Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Ochrnutí nožiček

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

Příspěvekod kofola » 16 kvě 2007 12:37

Môžeš mu pômocť tým, že mu s nožičkou budeš cvičiť. Možno sa spočiatku bude brániť, ale musíš byť trpezlivá. A možno by bolo dobré prispôsobiť mu trošku zariadenie v klietke, aby sa nemusel trápiť tým, že sa napríklad nevie dostať na svoje obľúbené miesto.
Podľa toho, čo som sa dočítala všade možne, choroba môže postupovať rôzne rýchlo, u niekoho sa dokonca môže na chvíľku zastaviť. Alebo môže ísť prirýchlo. Záleží od potkaníka.
Možno by si tiež mohla vyskúšať Pangamin, je to v podstate B vitamín, uškodiť mu to nemôže a je dobrý na nervy (nemyslím nervy ako keď je človek nervózny alebo čo, ale na nervovú sústavu).
Ja sledujem u Kenyho, že sa to nejako zastavilo. Neteším sa síce veľmi, pretože chvostík je stále ovisnutý, ale je to lepšie ako keby sa to malo stále zhoršovať.
Držíme palčeky.
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jordannus Mouseville
Chloramphenicol Womi´s rats
Zajac Iletis

Příspěvekod nevi » 16 kvě 2007 12:47

Neměl rakovinu? Zkus veterináře, třeba poradí...

Jinak Marušce už nožička skoro splakla a bere léky. Ale pořád ještě odlehčuje nohu.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Bethan » 16 kvě 2007 19:12

šikovná holčička, ať we brzy uzdraví!
Člověk by se neměl vylučovat z říše zvířat.
Sigmund Freud
-------------------------------------------------
http://www.proximo-shop.cz
Nové zboží :) široký potkaní sortiment
Bethan
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bass Skanálu alias Coudy, Bentley od Riky alias Miminko, Diodon of Gremleens alias Piškotek; Agnes of FeeDees; Coronella of Gremleens alias Cookie; Bluenny alias Modřenka, Karlík od Adélky alias Samael, Miminko Matheus z Hůrky alias Matyášek
Chovatelská stanice: Proximo

Ochrnutí - krvavé orámování očí

Příspěvekod chelseenka » 07 lis 2007 15:19

Ahoj :( Můj potkánek má něco se zadníma nožičkama,vet říkal, že to může být něco na mozku nebo na ledvinách, protože hodně pije. Chodila jsem na třífázové injekci. Už to včera vypadalo, že se to zlepšilo, ale dneska jsem si všimla, že oči má krvavě orámovaný. Už se ji i zhoršili zpátky ty nožičky a kolikrát leží a najednou rychle se vztyčí a snaží se vyšplhat po kleci,hnedka ale spadne:( Chtěla jsem se zeptat jestli má někdo zkušennost s těma očičkama? nebo s podobným onemocněním?
chelseenka
Růžovka
Růžovka

Re: Ochrnutí - krvavé orámování očí

Příspěvekod Kimik » 07 lis 2007 15:24

A jak je starý? Téměř u všech potkanů dochází tak po druhém roce života ke zhoršení funkce zadních končetin, někteří ochrnou úplně, jiní třeba jen hůř běhají. Každopádně vyléčit to nejde, ale potkani se s tím dokážou dobře srovnat. Zadej si do vyhledávání ochrnutí, určitě tady toho o tom najdeš víc.
To krvavé orámování očí bude porfyrin, viz viewtopic.php?f=6&t=284.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod nevi » 07 lis 2007 15:26

Popřemýšlej nad podestýlkou, asi z ní má podrážené oči.
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Kimik » 07 lis 2007 15:29

Nechci Tě strašit, ale můj Maggi ke konci života ochrnul na jednu půlku těla a už několik týdnů před tím ochrnutím měl pořád kolem levého oka stopy po porfyrinu. Později se ukázalo, že kromě toho ochrnutí ještě oslepl právě na levé oko. Ale jestli to má jenom trochu a ne pravidelně nebo jestli je třeba nastydlý a kýchá, tak bych spíš uvažovala o podráždění, např. tou podestýlkou, jak píše Nevi. Snad to nebude nic vážného.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod chelseenka » 07 lis 2007 15:34

Myšuta je stará rok a osm měsíců. Jak poznám, že uz se trápí nebo že ji to bolí? :( Dík za informace, jsem tu nová. podestýlku má celou dobu stejnout, kukuřičnou. Je mi ji hrozně líto, je to můj první potkánek. Ty oci ma oramovany hlavne zvnitrni strany,jakkdyby bliz k cumacku.Dneska to ma prvni den.
chelseenka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Nefertity » 07 lis 2007 15:40

