Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Nádor podvěsku mozkového

Mrtvička, ochrnutí, záchvaty, změny chování atd.

Nádor podvěsku mozkového

Příspěvekod Adéla » 07 dub 2005 22:15

Tohle bude trochu delší příspěvek. V podstatě výcuc informací, které jsme já a několik dalších lidí, kterým tímto (opět) děkuji, zjistili během uplynulých dní.

Na začátku byla Andělka, jedna z mých současných potkanic, která před 14 dny začala jevit příznaky nějaké nemoci. Porfyrinem opatlané jedno očičko, mírná ztráta váhy a svalového tonu (když jsem ji vzala do ruky, nebyla našponovaná jako pružina, jak je u potkanů a samic zvlášť obvyklé, ale trochu ochablejší) a taky nějak nechtěla dlabat, respektive chtěla, ale očividně jí to nešlo, snažila se jídlo jíst rovnou z misky jako by zapomněla, že si ho má přidržet tlapkami.
Vyrazila jsem k veterináři, ten ji ohledal a nezjistil jinou závadu než to olepené oko, takže první diagnóza zněla zánět oka. Ostatní příznaky přičetl tomu, že potkanovi je logicky nedobře, oko ho svědí a otravuje. Po dvoudenní terapii antibiotickými kapkami se porfyrin v podstatě ztratil a Andělka se zmátořila natolik, že zase vypadala jako normální potkan. Po čtyřech dnech od návštěvy veterináře se to zase začalo zhoršovat. Jelikož jsem potřebovala jet do školy (do Brna), jela Andělka se mnou. Cesta ji hodně unavila a její stav se dost zhoršil a od té doby už se nezlepšil. Hned po Velikonocích jsem s ní šla na kliniku na vet. fakultě - mám tam kamaráda, který mi domluvil návštěvu u tamního potkaního specialisty. Ten po prohlídce zkonstatoval, že po hmatu je všechno v pořádku (nic ztvrdlého, zvětšeného, žádné boule), srdce a plíce taky ok, takže si tam Andělku přes noc nechali, ráno odebrali krev a udělali biochemii a krevní obraz. Všechno trapně v normálu :) Diagnóza: neurčitá, nejspíš nějaké vnitřní selhání - možná játra - případně se projevila nějaká vrozená vada, dispozice nebo doposud skrytě probíhající chronická choroba. Prognóza spíš špatná. Léčba symptomatická - 2x denně do svalu Baytril, 1x pod kůži vitamínová směs s béčkem, 3x pod kůži výživný roztok s glukózou a elektrolyty. Spousta injekcí, ale přiznávám, že to poslední jsem v zájmu potkanovy a vlastní příčetnosti dost flákala, protože vpravit do potkana subkutánně 5 ml tekutiny znamená píchnout to natřikrát a to bych z Andělky brzo udělala cedník. K jídlu dostávala samé šťavnaté věci á la piškoty v přesnídávce, strouhaná okurka s jogurtem, strouhaná mrkev s ovocnou šťávou atd., takže tekutin měla dost a živin taky. Pít nechtěla - od začátku se prakticky nedotkla napáječky - musela jsem ji tedy hlídat, jestli dostatečně močí, aby to neodnesly ještě ledviny.

Léčba bohužel nenesla žádné ovoce a stav se spíš zhoršoval. Začalo být velice markantní, že Andělka má problémy s koordinací a rovnováhou, při chůzi padala a špatně jí fungovaly zadní nohy, spíš je za sebou tahala, jako by se o ni pokoušela stařecká paralýza. Tu jsem však vyloučila, protože v tom případě by jí předně nefungoval ocásek - a ten funguje doteď (Andělka jím hýbe, ovíjí ho o mříže). Nejdřív jsem si myslela, že je zesláblá a z toho jsou všechny ty problémy, ovšem potom jsem začala hledat... a našla jsem pravděpodobnou diagnózu, kterou potvrdila i spolubydlící, somatopedka, která o nemocech a postiženích pohybového aparátu ledacos ví. Samozřejmě bez podrobného vyšetření to nelze říct na 100%, ale řekněme na 90% se dá určit, že jde o nádor podvěsku mozkového čili hypofýzy.
Andělka zatím žije, pořád jí, snaží se čistit, občas si udělá krátkou plazivou procházku nebo se nechá pomazlit. V dohledné době pravděpodobně sama odkráčí do věčné spíže, pokud by se přidaly komplikace (křeče), dojde na ono ošklivé slovo "euthanazie" :? Držte palce, ať je konec co nejlehčí - nebo ať se stane zázrak.

