátkům bohužel není pomoci. Pro ty, co nevědí, mám samičku s vrozenou vadou (špatně fungující střeva - velice malá imunita, samička s MC vrhu, postižená z mláďat, která přežila nejvíce), jako 14 dní staré mimi, hned po tom, co otevřela očka se z klece buď dostala sama, nebo jí kočky pomohly. Myslela jsem, že jí snědly ale po hodině jsem malou našla, trochu ožužlanou, s hlavinkou lehce nakřivo ale živou. Po cca týdnu hlavičku srovnala. Ale okolo 3 měsíce jí začala zase neuvěřitelně stáčet na stranu. Teď má skoro jedno ouško otočený k zemi.
Původně jsem si myslela, že by to mohl být následek náletu koček a tím, jak rostla, že se hlavinka prostě zase stočila ke straně ale jak to tak čtu, myslíte, že Bladeie mohla mít mrtvičku?
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod IVANA28 » 29 pro 2007 16:39

tak to vypadá na mrtvičku ale je tady možnost že je to zánět vnitřního ucha. mám samičku dnes díky za to !!! je úplně v poho . Ale ted k tématu bylo jí zhruba měsíc a půl měla jsem jí doma krátce a najednou zničeho nic z minuty na minutu před mýma očima začala stáčet hlavičku na jednu stranu ale jinak jí nic nebylo, no a během tří dnů se její stav zhoršil prodělala něco co připomínalo další mnohem silnější mrtvičku ,jenom sebou házela ze strany na stranu a nebýt mého přítele ( který opravdu zareagoval tak že jsem koukala ) byla by se umlátila cca 2 hodiny sebou házela. Teda přítel jí ve dvě hodiny v noci svíral v rukách a nenechal jí prostor k tomu aby sebou házela a po dvou hodinách se mu odplazila z ruky a mi z toho měly hroznou radost . Rozhodli jsme noc stráví s námi v posteli a ráno uvidíme co dál byla hrozně hodná celou noc spinkala na mým polštáři mezi námi kdyby to náhodou nebylo vše, každých zhruba 20 minut jsme jí dávaly napít ( jídlo odmítala )ale čajíček si dala . ráno jsme zajely na veterinu a tam nám řekly že to nebyla mrtvička ale že má zánět ucha a ten virus který se neprojevil napadl plíce a že ten záchvat v noci bylo selhání organismu a že se divý že to přežila . Dostávaly jsme jí s toho 2 měsíce. Jediné co se ještě nezahojilo jsou jizvy, po injekcích jí odpadala většina kůže na zádíčkách kde ještě dnes má tři menší holá místa která pomalu a jistě mizí . Jediné mé doporučení muže být ,zajít k vetovy a ten ti poradí dnes už vím jak jsou tato zvířátka náchylná takže s tím bych moc dlouho být tebou neváhala!!!!. :up: ahoj sorry že to je tak dlouhý vyprávění
IVANA28
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Nergita » 29 pro 2007 18:47

Ivana: no jo, jenže Bladeie to má již 9 měsíců a kdyby to byl zánět v oušku, už by tady asi nebyla. Porfyrin se jí nedělá, srst má lesklou, normálně jí i pije, prostě nic, co by byla předzvěst nějaké závažné nemoci. Pokud by byli sebemenší příznaky něčeho, šla bych hned. Takhle ne, Bladeie je skleníková květinka, která nemůže ven (no v létě byla několikrát venku ale jen na pár minutek) a u veta by mohla něco chytit, bohužel i blbá rýma by pro ní byla smrtelná.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod zulu » 29 pro 2007 18:57

nergi: jedině že by zánět v uchu prodělala tehdy a od té doby jí to naklonění zůstalo. taky nás s tím vet strašil, u lajky se to ale naštěstí spravilo. ale jen uvádím možnost, neříkám že to tak je..
Obrázek Obrázek
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Příspěvekod IVANA28 » 01 led 2008 14:29

mohla prodělat zánět ucha předtím a to se mohlo projevit pouze tou hlavičkou Michalka taky byla normální jen měla hlavičku nakřivo jedla ,pila, hrála si a pak najednou bum a bylo to.Doktorka mi řekla že se ten zánět z ucha (se dostal do kde se neprojevil jinak jenom hlavičkou nakřivo ) se dostal na plíce a tam se teprve rozjel a to pořádně. Jen doufám že se to už nikdy nebude opakovat ,s tím že je tvoje potvůrka skleníková.. Míša nebyla venku ještě nikdy když jsme jezdily na injekce tak byla zahrabaná pod mojí bundou a spinkala takže vlastně ani nevím odkud to bylo ,mám ještě jednu holku ale ta nikdy neměla oni rýmu nebo něco podobného (klepu to) a ta strašně ráda lítá venku celé léto byla s námi venku ale to jsme měli ještě jenom jí. Přeji Blaidei aby se uzdravila a nepotkalo ji ani tebe nic ošklivého .Jo a opravdu přítel hodnej já se bála že bych jí rozmačkala takže ty dvě hodky držel on nevím jak dokázal nerozmačkat sto gramů ve svých velkých rukou ale povedlo se mu to já bych to nezmákla ona byla ještě takový malinký miminko :( ale ted už ní je velká krásná ženská )zrovna ted s ním spí v posteli ona je nejraději u nás a nechává si drbat kožíšek to je celá blahem bez sebe a naprázdno si přežvýkává jako by říkala (jééé to je hezký a opovaž se přestat dřiv než se probudím ) je to malá potvora :smi: ahoj a pohlad za mě Bleidei
IVANA28
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod myjka » 01 led 2008 14:40

