Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Citrusy

Kterou zeleninu mají potkánci rádi?

Citrusy

Příspěvekod VerinenEnkeli » 25 lis 2007 20:54

Někde jsem četla,že citrusy jsou pro potkany škodlivé....MYslíte že taková mandarinka by jim mohla nějak uškodit???
Obrázek
VerinenEnkeli
Růžovka
Růžovka
Potkani: Amadeus
Varieta: Rex černý solid

Re: Citrusy

Příspěvekod Nefertity » 25 lis 2007 21:15

Dlouhodobě žiju v představě, že citrusy potkanům nedávat, takže moje holky je nikdy neměly..
Když přemýšlím nad důvodem, tak mě napadá, že jsem někde četla, že je citrusová šťáva je pro potkany agresivní a také březí potkanky by z toho mohly prý potratit..
Dívala jsem se do příručky od Adély, tam je o tom taky, tak se kdyžtak koukni - str. 54 http://stary.potkanomilec.info/prirucka.htm
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod VerinenEnkeli » 27 lis 2007 16:56

Tu příručku mám staženou...právě kvůli ní se ptám, ale slyšela jsem i že je to naprostá kravina, že potkanům to neublíží, tak proto se ptám jak to řešíte vy :? :lol:
Obrázek
VerinenEnkeli
Růžovka
Růžovka
Potkani: Amadeus
Varieta: Rex černý solid

Příspěvekod Sharkie » 01 pro 2007 21:28

Ja som mojim potvorkám dala zatiaľ len 1 mesiačik mandarinky. A aj to len preto, lebo som si raz po papaní zabudla umyť ruky a oni sa mi na ne obaja strašne vrhli a celé mi ich oblízali :lol: Ale vzhladom na podobné nezhody o (ne)škodlivosti to rozhodne nebudem skúšať pravidelne. Každopádne zastávam názor, že raz za uhorský rok mesiačik mandarinky uškodí oveľa menej, ako pravidelné precpávanie cukrom a tukom :roll:
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Ka3na » 13 pro 2007 19:17

Holky uz citrusy jedly,vzdycky kdyz si udelam citrusovej salat(grep,pomeranc,mandarinky),tak se mi na to vrhnou a par tech slzicek,co jsou uvnitr mesicku sni.Mely je tak trikrat a nepozorovala jsem,ze by jim to nejak ublizilo.Ony toho taky nesnedi hromadu.
Řekyně:
Zéta (ζῆτα) - *24.3.2011
Ióta (ἰῶτα) - *24.3.2011
Řekyně za duhovým mostem
Alfa (ἄλφα) - *23.3.2007 - +26.1.2010
Omega (ὦ μέγα) - *23.3.2007 - +24.7.2010
Gamma (γάμμα) - *10.7.2010 - +10.4.2011
Beta (βῆτα) - *10.7.2010 - +4.9. 2012
Obrázek
Ka3na
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Řekyně: Beta(βῆτα) - *10.7.2010
Zéta(ζῆτα) - *24.3.2011
Ióta(ἰῶτα) - *24.3.2011
Řekyně za duhovým mostem :(
Alfa(ἄλφα) - *23.3.2007 - +26.1.2010
Omega(ὦ μέγα) - *23.3.2007 - +24.7.2010
Gamma(γάμμα) - *10.7.2010 - +10.4.2011

Příspěvekod Haslerka » 14 pro 2007 13:55

moje holky jedi mandarinky a nikdy nemeli zadny problém....samozrejme nedostavaji casto, ale kdyz jim dám tak kazdá tak jeden mesicek aspon ma, chutna jim to...
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod chesterfield » 14 pro 2007 19:01

vzheldem k tomu, že mi Špagetka ukradla měsíček mandarinky a já troula celou dobu hrůzou co se bude dít a ono se nic nedělo, tak to asi opravdu jednou za čas jde. Ale jenom trošičku.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Tkanu » 19 pro 2007 09:24

Já je taky podělím jednou za uherský rok po půlce měsíčku, jen tak na chuť...
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Sametka
Vzpomínáme: Tkanička Mašlička Hvězdička Knoflenka

Příspěvekod pivisko » 04 bře 2008 18:44

My holkám citrusy nedáváme, jednou jsme to zkoušeli, ale moc jim to nejelo. nevím z jakého důvodu se to nedoporučuje, ale to je stejně jako u lidí. Náš organismus ze středoevropského pásma je zvyklý na jablka, hrušky a prostě to co roste tady na zahradách. Proto hodněl idí má alergie na exotické ovoce nebo citrusy, protože naše organismy na to nejsou stavěné.
ObrázekObrázekObrázek
pivisko
Skákavka
Skákavka
Potkani: Inetuo z LMG 13.11.2011
Inocenc z LMG 13.11.2011
Fiat of Nippyland 27. 3. 2011
Yarda of Ratenburg 28.10. 2011
V potkaním ráji:
Qinland z LMG 11. 9. 2008 - 21. 7. 2009
Vinod z LMG 17.11. 2008 - 9.1.2010
Olen z LMG 8.7. 2009 - 22.6. 2011
Pireus Vinod van Ratenburg 27.12. 2009 - 26.12. 2011