Tolik ke konkrétnímu případu a teď slíbené info.

Nádor podvěsku mozkového (anglicky "pituitary tumor" nebo "pituitary tumour") je jeden z nejčastěji se vyskytujících nádorů u potkanů. Postihuje spíš samice a ty, které nikdy nerodily nebo nejsou kastrované, jsou ohrožené mnohem víc než ty, které měly aspoň jednou mladé. Obvykle se objevuje u potkanů starších než 1,5 roku, ale může přijít i o něco dříve.

Příznaky
první příznaky jsou obvykle slabé a nenápadné. Týkají se většinou motoriky. Potíže s rovnováhou - potkan padá, když si sedne a chce se čistit, nebo upadne při chůzi. Při chůzi jde obvykle o pád na bok (nebo naklonění či klopýtnutí, které pádem neskončí), při čištění nebo jídle na bok nebo dozadu. Časem je rovnováha tak špatná, že potkan nedokáže stát ani sedět a neustále padá.
Stáčení hlavy na stranu, stáčení celého těla - patrné při chůzi, kdy potkan chodí dokolečka nebo má nakloněnou hlavu ke straně.
Problémy s tlapkami - zadní tlapky vypadají jako ochrnuté, potkan je při chůzi moc nepoužívá. Typickým příznakem je trčení nožiček a neschopnost je ohnout - potkan není schopen žrát jako normálně, protože nedokáže jídlo držet v ručkách. Při spaní na boku má nohy natažené před sebou a obvykle ještě zaťaté pěstičky. Tlapky jdou přesto ohnout, když za ně chytnete a zkusíte to, nejsou ztuhlé, svaly neatrofují a potkana to nebolí.
Protože nádor může utlačovat i centrum žízně, potkan může ztratit zájem o pití, nevyhledává vodu, protože nemá žízeň.
U lidí postižených nádorem hypofýzy dochází k abnormálnímu růstu dolní čelisti - u potkana můžou začít zrychleně růst spodní hlodáky.
Ke konci se mohou přidat záchvaty křečí, oslabený organismus je také náchylnější k napadení infekcí, které způsobí komplikace.

Diferenciální diagnóza
(aneb s jakými chorobami lze nádor podle příznaků zaměnit)
infekce ucha - také způsobují stáčení hlavy ke straně a problémy s rovnováhou.
paralýza zadních končetin (u starých potkanů) - potkan za sebou tahá zadní nohy nebo se jimi jen tak odpichuje podobně jako u nádoru; v tomto případě však paralýza nejdřív postihne ocas. Potkan ho tahá po zemi, místo aby ho nesl kousek nad zemí, a nehýbe s ním (když položíte pod zdravý potkaní ocásek prst, potkan ho zatočí, jako by vám chtěl prst ovinout - to ochrnutý potkan neudělá). Ochrnutí také postihuje až dost staré potkany (kolem 2 let a výš).
mozková příhoda - může způsobit ochrnutí zadních, předních nebo všech končetin, případně jedné zadní a jedné přední. Na rozdíl od nádoru se v případě mrtvičky příznaky objeví náhle.

Léčba
Dobré výsledky mívá včas nasazená léčba steroidy + antibiotiky, pokud možno v maximálních dávkách. Steroidy (prednison) mohou "srazit" nádor, antibiotika se dávají jako podpůrná léčba, protože steroidy jsou imunosupresivní (usnadňují zlým mikroorganismům cestu do těla). Může se ovšem stát, že léčba nezabere. I v případě, že zabere, nepodléhejte přílišné euforii, potkan se nevrátí do 100% perfektního stavu a bohužel se kdykoli může zase zhoršit.

