Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Zacelení jizvy-díry po operaci

Rakovina, nádory, abscesy atd.

Zacelení jizvy-díry po operaci

Příspěvekod petaksmetak » 23 bře 2013 15:05

Zdravím,

různě jsem tu to pročítal, ale potřeboval bych pár stručných rad.

Dvě potkanice jsem měl na operaci nádorků, jedna jeden nádor, druhá rovnou dva. Poslední 3 týdny jsem byl na vetce ob den, bo ty moje ťule si to furt vykousávali, nedařilo se mě je hlídat (pracuji,ale šéf mě toleruje potkany na stole, ale už né,aby se na ně díval celý den)
Takže s jednou jsme absovovali x krát kovové stehy, čištění rány, mačkání nejprve vody, pak hnis, opět rozjetá rána atd...ale snad už je to oka.

ale u té co měla dvě rány to bylo složitější, po 3dnech kdy byla polomrtvá, se v noci probrala a vyžrala si doslova stehy, ránu,kůži...prostě důra do myši tak 1,5x2cm...děsný pohled. Na vet ji museli přispat a opět sešít...ale opravdu kůži natahovali a není to moc krásné....zadní ránu si kupodivu nic nedělala.

ale i tak ránu si zase pak rozhryzala, znovu se to sponkovalo atd...prostě ob den na vetku. Nakonec jsem ji na noc dával trošku rumu, aby spala...což zafungovalo.

Ale aktuální stav, vyhryzala si trošku ránu, je tam důrka přes kůži cca 0,5x0,5cm...na vetce už to jen jodujeme do rány, kontrolu máme ve středu. Zadní ránu museli mačkat hnis....a myš si to sama otevřela zase....takže jodovat, antibiotika a tak.

CHtěl bych se zeptat jak to nějak uspíšit to hojení, či co dělat? Snažím do rány vždy dát ředěný betadin, ale cítím a vidím že je tam lehce hnis, ale to bych musel nějak vyškrábat...
Co s myší? at si to nechá? Zkoušel jsem zabalit do obvazu,ale to je tak na pár minut.

Myš jinak je docela v pohodě, začla mít konečně chuť, před operací to byl macek 700g (prý má špatnou štítnou žlázu) a ted má steží 400g...doktor říkal, že nejspíše je tím nádorem více prolezlá. Tak prosím o nějaké rady?

Mastičky,mazadla? Nebo nějaké zajímavosti? Natřít ji to nečím?Zkusit zase pár kapek rumu do čumáku a nechat ji spát půl dne???

Děkuji.
petaksmetak
Růžovka
Růžovka
Potkani: MYŠ- za duhovým mostem (zápal plic)
PLYŠ
SEMYŠ
MINIMYŠ
TRYSKOMYŠ
KUŇKOMYŠ
ILYSHMYŠ

Re: Zacelení jizvy-díry po operaci

Příspěvekod Dr.Jenny » 23 bře 2013 16:22

Zažila jsem doma dvě potkanice s otevřenou pooperační ránou a je to sice náročnější na údržbu, ale nechali jsme to po domluvě s vetama otevřený. Musí se to 2x až 3x denně proplachovat naředěnou dezinfekcí...normálně do stříkačky nabrat a propláchnout. Dal mi jí tenkrát vet, malinký zrníčka, stačí málo a je z toho pak žlutá voda, ale existuje spousta dalších...
Po vydezinfikování jsem to vždycky mazala mastí Alaptid, normálně do rány.... rána se pomalinku zatahovala a sama zarostla... jedna holčina v tom měla taky hnis a to jsme se snažily vytřít ven jemně tou vatičkou du uší..ale jen co šlo samo, zbytek si asi vylízala sama postupně....
Samozřejmě udržovat čisto v kleci a místo hoblin byly hadříky nebo vrstva ubrousků aby se to nelepilo do rány moc....
Asi už bych jí ale neuspávala rumem...:-D aby neměla cirhózu ještě...
Jinak po operaci mi holky taky pohubly, ale časem pak zase přibraly.....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod petaksmetak » 23 bře 2013 18:15

děkuji za rady. ČIstil jsem to jedno udenně roztokem betadinu, tak budeme čistit více krát. Plus teda ji dám odděleně od stáda, do sice malé kelce, ale tam není problém ji denně čistit a vyměňovat. Ránu jsem natřel nějakou zázračnou mastičkou od rodičů, tak jsem zvědav.
Dumali jsme nad višnákem, nějakou fialkou či tam je dermatol pudřík. Vím, že to jsou věci na lidi, tak nevím co na to myš...ta z mého ošetřování není moc ráda, většinou se počůrá chudák.
petaksmetak
Růžovka
Růžovka
PLYŠ
SEMYŠ
MINIMYŠ
TRYSKOMYŠ
KUŇKOMYŠ
ILYSHMYŠ