Zapal stredneho ucha je spojeny aj so stratou rovnovahy a tym ze sa nedokaze potkan poriadne orientovat v priestore. Mala ho moja fanny ale urcite by som mu neprikladala vsetky naklonenia hlavicky.
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod BinaX » 11 led 2008 06:09

Ahojky, tak taky dotaz... Včera při krmení potkanů jsem si všimla, že jeden z nich chodí s hlavičkou nakloněnou na levou stranu. Jinak se mi zdá v pořádku až na to, že byl trochu zmatený. Myslíte, že je to spíše mrtvička nebo zánět ucha? Vůbec nevim k čemu se přiklánět? Nikdy jsem se s těmito nemocemi nesetkala.
BinaX
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Borro of Ituri, Frisco Beris, Jezabell, Elisabeth, Dakota, Catany of Ratsystem, Orca Rat4U

Ti jež čekají za duhovým mostem: Bimbo, Barunka, Bonnie Ball, Flíček, Pan Táta, Shezar, Jessie, Ashley, Stříbro, Dumbička, Tor, Akela Proximo, Hoblinka z Uhelky, Palpebra od Lucky, Fantasy PotkanMarvel, Igor od Nergity
Chovatelská stanice: Chs Ituri

Příspěvekod Haslerka » 11 led 2008 07:31

BinaX píše:Ahojky, tak taky dotaz... Včera při krmení potkanů jsem si všimla, že jeden z nich chodí s hlavičkou nakloněnou na levou stranu. Jinak se mi zdá v pořádku až na to, že byl trochu zmatený. Myslíte, že je to spíše mrtvička nebo zánět ucha? Vůbec nevim k čemu se přiklánět? Nikdy jsem se s těmito nemocemi nesetkala.

mno to ti rekne veterinář, max muzes k ousku cuchniout jestli treba nejak vyazne nezavani, ale chtlo by to veta..i kdyby t byla mrtvicka tak by aspon dostal inj proti otoku mozku. Moje Delli mela mrtvicku take velmi mlada, kolem toho 3 mesice, ale zila s tím v pohode jeste vic nez rok..ani by to na ni skoro nikdo nepoznal...
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod BinaX » 11 led 2008 07:46

aha tak děkuju.. Ono mu je asi už kolem půl roku.. A to mu to naklonění hlavy zůstane, nebo se to nějak srovná? A myslíš, že mu to nějak výrazně vadí, že ho něco bolí nebo tak? napíšu to asi blbě, tak mě prosím nekamenujte. Jedná se o potkánka, který je pro hady. Tak jestli ho to nějak výrazně třeba může bolet, nebo by to zvládl i bez té injekce. Nerada bych nějakými léky pak třeba zabila hada, když bychom potkánka zkrmili třeba za týden. :roll:
BinaX
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Borro of Ituri, Frisco Beris, Jezabell, Elisabeth, Dakota, Catany of Ratsystem, Orca Rat4U

Ti jež čekají za duhovým mostem: Bimbo, Barunka, Bonnie Ball, Flíček, Pan Táta, Shezar, Jessie, Ashley, Stříbro, Dumbička, Tor, Akela Proximo, Hoblinka z Uhelky, Palpebra od Lucky, Fantasy PotkanMarvel, Igor od Nergity
Chovatelská stanice: Chs Ituri

Příspěvekod eva.jingle » 11 led 2008 09:08

No ten zánět ucha je pro něj bolestivý,řekla bych-jinak vem ho k vet aspoň na nějakou posilující vitamínovou injekci,ať se vyloučí ten zánět.Nemám s tím zkušenosti,ale není ten zánět v uchu přenosný na ostatní potkaníky...?Kdyžtak mrkni do nemocí.
Nakloněná hlavička by mu v případě mrtvice už zůstala-může se to zmírnit,ale to po podání léků a vitamínů...
Zánět ucha info z ChS Black hole: http://www.theblackhole.estranky.cz/cla ... -rovnovahy

Mrtvice info z ChS Black hole: http://www.theblackhole.estranky.cz/cla ... u/mrtvicka
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa

Za duhovým mostem:

Příspěvekod eva.jingle » 26 úno 2010 20:26

...tak aby toho nebylo málo,Márinka v noci prodělala mrtvici..nevím jestli s tím nějak souvisí ta boulička na hlavě,kterou měla cca před týdnem,ale to byla o.k. a boulička do dvou dnů zmizela a Márinka byla o.k....Včera večer se mi zdála nějaká pomalejší,ale žádné jiné projevy neměla,dala jsem jí ale radši zvlášť od holek,protože se mi to moc nelíbilo.Ještě večer se najedla,pila normálně a ráno jsem jí už našla,jak se plazí po boku a přetáčí se.Vet jí dal kortikoidy a atb(antibiotika nevím proč,byla jsem z toho rozhozená,tak jsem se zapoměla zeptat..) a kapky do očí,protože nemrká a oči jsou suché,vet potvrdil mrtvici..jí ze stříkačky,ale vůbec není schopná zkoordinovat jakýkoliv pohyb.Dala jsem jí ještě béčko a doufám,že kortikoidy zaberou a trochu se z toho sebere :(
v pondělí máme jít na kontrolu,kortikoidy dostala injekčně,na tři dny.
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa

Za duhovým mostem:

Další

Zpět na Neurologické problémy