Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Potíže s POTKANY ze zverimexu

Všechno o různých nemocech

Re: Potíže s POTKANY ze zverimexu

Příspěvekod Kimik » 03 kvě 2013 21:26

Myslím, že jí ta vůně opravdu může vadit, já doma zásadně nepoužívám žádné vůně ani osvěžovače vzduchu nebo třeba nedejbože takové ty různé voňavé piliny, jejich nosíky jsou mnohem citlivější než naše a právě se bojím, že by se jim to nelíbilo.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod p.hubicka » 03 kvě 2013 21:50

Není to nějak ostré.... voňavé pilinky měly holky taky a nevadilo jim to... je to na přírodní bázi žádná chemie, dráždila, toxiny v tom nejsou jen oleje
Elis♥ Dumbina♥ ségry ze zveráku *
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Elis ♥ pořízená 23.2.2013 věk prý 2 týdny ale zdála se mi větší ;)
Dumbina ♥ údajná sestřička Elis.

Mají potkani z chs opravdu lepší zdravotní předpoklady?

Příspěvekod Andariel » 19 led 2015 11:26

Ahoj ahoj,
snad mě neukamenujete za můj skepticismus, ale začínám mít pocit, že z hlediska vrozeného zdraví je snad prašť jak uhoď, zverimex nebo chs. Prostě tak trochu boj s větrnými mlýny...jasně,že ze zverimexu je mnohem větší šance, že si člověk přinese nemocné zvíře, hlavně kvůli stresu a zhoršeným podmínkám- nachlazení, svrab a tak. Ale tomu se dá částečně zabránit větší pozorností při výběru zverimexu a konkrétního zvířete. Ale co se týče nádorů, které jsou u potkanů takový problém, jsou na tom skutečně myšáci z chovek lépe? Je skutečně větší šance, že potkan z chs umře stářím a zdráv? Zajímaly by mě zkušenosti lidí, kterým rukami prošlo víc potkanů obou skupin...a teď mě opravdu zajímají spíš ty vrozené předpoklady, než to, že prcek ze zveráku byl nastydlej. Kolik chovek opravdu přísně vyřazuje potomky zvířat, u kterých se objeví nádory (nebo jiné geneticky podmíněné problémy) před rokem a půl života, z chovu? Jak moc je to kontrolované shora, ze ZO CHMH a ČKP? Někteří chovatelé vyžadují zaslání zdravotní karty po úmrtí zvířete, což je super! Ale nějak mi přijde, že zdaleka né všichni. Na rodokmenech, které jsem doma našla, mi chybí údaje o délce života předků (barva je tam vždycky, ale taková základní věc, jako délka života, potažmo zdraví, tam není, proč?) a na stránkách chs se toho člověk mnohdy taky o zdraví jednotlivých chovanců moc nedoví (hlavně tedy v těch větších chs) je to zase jen otřepaná fráze na úvodní stránce a člověk se toho dozví víc o výstavních úspěších, dumbo uších a populárních barvách...snad jsem se nikoho nedotkla, mluví ze mě asi hlavně smutek nad zdravím tak úžasných zvířátek, jako jsou potkani. A pokud mě někdo vyvede z omylu a řekne, že jsem výjimka, že jsem měla jenom smůlu, tak budu jedině ráda...jinak, rozhodně to nechci vztahovat na všechny, to bych křivdila mnoha zodpovědným chovatelům, kteří se nad zdravím svých chovanců trápí stejně jako já, ale jen mě zajímají další názory a zkušenosti, jestli je dogmatické stavění zvířat z chs z pohledu dlouhodobého zdraví opravdu tak opodstatnělé.

