Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

velké dilema =(

Rakovina, nádory, abscesy atd.

velké dilema =(

Příspěvekod LucifeR » 08 dub 2013 12:15

Ahojte.
Mám rok a 5 měsíců starého potkánka. V prosinci se jí začala dělat bulka u ramenního kloubu. Veterinář nám dal antibiotika a když nepomáhaly, navrhl operaci. Objednal mě až v lednu, což mě trochu štvalo, protože, když jsem tam přišla, řekl, že to bylo za minutu 12, ale co už. Operace dopadla dobře, ale byl to zhoubný nádor. Doufala jsem, že se jí už neobjeví a nebo až za dlouho. Za měsíc se jí začala na tom samém místě dělat opět bulka. Začala růst rychleji, než ta první a už je větší, než ta předtím. Měla jsem hrozné dilema. Mám jít opět na operaci a nebo jí nechat tak? Je živá, skákavá a prostě úžasná. Rozhodla jsem se, že jí nechám takhle, jelikož jsem měla obavy, že by další operaci nemusela přežít nebo by po ní už nebyla taková happy jako teď. Sice už to není taková laňka, jako kdysi a jde vidět, že se lehce unaví a chce mít občas už i svůj klid, ale zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy. Sice jsem se rozhodla nechat jí tak, ale byla bych ráda za vaše názory, možná bych rozhodnutí ještě změnila.
Předem díky za vaše názory.

tady fotka winnie: http://leteckaposta.cz/996866221
LucifeR
Růžovka
Růžovka

Re: velké dilema =(

Příspěvekod Dr.Jenny » 08 dub 2013 12:33

to je hodně veliký... já osobně bych jí asi nechala odoperovat dřív než to takhle narostlo, ale je otázka v jakym je fyzickym stavu a to zhodnotíš spíš sama.... taky je otázka, jestli to je opouzdřený nebo to zarůstá do jiných tkání...
je to těžký kolikrát rozhodnout, ale myslim že i kdybys jí znovu nechala odoperovat a znovu by to krásně zvládla, nádor se vrátí za chvíli zase.... plus jestli byl zhoubnej, tak je dost pravděpodobný že metastazoval a s tím se nic nenadělá tak jako tak.... užívej si jí rozmazluj jí a hlídej jí aby se zbytečně netrápila. Možná budeš muset za čas ukončit její trápení u veta uspáním...

jen bych si možná vybrala jinýho veta, nebo jí nutila k rychlejšímu jednání. Měsíc čekat na operaci nádoru může být, co se prognózy týče, celkem zásadní....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod womi » 08 dub 2013 12:41

já už bych to nechala být a sledovala, kdy se začne trápit a bude jí to překážet. Z fotky to vypadá, že je to už napojený na krk a operace by se nemusel povést. Ale jinak souhlasím s tím, že bys měla zmměnit veta a to tak, že rychle.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod LucifeR » 09 dub 2013 08:46

Dr.Jenny píše:to je hodně veliký... já osobně bych jí asi nechala odoperovat dřív než to takhle narostlo, ale je otázka v jakym je fyzickym stavu a to zhodnotíš spíš sama.... taky je otázka, jestli to je opouzdřený nebo to zarůstá do jiných tkání...
je to těžký kolikrát rozhodnout, ale myslim že i kdybys jí znovu nechala odoperovat a znovu by to krásně zvládla, nádor se vrátí za chvíli zase.... plus jestli byl zhoubnej, tak je dost pravděpodobný že metastazoval a s tím se nic nenadělá tak jako tak.... užívej si jí rozmazluj jí a hlídej jí aby se zbytečně netrápila. Možná budeš muset za čas ukončit její trápení u veta uspáním...

jen bych si možná vybrala jinýho veta, nebo jí nutila k rychlejšímu jednání. Měsíc čekat na operaci nádoru může být, co se prognózy týče, celkem zásadní....

Taky jsem uvažovala nad operací, ale ona se z té první vzpamatovávala přes týden a za necelé 2 týdny jí to opět začalo růst. Myslím si, že je to brzo ani ne měsíc a jít znovu na operaci. Ten první zarůstal do jiných tkání. Je to prostě 50 na 50. Člověk neví, co by se stalo... Takhle může žít dlouho a nemusí, u operace to samé. Já nikdy veterináře nepotřebovala. Dost lidí ho chválilo a je to k němu kousek, takže to bylo plus, ale asi se poohlédnu po jiném.
Díky
LucifeR
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Sharkie » 09 dub 2013 08:53

