Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Euthanazie

Všechno o různých nemocech

Re: Euthanazie

Příspěvekod Cayro » 09 srp 2009 12:27

Jerrýšek dostal nejdřív uspávačku a pak injekci do srdíčka. Bohužel už na tom byl tak, že při té uspávací se ani neprobral. Po uspávačce dají obvykle tak 10 - 15 minut, než myšáček opravdu "usne" ... Při té poslední injekci se tě na slušné veterině zeptají, jestli chceš s myšáčkem opravdu zůstat... aspoň mne se doktorka ptala. Každopádně já se vlastně ani neptala, jestli dávají napřed uspávačku, já jí rovnou chtěla a dozvěděla jsem se, že pochopitelně, že to jinak nedělají... Ale i když to všechno víš a víš, že tu poslední injekci už neucítí, není to o nic lehčí :cry:
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: potkaní kluci:
Jerry - moje sluníčko (*10.5.2008 +20.6.2009)
Mat - Čotoje of Navel - moje myšátko (*14.3.2008 - +5.3.2010)
Pat - Eště kousek of Navel - moje mazlítko (*29.4.2008 - +16.6.2010)
Čuk of Zverimex - dumbo rex (*5.3.2010
Gek of Superzoo - (*5.3.2010 +4.3.2012)
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod AileenK » 09 srp 2009 12:39

Aha děkuju... Veta se zeptam jak to bude chtít dělat.

Cayro - to je mi jasný že to nebude o nic lehčí od pátku mam se sebou co dělat, část mě ho nechce dát pryč a druhá část ví že tak to pro něj bude lepší, nemůžu už vidět jak bojuje a boj pomalu, ale jistě prohrává :cry:
Jednou kdosi řekl jeden citát a já si ho zde dovolím citovat :
"Německá doga je psí elegán, s inteligentníma očima a dokonalým tělem, ve kterém se snoubí sílá s rychlostí. Empatické zvíře s nádhernou duší a obrovitým vzrůstem, jehož majestátnost učarovala lidem již před staletími."

ChS německých dog "Koce Petr"
Moje "krysátka" a vše kolem nich
Naši zakrslý teddy králíčci a chovatelská stanice "Z Kouzelného kopce" :)

Obrázek
AileenK
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Gin Od Máji (10.09.2009)
Tonic (Dekameron) Od Máji (26.09.2009)
------------------------------------------------
V nebíčku čeká:
Anie
James von zverimex (13.5.07 - 12.8.2009)

Moje krysátka www.krysatka.wz.cz
Teddy králíčci - www.z-kouzelneho-kopce.xf.cz
Chovatelská stanice: http://www.koce-petr.wz.cz

Příspěvekod Laura » 09 srp 2009 12:47

Chápu, jak se asi cítíš, já si totéž prožívala s Kulískem. Děsila jsem se toho okamžiku, když řeknu "tak jdeme" a dám ho do přepravky a ponesu... Bože, to je opravdu otřesná představa!!!!!! :shock:
Jsme ale s tebou, zažilo si to tu hodně lidí... :up:
Někdy prostě není jiné cesty a neklze udělat víc. A tento poslední krok je prostě někdy to nejlepší a nejhumánnější, co můžeš pro myšáka naposled udělat...
Laura
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Za duhovým mostem:
Kulísek († 3. 1. 2007)
Elísek († 8. 2. 2012)

Jak pomoct potkyšovi- "eutanázie"doma?

