Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Záhadná smrt potkáněte

Všechno o různých nemocech

Záhadná smrt potkáněte

Příspěvekod Suzane » 16 pro 2015 15:32

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu, co mohlo být příčinou smrti mého potkáněte. Předem se omlouvám za délku příspěvku.

Potkáně jsem měla rezervované od zájmové chovatelky z Havlíčkova Brodu. Když jsem si pětitýdenní mládě, samičku dumbo dnes ve 12:20 přebírala, byla sice trochu studená, ale jinak nejevila žádné zjebné známky nemoci. Po cestě se první cca hodinu chovala normálně, chvíli ustrašeně seděla v krabičce a pak se začala snažit vylézat. Po přestupu do druhého autobusu, samozřejmě u mně pod bundou, se mi zdálo že rychle dýchá. Po cca 30 minutách dostala silné křeče, když jsem ji vzala do ruky, doslova zhadrovatěla a přestalo jí tlouct srdce. Několikanásobné stisknutí hrudníčku nepomohlo.

Ráda bych se tedy zeptala
a) co mohlo být příčinou
b) už mám doma jednu 2 měsíční samičku, potřebuje kamarádku, nevíte o nějaké poblíž (jsem z Velkého Meziříčí, studuji v Brně)
c) jak mám doma vysvětlit že mi "tak drahý" potkan za 150 korun, pro kterého jsem si jela tak daleko po cestě zahynul

Předem děkuji za odpovědi
Suzane
Růžovka
Růžovka

Re: Záhadná smrt potkáněte

Příspěvekod Kimik » 16 pro 2015 16:22

Bohužel, příčinu ti tady nikdo neřekne, bez pitvy se to zjistit nedá.
Co přesně znamená "zájmová chovatelka"? Předpokládám, že registrovaná chovatelská stanice to nebude? Je to slečna, co měla hezkou barevnou potkanici a připustila ji jiným hezkým barevným potkanem? Nebo přímo "množitelka", co prostě připouští potkany bez znalostí genetiky, jejich zdraví, předků atd.? Tohle se samozřejmě může stát vždycky, ale u podobných chovatelů je to pravděpodobnější, protože se připouští třeba i příbuzná zvířata nebo zvířata ze zverimexů, velkochovů a potom tam můžou vzniknout různé vady. Ale to jsou spekulace, přesně se to říct nedá.
Takže závěr je jasný, příště si kup potkánka u chovatelské stanice, tam máš i tuším nějakou záruku, že když zvíře umře do nějaké doby od předání, že ti třeba nabídnou jiné nebo vrátí peníze. Potkan bude stát třeba tři nebo čtyři stovky, ale bude zdravý, vymazlený a chovatel ti bude k dispozici v případě nějakých problémů. V Brně je určitě několik ověřených chovatelek, zkus pohledat. A doma prostě řekni, že je to zvíře, a že zvířata někdy nečekaně umírají, to nikdo neovlivní.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Suzane » 16 pro 2015 16:25

Je pravda že se nejedná o Chs, mladé jsem našla na inzerát. A nevíte o nějaké chovatelská stanici co má mláďata?
Děkuji
Suzane
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Suzane » 16 pro 2015 17:46

Teď mi chovatelka píše, že se mohlo mládě přehřát, ale jak jsem je tedy měla vézt? V přepravce nachladne, ne?
Suzane
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Plamínek » 21 pro 2015 21:12

Mě napadl stres. Přeci jen to bylo mládě a potom najednou tolik změn ? Ale určitě mají holky pravdu s tou pitvou. Jinak to uritě nejde zjistit.
Born stupid?
Try again!
Plamínek
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Mám: ještě v bříšku maminy
Hlídají mě: Fousek, Mazlík, Lumpík

Příspěvekod womi » 22 pro 2015 16:09

pod bundou se potkan nepřehřeje. Kolikrát jsme vezli mláďata takhle?
prvotní příčina je to, že byl potkan pořízen z pochybného zdroje - tahle "zájmová chovatelka" totiž je stejná volba, jako zverimex, co se do záruky zdraví týče. Jediný rozdíl je v tom, že ve zverexu bude o stovku levnější a zřejmě je tu menší riziko toho, že bude samička březí.

seznamy chs:
http://potkani.rodent.cz/index.php/clenstvi/seznam-chs/
http://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Zpět na Nemoci