Alternativní léčba, prevence, výživa
Vzhledem k neschopnosti držet jídlo v tlapkách a celkové slabosti by měl potkan dostávat jídlo jako mimino - kašičky a blátíčka. Tzn.: rozlámané piškoty polité vodou, mlékem, šťávou z ovoce, přesnídávkou; nastrouhanou okurku, mrkev, jablko či jiné ovoce nebo zeleninu, buď samotné, nebo zalité jogurtem; rozmačkaný banán; kojeneckou stravu (Hami a spol. - prodávají se různé druhy, ovocné, zeleninové, s přídavkem masa či ovesných vloček); nastrouhané vařené kuřecí maso; kus namočeného chleba na ožužlávání. Pokud je na tom potkan už tak špatně, že nedokáže jíst z misky, ale stále má chuť k jídlu (což poznáte podle toho, že se o to pokouší a že neodmítá jídlo, které mu dáte), krmte ho stříkačkou. Posaďte si potkana na klín, nejlépe na nějaký starý ručník, protože kolem bude trochu nepořádek, natáhněte do větší stříkačky třeba přesnídávku, strčte potkanovi za hlodáky a malinko vytlačte. Časem potkan pochopí princip a bude do stříkačky hlodat ve snaze vyrazit další porci. Na jedno posezení sní podle stavu 2-5 ml, samozřejmě když bude chtít víc, tak mu dejte.
Pokud chcete zkusit přímo protirakovinnou dietu, nedávejte potkanovi nic, v čem je cukr (bílý i hnědý - sladit smíte jen medem a ovocem), žádné maso a zvířecí tuky, buráky, máslo ani margaríny a vyhýbejte se potravinám obsahujícím konzervanty - kompotům, marmeládám, džusům, přesnídávkám... Dieta by tedy měla obsahovat pouze syrové či v páře krátce povařené ovoce a zeleninu, jogurt, podmáslí, med, vajíčka, obilí, obilné klíčky - pro potkana zkrátka dostatečně pestrý jídelníček :) Přečtěte si třeba tento článek. Mimo jiné se v něm doporučuje výživný koktejl ze sýra cottage, lněného oleje a medu (cottage lze nahradit jogurtem nebo jogurtovým kozím mlékem; samotný lněný olej nedávejte, spíš by uškodil) - vyzkoušela jsem ho na Andělce a na sobě a oběma nám chutná, uškodit rozhodně nemůže, můžete ho tedy zkusit.
Mezi "protirakovinnými" potravinami se obvykle zmiňuje brokolice, rakytníková šťáva (pozor na konzervanty) a rakytníkový čaj - obojí potkanům chutná a neuškodí.
Pokud chcete zkusit homeopatii, sežeňte si Conium Maculatum nebo Phosphorus v ředění 30C; rozpusťte 1-3 granulky v trošce (1-2 ml) vody, natáhněte do stříkačky nebo kapátka a při krmení dejte potkanovi vypít (nemusí vypít všechno, ale aspoň půlku by měl). Udělejte to tak 1-3x (podávejte klasicky, třeba jednu dávku večer a jednu ráno) a pak 2-3 dny počkejte, jestli to bude mít nějaký účinek. Když ne, zkuste to druhé. Phosphorus se hodí spíš pro potkany ztřeštěnější, kteří se snadno leknou, rádi poskakují a mají hodně elánu. Oba léky by měly účinkovat proti paralýze i proti mozkovým nádorům.
Adéla
Malý potkan
Malý potkan
Příspěvky: 299
Registrován: 28 lis 2004 13:06

:(

Příspěvekod petule » 08 dub 2005 05:02

když to tak vidím tak se děsím :( chodila jsem ted 14 dní na veterinu s očičkem http://www.kralici.cz/potkani/img/alba/ ... 0383_b.jpg . dostala dvoje ATB. trochu se to zlepšilo ale po vysazení je to ještě horší :( ... na VFU mi řekli že to je způsobeno stresem ale mě se to nezdá..to by přece měla i na oku druhém :(
Uživatelský avatar
petule
Skákavka
Skákavka
Příspěvky: 127
Registrován: 27 lis 2004 07:57
Bydliště: Brno
Potkani: Už je obludek tolik, že nemá smysl je po jednom vypisovat :o) Tak kukněte na můj webík, jsou tam i fotečky obludek :o)
Chovatelská stanice: ChS NippyLand

