Stránka 1 z 2

kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 10:29
od iwanhoe
no, stala se mi taková nehoda - Mumča mi z kabelky vyndala kaštánek, kterej tam nosim pro štěstí, a začla ho baštit, nejdřív jsem si řikala, že když to jedí zvířátka v lese, tak jí to nemůže ublížit, ale pak jsem si uvědomila, že pro potkyše to je možná jedovatý, tak jsem jí ho zase sebrala, moc nadšená z toho teda nebyla, kaštan se jí moc líbil...
Může si ho vzít nebo ho nesmí? :|

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 10:41
od Kukla
Nevím, jestli ve větším množství nemůže nějak škodit, mně ho holky ukradly, když už byl uschlej a tvrdej, a trochu se v něm dloubaly a nic se jim z toho nestalo. Ale je pravda, že toho nesežraly moc....

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 10:46
od iwanhoe
tak tohle byl taky rok starej kaštan a udělala tam dirku, pak o něj přišla...

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 11:15
od Domča
a co jedlý kaštany ? když je jedí lidé, mohou je i potkani ? spíš pečené nebo syrové ? naše celá rodina to miluje, tak že by jsme se podělily o jeden :smi:

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 11:25
od Ka3na
U těch nejedlých. Myslím, že takový kousek jim nemohl uškodit. Ale jinak bych jim to moc nedávala. Nevím proč, ale mám nějak vsugerováno, že v nejedlých je něco "jedovatého". Myslím si to už od dětství a vůbec netuším, kde jsem na to přišla. Takže to vůbec nemusí být pravda. :smi: Ale ty nedávám.

Jedlé kaštany jsem běžně dávala holkám jako mlsek, mohly se po nich utlouct. A nikdy jim nic nebylo a to snědly klidně i půlku najednou. Dávala jsem jim ho i se šlupkou a syrové a oni se dovnitř hezky prokousaly. Myslím, že je to v pohodě.

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 12:40
od iwanhoe
no byl to normální kaštan, jak jsou všude ve městě :D
ok, ale ty jedlý jí zkusim koupit :)

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 13:09
od Zuza
Když jsem dělala ještě v květinářství, tak jsem nosila kluky s sebou a dělala jsem z kaštanů, bukvic a dalších přírodnin věnečky, kluci kaštany kradli a baštili (nijak extra jim teda ten vnitřek nechutnal, spíš mi přišlo, že je baví se do nich prokousávat) no a nikdy se jim nic nestalo, tak asi nic špatnýho v nich nebude :smi:

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 13:54
od Ka3na
Asi ne. A pravda, po bukvicích se mohly holky utlouct. Musíme zajít zase nasbírat i Gammě a Betě. Ty jsou dobré. Jedla jsem je i já ;)

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 17:39
od Zuza
Jojo, bukvice jsou mňam, jak oříšky, jen loupat to je očistec :lol: Naštěstí myšíni nevyžadují bukvice vyloupané :whistle: :lol:

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 17:51
od Ka3na
jj, ještě, že tak ;) A už rostou? Ať vím, zda o víkendu někam vyrazit :) V nejhorším se počká do zimy na jedlé kaštany :)

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 18:03
od Zuza
Tyjo hele tak teď nevim, já bych řekla, že je ještě brzy, i když asi se to bude lišit místem kde strom je, už by pomalu mohly dozrávat holky :whistle: V nejhorším se projdeš mno :whistle:

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 22 zář 2010 18:26
od Domča
Bukvice :mnam:
Jedlé kaštany jsme vždycky kupovaly na náměstí v Praze o Vánocích ... ale jsou teda dost předražené :| Ale v Blansku nám roste strom jedlých kaštanů :roflcry:

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 10 říj 2010 14:31
od zaceva
Tak dnes jsem zjistila, že koupit jedlé kaštany pro naši člověčí část smečky by bylo dosti nákladné a vzala jsem tedy alespon pár kousků pro myšáky. Byli nadšený, o kaštánky se přetahovali a bleskově je zpracovali.

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 25 říj 2010 00:32
od cypress.bill
Dával jsem svojí potkanici jako zábavu pytlík kaštanů - nosila si je do klece klidně hodinu v kuse (za předpokladu že jsem kaštany průběžně vracel). Jednou jsem zapomněl kaštany z klece odstranit a půlka byla ohryzaná. Dohromady minimálně dva, tři celé kaštany sežrala a přežila to v pohodě... Takže jednorázově se z toho neotráví ;)
Při pravidelné konzumaci ale mohou nahromaděné toxiny dělat problémy (třeba odrovnat játra)...

Re: kaštany

PříspěvekNapsal: 21 led 2012 19:57
od wh1sp3r
Prosím, nedávejte potkánům bukvice :) Jednak jsou jedovaté i pro nás (obsahují tanin, leda dávat uvařené), a určitě to nesvědčí ani potkanům.
Já vím, že jako mladí jsme bukvice rádi jedli a samozřejmě, aby nám po nich bylo blbě, tak bychom jich museli sníst větší množství : ) ale potkánek je malinkatej a taková bukvice .. no

Co se týče kaštanů, zase opět, nežádoucí účinky mohou být křeče žaludku, průjem .. chudák potkánek :) Vzhledem k podobnosti potkana a člověka, tak co je nezdravé a nevhodné pro člověka, je nezdravé i pro potkana :)