Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Brambory

Kterou zeleninu mají potkánci rádi?

Brambory

Příspěvekod Xeelee » 20 zář 2011 16:16

Můžou potkani syrový brambory a bramborový slupky?
Google+ # ask:me # zen # rats/かわい:Kawai-源之助:Gennosuke
Xeelee
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: R.I.P.:
Ichi Mendicant *27.10.08 †25.11.10
Hadji al-Sango *18.10.08 †08.11.10
Chip von Chiba City *24.10.08 †25.06.10 </PotkanMarvel>
pan Filuta *??.11.10 †22.05.12 (adoptován/zachráněn)
Quark *16.11.10 †26.01.13
Quit *16.11.10 †05.09.13
Pixy *13.11.10 †13.09.13 </Potkanviv>
Snížek - zachráněnej albín
Gennosuke *16.12.2013 †25.03.15 </LMG Rattery>
Kawai *15.01.14 †28.08. 15</LMG Rattery>

Re: Brambory

Příspěvekod jani » 20 zář 2011 16:22

syrový brambory myslím ne, to by neměli ani lidi. vařený jo, ale ne moc často a moc, je to samý škrob.
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Psi: Šiva a Goro
Kočky : Kitler a Mňausollini

za Duhovým mostem čeká: Piškotka, Plívuška s Mimískem, Haskynka s Liškou, Adamka, Sára, Prašivka, Pohroma, Pampi, Burbeska, Bezinka, Borůvka a Justýna, Lízátko, Zuzanka, Algebra a Analýza :-* Pískáčci : Pišta, Fišta a Brychta

Příspěvekod PxNxDx » 25 zář 2011 11:19

syrový by lidi neměli? proč? :shock: u nás se občas syrový konzumujou a bez problému :smi:
Fretka není zvířátko, to je životní styl a pro potkana to platí taky!
PxNxDx
Moderátor
Moderátor
Potkani: Bahati von aukro + 27.10.2011
Bahari von aukro + 28.6.2011
Mumbai z jeskyně + 28.12.2011

Příspěvekod Haslerka » 25 zář 2011 11:24

kvůli solaninu :). Ale tak pokud to nejí malé děti, staří a nemocní (a nebo toho nejí kilo denně), tak se nic nestane :)
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod Kometa » 25 zář 2011 18:15

http://www.food-info.net/cz/qa/qa-fp95.htm

Tady píší, že var množství solaninu nesnižuje. Možná je to jen pověra, že by se neměly jíst syrové.
Kometa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Ariela min Jerth alias Šmoulinka (am.blue, varieberk, dumbo, moje láska nejmilovanější)a Adélka by Gutterboy (black velveteen, berkshire, moje sluníčko) -zvané Kyselinky, sestřičky Bonnie (fawn) a Ballari (beige) of Ituri alias Blondýnky.

Příspěvekod Kimik » 25 zář 2011 18:53

No jo, ale vám syrové chutnají? :shock: Mě teda ne :grc:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Xeelee » 25 zář 2011 19:38

Když už se nebavíme o krmení potkanů...

Víte, že nejvíc živin je ve slupce a těsně pod ní? Nejlepší je brambory uvařit ve slupce. Pokud nejsou starý, tak se daj jíst i se slupkou. Ve vodě z brambor je dost živin a dá se použít třeba na polívku. Výborný jsou i osmažený slupky se solí a pepřem. Je to jako chipsy. Dal se ale použít i na topinky, jako součást přílohy apod.

Co se solaninu týků, tak by mělo stačit odstranit klíčky a případný zelený části brambor. Takže ho zničí jen usmažení při teplotě 170 ℃, jo?

Syrovou bramboru bych rozhodně nepozřel :)
Xeelee
Superpotkan
Superpotkan
Quit *16.11.10 †05.09.13

Příspěvekod Zuza » 25 zář 2011 19:45

Klíčky a zelené části dokážou pěkně otrávit (doslova) takže bacha, jinak by to mělo být v pohodě :smi:
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod kawi » 25 zář 2011 20:25

jsem nedavno cetla o bramborach ( a rajcatech ) v knize od rudolfa haushka a ten je teda v oblibe zrovna nema :lol: ze ot lidi ohlupuje a ze se nedori dost silni pro zivot, , u deti ze to zpusobuje roztrzitost, ospalost, zapometlivost a nepozornost. navic srovnava obsah vyzivnych tentononci v brambore a psenici a teda, pokud ma pravdu, brambor tvrde zaostava :lol:
nrikam, ze tomu verim, jen me to prislo zajimave, ze brambory de fakto nedoporucuje lidem :smi:
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: se pořád mění, takže přibližně plus mínus 16 kousků
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)
Chovatelská stanice: nchs shareenov :-P

Příspěvekod Haslerka » 25 zář 2011 20:32

já po pravdě až na vyjimky brambory vůbec nedělám jinak, než ve slupce. A ano, pod slupkou je nejvíce živin (jako u všeho), ale taky nejvíc solaninu. A solanin nemusí být nutně spojen se zelenou barvou, i nezelená brambora může mít více solaninu než by bylo vhodné. A množství solaninu stoupá u brambor skladovaných na světle, tj bacha na to :)

kawi, Rudolf Hauschka byl vyznavač antroposofismu, což je docela svérázné hnutí - rozhodně alternativní (byt se spoustou věcí lze souhlasit). Každopádně pokud vím, tak oni neradi jakékoliv potraviny, které nejsou puvodem z evropy rsp z místa, kde žiješ a odkud pocházíš. Takže by sis v podstatě nemohla dát ani rajčata, pomeranče, kiwi, ananasy a já nevím, co ještě.
Nijak zvlášt bych to neprožívala, pokud tedy nechceš být makrobiotik třeba :)
Moje parta Osmyšáků
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska

Příspěvekod kawi » 25 zář 2011 22:31

has, jak rikam, nerikam, ze tomu verim :smi: kazdopadne takove to ze co neni od nas ( hlavne teda tropicke ovoce a podobne ), to radsi nejist, to verim a snazim se dodrzovat, ale to uz X let :smi:
jinak o haushkovi vim, ze byl antroposofista, jak chodi smaik na antroposofickou skolu, musim to studovat abych vedela, co vlastne mi z nej vyroste :lol:

a souhlas s bramborama se slupkou, ono my to nai jinak nedelame :lol:
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)

Příspěvekod Xeelee » 27 zář 2011 00:29

Haslerka píše:Každopádně pokud vím, tak oni neradi jakékoliv potraviny, které nejsou puvodem z evropy rsp z místa, kde žiješ a odkud pocházíš.

Taky bych moc nedoporučoval jíst ovoce z dovozu, pokud se pěstuje u nás, ale z úplně jinýho důvodu, týkajícího se způsobu dopravy. Ony třeba takový normovaný a nádherně nablejskaný jablíčka z druhýho konce Evropy nejsou oproti těm našim chuťově nic moc, protože se trhaj nezralý, přepravujou se v nějaký ochranný atmosféře a pak se tu nechaj "dozrát". Navíc obsahujou podstatně míň nějakejch živin než normálně dozrálý ovoce.

Třeba takový banány nebo ananasy sou ale chuťově OK. Jeden člověk mi vyprávěl, jak měl ananas v Thajsku a že skoro nebyl schopnej sníst malej kousek, jak byla ta chuť silná a jak byl sladkej. Osobně bych zrovna konzumaci ananasu a hlavně banánů (výbornej doping když člověk rychle potřebuje doplnit sílu /viz oblíbená strava sportovců před závody/ a minerály) vřele doporučil. Docela často je to součást mých zdravých snídaní.

kawi píše:jsem nedavno cetla o bramborach ( a rajcatech ) v knize od rudolfa haushka a ten je teda v oblibe zrovna nema :lol: ze ot lidi ohlupuje a ze se nedori dost silni pro zivot, , u deti ze to zpusobuje roztrzitost, ospalost, zapometlivost a nepozornost. navic srovnava obsah vyzivnych tentononci v brambore a psenici a teda, pokud ma pravdu, brambor tvrde zaostava :lol:

Důvěřuj ale prověřuj :)

Brambory: http://www.czfcdb.cz/potraviny/?id=193 a http://www.czfcdb.cz/potraviny/?id=194
Obiloviny: http://www.czfcdb.cz/vyhledavani-potrav ... piny/?id=6
Xeelee
Superpotkan
Superpotkan
Quit *16.11.10 †05.09.13

Příspěvekod Haslerka » 27 zář 2011 19:03

xelee oni právě tvrdí, že by člověk neměl jíst nic, co neroste v místě, kde žiješ..takže nejde o jablka z dovozu (která osobně nekupuji, česká jsou stejně nejlepší, stejně tak radši koupím českou cibuli, český česnek..), ale právě o ty banány, pomeranče, mandarinky, ananas...
Moje parta Osmyšáků
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod kawi » 27 zář 2011 19:47

mozna by nebylo od veci na tohle tema "doma vs dovoz" zalozit samostatne tema :whistle:
ono jak nad tim premyslim, ma to sovji logiku, prece jenom, po X generaci je telo zvykle na traveni mistnich jidel a najednou tu mame exotiku a decka s alergiema a exemama a ono to tou stravou taky bude...coz mi poklada otazku, co by melo jistm oje dite, kdyz je po me odsud a po tatovi z afriky :lol:
kawi
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod jani » 27 zář 2011 20:03

já bych to nějak nehrotila....furt lepší si dát ananas a pomeranč než jedno odpoledne čuchat "čistý" pražský vzduch, nebo pít chemikálie z limonády, atd......
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Psi: Šiva a Goro
Kočky : Kitler a Mňausollini

za Duhovým mostem čeká: Piškotka, Plívuška s Mimískem, Haskynka s Liškou, Adamka, Sára, Prašivka, Pohroma, Pampi, Burbeska, Bezinka, Borůvka a Justýna, Lízátko, Zuzanka, Algebra a Analýza :-* Pískáčci : Pišta, Fišta a Brychta

Další

Zpět na Ovoce, zelenina a další plody země