Příspěvekod withoutme » 08 dub 2005 07:27

mám dvě otázky:
1) speedy spí se zaťatýma pěstičkama, dělají to taky vaši potkani, je to normální?jak bylo v text: Při spaní na boku má nohy natažené před sebou a obvykle ještě zaťaté pěstičky,tak mě napadlo že takhle speedy spí tak jestli je to v pořádku.jinak je až moc zdravá.
2) jak se při této nemoci obrušují zoubky když použijeme to co je napsaáno v Alternativní léčba, prevence, výživa?když si nebude brousit zoubky tak mu moc vyrostou(eště když maj pak růst víc nebo jak to tam bylo) a nebude moc jíst ne?
diky
Uživatelský avatar
withoutme
Malý potkan
Malý potkan
Příspěvky: 172
Registrován: 25 lis 2004 19:44
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvekod Adéla » 08 dub 2005 09:50

1) To jsem tam zapomněla připsat, připíšu :) I zdraví potkaní spí s nataženýma nožičkama a ručičkama a mívají je zaťaté v pěst. Je to pouze jeden z příznaků. Kdyby měla Speedy s končetinama problém, tak by je neohnula ani kdyby se šla najíst, a měla by i další z vyjmenovaných příznaků.

2) Zuby je potřeba kontrolovat a když přerůstají, dojít k veterináři, aby je kleštičkami zkrátil.
Adéla
Malý potkan
Malý potkan
Příspěvky: 299
Registrován: 28 lis 2004 13:06

Nemocne zadni nozky

Příspěvekod Morrigna » 22 dub 2005 18:42

Potkanice Ainna posledniho pul roku za sebou nozicky doslova vlacela, nemohla se na ne postavit, jen se trochu odstrkovala. Spis to bylo vekem (i kdyz si nevzpominam, ze by mela neco s ocaskem), ale rada bych napsala zkusenosti s peci o ochrnuteho potkana:
1) spatne ji, krome zde popsane kasovite stravy jsem ji i jidlo drzela u tlapek, nejlepsi bylo, kdyz mi ho olizavala z prstu. Dalsi moznost je dat velky kus treba jabka nebo okurky, o ktery se zaoven opre.
2)nemuze se sama cistit, podpirala jsem ji, nebo chovala na kline v sukni, aby mela pri ohybanii podporu. Byla to zprvu potiz, protoze mela tendenci, kdykoli jsem se ji pri cisteni dotkla, zacit se venovat me ruce, ale naucila se, ze jsem tu, abych ji pomohla.
Zpocatku ji stacilo podpirat jednu tlapku (tu co mivaji ve vzduchu), ale pozdeji uz to nezvladala, tak jsem si koupila nejjemnejsi detsky kartacek a procesavala jsem ji tam, kde si sama nedosahla.
Bohuzel se jeden cas obevil i problem s tim, ze se necistila kolem usti mocove trubice a ta se ji zalepila, pomohl teply odva hermanku na vaticce a spouta trpeliveho cisteni
3)jak nemohle chodit, rostly ji strasne drapky na zadnich nohou, strihala jsem ji je manikurnima nuzkama a brousila pilnickem, ale to uz jsem tu nekde psala
Kdyz nekam chtela jit, bud se tam odplazila sama, nebo jsem ji vzala do dlane a kterym smeem se natahovala, tak jsem ji vezla zadecek, ona se drapala prednima. Moc se neobtezovala s tim, aby chodila na zachod mimo, tak jsem ji musela obcas zkouknout, osusit a prendat z louzicky ven.
4)bylo nutne ji udrzovat v teple, protoze se nemohla uplne schoulit do klubicka. Kdyz se ji to stalo, par dni spala uplne natazena, kvuli zachovani telesne teploty (doma jsem to s primotopem naplny pecky vytopila tak na 16, obcas jen na 14) byla u me pod perinou, dokonce jsem se navykla i na jeji biorytmus - spala jsem za den 2x4 hodiny a kdyby bylo jen po mem, preferovala bych to doted.
Nekdo by asi volil v tomto pripade injekci, neosuzuji to, ale my jsme byly velke kamaradky... a tak kdyby se nekdo rozhodl pro podobne reseni, nechala jsem mu tu par postrehu.
Uživatelský avatar
Morrigna
VIP
VIP
Příspěvky: 506
Registrován: 20 dub 2005 09:30
Bydliště: Milín (70km JZ od Prahy)