Příspěvekod Johanka74 » 11 bře 2010 13:52

Dovolím si založit takové kontroverzní téma, nad kterým dumám. V případě že máme hodně nemocného potkánka nebo se velmi rychle jeho stav změní a veterina není k dispozici, popř.je možnost na ní jet až za x hodin a vidíme, že se fakt trápí a k životu už to není , jen je mu třeba rychle ulehčit a pomoct mu nějakým způsobem za Duhový most, jak to udělat? Máte někdo zkušenosti? Prosím bez invektiv nebo konstatování, že vždycky je možnost veteriny a uspání. Je tu hodně moc lidí zkušených nebo s veterinárním vzděláním, tak třeba můžete poradit..
Za sebe ano, přiznávám se, pokud by byla možnost myšáka doma "uspat" v klidu a bezbolestně, raději to udělám vlastní rukou okamžitě a v klidu domova než třeba až za 12 hodin na veterině. Natolik cítím zodpovědnost za svoje zvířátka ,že nechci aby se trápila déle, než je nutné. Pro obraz třeba Šupinka se mi dusila v náručí asi půl hodinky, budiž,byla to "jen "půl hodina, při který jsem nejdřív brečela,pak se oblíkala, naháněla na netu jestli je v Lounech vet v noci a komandovala manžela ať se oblíká,že jedem. Popř.myška s nádorem, furt dobrá a žeroucí se může během doby co nejsme doma markantně zhoršit - co s ní? Pokud se bude moderátorům zdát toto téma moc "fuj" tak klidně vymažte,ale opravdu by mě zajímalo, je-li v tomto případě nějaká rada, popř.jestli veterinář je třeba ochoten prodat injekce "na doma" pokud majitele zvířátek zná a ví, že je nezneužije.. :smi:
Nikdy nevěř světlu v očích muže. To jen slunce prosvítá jeho dutou hlavou...
(Indické přísloví)

Obrázek

Cipísek, ségry Lálinky, prahavelčátka Maryška,Leonka,Káťa a Škubánek,Evička od Nevi, polodivočandy Chiméra a Hydra. Dále psiska Orion a Sirius (bandogxpitbullxridgeback) a směska Kerberos
Johanka74
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Za Duhovým mostem : Šupinka * 9.12.2007 + 2.10.2009, Pišta * březen 2009 + 12.12.2009, Maryška * 20.9.2007 + 11.2.2010 ,
Růženka ze Zbuzan * 12.3.2008 + 9.3.2010 , Batman * listopad 2007 + 8.5.2010 ,Fifinka * únor 2008 + 8.5.2010
Čertík * březen 2008 + 24.6.2010 , Bludička * 24.5.2008 + 5.7.2010 , Fišta z Hornbachu * březen 2009 + 22.8.2010
Křemílek * září 2008 + září 2010 , Vochomůrka * září 2008 + 3.11.2010, Dumbák *5.12.2008 + 7.1.2011
Amina *5.12.2008 + 14.1.2011, Perlička *5.12.2008 + 23.1.2011, Pampeliška *10.6.2008 + 13.2.2011
Hugo z Edenu * únor 2009 + 16.3.2011, Popelka z Měcholup * září 2010 + 5.5.2011, Kojak *září 2008 + 3.6.2011,
Šupinka 002 * září 2009 + 27.9.2011, Bleška Havelče * 14.2.2010 + 16.10.2011, Mášenka von Pankrác * asi léto 2009 + 19.10.2011, Baron *25.9.1997 + 2.11.2011, Maruška, Artemyš *1.6.2010 + 26.2.2012 Nememyš + březen 2012, Flíček a Bubáček * květen 2010 + květen 2012, Sazinka Piskoř z Měcholup *asi jaro 2010 +23.7.2012, Krteček leden 2011-září 2012

Re: Jak pomoct potkyšovi- "eutanázie"doma?

Příspěvekod nevi » 11 bře 2010 13:59

Veterináři tohle určitě na doma neprodají, de facto by neměli ani např. dávat majiteli s sebou domů Ivomec pro ostatní potkany, které neviděli.
Mack tohle řeší přes službu Pet Medic, tj. výjezd veterináři na pohotovosti k vám domů, ale finančně je to náročnější.
Moje rodina má známé veterináře, kteří jsou ochotní třebas večer přijet, i když zrovna nemají pohotovost, ale taky to není ono.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Kimik » 11 bře 2010 14:02

Už jsem nad tím taky přemýšlela, ale pochybuju, že by ti veterinář prodal injekce na doma, nehledě na to, že by asi nebylo nijak lehké pro nás nezkušené potkánka uspat a pak ho bodnout do srdce, jako to dělá vet. Je spoustu různých metod, které se používají při zabíjení (krmných) zvířat třeba v ZOO nebo u velkochovatelů, ale ty asi nebudou moc šetrné a příjemné :(
Nechci se tady chlubit, jak už jsem párkrát zkrátila trápení menším hlodavcům, protože mezi náma, nechat uspávat myš za 300 Kč mi přijde prostě moc. Ale u potkanů bych si na to sama netroufla, k těm mám prostě větší citový vztah a všechny tyhle metody nejsou zase až tak šetrné :( Takže na domácí eutanazii to moc nevidím...
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Johanka74 » 11 bře 2010 14:41

Jsem si to myslela..ten výjezd k potkyšovi je fakt asi hodně fin.náročný, to plánuju pro psisko, i když on je očividně nesmrtelnej :lol: Díky Bohu :whistle: Toho nechci až přijde čas stresovat tím, že ho budu někam vozit, navíc veter.co znám to berou tak nějak zvláštně..jako "nechte ho tady my ho uspíme" - to se mi nelíbí ani u psa ani u potkyše. Pokud jsme s nimi takovou dlouhou dobu, měli bychom být s nimi až do konce a zajistit,aby netrpěli.. :(
Myslela jsem na nějaké silné sedativum, jestli něco takového není..Když jsme byli s Pištou, tak mi říkali,že jí tam můžu nechat a dají jí do éteru. Já jsem jí ale chtěla držet dokud neusne, takže dostala ty dvě injekce ale ohlídala jsem si to a byla s ní..Takže myslím,že třeba éter by šel ne? Když teda vezmu v potaz, že není normálně k sehnání :smi:
Jo a na tu injekci do srdíčka bych si asi v případě, že by myš už tvrdě spala, troufla..To zas až takovej problém není bych řekla..
Nikdy nevěř světlu v očích muže. To jen slunce prosvítá jeho dutou hlavou...
(Indické přísloví)

Obrázek

Cipísek, ségry Lálinky, prahavelčátka Maryška,Leonka,Káťa a Škubánek,Evička od Nevi, polodivočandy Chiméra a Hydra. Dále psiska Orion a Sirius (bandogxpitbullxridgeback) a směska Kerberos
Johanka74
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Za Duhovým mostem : Šupinka * 9.12.2007 + 2.10.2009, Pišta * březen 2009 + 12.12.2009, Maryška * 20.9.2007 + 11.2.2010 ,
Růženka ze Zbuzan * 12.3.2008 + 9.3.2010 , Batman * listopad 2007 + 8.5.2010 ,Fifinka * únor 2008 + 8.5.2010
Čertík * březen 2008 + 24.6.2010 , Bludička * 24.5.2008 + 5.7.2010 , Fišta z Hornbachu * březen 2009 + 22.8.2010
Křemílek * září 2008 + září 2010 , Vochomůrka * září 2008 + 3.11.2010, Dumbák *5.12.2008 + 7.1.2011
Amina *5.12.2008 + 14.1.2011, Perlička *5.12.2008 + 23.1.2011, Pampeliška *10.6.2008 + 13.2.2011
Hugo z Edenu * únor 2009 + 16.3.2011, Popelka z Měcholup * září 2010 + 5.5.2011, Kojak *září 2008 + 3.6.2011,
Šupinka 002 * září 2009 + 27.9.2011, Bleška Havelče * 14.2.2010 + 16.10.2011, Mášenka von Pankrác * asi léto 2009 + 19.10.2011, Baron *25.9.1997 + 2.11.2011, Maruška, Artemyš *1.6.2010 + 26.2.2012 Nememyš + březen 2012, Flíček a Bubáček * květen 2010 + květen 2012, Sazinka Piskoř z Měcholup *asi jaro 2010 +23.7.2012, Krteček leden 2011-září 2012

Příspěvekod Zuza » 11 bře 2010 15:45

O tomhle jsme přemýšlely s mamkou a už jsme to i vyzkoušely (možná nezodpovědnost, ale prostě jsme nechtěly nechat myše trápit a vet nebyl v dosahu). Mamina doma měla léky na spaní, co dostal brácha když měl ve dvaceti neštovice ( jedna tableta pro dvoumetrovýho stokilovýho chlapa). Tabletu jsme rozdrtily a v kaši jí do myšky nacpaly s tím, že už se neprobudí. Během chvilky se zklidnila a spokojeně spinkala. Spala celou noc a ráno se probudila jako vyměněná. Začala zase žrát a pohybovat se sama po kanapi. Vydržela ještě 14 dní, než umřela sama v klidu ve spánku. S druhým potkanem to proběhlo podobně, usnul a ráno čilý, ale toho jsme nechaly po víkendu uspat, protože měl na zádech hnusný hnisavý nekrotický nádor (léky z veteriny nepomáhaly a jen se to zhoršovalo, potkan závratně rychle hubnul a musel trpět, ač to nedával najevo).
Takže zkoušet "lidské" léky, které by logicky porazily koně, nemá smysl, protože na potkany očividně působí úplně jinak.
Nad éterem jsme taky uvažovaly, ale to je všechno o konzultaci s veterinářem. kdyby nějaký takový způsob existoval, taky bych ho moc uvítala. A švihnout s potkanem o hranu je sice rychlý způsob, jenže znám případy, kdy osobě toto činící zůstala v ruce kůže z ocásku, no prostě hnus, to si nemyslím, že by bylo humánní. Krom toho ten chvilkovej pocit "horské dráhy" u potkana než umře, no asi to není ok.. Krom toho to už by bylo rychlejší a pro potkana asi i pocitově lepší mu zlomit vaz ručně. Ale to není nic co já bych dokázala udělat jakýmukoli zvířeti.
Mamina podobně pomohla na druhou stranu křečkovi a morčákovi, ale sama říkala, že potkan je zvíře, u kterýho to prostě nedokáže.
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod Haslerka » 11 bře 2010 16:04

Co se týče nápadů s eterem/chloroformem, tak ten prý dost nepříjemně leptá sliznice a zvíře se v těm v podstatě udusí - prý nic moc hezkého. Jinak souhlasím s tím, že veterinář T61 nadoma určitě nedá, to si nesmí dovolit. Už tak je to oblíbená forma učinné sebevraždy mezi veterináři, natož ještě aby se dostal do rukou laiků..
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod Zuza » 11 bře 2010 17:10

Haslerka píše:Co se týče nápadů s eterem/chloroformem, tak ten prý dost nepříjemně leptá sliznice a zvíře se v těm v podstatě udusí - prý nic moc hezkého. Jinak souhlasím s tím, že veterinář T61 nadoma určitě nedá, to si nesmí dovolit. Už tak je to oblíbená forma učinné sebevraždy mezi veterináři, natož ještě aby se dostal do rukou laiků..

Naprosto souhlasím s tím, že by to žádný laik doma mít neměl. Myslím, že by takovéhle látky měly být i v ordinacích pod zámkem. Holt bohužel ta domácí eutanasie nebude příliš reálná..
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod womi » 11 bře 2010 17:21

Zuza píše:
Haslerka píše:Co se týče nápadů s eterem/chloroformem, tak ten prý dost nepříjemně leptá sliznice a zvíře se v těm v podstatě udusí - prý nic moc hezkého. Jinak souhlasím s tím, že veterinář T61 nadoma určitě nedá, to si nesmí dovolit. Už tak je to oblíbená forma učinné sebevraždy mezi veterináři, natož ještě aby se dostal do rukou laiků..

Naprosto souhlasím s tím, že by to žádný laik doma mít neměl. Myslím, že by takovéhle látky měly být i v ordinacích pod zámkem. Holt bohužel ta domácí eutanasie nebude příliš reálná..

když na to přijde, svojí hnusnou úlohu by udělal i toluen nebo aceton a ty jsou běžně k dostání v drogerii. Já nevím no, naštěstí mám veterinu kousek, ale kdybych byla někde, kde vet není a bylo by potřeba, asi bych potkana předávkovala ibalginem (to je totiž krom antiko jediný lék, co nosím pořád u sebe) a pak mu snad šlápla na krk. Je to sice brutální, ale to zvíře by pod ibalginem netrpělo. A orgány by nestihly ani selhat. Drhá věc ovšem je, že když si dá člověk deset ibalginů, je skoro po něm, ale nedokážu si představit, kdyby to na potkana neúčinkovalo, to by umřel na selhání orgánů a to by určitě nebylo příjemné.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod chesterfield » 12 bře 2010 06:53

Zuza mi připoměla můj pokus o etunázii u Julinky - Celý Atarax v naivné představě, že hezky usne. Ano hezky usnula, pak s vzbudila a ještě měsíc si drandila podstatně veselejší v kleci. Asi není jiná cesta, pro nás tady v Praze to není zas tak neřešitelný problém i když v noci finančně náročný, ale mimopržští to mají horší.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Nergita » 12 bře 2010 14:38

Taky jsem přemýšlela o "domácí" eutanazii. Ptala jsem se i veta, jestli by mi náhodou nemohl dát tu injekci domů ale když jsem se dověděla, že bych se musela trefit do srdce nebo plic, tak jsem to zavrhla (nehledě na to, že by mi jí vet stejně nedal). Jinak zabít potkana bych nedokázala. Jednou jsem prásknutím o zem musela zabít mládě andulky, který se trápilo a já byla v tu chvíli bez auta a tohle už nikdy víc. Sice bylo hned mrtví ale mě z toho bylo hrozně. Nehledě na to, že dát živého potkana do igelitky a lupnout s ním o zem by bylo nad mé síly.
Sekání hlaviček je asi nad síly nás všech tady a kdyby pak pracovali nervy a 3/4 potkana sebou začalo škubat, v tu ránu bych se v mdlobách skácela k zemi taky.
Jak jsem tady četla o lidských lécích, vzpomněla jsem si hned na Ches a Jůlinku, jak se Jůlinka prospala a byla čiloučká. Takže lidské léky taky asi nebudou to pravé.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod bzuc-ka » 13 bře 2010 15:58

už sem nad touhle otázkou taky přemýšlela.. :cry:
loni v létě když mi dva dny v ruce umíral dvouletý Myšák..nebyla to první myš která mi umřela v ruce,ale první myš, která se strašně dlouho trápila...bylo to o víkendu..v pátek večer přestal lést,jíst,pít.., v sobotu jsme ráno stihli veta, Myšák dostal povzbuzovačku, která mu pomohla na chvíli, ze lžičky jsem mu dávala pít a krmila ho piškotkama s mlíčkem rovnou do tlamičky, potom jsem mu už musela i vodu lít po kapkách do pusinky, aby se aspoň napil.. a v neděli ráno umřel..v sobotu večer sem litovala, že sem mu radši nenechala píchnout "poslední injekci" :cry: ušetřila bych mu tím den a noc v bolestech.. :cry: když sem viděla ty největší křeče, taky jsem přemýšlela, jak mu pomoc, aby se netrápil..napadalo mě ho utopit, nebo šlehnout o schody, ale než sem sebrala odvahu, myšák vydechl naposled..každopádně sem se rozhodla, že příště už nenechám umírat a trápit, ale vzmužim se a ulevim jim.. :cry: je to hnusný, ale co jinýho, když ste na vesnici, víkend, bez auta, veterinář daleko...
bzuc-ka
Skákavka
Skákavka
Potkani: evžen lovec žen, kokain, bohoušek, emilek, jožin z bážin, čuňas čuníkovatej, mašínek von bahnhof, lojzíček, heráček, pačes, ámosek, buráček
v nebíčku-cecilka,agneska,boženka,žoržetka,pan myšák,myšule.cecilek
ostatní příslušníci klanu - kříženec belgičana Hugopes a králice růžena

Příspěvekod Sharkie » 01 říj 2010 18:20

jak sa tu kedysi riesilo, ci by slo pomoct umierajucej mysi doma.. tak som teraz narazila na nyxe na zmienku o tom, ze je to podchytene v zakonoch (pochopitelne)

takze pokial by ste nad tym niekto rozmyslali, tak sa mozte pozriet sem: http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp ... d=76&typ=r

konkretne malokto z nas by neporusil tento bod:
§ 5
(6) Utracení smí provádět pouze veterinární lékař, odborně způsobilá osoba podle § 17 odst. 1 nebo zletilá osoba, tato však pouze pod odborným dohledem veterinárního lékaře nebo odborně způsobilé osoby podle § 17 odst. 1.

§ 17

(1) Řídit, provádět a kontrolovat pokusy na zvířatech jsou oprávněni lékaři, veterinární lékaři a osoby s jiným vysokoškolským vzděláním biologického směru, pokud se během studia, postgraduálního studia nebo dalšího celoživotního vzdělávání občanů prokazatelně seznámili s metodami chovu a práce na pokusných zvířatech, s jejich ochranou, s vyhledáváním a používáním alternativních metod a kterým bylo uděleno osvědčení příslušným orgánem ochrany zvířat.
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

PředchozíDalší

Zpět na Nemoci