Zkus jí dát jako podestýlku čisté hadry, když se nemůže moc hýbat, jistě jí to bude příjemnější, než tvrdá kukuřičná podestýlka.
Držím jí palce.
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod Kimik » 07 lis 2007 15:43

O tom, kdy se potkánek už trápí a je lepší ho uspat se tady určitě už taky psalo. Myslím, že to poznáš, když začne být apatická, nebude chtít jíst, bude se stranit okolí. Můj Sunny ochrnul někdy v květnu, ale už si na to zvykl, pořád je čilý a má radost ze života, takže jestli Tvoje potkanka je jinak zdravá, tak tady s Tebou může být ještě dlouho. Hlavně jí uprav zařízení klece, aby mohla pohodlně k napáječce, misce, domečku a nemusela nikam šplhat. Očka jí zkus jemně otřít hadříkem namočeným ve vodě nebo v heřmánku a uvidíš, jestli se to vrátí, občas to má každý potkan, je to jako ospalky u člověka.
Kimik
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod nevi » 07 lis 2007 16:36

Tu podestýlku určitě vyměň, to co popisuješ je porfyrin. Jestli je často v podestýlce nebo do ní padá, tak jí to leze do očí. Doporučuji jinou (ne dřevo! To taky dráždí. Kočkolit taky ne) - třeba skartovaný papír, toaleťák, Asan, textilie, ubrousky. Někde je tady téma o ochrnutí - zkus rehabilitační cvičení (hýbat nožičkami, masírovat), a radši taky přestavět klec, aby se někde neporanila, třeba při pádu z patra.
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Haslerka » 07 lis 2007 17:21

A ještě vitamín B1-Thiamin, dokáže někdy dělat zázraky(ochrnuté zadní pacinky u morčátka, po 14 dnech začalo zase chodit)..
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod chelseenka » 07 lis 2007 17:53

Vypada to, ze je slepa na pravy oko. Zkousela jsem jestli bude reagovat na prst, nic. Na leve oko by mela videt. Uz jsem ji predelala do podlazni klece, ma tam latky, napajecku ma danou blizko u sebe, granulky taky. Ten vitamin mam sehnat kde? nebo jak se to podava?
chelseenka
Růžovka
Růžovka

Re: Ochrnutí nožiček

Příspěvekod Tuna » 19 pro 2007 12:21

Nevím, jestli zbytečně plaším, ale Tunitko má poslední dobou trošku problém se zadníma nožičkama. Ocásek má v pořádku, normálně ho nosí ve zduchu, přidržuje se s ním. Začala ale chodit strašně pomaličku, když jdu kolem, tak neuhne, nereaguje tak rychle, jako dřív.
Strašně ráda má vysoká místa v pokoji a tak šplá po poličkách, a než jsme to trošku přizpůsobili, tak se často stalo, že padala (nejprve jsem myslela, že nemá sílu v předních tlapkách, ale asi je to spíš tím, že se pořádně neodrazí zadníma). Když skáče třeba ze stolu na sedačku, stane se, že prostě nedoskočí, protože to neodhadne. Včera kousla přítele do prstu, protože si myslela, že tam má něco k jídlu, ale ruce mu byly pouze jídlem cítit.
Nejdív jsem si myslela, že třeba přestala vidět. Včera jsem ji ale pozorovala, jak jí. Strašně ráda si vleze na poličku nad miskou a z ní se skloní dolů, zadní tlapky nechá nahoře, a papá. Jenže včera nebyla schopna se zpět zvednout na tu polici a chudák upadla dolů. A to několikrát. Kromě toho, že je pomalá, má strašně rozcuchanou a neupravenou srst. Ale jinak nic, nic ji nebolí, pořád by nejraději snědla celý svět a hodně pije.
Co myslíte, nožičky nebo očička? Nebo nějaká část páteře? Nebo je to prostě jenom stárnoucí potkánek? Zaráží mě na tom to, že je mladá. Její asi 13 měsíců (ale je zverimexová, takže těžko říct, co od ní očekávat..). A nějaké jiné rady kromě vitamínu B? může mi něco říct veterinář?
ObrázekObrázekObrázek
Tuna
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Tuna (17.12.2006 přinesena domů - 5.8.2008)
Nudla (12.4.2007 přinesena domů)
Dorotka (17.4.2007 narozena)

Re: Ochrnutí nožiček

Příspěvekod Nergita » 19 pro 2007 12:25

Určitě bych zašla k vetovi, aby jí vyšetřil. Je ještě mladá ale u zverákových potkanů, člověk nikdy nemůže vědět, jak na to byli rodiče po zdravotní stránce.
Hlavně jí nepouštěj nikam, odkud by mohla spadnout a ublížit si.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

PředchozíDalší

Zpět na Neurologické problémy