Já po tom, co mi myšule ze zverimexu umřela v roce a půl na mrtvici jsem si pořídila všechny další potkyše z chs, právě s nadějí, že se budou těšit většímu zdraví...ale jedna byla v roce a půl na operaci nádoru, ale do týdne jí začali růst další a ted má sice přes dva roky, ale zdravého potkana si takhle taky úplně nepředstavuju. Další myšce jsem ted o víkendu objevila taky nějakou bouli, což mě hodně překvapilo a rozesmutnilo, protože je jí teprve rok a dva měsíce...tak nad tím vším teď prostě nějak přemýšlím.
Andariel
Skákavka
Skákavka
Potkani: Saminka Potkanviv - dumbo, rex, černá, berkshire
Mia (Bambina LMG Rattery) - dark pearl/mink, berkshire
Ayasha (Dalmina LMG Rattery) - coffee, self

† Čurinka von Zverimex - standard, aguti, husky

Příspěvekod nevi » 19 led 2015 13:03

Jakou vlastně očekáváš odpověď?
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Andariel » 19 led 2015 13:15

Ehm, jak to myslíš jakou? :oops: Nechci nikomu podsouvat žádnou odpověď,mrzí mě, pokud to tak vyznělo. Zajímá mě, jestli má na to někdo nějaký názor, ať už stejný, či jiný, a pak také odpovědi na úplně konkrétní otázky v textu...ideálně od lidí, kterým těch potkyšů prošlo rukama hodně nebo těch, kdo trochu vidí do zákulisí PP chovu.
Andariel
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Kimik » 19 led 2015 13:29

Do chovu nevidím, ale potkanů jsem měla už opravdu hodně a můžu potvrdit tvůj dojem. Když jsem si dělala statistiku, tak zdravotně na tom byli potkani ze zverimexu a od chovatele téměř stejně, dokonce nádorů bylo víc u těch s PP než u těch zverimexových. Ani v délce života se mi nijak výrazně neliší.
Chovatel může ovlivnit pouze to, že se snaží vybírat zdravá zvířata, nechová na těch, o kterých ví, že třeba měli v rodině nějaké nemoci, ale víc podle mě stejně nedokáže ovlivnit. Naši mazlíčkové jsou prostě potomci laboráků, na kterých se zkoumalo leccos a ty nemoci si nesou v sobě. A ještě taková poznámka, měla jsem dva divoké potkany a oba měli nádory a jeden i něco s ledvinama a ani jeden se nedožil přes dva roky, takže možná za to ty laboratorní výzkumy až tak nemůžou...Ale samozřejmě dva není nijak velký vzorek.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod womi » 19 led 2015 14:43

Nikdo neříká, že se zverimexový potkan nemůže ve zdraví dožít vysokého věku. Tady jde stále o princip - množírně je úplně u p.dele, v jakém stavu a s jako genetickou výbavou toho potkana pošle dál. Ty se sice ve zveráči můžeš rozhodnout vzít si zvíře, které bude bez parazitů a nebude prskat, ale nevíš, jestli v půl roce nechcípne na bůhvíco. Jenže koupí zverimexového potkana podpoříš množírnu v produkci dalších, to znamená, že další samice se bude muset urodit k smrti v nedůstojných podmínkách, bude rodit děti po svých bratrech a podobně. V CHS se na samici dělajáí zpravidla 1-2 vrhy a zbytek života si samice žije v pohodě a klídku.
D8m sem pro předtstavu jeden obrázek od CHS Iletis
Obrázek

Není to tak dlouho, co jsem sem dávala statistiku průměrného věku co se týče zvířat z chs a z míst jako je zverimex a podobně. Je to statistika ze zhrruba 50 potkanů, co jsem měla doma, měli všichni stejnou péči. potkan z CHS 2,2 roky a potkan ze zverexu 1,5 roku.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod womi » 19 led 2015 14:49

Jinak dopisovat věk do rodokmenů, to by šlo dost těžko, protože v době, kdy se vvypisujou, tak třeba ještě dvě generace potkanů žijí :smi:

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya

Příspěvekod Andariel » 19 led 2015 16:04

Kimíku, díky, to mě tak nějak zajímalo...