Příspěvekod zulu » 13 bře 2006 23:24

tak si myslím že naše saša má tento typ nádoru. původně jsem myslela že je to jen běžné ochrnutí, ale jak to tak čtu... :( ocásek používá, skoro nepije (ale dávám jí šťavnaté jídlo) a teď to došlo tak daleko že už nemůže normálně chodit, chodí pořád jen dokola. je mi jí líto, dala jsem ji radši do krabice, protože v kleci by si mohla ublížit..
myslíte že se trápí? pořád jí ale chutná..... nechci ji nechat trápit se :(
Uživatelský avatar
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 951
Registrován: 12 pro 2004 21:55
Bydliště: Brno
Potkani: Foxie

Příspěvekod Lucka » 14 bře 2006 17:00

Ten článek je super, a jsem ráda, žes ho tady dala. Myslím, že hodně potkaním majitelům pomůže (když si veterináři nebudou vědět rady). Nechci vystupovat jako necita, ale já bych svého potkana asi tak dlouho ochrnutého nenechala. Kdybych viděla, že už to k klepšímu nebude a bude to jen horší, tak bych se raději rozloučila se vší ctí. Ale prosím nevrhejte se všichni na mě za můj názor! Jinak držím všem majitelům, kteří takto nemocné potkánky opečovávají pevné nervy!
Uživatelský avatar
Lucka
Skákavka
Skákavka
Příspěvky: 80
Registrován: 07 kvě 2005 18:57
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zulu » 16 bře 2006 14:46

právěže je saška jen míň pohyblivá, proto jsem ji dala pryč z klece, už nedokáže moc šplhat, vylézt po žebříku, ale jinak se plazí.. ani s tím stáčením už to není tak hrozné jako napoprvé, tehdy to vypadalo fakt špatně.
ale jídlo jí pořád chutná, bolesti ani nic jiného ji netrápí..
Uživatelský avatar
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 951
Registrován: 12 pro 2004 21:55
Bydliště: Brno
Potkani: Foxie

Příspěvekod ewelina » 21 bře 2006 12:43

Moje potkanka měla něco podobného. Pravda je, že už od malička byla taková pomalejší oproti té druhé, hubenější a špatně viděla, jen v šeru to bylo trochu lepší. Byla albínek, ze zverimexu, takže taky nejspíš proto :( Zhruba před měsícem začala špatně chodit, hodně spala a moc nejedla. I když si jídlo nosila s chutí do domečku, všechno tam zůstalo, ani se ho nedotkla, ale to jsme zjistili pozdě. A pak to šlo rychle, jeden den zalepená očička a nosánek porfyriny, chodila dokolečka, byla slabá, zjistili jsme, že má přerostlé spodní zoubky přes horní, takže jsme mazali na veterinu, tam je zkrátili, ale jinak nic konkrétního neřekli. Jenže naše Maňulka už se nezlepšila. Dostávala jídlo ze stříkačky, už nemohla otevřít ani tlamičku, jak byla slabá, počůrávala se, takže jsem jí omývala vodou každou chvíli. A další den začala špatně dýchat, takže jí mamka vzala hned k veterináři, ale už tam nedošla, umřela jí v ruce :cry: Celou dobu jí hladila.
Chtěla jsem jí pohřbít, ale pak jsem jí radši nechala na pitvu :( protože nikdo nevěděl, co by to mohlo být, bála jsem se i o tu druhou prdelku.
Řekli, že nic nenašli, že byla dobře živená, žádný zánět ledvin, špatná játra, srdíčko zdravé, trávicí systém v pohodě, takže závěr byl selhání organismu. Ale neodebírali vzorky, nic.
Původně bych to tipovala na mrtvičku, kvůli tomu celkem rychlýmu průběhu, ale pak jsem našla tenhle článek o nádoru hypofýzy a přikláním se spíš k tomu.
Bylo jí 1,5 roku. Je možný takový rychlý průběh u nádoru?
ewelina
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 5
Registrován: 20 bře 2006 14:44

