Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Jedovatá čokoláda?

Jídlo, které by ste potkanům neměli dávat.

Re: Jedovatá čokoláda?

Příspěvekod Themisten » 07 zář 2008 08:27

kawalski: pravda pravdoucí, jen bych dodala, že čokoláda je toxická i pro kočky, koně, papoušky a hraboše.

Obsáhlý článek od dr. Dvořákové z VFU Brno o účincích metylxantinů, mezi které se theobromin řadí, si můžete přečíst tady http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?cid=657&pid=2
Bohužel je věnován pouze psům a kočkám, ale zato je v češtině.

Snažila jsem se tedy najít nějaké důvěryhodné informace o účincích čokolády na potkany a zatím jsem našla ve zkratce tohle:
Chronické účinky (= dlouhodobé podávání malých dávek): zvýšený výskyt nehnisavé myokarditidy (zánět srdečního svalu) a intersticiální fibrózy srdce, zvýšený výskyt rozšíření ledvinové pánvičky a ledvinových kamínků a atrofie tkáně varlat až zastavení tvorby spermíí u samců. Nebyla prokázána karcinogenita.
[Tarka, SM. Chronic toxicity/carcinogenicity studies of cocoa powder in rats. Food Chem Toxicol. 1991 Jan;29(1):7-19.]

Off-topic: u tohoto tématu je trošku problém s dohledáním původní literatury, protože studie akutních účinků (tedy předávkování potkana čokoládou) se prováděly v šedesátých letech minulého století a nejsou k dohledání přes internetové zdroje.

Pátrám dále... :blink:
Themisten
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: LMG's Vivisch 23.8.2011 silver solid
LMG's Wanett 1.9.2011 amerika solid
Caesar al Gabal 3.11.2011 beige solid
Carlos al Gabal 3.11.2011 topaz solid
Yggy ?.11.2011 černý nest. hooded
Yafim z Tazmanie 23.11.2011 wheaten burmese solid rex
Diego z Tazmanie 24.11.2011 černý berkshire dumbo rex
Bodie září 2012 albín
Doyle záři 2012 albín dumbo

na duhovém hamáčku čekají Siegfried I, Řáholec OdAdush, Rumpík OdAdush, Wilfried of Rat4U, Linum Palpebra, .Joel, Quentin odAdush, Siegfried II, Desmond, Paz z Tazmanie, Ori z Tazmanie, Aaronek Bezočka, Elon z Tazmanie, Frederik of Rat4U, Dapi z Tazmanie, Budulínek of Rat4U, Plešomyš, Dorian of Rat4U
a adopťáčci od LejdyTerr:
Senegal van Rattenburg - Čiky (4.6.2010 - 1.12.2012 ,R, černý, berkshire)
Sutech van Rattenburg - Sisko (*4.6.2010, S, americký modrý, solid)
Darling of Jerth - Jerry (*4.9.2010, S, BES, solid)
Alfi - Shelby (*27.12.2010, D, rex, agouti, capped, blazed)

Příspěvekod V9M6 » 25 lis 2008 11:48

Ta moje pipka o cokoladu vubec nejevi zajem. Aspon o jednu vec min, kterou ji zatim nemusim odpirat.. :face:
V9M6
Růžovka
Růžovka
Potkani: Sony

Příspěvekod Pepinie » 07 lis 2010 16:41

čokoládu Karlišti nedávám...přece se s ní nebudu o něco tak mňam dělit...ne občas dostane ždibíček, ale to jen tak na pomls...spíše ji za odměnu dávám různé pudinky a sladké tvarohy...a uzeniny? nic takového jako maso doma nevedu, takže Karliště i já jsme zapřísáhlé vegetariánky...nemyslím, že by potkyš potřeboval maso...nebo jo?
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 07 lis 2010 17:01

Potkan je všežravec a potřebuje taky živočišnou bílkovinu (mléčné výrobky, maso, vejce,..). Ve speciálních granulích je obsažena, ale pokud krmíš směskou je dobrý dávat jednou/dvakrát týdně kousek vařenýho masíčka nebo kvalitní konzervičku pro miciny s vysokým obsahem masa (almo nature, gimpet,..) nebo ten jogurtek, tvaroh,.. Maso je ale potřeba. :)
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod -Betty- » 22 led 2011 12:41

Ahoj :) nevim jestli se to sem hodi, ale nevim, kam to jinam napsat..
Jedna moje potkanka mi vlezla do batohu a snedla mi bananek v cokolade.. samozrejme ne cely . mozna tak jednu petinu..
mohlo by ji to nejak uskodit??
-Betty-
Růžovka
Růžovka
Potkani: Awa,
Egérie z Hamaku (Egi)
Audina :)
______
Tarja :(

Příspěvekod iwanhoe » 22 led 2011 14:22

nemyslim si, že by jí to ohrozilo život, možná bude mít větší a tvrdší bobky ;) :smi: a pokud není březí, tak se nestane asi vůbec nic ;)
občas dávám myši lentilku a nikdy se jí nic nestalo :whistle:
Čím víc poznávám lidi, tím víc mám rád zvířata. - Munthe
Obrázek
iwanhoe
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bobinka, Fidorka, Fionka, Nyx a Beríšek... jsou u nové maminky, když už je nemůžu mít doma :(

Nezapomenu:
Prdluška
Lassie Sweet Sugar Moo (Moominka) 9.1.2010 - 25.11.2012

Příspěvekod adahradska » 22 led 2011 14:34

Čokoláda obsahuje kakao, které je pro většinu zvířat (tudíž i potkany) ve větší dávce toxické.
Takže i když se jednorázově nic nestalo/nestane, určitě bych volila vhodnější pamlsek....

edit: zajímavý odkaz z králíků, brněnská VFU má diskuzní fórum o toxicitě potravin pro zvířata - viz dotaz na škodlivost čokolády pro potkany

https://cit.vfu.cz/vettox/comments.php?cat=13&lng=cz
adahradska
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nany ILLEGAL Rats, *14.2.2014
Qíčala OdAdush *27.5.2014
Sušenka of NippyLand,* 6.9.2014
Vafle OdAdush,*24.11.2014

naše malá fuzzinka Hryzantéma-přineseniny 12.10.2008-čeká na obláčku od 13.6.2011
Fuzzatá Františka OdAdush,*26.7.2011, v nebíčku od 6.7.2014
Ředitelka zeměkoule OdAdush *27.5.2014 †27.8.2014
Í OdAdush, (Mimino) *16.6.2012 †19.11.2014
Koudelka Z Hamaku, *13.8.2011 †5.5.2015

Příspěvekod Pepinie » 03 dub 2011 17:40

Krysa Vasilisa píše:Potkan je všežravec a potřebuje taky živočišnou bílkovinu (mléčné výrobky, maso, vejce,..). Ve speciálních granulích je obsažena, ale pokud krmíš směskou je dobrý dávat jednou/dvakrát týdně kousek vařenýho masíčka nebo kvalitní konzervičku pro miciny s vysokým obsahem masa (almo nature, gimpet,..) nebo ten jogurtek, tvaroh,.. Maso je ale potřeba. :)

No tak teď už krmím masem...dávám potkyšům to co vařím psům...ale Karli maso nejede...ale zato Bedři nechce zase nic jiného :lol:
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Předchozí

Zpět na Nevhodné potraviny