Tak to je jasné, že v chs se mají lépe než ve velkochovech, že mimčo bude krásné, hezky barevné a vymazlené, kdežto ve velkochovu jsou namačkáni v T4 boxech odkud putují rovnou k hadům, do mrazáku nebo do zverimexu. Zajímalo mě vrozené zdraví zvířat - třeba ty nádory, mrtvice a podobné a jak to registrovaný chovy řeší (třeba v porovnání s vnějším vzhledem zvířat) a jak moc to reálně lze ovlivnit. Ta statistika by mě třeba docela zajímala, kde ji najdu? :whistle:

Co se týče genetické výbavy, nechci se hádat, protože konkrétní podrobnosti neznám, ale nějak mi přijde, že sestavit chovnou skupinu i ve velkochovu je lepší z nepříbuzných jedinců, jinak chov půjde za pár generací do kytek (pokud to samozřejmě nejsou inbrední kmeny, které jsou na tom postavené). A taky že spousta krásných zvláštních variet potkanů, kteří se chovatelům prostě líbili, museli na začátku projít docela úzkým "hrdlem lahve" a mohou být v konečným důsledku mnohem citlivější. Nemluvě o některých extrémních případech, jako jsou fuzzové.

Samozřejmě, že nejde do PP napsat datum úmrtí u zvířat, které ještě žijou, ale u těch, kteří ne, tak by to tam přece být mohlo, ne? Přijde mi to důležité pro chov čím dál zdravějších generací potkanů.
Andariel
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod womi » 19 led 2015 22:40

No psala jsem to :-) Je to statistika ze zhrruba 50 potkanů, co jsem měla doma, měli všichni stejnou péči. potkan z CHS 2,2 roky a potkan ze zverexu 1,5 roku.
tady ještě podrobněji
od r. 2007
27 potkanů ze zverimexu/zájmového chovu/množírny a pod. průměrná délka života - 1,58 let
24 potkanů z ofiko CHS, průměrná délka života 2,3 roky.
celkový průměr 1,92.

myslím, že i když "vzorek" potkanů z chs je menší, i tak to pro mě opravdu o něčem vypovídá. Mám tu teď ještě posledního potkana co nepočítám jako z chs, přesto, že je od nifl(i když, on je z jedné půlky se známými předky, nicméně mám ho zařazeného v neoficiálním chovu) přes dva roky a dva z chs, přes dva roky. Zbytek začne stárnout někdy koncem léta.

Jinak si nedokážu dost dobře představit ten věk fakt dopisovat. Kdybych teď třeba měla doplnit data úmrtí do PP, co mám doma, tak jsem totálně v háji, protože třeba u importů ani nevím, kdo je přivezl a kontakt na chovatele už nezjistím, některé chs přestaly chovat a podobně. Pokud je chovatel zodpovědný, tak data úmrtí vypisuje do databáze v Elze, alespoň u uchovněných zvířat.
A ve velkochovu se nebudou ptát, jestli samice je nebo samec nebude z jednoho vrhu. jim je to jedno, protože množí žrádlo pro hady. Já proti potkanlm ze verimexu nemám vůbec nic, měla jsem jich spoustu, ale to jsem pořádně nevěděla, navíc spousta byli útulkáři z inzerátů, že se jich někdo chtěl zbavit. Dneska už jsem vůči zverimexovým zvířatům naprosto imunní, nekoupila bych si tam ani akvarijní rybičku. Podle mě by celkově měl být prodej zvířat v obchodech zakázán. Žrádlo pro jiná zvířata ať se chovají, ale neprodávají v krámě.
A mám pocit, že jsme tady dost krutě OT, takže vymyslím, kam tuhle debatu přesunu.

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dr.Jenny » 19 led 2015 23:01

Moje osobní statistika je uplně stejná, jako ta od womi. Veškerá zvířata ze zverimexových zdrojů odešla v průměrném věku 1,5 roku. Zvířata z ChS se mi dožívají 2-2,5 roku průměrně.

Víte asi by nebylo na škodu si uvědomit, že ještě před několika lety se potkani i v ChS dožívali 2let, nyní už je ten průměr vyšší a je tendence, že se to zvedá, především u samců. Už to není tak výjimečné, vidět staříky kolem 3 let. Před několika lety to byla ještě poměrně rarita. Takže ano, ChS se opravdu dlouhodobě snaží prodlužovat věk svých odchovanců a jak je vidět, tak se jim to i daří.
Dopisovat úmrtí předků do rodokmenu by bylo sice hezké, ovšem podle mě prakticky skoro nemožné. Jak psala womi. Ve většině případů jsou předchozí generace ještě naživu.

Jsou bohužel některé typy nádorů, které neovlivníte ani sebelepším křížením. Tímto typem je právě nádor mléčné žlázy u samic. V tomto případě se nejedná o špatnou genetickou výbavu, ale pro hormonální disbalanci při přechodu. Co se ovšem do jisté míry ovlivnit dá je, jak brzy se tento nádor a přechod projeví, jak moc bude rakovina agresivní. V tomto případě to je stejné jako u fen. Asi jedinou prevencí (i když ne 100%ní) je kastrace samice.

Pokud se vám u všech vašich potkanů projevují nádory takhle brzy, tak bych se možná zamyslela nad tím, co vaše potkany ovlivňuje z venčí. Často to bývá třeba strava. Je prokázáno, že energeticky bohatá strava má vliv na časný vznik nádorů...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod nevi » 20 led 2015 09:27

Měla jsem rozepsaný hezky matematický příspěvek s rozborem všech rušivých faktorů včetně statistické významnosti našich smeček, ale forum mě odhlásilo a o příspěvek jsem přišla. :|

Nicméně tohle je normální rozdělení v populaci:
Obrázek
Z více stran jsem se dozvěděla, že zvířata z ChS mají věkový průměr 2,25 roku. To vypadá, že není nějak moc. Když se ale pokusíte udělat odhad rozložení pro zvířata ze zverimexu, snažíte se dostat průměr co nejvýše a zanedbáte úmrtnost mláďat v množírnách a zverimexech, protože možná by při lepší péči mláďata přežila, stejně to pořád vychází na průměr cca 1,75 let. Gaussovo rozdělení bude u potkanů z ChS možná odpovídat prostřední křivce a pro ostatní té nejnižší, ale průměr bude posunutý. Dožití se tří let u potkana obecně je pořád rarita, zato u potkanů ze zverimexu jsou běžnější úmrtí ve věku do 1,5 roku, často jsem na forech zaznamenala úmrtí ve věkových skupinách 3 m, 8 m a pak taky kolem jednoho roku.
Co se týče dlouhověkých potkanů z množírem, často je to tak, že jejich sourozenci všichni zemřou v roce a jeden se dožije tří let, což mnozí vyhodnotí jako kvalitní geny, oproti přešlechtěným potkanům z ChS, kde se všichni dožili mezi 2 a 2,5 lety a žádný tří let.
Statistiky existují jen pro chovná zvířata, pro množírny vůbec (proč taky, není to priorita), ale sleduju si teď zdraví zvířat z množírny z laboratoři (není to SPF) a vážně to je dost špatné.

Zrovna v případě těch dvou chovek, odkud má zvířata Andariel, bych na nějaké sledování zdraví nesázela, pokud někdo dělá až pět vrhů za měsíc, tak to stíhat nemůže, ani kdyby chtěl...
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Andariel » 21 led 2015 14:58

Děkuji všem za vyčerpávající argumenty a jsem docela ráda, že jste mě celkem přesvědčily, že na tom potkani z chs budou asi přecejenom dispozičně lépe. Až na Kimíka, která má zkušenost asi trochu jinou. Ono nedivte se ale mým pochybnostem, ale z pohledu člověka, co ty chovatele nezná a tolik do toho nevidí, tak zvlášť ty velké chovatelské stanice, kde se člověk na stránkách o chovných zvířatech vůbec nic nedoví, pak můžou působit, že jde spíš o populární barvičky a variety, než dlouhodobé sledování zdraví (a ted nemluvím o podmínkách chovu, který je 100% nesrovnatelný s velkochovem). Čímž se nechci o ničem hádat, jen jsem právě chtěla slyšet nějaké další názory a ideálně i statistiky, které se mi dostaly :up:

womi: na tu statistiku jsem se ptala, protože jsem myslela, že je tam budou ještě nějaké další údaje :smi: asi se na mě ještě podepisuje ta zkouška minulý týden z mnohorozměrné biostatistiky :whistle: Nicméně díky

Dr.Jenny: teď teda nevím, komu tady na foru mám nebo nemám vykat :oops: ...že je nádor mléčky způsobený hormonálními změnami při přechodu vím, ale myslela jsem, že i tak hraje roli nějaká predispozice a že by to šlo přísnou kontrolou chovu do nějaké míry eliminovat, pokud ne, omlouvám se, moje nevědomost. Nicméně poslední odstavec zní trochu jako neopodstatnělé nařčení, zvlášť vzhledem k tomu, že problém v mladém věku mám jen s jednou samičkou ze tří, takže rozhodně ne se všemi, jak píšete, navíc ještě nemám ani potvrzené od veta, že jde skutečně o nádor.

nevi: škoda toho příspěvku, muselo to být zajímavé! :( každopádně i tak je :up: je super číst nějaký citově nezabarvený věcný argument a pokochat se grafem, i když jen ilustračním :oops: A taky díky za názor, že to v těch velkých chovkách nemusí být tomhle ohledu tak slavné. Proto mě třeba i zajímalo, jestli jsou v tomhle ohledu nějaká pravidla od chovatelských organizací, ne jen o počtu vrhů na jedince, věku připouštění a pod...
Andariel
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod nevi » 22 led 2015 09:47

Tak pokud nemá chovka na stránkách informace o rodičích, tak to divné je. Už jsem zažila udávání vrhů skrz nicneříkající alba na Picasse. Takové zvíře bych si nevzala, vždyť ani nevím, jak bude v dospělosti vypadat, a jestli třeba na jeho rodičích není zákaz chovu anebo nejsou

Pravidla by být mohla, jenže nevím, jak by se to pak kontrolovalo... mám dojem, že ZO spoléhá na to, že se k nim registrujou lidi, co dodržují chovatelskou etiku. V CKP si odhlasovávají přijetí členů, ale tam si moc nedovedu představit, že je to na 100% objektivní (i kdyby hlasovalo hodně lidí, ono asi nebude těžké se domáknout, kdo případně hlasoval proti vám). Český chov potkanů je víceméně rybník, kde každý zná každého, jsou tam tendence ke skupinkování a elitářství (to znáte všichni ze školních tříd). O jednom chovateli se na výstavě dovíte, že nikdo nechce mít zvířata vedle těch jeho a že "chová sračky", druhý zase, že "ona má sice špatnou pověst, ale zvířata má zdravá a opečovávaná", záleží koho se zeptáte. :roll:
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Andariel » 22 led 2015 10:13

Ted jsem to asi napsala špatně, nemyslím že nejsou informace o tom, kdo jsou rodiče mláďat, to jo, ale spíš že sekce "naši potkani" bývá ve velkých stanicích často ve výstavbě a zdá se, že někde i nastálo, tak pak člověk ani neví, jestli mají těch zvířat 20 nebo 50 :whistle:
Andariel
Skákavka
Skákavka

Předchozí

Zpět na Nemoci