Příspěvekod Lejdyna » 26 kvě 2006 08:01

Tak bohuzel nas Myshi ma presne toto :( Vzhledem k tomu, ze ma temer 2 roky mu uz vetka nedava zadnou nadeji, dostal glukozku a jen tak vegeti, musim mu se vsim pomahat, a prubeh byl tak strasne rychlej :( a taky to zacalo takhle nenapadne. jeho zivotni funkce se zcvrkly na pomale plazeni, podrimovani, cucani strikacky, vylucovani a pokusu se cistit :cry: Doporucila nam, aby jsme ho hodne chovali, aby mel pocit tepla a blizkosti
Uživatelský avatar
Lejdyna
Malý potkan
Malý potkan
Příspěvky: 202
Registrován: 09 úno 2006 13:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod Morrigna » 26 kvě 2006 08:12

Lejdyna píše:Tak bohuzel nas Myshi ma presne toto :( Vzhledem k tomu, ze ma temer 2 roky mu uz vetka nedava zadnou nadeji, dostal glukozku a jen tak vegeti, musim mu se vsim pomahat, a prubeh byl tak strasne rychlej :( a taky to zacalo takhle nenapadne. jeho zivotni funkce se zcvrkly na pomale plazeni, podrimovani, cucani strikacky, vylucovani a pokusu se cistit :cry: Doporucila nam, aby jsme ho hodne chovali, aby mel pocit tepla a blizkosti

Sama jsem to zažila, tak vím, jak ti je :-( Buď statečná. Ještě ti můžu doporučit masáž měkkým dětským kartáčkem na zuby, to mu alespoň trochu nahradí čištění.
Pro celý svět jsi jen jedním z mnoha. Pro potkana jsi celý svět.
Uživatelský avatar
Morrigna
VIP
VIP
Příspěvky: 506
Registrován: 20 dub 2005 09:30
Bydliště: Milín (70km JZ od Prahy)

Příspěvekod Phionka » 26 kvě 2006 16:42

to je nejako krute, a ako tak citam tak aj dost caste...z calnku sa da pochopit, ze ked nebude mat mlade da sa úovedat ze ocohorie ? a k tej diete, moze co su klasicke jedla pre hlodavce abo morcata ? bo aj tam su konzervacne latky......ja necem aby umrela :( sice je zdrava ale moc som si na nu uz vykla....
:hurt:
Never tomu, čomu nerozumieš, ale nezavrhuj, čo si nepreskúmal :)
Phionka
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 11
Registrován: 22 dub 2006 15:15

To Adela

Příspěvekod potkanica2 » 26 kvě 2006 20:34

Jo, tak s touto nemocí, jsem si užila dost. Potkánka mi na to zemřela před měsícem ve věku 1 rok a 9 měsíců. My jsme to léčili / veterinář z Vet. fakul./ ted má ordinaci v senici - mi to po všech testech léčil kortikosteroidy.....
Uživatelský avatar
potkanica2
Růžovka
Růžovka
Příspěvky: 19
Registrován: 14 dub 2006 20:26

Příspěvekod Lejdyna » 29 kvě 2006 07:31

Tak Myshi jeste vegetuje, nosim ho vsude s sebou, ocicka na me duverive pouli. Na strikacku se sape jako na spasu. Jinak je uplne ubohej.
Uživatelský avatar
Lejdyna
Malý potkan
Malý potkan
Příspěvky: 202
Registrován: 09 úno 2006 13:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod zulu » 29 kvě 2006 12:57

Lejdyna píše:Tak Myshi jeste vegetuje, nosim ho vsude s sebou, ocicka na me duverive pouli. Na strikacku se sape jako na spasu. Jinak je uplne ubohej.


přeju hodně sil. taky jsem se takhle rozhodovala každý den znova, jestli to má ještě cenu naši myšu nechávat dál bojovat :( hlavně že jsi s ním..
Uživatelský avatar
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Příspěvky: 951
Registrován: 12 pro 2004 21:55
Bydliště: Brno
Potkani: Foxie

Další

Zpět na Neurologické problémy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník