Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Euthanazie

Všechno o různých nemocech

Re: Jak probíhá uspání?

Příspěvekod Nergita » 06 úno 2008 21:32

Haš: Mě tedy taky nikdy potkani při uspáváni anestezií nepředváděli divadlo.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod gazinka » 06 úno 2008 21:38

Moje mamka je bývalá veterinářka a uspává hlodavce známým a žádná agonie či něco se neděje....Zvířátko prostě pomalu usne a už se neprobudí..
gazinka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Isabella: *20.8.2010, dwarf, black, dumbo
Elisabeth: *28.9.2010, dwarf, burmese

Příspěvekod Haslerka » 07 úno 2008 00:21

mno mě by zajimalo co ti veterinari jak psala Eleanthis tomu nebožatku dali, když po uspavacce vyvadel...protoze to mi neprijde standartni chovani po uspavacce...
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod Tkanu » 07 úno 2008 08:43

Pánbiku na nebiku, to je horor :shock: Kdybych zažila to, co eleanthis, tak si snad pořídím chloroform a budu uspávat doma :shock:

Mám stejné zkušenosti jako Haš - u Vítkové dostala myška uspávačku, ani nepískla, zklidnila se, pomalu usnula u mě v náručí, Vítková si se mnou zatím povídala, tak jsem se zklidnila i já a přestala bulet... A pak jsem ji tam spinkající nechala, konec jsem nechtěla vidět...

Mašličku jsem nechala uspat v Erice, ta už tu uspávačku ani nepotřebovala :cry:
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Sametka
Vzpomínáme: Tkanička Mašlička Hvězdička Knoflenka

Příspěvekod Nergita » 07 úno 2008 10:02

Haš: taky bych řekla, že to muselo být dost hrozný a taky mi to nepříjde jako normální způsob, jak potkana uspat.
Jinak, i když eutanasia přímo do plic je okamžitá smrt zvířete, stejně nechávám dávat první anestezii, jelikož prostě injekce do plic u živého zvířete mi příjde bolestivá. S prvním potkanem, kterého jsem nechávala uspat (neměla jsem tušení, jak se zvíře uspává), tak tam právě byla jen ta eutanasia do plic a Torpuška kníkla ale fakt to byl šílený kník. Jen chvilku, než vet vpravil do plic tu látku. Při anestezii maximálně kníknou jen proto, že je bolí vpich pod kůži a kníknou jen troch a normálně.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod eleanthis » 08 úno 2008 16:51

chovam potkany uz od roku 2000, bohuzel jsem mela jen tri pripady, kdy potkan umrel samovolne vlastni smrti, ostatni sli na euthanasii, ti, ktere jsem musela nechat uspat jinde, nez u pana doktora Ptacka v Lisni, predvadeli divadlo. mozna jsem cita, ale v klidu v naruci mi fakt neusinali. Plazili se po stole, otvirali tlamu, piskali, sapali se.... proste parada psycho
Eleanthis

.."v tiché záři výkladní skříně si nahá figurína prohlízí své pěstěné nehty.."
eleanthis
VIP
VIP

Příspěvekod Haslerka » 09 úno 2008 14:45

mno tak je mozny ze jim davaji nejakou nestandartni latku...uspavadlo ktere neni pro ne urcene..protože to co dava Vítková je normalni uspavačka co dává pri operaci a tam se svirata taky nesviji, nekrouti...jinam než k vitkovy bych asi na eutanazii nesla..(pripadně jeste jinam-k Mikulcovy, Chylikovy-tam taky verim, že by to bylo bez divadla..)
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod kofola » 15 dub 2008 10:38

Ja som teda dávala zatiaľ uspať len jedného potkaníka, ale tiež sme sa nestretli s nijakým divadlom. Keny síce pískol, keď mu doktorka pichla uspávačku do nožičky, aj sa mykol a vytrhol, strašne pískol (ona tá injekcia do svalu dosť štípe), takže ju musela dotlačiť medzi lopatky, ale potom mi v pokoji zaspal v náručí, pani doktorka mu pichla smrtiacu injekciu a bolo to. Nijaké plazenie sa po stole ani nič. Možno keby som ho nezobrala na ruky, tak by vyvádzal...
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jordannus Mouseville
Chloramphenicol Womi´s rats
Zajac Iletis

Příspěvekod Grove » 15 dub 2008 11:44

Injekce anestetika do zadní nožičky a následná injekce "smrtíci" látky do plic je obvyklý a relativně humání postup. Je pravda, že při té první injekci zvíře někdy píská, ale je to proto, že injekce do svalu je bolestivá a štípe. Trvá to chviličku, než začne působit, pak je zvíře chvíli omámené a nakonec usne. Co pokládám za důležité je to, že v tu chvíli a i při aplikaci té první injekce zvířátko pevně držím v náručí, aby se nebálo. Pak ani nemůže nastat situace, že se plazí po stole a všelijak se trápí. Také mě pak samozřejmě pronásledují výčitky svědomí, jestli jsem udělala dobře, ale když si uvědomím, že tahle bolest trvala vteřinku ve srovnání s bolestí, od které jsem milované zvíře zachránila, myslím, že je to dobré rozhodnutí. Druhou injekci už zvíře necítí a po ní je během chviličky mrtvé. Jako jediná ještě šetrnější možnost mě napadlo nechat zvíře uspat v inhalační narkoze, ale tu nemá každý veterinář k dispozici.

V každém případě rozhodnutí o tom, jestli zvíře ještě léčit nebo ho nechat odejít, je strašně těžké. Věřím ale, že pokud jej člověk miluje a jsou si blízcí, prostě to nějak pozná. Nezapomenu na slova MVDr. Čápa, který, když mi umírala fenka, a já říkala, že až bude zle, že přijdeme, se na mne přísně podíval a řekl: NE, přijďte dřív, než bude zle, ona si to nezaslouží, celý život vám byla věrná, vy jste za ni zodpovědná a je vaší povinností ji ušetřit trápení a bolesti ... a měl pravdu.
Grove
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod kofola » 16 dub 2008 09:37

Pri tej poslednej vete mi napadli slová líšky z Malého princa. O tom, že sme zodpovední za všetko, čo si skrotíme... Maruško, napísala si to krásne a pravdivo. A ten lekár mal sakra pravdu. Naše zvieratka si nezaslúžia, aby sme boli egoisti do poslednej chvíle a za každú cenu bojovali o ich život, aj keď ony to už vzdali a radšej by odišli......
kofola
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jordannus Mouseville
Chloramphenicol Womi´s rats
Zajac Iletis

Re: Euthanazie

Příspěvekod LenkaK » 15 kvě 2008 20:23

Kolik stojí utracení potkana a jakým způsobem se provádí? Je to bezbolestný způsob? Díky
LenkaK
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod BinaX » 16 kvě 2008 06:26

Tady je téma, kde je popsán průběh eutanázie. Kolik stojí bude asi záviset i na veterináři.
BinaX
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Borro of Ituri, Frisco Beris, Jezabell, Elisabeth, Dakota, Catany of Ratsystem, Orca Rat4U

Ti jež čekají za duhovým mostem: Bimbo, Barunka, Bonnie Ball, Flíček, Pan Táta, Shezar, Jessie, Ashley, Stříbro, Dumbička, Tor, Akela Proximo, Hoblinka z Uhelky, Palpebra od Lucky, Fantasy PotkanMarvel, Igor od Nergity
Chovatelská stanice: Chs Ituri

Příspěvekod Kimik » 03 úno 2009 14:15

Tak už je to zase tady, to rozhodování jestli uspat nebo ne. Můj nejmilejší Kimík má už od září nádor, operovat se nedal, takže jsme ho nechali růst a jenom jsem doufala, že to půjde co nejpomaleji. Jenže nádor roste naopak strašně rychle, navíc má kolem sebe ještě další malé nádory. Ale Kimík má pořád strašnou chuť do života, baští, mazlí se. Dneska jsem ho pozorovala a ten nádor už mu skoro znemožňuje pohyb, umýt se dokáže jenom když ho držím na klíně a podepírám, ale mám pocit, že bolesti zatím nemá a kromě toho špatného pohybu mu vlastně nic nechybí. Jenže copak já poznám, jestli je to ještě život nebo už jenom živoření? Co myslíte? Vím, že rozhodnout se budu muset sama, takže tady spíš hledám podporu a pár utěšujících slov. Nechali byste ho ještě chvíli s námi (jsou mu 2 roky a 4 měsíce) nebo bych mu to trápení měla ušetřit?
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod kawi » 03 úno 2009 14:40

kimik, resim to same, i kdyz zatim "předběžně" :oops:
vivinky nador uz je dost vleky, ais jako golfovy micek, porad chodi, beha, skace, i kdyz pod sebou ma nador :oops: takze porad zije a je v pohode, ale presto, vzhledem k rychlosti rustu proste vim, ze do konce unora ci do zacatku brezna nejpozdeji se uz prez nador neprekuli a nebude schopna smysluplneho pohybu, tudiz odkazana na nonstop peci, kterou ji dat proste nemuzeme :oops:

jsem radikalni a hodne lidi tu bude proti me, ale muj nazor je, ze kdyz se potkan sam nenapije a nenaji,trapim ho vic, nez je nutne a v tom pripade jsem pro eutanazii :smi: ( tedy predpokladejme, ze potkan je tech 8-10 hodin sam doma, protoze majitel pracuje, pac realne malokdo ma tu sanci mit potkana 24 hodin denne u sebe a zajistovat mu jidlo a piti, kdyz se potky nepohybuje :smi: a i tak je to podle me jen prezivani, ne zivot :smi: )
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: se pořád mění, takže přibližně plus mínus 16 kousků
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)
Chovatelská stanice: nchs shareenov :-P

Příspěvekod Kimik » 03 úno 2009 14:54

Tak to si budeme muset Kimíka ještě chvíli nechat :D On se k napáječce celkem v pohodě doplazí, dokonce chodí na záchod do jednoho rohu, což snad nedělal, ani když byl zdravej a misku mu přistrčím až pod čumáček a dávám mu měkké věci, aby si je nemusel moc přidržovat. Kdybyste ho viděli, jak slastně přivírá očka, když ho vezmu na klín a drbu za ušima, to je pak to rozhodování ještě mnohem těžší. Takže i když je ten nádor už hodně velký, je to ještě pořád spíš estetická vada, Kimo to z nás zvládá nejlíp :up:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

PředchozíDalší

Zpět na Nemoci