Pokial to zacalo rast tak rychlo znovu a na tom samom mieste, tak sa bud nevybralo vsetko, alebo tam budu metastazy :( zhubne nadory su v tomto hodne zle :( dalsia operacia jak pisu holky asi nema zmysel, ale to musis posudit ty, v akej je kondicii, ale keby si sa rozhodla do toho ist, tak radsej pocitaj so stejnym priebehom :|
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Dr.Jenny » 09 dub 2013 13:42

neříkám, že to je špatný veterinář, ale potkani asi nejsou nic pro něj/ní....
jeslti to vyrostlo za dva týdny znovu na stejnym místě, tak je to jak říká sharkie a nepovedlo se to vybrat všechno...to je přesně průšvih u zhoubných nádorů...nejsou ohraničený a lezou kam nemaj.... takže v tomhle případě se už asi bohužel nedá nic jinýho dělat.... posilujte imunitu a hlídej jí, až přijde její čas, aby se zbytečně netrápila...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod LucifeR » 11 dub 2013 08:57

Prostě mi to nedalo a dnes jsem byla u veterináře. Řekl, že se s tím už nic nedá dělat. Až přestane jíst, tak jí pak přinést uspat :( . Doufám, že to bude až za hooodně dlouho. Taky mi poradil, když si bude bulku drbat, zavázat ji nožku a ostříhat drápky. Budu si jí užívat a doufat...
LucifeR
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 11 dub 2013 09:20

no zavázat nožky bych asi nebrala jako dobrou radu - to je stres pur. Obvykle si nádory nechávají na pokoji, sleduj ovšemj jestli nemění barvu, nedělá se na něm ranka, to už by nebylo dobré.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod LucifeR » 15 dub 2013 08:07

Boule jí začala svědit a krvácet, z toho, jak si to škrábe. Nemá někdo nějakou radu na ošetření, aby se jí to zahojilo?
LucifeR
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 15 dub 2013 09:21

bohužel moje zkušenosti jsou takový, že už se to nezahojí...:-( bude si to škrábat dál a bude to čím dál horší.... dá se to stříknout acutolem, kterej na povrchu udělá takovej neviditelnej film a zastaví krvácení a dezinfikuje, ale pálí to a rozdrbe si to.... s tímhle se už opravdu nic moc dělat nedá...:-(
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod LucifeR » 26 dub 2013 07:37

Po dlouhém přemýšlení, jsem se rozhodla, že dnes půjdu s Winnie k veterináři, a nechám ji odejít za duhový most :cry: ... Sice ještě papá a někdy je akční, ale už jde vidět, že se trápí :( ... Většinou už jen leží, a když ji vytáhnu ven, tak za pár mimut chce jít zpět do klece... Nádor už zavazí, určitě jí musí bolet za krkem, jak musí mít pořád nakloněnou hlavu na stranu... Dře si to o zem, často to krvácí :| ...
Chjo... snad jsem se rozhodla správně a už je pro ní ten správný čas :cry:
LucifeR
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 26 dub 2013 16:10

holka tohle jsem řešila taky...čilý zvíře, ale nádor se jí otevřel a začal krvácet....a muselo jí to bolet, taky jsem to ukončila, ale bylo to těžký...dneska ale vim, že se už nedalo nic dělat a byla to otázka času, než se to zhorší natolik, že by to už bylo opravdu moc velký trápení...i veterinář mi to potvrdil, že už není naděje a je to lepší...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod chesterfield » 27 dub 2013 07:14

nechat ji odejít je největší rpojev lásky ke zvířátku. Pokud už nádor krvácí tak bolí a myška se trápí.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Tonks » 10 čer 2013 19:03

Zdravíčko, prosím o radu zkušenější majitele potkýsků. Divočině - dvouletá samička, poměrně aktivní - se asi před měsícem začala tvořit malá boulička mezi zadníma nohama, nyní velikostně menší švestky, a dnes jsem jí nahmatala další na břiše, asi jako maličký hrášek. Zvažuji operaci, řeším pro a proti - co když se z inhalačky neprobere? Zatím jí nijak viditelně neomezuje, na pohmat je boulička dobře ohraničená, nebolestivá (alespoň myslím). Nejspíš jsem měla k vetovi jít už dávno, ale bojím se toho, že by operaci nemusela přežít. Díky moc za případné odpovědi...
It's important always to try new things.
Oh, now you're being rude, and you know I don't like rude people.

Obrázek
Tonks
Růžovka
Růžovka
Potkani: Za duhovým mostem
Divočina - Dumbo, aguti, self
Jelimana - Dumbo, ruská stříbrná, self
Tříska - Dumbo, rex, aguti, self
Bílka - standart, siam, self
Kalamita - standart, černá, berkshire
Bedřiška -velveteen, aguti, self
Plešinka - fuzz, černá, hooded
Jin - standart,černá, husky
Holy - fuzz, mink, berkshire
Bar micva - dumbo, barmská, self

Příspěvekod Dr.Jenny » 10 čer 2013 19:09

měla si jít už dávno, když se objevila ta první.... tohle musíš prokonzultovat s vetem. Je dost možný, že ten první nádor vzhledem k velikosti a umístění už možná ani odoperovat nepůjde.... Musíš zvážit, jak je na tom fyzicky, jestli je pořád čiperná a zdatná.... :smi:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Bouličky a nádory