Příspěvekod Dr.Jenny » 23 bře 2013 18:56

jj, to se nedá nic dělat....moje Žofinka mě taky pak ještě několik týdnů "nemohla cítit", ale čistit se to musí a je to pro její dobro...taky se mi při tom chudinka stresem pokakala vždycky :roll: .... ale po čase z ní byl zase mazlík a běhala za mnou
z lidských běžně dostupných pomůže i hemagel třeba....ale na ten alaptid fakt nedám dopustit...mažeme s tim doma všechny zvířata, když je třeba... http://kosmetika-a-uprava-kocek.heureka.cz/alaptid-veterinarni-mast-20g/
já myslim, že když bude v klidu sama a budeš jí to tak často ošetřovat, tak by si to nemusela tolik rozkousávat...ale mast si vyblíže...tomu se hold nedá zabránit...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod petaksmetak » 23 bře 2013 20:39

tak vyčištěno opět....uffff. Trošku kroucení, pištění, ale zvládla to. Spíše se jí nelíbí v nemocnici-menší klec. Nechce jíst. Ve velké kleci s holkama (5kousků) si aj brala, aby ji to asi nesežrali. Ale i tak chrněla sama a ve velké kleci není možné ji nějak dezifikovat...

mastičku zkusím sehnat, snad to pomůže....rány jsou dost velké, tak nevím jak se to zázračně zatáhne..ale snad jo. Doktor to sice bere vážně, ale říká, že hodl to bude trvat dlouho.
petaksmetak
Růžovka
Růžovka
PLYŠ
SEMYŠ
MINIMYŠ
TRYSKOMYŠ
KUŇKOMYŠ
ILYSHMYŠ

Příspěvekod Dr.Jenny » 23 bře 2013 20:54

jj trvá to a i když to vypadá velký tak se to ale pomalinku zatahuje...chce to vydržet a podstrojovat ňamky.... ;)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod petaksmetak » 23 bře 2013 21:07

ňamky dáváme...ale teď trucuje.

Hold zlaté byly po operaci,kdy jen leželi a chrněli...za pár dní se z nich stali trhačky stehů.

Obrázek
petaksmetak
Růžovka
Růžovka
PLYŠ
SEMYŠ
MINIMYŠ
TRYSKOMYŠ
KUŇKOMYŠ
ILYSHMYŠ

Příspěvekod Dr.Jenny » 23 bře 2013 21:49

jsou kouzelný....teda nevědět, proč tak hezky klidně hajaj.... :lol: ono jí to přejde si myslim,,,přece by se sama netrápila přehnaně hlady....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod petaksmetak » 23 bře 2013 22:11

takhle chrněli do rána....pak už ta bílá Semyš začla lehce ládovat krabici, tak bylo na čase do klece.
Ale právě ta Semyš se z toho dostala rychle...sice ránu jsme taky asi 3x sponkovali, bo si to vykousla časem, a jednou teda při propíchávání otoku, praskly stehy, ale naopak to bylo dobré, protože se pak ukázalo, že tam bylo dost hnisu...takže se to vymačkalo, vyčistilo.Ty kovové sponky, stehy, si paradoxně netahají.

ale ted je horší ta minimyš, ta hold zlobí....ale snad se to zacelí, je to už dost dlouho...a mám pocit, že si tam tu díru dělá sama, ale ohlodává si jen mrtvejší kůži...
petaksmetak
Růžovka
Růžovka
PLYŠ
SEMYŠ
MINIMYŠ
TRYSKOMYŠ
KUŇKOMYŠ
ILYSHMYŠ

Příspěvekod Dr.Jenny » 24 bře 2013 07:56

já mám tu zkušenost, že ony si naschvál neubližují.... mohly si to vykousávat právě proto, že je to bolelo tlakem nebo svědilo právě kvůli tomu hnisu. Mě tím právě Žofka pomohla, že si sama trochu ten hnis vykousávala...rychleji se ta rána vyčistila a zatahovala se líp.... když jsem tak vzpomínala, jak dlouho to trvalo, tak to bylo asi tři týdny minimálně....možná o malinko i dýl....u tý první už si to nepamatuju, ale tam to šlo dobře. Ta tam neměla zánět ani hnis...jen málo kůže na sešití.....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod petaksmetak » 27 bře 2013 20:19

tak bohužel minimyš - ta s dvěma ránami dneska umřela.

Bohužel to bylo asi hodně rozsáhlé, sepse apod. Všiml jsem si i menších černých flíčků pod kůží. Sice jsme teda pracně čistili, mazaly, ale dneska u veterináře, asi posledním strachem a šokem přestala dýchat. Paní veterinářka ještě zkoušela myšku rozdýchat, ale pak i srdíčko už vypovězelo.

Druhá myška je lepší a lepší, vyndali jsme stehy, kováky, a má jen malinkatý šrámek. Tak budeme čistit a doufám, že bude vše v pořádku.
petaksmetak
Růžovka
Růžovka
PLYŠ
SEMYŠ
MINIMYŠ
TRYSKOMYŠ
KUŇKOMYŠ
ILYSHMYŠ

Příspěvekod Dr.Jenny » 27 bře 2013 22:17

to mě moc mrzí....:-( sepse je kolikrát mrcha i u lidí a to je mnohem víc možností a způsobů léčby.... držím palce aspoň s druhou holčinou... :up:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Zpět na Bouličky a nádory