Příspěvekod Nightwolf » 02 dub 2008 14:00

noo tak s tou zvyklosti, vzhledem k tomu ze potkani a krysy pochazi z asie a citrusy taky tak by asi nejak zvykly byt meli. Ja jen nekde cetla ze kura citrusu muze u samcu zpusobit rakovinu varlat (ale neni to jeste moc overeny, asi to moc lidi nezkouma), jinak si myslim ze jedinej zakopanej pes by mohl byt v tom ze potkan si vitamin C vyrabi sam a citrusy ho maj trosku vic jak jabka a hrusky tak by mohlo dojit k predavkovani (vim ze se hodne rika ze to nejde, se predavkovat vitaminem C, ale z vlastni hruzny zkusenosti vim, ze ano a je to priserny), taky mozna kyselejsi nebo horcejsi jako grep by nemusely byt uplne koser na zaludek. No my davame sem tam mandarinku ;)
Nightwolf
Růžovka
Růžovka
Potkani: Holky. Krtek, Myš, Cheza, Kira, Bonpari of X-Rats, Cyradis Rats of Darkness, Aileen Angarats, Arda Angarats, Hope Rats of Darkness, Esper von Nergrita, Verdrin, Jůlinka, Chipo Angarats, Chana Angarats, Dweia Angarats, Coolrattie of X-Rats, Calisto Angarats, Ceres Angarats, Crystabel Angarats.

Kluci: Sanchez a Sabien von Edrimea, Bender, Fry, Berk Angarats, Boo Angarats, Baltazar Angarats, Baal Angarats, Explorer od Adush, Kain, Abel, Frank Rats of Darkness, Azrael Angarats, Aion Angarats, Auron Angarats, Eloton-suru Angarats, Chamdar Angarats, Chrono Angarats, Cahir Angarats, Cernnunos Angarats, Creon Angarats, Cryton Angarat, Ascar Angarats.

Ti co nás opustili jen docasne a cekaji za duhovym mostem v medovem ráji: Jůlinka I, Jůlinka II, Jůlinka III, End od Adush, Cream Rats of Darkness,vrh F od Angarats. Elder Angarats, Durnik Angarats.

A naši nepotkaní zvířecí přátelé: Lhasa Apso Sherina, Kikina a Malej, jorkšírka Eliška, pouliční směs Benžák a bílé myšky Twinkee.
Chovatelská stanice: Angarats

Příspěvekod Kometa » 02 dub 2008 20:33

mandarinky milují, tak občas dostanou dohromady 1 dílek. Plus když jsem odšťavňovala citrón, dala jsem jim omyté pecičky na rozkousání. Dosud žijí ;)
Kometa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Ariela min Jerth alias Šmoulinka (am.blue, varieberk, dumbo, moje láska nejmilovanější)a Adélka by Gutterboy (black velveteen, berkshire, moje sluníčko) -zvané Kyselinky, sestřičky Bonnie (fawn) a Ballari (beige) of Ituri alias Blondýnky.

Příspěvekod Zuza » 22 dub 2008 10:59

No tak u nás vedlo pomelo a mandarinky, citron jsem fakt nezkoušela, ale ty pecky jsou dobrej nápad :up: Kluci sežerou všechno no.. A holky to mamině tušim taky baštily. Já klukům do tý salátový koule natrhala list pekingskýho zelí a do toho dala měsíčky mandarinky a mohli se z toho zbláznit:)
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod Nelliss » 25 črc 2008 12:36

Zkopírováno ze stránek The Black Hole .. http://www.theblackhole.estranky.cz/str ... vu-potkanu

a) citrusy, kiwi: Po různu se můžeme dočíst, že potkani nesmí toto ovoce z důvodu např. překyselení žaludku a podobné hlouposti. Ano, skutečně to hlouposti jsou. Na 1 zahraničním webu se můžeme dočíst, že potkani by neměli dostávat džusy z důvodu, že citrusová kůra obsahuje látku nesvědčící zdraví samečků (krom např. stop po různých postřicích, ty nejsou zdravé pro nikoho). Tento web má sice pravdu, ale byl mylně a neúplně přeložen a vznikla z toho pověra, že potkani prostě nesmí citrusy. Potkani samozřejmě mohou jakékoliv ovoce, které může člověk, pouze se to nemá přehánět s množstvím. Ppotkanovi vzhledem k jeho malé velikosti stačí např.dílek mandarinky nebo menší kousek kiwi. S množstvím citrusů je vhodné to nepřehánět také kvůli jeho vlivu an kvalitu srsti, zkrátka všeho moc škodí. Dále je důležité sledovat, zdali potkan na dotyčné ovoce nemá alergii nebo po něm nemá průjem...v případě, že ano, potom mu jej nepodáváme.
Život není o počtu nadechnutí, ale o chvílích, které nám ten dech berou..

Moje ChS.CiriNell
Obrázek
Nelliss
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: ♂ a ♀
Momentálně máme doma 14 potkaních potvůrek :)
Chovatelská stanice: CiriNell

Zpět na Ovoce, zelenina a další plody země